Namjenska industrija
-
- Posts: 4122
- Joined: 06 May 2010, 10:52
Re: Namjenska industrija
Ne znam je li ovo negdje objavljeno na ovom forumu ali za one koje možda zanima, u današnjim novinama (Avaz str 39) objavljena je obavijest Igmana dd dioničarima o isplati dividende za 2017 g. Ukratko dividenda je 2,1 KM po dionici. BTW s obzirom na visine dobiti nisu se baš isprsili.
Re: Namjenska industrija
Imaju planove za velika ulaganja tako da je dovoljno da isplate dividendi budu redovne. Kasnije ce vjerovatno biti vece.
Re: Namjenska industrija
I sam sam imao slučajeva da kod plaćanja u dolarima, posrednička banka u americi(preko kojih moraju ići sve dolarske transakcije) zaustavi transakciju.U opisu napišeš "RN(račun) 09 i RN 10" i američka banka te blokira. Kažu to I RN je skraćenica za Iran
Već je bilo američkih firmi suvlasnika domaćih....Nermin Džindić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, poručio za Klix.ba da su potencijalni američki investitori zainteresovani za udjel u bh. namjenskoj industriji, a da bi se njihovim dolaskom ujedno prevladali problemi zbog pooštrenih kriterija američkih vlasti, odnosno problemi transakcija.
U opširnom razgovoru za Klix.ba ministar Džindić je govorio o posljedicama nastalim zbog otkazivanja saradnje banaka sa firmama u namjenskoj industriji, o planovima da se osnuje firma Vlade FBiH u Sjedinjenim Američkim Državama, o razlozima zbog kojih je razriješio dužnosti direktora Federalne direkcije za namjensku industriju Jasmina Poturovića, o samohodnoj haubici koja još nikad nije proizvedena i drugim temama.
Gospodine Džindiću, nakon niza optimističnih podataka i statistika o poslovanju namjenske industrije u Bosni i Hercegovini stidljivo se iskrala informacija o tome da su bh. kompanije ugrožene zbog pooštrenih kriterija američkih vlasti. Možete li podrobnije objasniti u čemu je problem?
Ne postoji ugroženost poslovanja privrednih društava u namjenskoj industriji, u većinskom vlasništvu Vlade FBiH, vezana za bankovne transakcije, već postoji posljednjih desetak godina problematika vezana za transakcije. To je sve vrijeme bilo prisutno, ali nije bilo medijski plasirano i praćeno. Mi smo u prethodnih nekoliko godina imali slučajeve da određene banke otkazuju saradnju sa firmama u namjenskoj industriji. Pismena obrazloženja zašto je to tako od tih banaka nikada nismo dobijali. Uglavnom smo dobijali objašnjenja da su njihovi nadzorni i upravni odbori na jednoj od sjednica dobili zadatak od vlasnika da obustave takve vrste transakcija i da ne žele biti servis u namjenskoj industriji.
Mi nismo imali druge mogućnosti osim da potražimo saradnju sa nekim drugim bankama koje su imale odobrenje za takvu transakciju. Do sada smo uvijek našli alternativni put i alternativni kanal da se izvrše bankovne, odnosno platne transakcije, između određenih zemalja i naših kompanija koje se bave proizvodnjom i prometom. Nema zvaničnih informacija ko stoji iza toga, u smislu da znamo da li ograničenja dolaze iz Evrope ili Amerike. Globalna su dešavanja, globalni su problemi. Mi ove probleme posmatramo upravo na taj način: kao dio globalnih problema.
Hoće li se, prema procjenama Vlade Federacije BiH, nepovoljna situacija u vezi sa transakcijama dolara odraziti na poslovanje namjenske industrije i kako?
Polugodišnji izvještaj u namjenskoj industriji govori da se za prvih šest mjeseci taj problem nije odrazio na poslovanje i nije imao nikakav negativan utjecaj. Imali smo nekoliko kašnjenja u platnim transakcijama zbog dodatnih provjera. Nakon što su izvršene dodatne provjere transakcije su završene.
