Planirana dobit 59 miliona KM. Obzirom da su ovaj podatak iznijeli pred kraj godine znaci da ce i ostvarena biti priblizna tome. A EBITDA ponovo prelazi 200 miliona KM.
Kaže:
U narednom trogodišnjem periodu može se očekivati formiranje firme-kćerke u nekoj od
zemalja EU.
Šta HE Rama ima sa EPBIH. Je li u pitanju kakav dogovor?
proizvodnja malih hidroelektrana koje su u vlasništvu EPBiH karakteriše postepeni ulazak u pogon novih hidroelektrana na rijeci Neretvici, počevši od septembra 2019 godine; usljed rekonstrukcije uvećana proizvodnja MHE Bogatići (28% pripada EPBiH po osnovu udjela
vlasništva ove elektrane); navedeno dovodi do značajnog povećanja proizvodnje malih hidrelektrana u vlasništvu (za oko 43% u 2021. u odnosu na 2018.);
u 2020. i 2021. godini za plan proizvodnje HE Rama i mHE Bogatići ponovljen je plan njihove proizvodnje iz 2019. godine;
Pretpostavljeno je da se dioničarima neće isplaćivati dividenda po osnovu dobiti za 2018.,
2019. i 2020. godinu, osim u manjem dijelu neophodno za pokriće subvencija
Opet pred novu godinu u inicijativi povecavanja cijena za firme. I imaju zvanicni stav da za gradjanstvo prodaje po "proizvodnoj cijeni".
Ne vidim razlog zasto gradjanstvo ne bi malo ucestvovalo u profitu.
Jasno je da inostrani trgovci strujom ne mogu ponuditi nize cijene firmama ali nije u redu da rast cijene ide samo za firme.
EP svakako ima subvencije za socijalno ugrozene pa bi rast cijene ostalim grupama gradjanstva bio opravdan.
Ali " ne diraj birace!" https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/eko ... -km-413421
Mi smo "region" sa Makedonijom i Albanijom a nismo "region" sa Hrvatskom?
Upravo sam to pomislio kad sam ovo pročitao prije neki dan. Izdvojili su 3-4 zemlje sa najjeftinijom strujom u Evropi i stavili nas kao drugu najskuplju među njima. Pri tom iz regiona izbacili Cro i Sloveniju. A izostavili čitavu Evropu gdje npr Njemačka ima 29,5 eurocenti po KWh ili Danska 31, 3,5-4 PUTA više nego mi. Objavljivao sam jednom onaj graf Eurostata da ne tražim sad. Vrlo tendenciozno. Ja bih čak uradio obrnuto, povećao bih cijenu za domaćinstva više nego privredi. Niko se na svijetu osim BiH ne grije na struju i balaha sa kvarcnim grijalicama. U Mostaru npr nema uopšte gasa i centralnog grijanja. Svi se griju na struju, što i ne bi kad je džaba. Zato i ne traže od vlasti rješenje grijanja kao da je ok imati uključeno 5 kvarcnih u stanu plus bojler, štednjak i sl-istovremeno. A kad odem do Njemačke vidim ljudi maltene štopericom mjere koliko im je uključen potrošač. Ja bih nam povećao cijenu jedno 80 % a ne 5 ili 10.
prosječna cijena u EU u 2017. god. je bila 20,70 cent/kWh dakle više od 3 puta skuplja nego kod nas.
Sve i da izbacimo te bogate zemlje zapada opet je oko 15 cent/kWh.
Prema podacima koje je Pogled.ba dobio od Državne regulatorne komisije za električnu energiju (DERK), trenutno su u BiH registrirane 24 firme koje se bave trgovinom električnom energijom. Razasute su na području cijele Bosne i Hercegovine i očekuje se kako će u budućnosti biti još veći broj sličnih pravnih subjekata.
- Uglavnom se radi o firmama koje imaju jednog ili dva zaposlena. Više i nije potrebno. Svi oni pokušavaju pridobiti kupce i potpisati s njima dugoročne ugovore. Neke firme su osnovane kako bi kupovale električnu energiju samo za jednu firmu, kao što je slučaj sa pravnim subjektom "Aluminij Trade" d.o.o., dok ostale pokušavaju pridobiti svakog kupca na otvorenom tržištu - rekli su nam naši sagovornici.
Zanimljivo je kako je u Bosnu i Hercegovinu ušao i HEP iz Hrvatske. Oni su osnovali firmu sa sjedištem u Mostaru i trenutno pokušavaju preuzeti dio velikih kupaca koji trenutno nabavljaju električnu energiju od Elektroprivrede HZ HB. Prema dostupnim informacijama, HEP velikim korisnicima na području Hercegovine nudi niže cijene od EP HZ HB, barem na početku saradnje.
