Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Saziva se redovna godišnja Skupština društva “Bosnalijek” d.d. Sarajevo za 27.06.2019. godine (četvrtak), sa početkom u 10:00 sati, u prostorijama društva u Sarajevu, ul. Jukićeva 53 Za skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red: 1. Izbor radnih tijela Skupštine, 2. Usvajanje Godišnjeg izvještaja o poslovanju društva za 2018. godinu, sa finansijskim izvještajima, izvještajem nezavisnog revizora i izvještajima Nadzornog odbora i Odbora za reviziju 3. Usvajanje odluke o rasporedu dobiti i isplati dividende ostvarene za 2018. godinu, 4. Izbor vanjskog revizora za 2019. godinu 5. Glasanje o povjerenju članovima Nadzornog odbora. Izvor, dnevne novine “Avaz” od 31.05.2019. godine
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

19,95 se poklapa hladno.
A niko ništa ne zna.

Ili je preuzimanje na vidiku, ili je dividenda preko marke po dionici (tesko).
Ili su se masteri dogovorili da ovo malo podignu, da se istresu.
Ali ni kolicine nisu male, pa je ovo zadnje manje vjerovatno.

Ispada da je najvjerovatnije da ce ovo neko sve poklopiti, ako je logika ispravna.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Mislim da ovo sa podizanjem cijene otpada. "Masteri" će prije dokupljivati nego prodavati, ne prodaje se zlatna koka tek tako. Pri ovoj dobiti povrat pri podjeli dividende je 8-9% godišnje, šta će s novcem da prodaju, da oroče na banci uz 1%? Možda smo mi zaboravili da je ovo davno oboreno i dugo svjesno držano nisko pa nam sad iole normalnija cijena izgleda kao visoka. Ova cijena sad je u stvari niska i i dalje daleko od realne, dovoljno je pogledati dobit, rast prihoda i potencijal za dalji rast i jednog i drugog. Mislim da rast nema veze ni sa eventualnom dividendom čak i da bude preko 1 po dionici. Ili je neko zainteresovan za preuzimanje ili je jednostavno "dignuta rampa" koja je ograničavala rast, a koja je počela spuštanjem sa 18 na 14. Ovo i po fundamentima vrijedi 30 po dionici a dođe li do preuzimanja od većeg igrača iz branše ići će mnogo više. Ne treba zaboraviti ni psihološki faktor, BSNL je bio 65 kad mu je dobit bila pola od sadašnje.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Onda je moguce da je je rampa dignuta da se dobije realnija cijena dionice radi vlastitih interesa - prodaje velikoj kuci.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Onda je moguce da je je rampa dignuta da se dobije realnija cijena dionice radi vlastitih interesa - prodaje velikoj kuci.
Moguće. Možda čak da se usput dokupi prije prodaje. Ako znaš da ćeš moći prodati npr po 40 za mjesec ili godinu onda ti je i kupnja po 30 čista zarada. A možda se i ne radi o vrhu uprave nego i neko niže jednostavno nešto zna ili sluti. A kako rekoh, ne mora biti ništa specijalno, najavio sam da će biti preko 25 ima godina i više, ne znajući ni za kakvo preuzimanje, čisto firma vrijedi toliko, i više. I nije BSNL jedini. Desiće se ovo isto i sa mnogim drugima čim dođe do iole povećanja likvidnosti na tržištu, treba se samo sjetiti FDSa koji se bio smrzao na 45-50 pa šta kasnije bi. Treba zaboraviti 12 KM na BSNL. To je bila varka da se uspava tržište i priprema za maksimizitranje dobiti kad krene na realnije nivoe. Očekujem ovo i na SOSORu, JPESRu, nekim fondovima, možda Igmanu...
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Uprava se namirila lani. Poduplali su broj dionica po cijeni od 12. Ima i na SASE obavjest.
Ovo ce biti prije da se sad ukrcavaju oni koji su naculi nesto ili se vode time da ako je uprava kupila par desetina hiljada komad, mora da znaju da ce zaraditi dobro na tome pa da se prislone.
A simptomaticno je da je sa 12 otkocilo nekako kad je i objavljeno na SASE da su se ovi poduplali.
Sad se moze nagadjati jel uzrok dizanju rampe ta obavijest, ili je rampa dignuta jer su se namirili.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ma ne možeš se namiriti ako samo poduplaš. Upratio sam ja još onda da se uprava malo pojačala ali me je čudilo što su količine ipak skromne maltene simbolične. Šta je 40 hilj komada ako možeš imati 80 hiljada a onda opet još je bolje 150 K komada. Nisu to likovi koji bi se zadovoljili da nemaju ni 1% a firma u velikom usponu i pri tom cijena niska. Pogotovo ako ide i neko preuzimanje. Znaš ono od Buffeta kad curi zlato podmetni veliku kantu, ne malu.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Pa vidi ne znaci da je oepracija prikupljanja prestala tom objavom koja je morala biti data.
skupili su ukupno skoro 100K dionica na nivoima do 12 maraka. Godinama to rade, a intenzivirano je u 2018.i to je sigurno bilo jako tesko odrzati tako nisko.
Samom objavom to postaje jos teze, plus sto je broj slabih ruku smanjen.
Ne bi me cudilo da se ispostavi da su u međuvremenu kupovali jos. Traznja ne opada ocigledno.
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Evo prilike gospodinu Hadenu da pokaže da sukob sa Uzunovićevom družinom nije izsceniran!Mogu kod glasanja o povjerenju članovima NO osporiti bar dvojicu!Druga strana može glasovima koje kontroliše podržati maximalno tri člana.Ako ne znaju kako,neka se raspitaju.I neki mali dioničari bi se sigurno rado kutarisali nekih iz sadašnjeg sastava Nadzornog odbora!
nane
Posts: 265
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Zna li iko kolika je dividenda, nacuo sam da je prko 1 km pa nemogu da vjerujem
Post Reply