Dakle, u prvoj polovini godine nije bilo negativnih utjecaja, a hoće li ih biti do kraja godine – to niko ne zna, budući da imamo neizvjesnu situaciju s globalnim dešavanjima u svijetu. Ja se nadam da neće biti nikakvih negativnih utjecaja.
Šta će Vlada FBiH preduzeti kako bi spasila namjensku industriju?
Mi smo u posljednjih nekoliko mjeseci razgovarali sa potencijalnim američkim investitorima koji su dolazili na informativne razgovore o mogućnostima ulaganja u namjensku industriju Federacije BiH. U prvom koraku tražili su od nas informacije da li smo mi spremni biti partner u nekom budućem ulaganju, s obzirom na to da su ti strani ino-partneri, iz Amerike, spremni ući u kupovinu manjinskih udjela u privrednim društvima u Federaciji BiH.
Na zajedničkom sastanku, na kojem je prisustvovao i premijer Federacije BiH Fadil Novalić, smo pozitivno odgovorili, što znači da smo spremni biti partner budućem zajedničkom ulaganju ili budućim zajedničkim projektima sa kompanijama iz Sjedinjenih Država.
Koje su to kompanije?
Zamolili su nas da ne otkrivamo koje su to kompanije i mi ćemo to ispoštovati.
Predstavnici tih kompanija su došli, razgovarali, tražili naše mišljenje i procjenjivali da li ćemo biti pouzdani i sigurni partneri kad uđu u manjinski paket vlasništva u privrednim društvima. Mi smo to prihvatili, s obzirom na to da je puno bolje, i za Vladu FBiH a i za manjinskog vlasnika, da budemo partneri i da proporcijalno vlasništvu ulažemo u razvoj i opstanak namjenske industrije u FBiH.
Je li, naposljetku, proizvedena samohodna haubica?
Taj projekat je, kao što sam već rekao, pokrenut u periodu ministra Erdala Trhulja, uz svu prethodno prikupljenu saglasnost i pozitivna mišljenja. Taj projekat je urađen na regularan, zakonski i transparentan način i tu se nema šta reći. I bivšem ministru, i bivšem direktoru BNT-TMH mogu samo čestitati na hrabrosti da se jedan takav projekat pokrene u BiH.
Status tog projekta je u nekoj finalnoj fazi. Onaj ko se bavi razvojem i ko se bavi istraživanjem, razvojem i izradom nekog prototipa, dobro zna šta znači razviti samo jednu komponentu nekog sklopa ili podsklopa. Da ne govorim da sve komponente trebaju biti usaglašene i funkcionisati u sklopu kompleksnog projekta. Ovo je projekat koji je decenijski, ili višedecenijski, a ne projekat koji se radi po nekoliko mjeseci ili godinu. To je projekat koji se u bivšoj Jugoslaviji radio pedesetak godina, u formatu JNA kakva je bila – jedna od moćnijih vojnih sila u svijetu.
Projekat je koristan, dobar, treba ga završiti čim prije i krenuti u pregovore sa kupcima kojima takva sredstva trebaju da bi se ono finalno moglo prepakovati u serijsku proizvodnju, u različitim varijantama i različitim dijametrima.
Šta je sa idejom o proizvodnji borbenih dronova?
Ta ideja je prešla u jednu fazu ispitivanja tržišta i ispitivanja mogućih konzumenata, kao i upoređivanje sa drugim firmama da se vidi dokle su one došle, u koje svrhe se to koristi... Mislim da se to u ovom mandatu neće desiti, ali će to svakako biti zadatak neke nove vlade, nekog novog ministra i premijera, naravno, ukoliko budu radili u korist FBiH...