Iz Elektroprivrede HZ HB rekli su kako se većina klijenata koji su otišli od njih vratila ovome preduzeću, a poteze koje HEP poduzima na području Hercegovine nisu željeli komentirati.
- Naša zadaća je da svim našim kupcima osiguramo redovnu i nesmetanu isporuku električne energije. Ulažemo velika sredstva u poboljšanje mreže i poboljšanje naših usluga. Također, ne planiramo povećanja cijena i očekujemo da ćemo nastaviti sa stabilnim poslovanjem i u idućim godinama. Kupci koji su otišli od nas, nakon kratkog vremena se vraćaju i ponovo potpisuju ugovore s nama. Broj naših kupaca je stabilan, nije u padu i ne očekujemo veće promjene u budućnosti - rekli su iz Elektroprivrede HZ HB.
U svakom slučaju, utrka za svakog kupca između firmi koje se bave trgovinom električnom energijom se nastavlja. Iz EP HZ HB su upozorili sve one koji pomišljaju na promjenu dobavljača električne energije, da dobro pročitaju uslove pod kojima potpisuju nove ugovore. Također, istaknuli su kako je EP HZ HB u slučaju kvara na distributivnoj mreži isti otkloniti u roku od 48 sati.
- Naši klijenti su uvijek prioritet i njima svaki put pokušavamo otkloniti kvarove u najkraćem mogućem roku. Svi oni koji kupuju električnu energiju od drugih firmi, a koriste našu distributivnu mrežu, dolaze na red tek kada riješimo probleme naših kupaca - zaključili su sagovornici iz Elektroprivrede HZ HB.
Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine organizuje pres-konferenciju povodom najava povećanja cijena električne energije za poslovne subjekte u Federaciji BiH.
Press konferencija će se održati u petak, 07. decembra 2018. godine u Sarajevu.
O mogućim posljedicama povećanja cijena električne energije za poslovne subjekte, ali i poduzetim aktivnostima UPFBiH i mogućim rješenjima kojima bi se ublažio udar na realni sektor u FBiH predstavnicima medija govorit će: Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, Branimir Muidža, generalni direktor Tvornice cementa Kakanj, Sead Pašić, izvršni direktor za nabavke Sisecam soda Lukavac, Eldin Tabučić, direktor Fabrike deterdženata Dita Tuzla, Rijad Hasić, TMD Group, Haris Rahman, direktor Preventa
Na pres-konferenciju su pozvani i ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Nermin Džindić i generalni direktor Elektroprivrede BiH Bajazit Jašarević.
Malo su zakuhali a lakše im je pregovarati sa nekoliko firmi nego da nose "teret javnosti" ako podignu cijenu domaćinstvima.
Tokom perioda 2015.-2018.
godina, EPBiH je poduzimala konkretne korake za konkurentan nastup na tržištu pa su, između
ostalog, za pojedine grupe kupaca na tržišnom snabdjevanju smanjene prodajne cijene. To se
odrazilo na prihod i rezultat poslovanja, ali je zadržano oko 98 % krajnih kupaca, ako gledamo
obim krajnje potrošnje. Pojedini krajnji kupci su bili prešli kod drugih snabdjevača, ali su se
tokom II polugodišta 2017. godine i tokom 2018. godine neki od njih kupci vratili na
snabdijevanje kod EPBiH pa se bilježi porast tržišnog učešća u odnosu na 2017. godinu. Za
kategoriju Domaćinstva regulirane tarife su i dalje relativno niske te za tržišne snabdjevače ne
ostavljaju prostor za formiranje nižih tarifa koje bi omogućile profit. Također, može se reći i da
se EPBiH dobro prilagodila promjeni koncepta pomoćnih usluga te je kao pružalac usluga
ostvarila značajno učešće kao i finansijske efekte na tržištu pomoćnih usluga.
Kaže Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović,.. radi se o 80 miliona KM koje ćemo mnogo bolje mi poslodavci iskoristiti,..
Nikad nisam čuo da neko kaže da će bolje iskorisiti novac nego njegov poslovni partner.
Uzmi ili ostavi, 47 eura za mWh je daleko ispod prosječne berzovne cijene.
Neka kupe od drugog dobavljača ako ima povoljnije.
Ma nije to rješenje. Jer je očito da i oni-EPBIH idu tamo gdje je najlaške uzjahati a tamo gdje će ih odluka koštati radnog mjesta do kojeg su se borili kroz stranke to neće da diraju.
Firme su svakako preopterećene raznim nametima a svako poskupljenje je najveći trošak za firme koje se tek otvaraju pa će ih pored milion opterećenja ovo dodatno odbijati.
I opet se se sve svede na to kako mrski (poneko će pomisliti i kriminalni) poslodavci ne daju da im neko uzme njihovo bogatstvo. A najveći problem je u birokratskoj hobotnici koja isisava sve za sebe.
Ali nju niko ne dira, jer zaboga oni će štajkovati.