Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/2682 ... ija-u-fbih
Ovo je valjda taj intervju. Šteta što ga reporter nije pitao da objasni šta znači nebuloza "privatizacija da ali u mjeri koliko je društveno prihvatljiva". Iz konteksta bih rekao da misli na sve firme generalno u smislu "možda ne bi trebalo Telecom ili EP" ili tako nešto. Možda i nije mislio da SOSOR prodaje u paketu manjem od onoga što imaju. BTW interesantna je izjava da su Energoinvest "praktično ozdravili".
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Prodaju manjeg paketa za veće pare spomenuo je Radončić.A njegov čovjek je na čelu Agencije za privatizaciju FBiH.I vjerujem da će tamo i ostati!Ovima što tudjim gloginje mlate nije teško da 15% dionica plate kao recimo 20 %,opet su dobri 25 %.A upravljali bi kao sada fondovima.Neka se javi neko izvan njihovog kriminalnog kruga ko je imao ikakve koristi od fondova do sada!Pa zar to bar nije očito!To ne vide samo čelnici vlasti,uključujući i sudsku vlast!Od pokrovitelja svekolikog kriminala na tržištu vrijednosnih papira,Hasana A.P.Čelama odavno niko ništa ne očekuje!
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

I na koliko će otići? Evo sad ponuda na 9,5 KM
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ummet »

Ovdje je po meni ocekivati istu igranku kaoni sa FDS, hvatanje u padu, pa eksploziju cijene dionice. Svakako da ne treba previse rizikovati ali 30% dobitka je realno ocekivati.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

ummet wrote:Ovdje je po meni ocekivati istu igranku kaoni sa FDS, hvatanje u padu, pa eksploziju cijene dionice. Svakako da ne treba previse rizikovati ali 30% dobitka je realno ocekivati.
Ja bih rekao 30% konzervativno, 50-100% realno a ne isključujem ni da pređe i to, u slučaju bilo kakvog nadmetanja ili više od jednog ponuđača u privatizaciji. FDS je svučen na 40-50 pa je nakon toga skočio 3 PUTA čisto radi zaokruživanja vlasništva (a dijelom jer je "svlačenje dalo mjesta za veliki rast) iako je proizvodnja/dobit godinama bila u padu. Ovdje je drugo. Cijena je također svučena ali je firma u usponu premije a još više dobiti. Pregledavao sam malo one podatke sa "profitiraj" ba što je poslao Key gdje nije bilo najjasnije je li u pitanju neto dobit ili nešto drugo. Ispada mi da ono jeste dobit (ima tabela na nados ba za 3. kvartal, poredio sam podatke o dobiti ostalih u drugim medijima sa tom tabelom) samo što je najvjerovatnije to dobit prije poreza na dobit. Ako je tako i ako se to nastavilo do kraja godine onda bi dobit za 2018 bila cca 2,8 m i minus porez ispala bi neto dobit 2,5 miliona. Ako tako bude, a FI će vjerovatno biti za koji dan, to bi značilo da je dobit narasla 10 PUTA u odnosu na prošlogodišnju. Ako bi bilo i blizu toga, čak i preko 1,5 m bio bi to game changer za ovu dionicu i definitivno bi poguralo cijenu u stratosferu sa ili bez privatizacije. Ovo sada je još "svučena" cijena a vidjeli smo na drugim emitentima kojom se brzinom to resetuje na realniju čim dođe do bilo kakve pozitivne promjene.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

I opet se mijenjaju pozicije. Sad je Uniqa prva ali SO je opet drugi.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Poslovanje ne posustaje, naprotiv, sve je bolje. Malo sam računao, oduzeo od kumulativih rezultata iz tabele za februar onu za januar. U februaru najveću premiju ima SOSOR 4,9 miliona, onda ide UNIQa sa 4,8 Adriatic sa 4,7 Euroherc sa 4,5 Triglav 4 Croatija sa 3,7 itd. Ovo je za pola miliona bolje od prošlogodišnjeg februarskog a za čitav milion KM od onog iz februara 2017. Ako dobit za 2018 bude i približno ona o kojoj smo govorili, šta će se tek desiti ove godine?
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beka26 »

Čim se formira nova vlada fbih mogla bi uslediti privatizacija. Nije uzalud ovolika potražnja za dionicama.
Pitanje je kako će se postaviiti fondovi, jer imaju 35 posto
vlasnistva.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Kolika se to prodajna cijena očekuje ako je sad ovolika potražnja.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beka26 »

Ko će znati.
Sve ovisi koja je osiguravaju kuća "bacila oko" na SO?
Post Reply