Re: Namjenska industrija
Pištoljska se uvijek traži, dok se ova municija za puške više troši kod ratnih igara, kao što je bilo u Siriji
Privredno društvo Igman Konjic uskoro otvara novi pogon. Pogon će se pustiti u probni rad u februaru, a 6. marta, na godišnjicu Igmana, trebao bi biti i zvanično otovren.
Riječ je o pogonu za proizvodnju pištoljske municije.
– To će svakako značiti i nova upošljavanja. Očekujemo da ćemo do polovine godine zaposliti još 100 radnika – rekao je direktor Igmana Đahid Muratbegović.
Inače, proizvodnja ove kompanije je unaprijed ugovorena tako da će se raditi punim kapacitetom.
Kada je riječ o prethodnoj godini, plan je u potpunosti ostvaren.
– Trenutno imamo 1.174 radnika. Dobili smo dva nova standardna sistema 14001 i 18000, znači sigurnost i zdravlje, odnosno okolinsku. Obnovili smo određeni broj mašina u nekim pogonima, čime smo poboljšali uvjete rada za naše uposlenike – navodi Muratbegović za Avaz.
Re: Namjenska industrija
Prijavljene su 2 vanberzanske transakcije dionica emitenata, i to:
- BNT-TMiH DD NOVI TRAVNIK (simbol: BNTMRK4); prometovano je 42.240 dionica u vrijednosti od 823.680,00 KM
Može i po 19,5 KM
Na Sarajevskoj berzi danas su prodate dionice firme BNT-Tvronica mašina i hidralike (TMiH) d.d. Novi Travnik.
Prometovano je 42.240 dionica u vrijednosti od 823.680 KM. Još nije poznato ko je prodao a ko kupio dionice.
Zanimljivo je da je toliki iznos plaćen za paket dionica koji predstavlja tek 2,57 posto vlasništva u BNT-TMiH-ju, piše BiznisInfo.
Podsjetimo da je riječ o kompaniji koja je proizvela prvi komad moderne teške artiljerije u BiH nakon rata – samohodnu haubicu.
Iako testiranja ove haubice traju već godinama, njena proizvodnja i prodaja, odnosno izvoz, bar prema podacima koji su zvanično poznati javnosti, nikada nisu započeli.
Inače, veoma je zanimljivo da je prošle godine u skoro isto vrijeme prodat sličan paket dionica ove kompanije, zapaža BiznisInfo.
Naime, 9. januara 2018. obavljena je trgovina dionicama ove firme kada je prodato 75.870 dionica po prosječnoj cijeni od 13,5 KM. Tada je kupljen paket koji predstavlja 4,6 posto dionica za 1.024.245 KM.
Poređenjem se može zaključiti da je vrijednost kompanije porasla, jer je današnja trgovina obavljena po prosječnoj cijeni dionice od 19,5 KM, što berzansku vrijednost cijele kompanije stavlja na nešto više od 32 miliona maraka.
Re: Namjenska industrija
Očekivano ozonizacija se proširila i na BNT.Na Sarajevskoj berzi u četvrtak su prodate dionice firme BNT-Tvronica mašina i hidralike (TMiH) d.d. Novi Travnik. Podsjetimo da je riječ o jednoj od najvažnijih kompanija domaće namjenske industrije koja je proizvela prvi komad moderne teške artiljerije u BiH nakon rata – samohodnu haubicu.
Kako smo već objavili, prometovano je 42.240 dionica u vrijednosti od 823.680 KM. Zanimljivo je da je toliki iznos plaćen za paket dionica koji predstavlja tek 2,57 posto vlasništva u BNT-TMiH-ju.
Kako saznaje BiznisInfo, kupac dionica je firma BMK Invest d.o.o. Sarajevo, dok je dionice prodao Goran Šarić.
Re: Namjenska industrija
Pošto Igman otvara pogon za pištoljsku municiju, tržište mu ide na ruku.
Dublin, Jan. 17, 2019 (GLOBE NEWSWIRE) -- The "Global Small Caliber Ammunition Market: Focus on Caliber Type, Gun Type, and Applications - Analysis and Forecast, 2018-2023" report has been added to ResearchAndMarkets.com's offering.
The global small caliber ammunition market generated $7.37 billion in 2018 and is estimated to grow at a CAGR of 3.19% during the forecast period 2018-2023.
With the U.S. acquiring the most significant market share, globally, North America dominated the global small caliber ammunition market in 2017. However, Asia-Pacific is expected to have the highest growth rate during the forecast period 2018-2023.
The small caliber ammunition industry, in recent years, has seen manufacturers developing ammunition of different calibers for both commercial and military applications. Of late, with the growing interests of people in activities such as hunting and shooting along with the rising concern for personal defense, the small caliber ammunition industry has been observing a robust growth.
For instance, trends such as trophy hunting or target shooting have become popular in major countries around the world. Target shooting (such as skeet shooting, trap shooting, and sporting clays), in particular, is being increasingly practiced by both sportsmen and youngsters alike. Adding to this, there is an increase in the demand for handguns and ammunition for self-defense owing to the increasing crime rates and growing fear due to the influx of refugees in various nations across the globe.
There have been increments made in the overall defense spending of various countries all over the world. The growing defense budget of the different countries is playing a major part in the defense modernization program adopted for strengthening the nation's military forces.
The U.S. Department of Defense (DoD) has the highest defense budget of $611 billion for FY 2017 that includes army, navy, and air force defense budgets for a wide-range of ammunition. Asia-Pacific is one of the emerging regions that is continuously increasing expenditure on defense in order to develop the military power. This has increased the overall imports of arms and ammunition by a number of emerging countries in the Asia-Pacific region.
Furthermore, China had the second largest defense budget after the U.S. for FY 2017. The growing demand for small firearms ammunition in emerging countries (such as Asia-Pacific, Middle East, and Africa) is likely to increase opportunities for small caliber ammunition players across different sectors, including civilian, law enforcement, hunting & sports, and military. The rapid increase in civilian conflicts and terrorist clutter across the world has further increased the business prospects for the ammunition industry
Re: Namjenska industrija
Pirotehničara ima na sve strane...Gigant bh. vojne industrije, kompanija Pretis iz Vogošće, povećava proizvodnju i zbog toga traži 126 novih radnika, piše BiznisInfo.
Radnici se traže na određeno vrijeme zbog povećanja obima posla.
Traže se kovači (30), galvanizeri (10), pirotehničari (40), bravari (3), električari (1), skladištari (3), građevinski radnici (3), kontrolori matalnih proizvoda (2) i radnici na mašinskoj obradi (34).
Nije poznato šta će se tačno proizvoditi. No, s obzirom na broj i strukturu radnika koji se traže, očito je da je riječ o novoj velikoj investiciji u oblasti namjenske industrije.
Pretis je, inače, posljednjih godina ponovo izrastao u jednog od lidera bh. vojne industrije i svake godine je povećavao proizvodnju.
Re: Namjenska industrija
https://www.bloomberg.com/research/stoc ... Id=4562168Nakon što je u posljednje vrijeme zabilježen niz transakcija dionicama kompanije Pretis, kao novi dioničar na list se pojavljuje kompanija AMC d.o.o., saznaje BiznisInfo.
Ova kompanija je stekla udio od 1,76 posto dionica Pretisa, jedne od najvećih domaćih firmi iz oblasti vojne industrije.
Zanimljivo je da je osnivač i vlasnik kompanije AMC d.o.o., koja je registrirana u Sarajevu, Shah Shehraze sa adresom u Sjedinjenim Američkim Državama. Osnivački kapital kompanije je milion maraka.
Prema podacima iz sudskog registra kompanija, Shehraze ima privremeni boravak u Sarajevu, a njegova adresa nalazi se u mjestu Fairfax, u oblasti Vašingtona.
https://swiftships.com/news-and-updates/
https://www.marinelog.com/shipyards/shi ... -contract/