BH Telecom

Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Dobra vijest za male dioničare. Koliko novca je predviđeno za vanrednu dividendu?
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Pa bilo je predviđeno oko 100 mio, ali su izvršili raspored akumulirane dobiti u fond rezervi, a čini mi se da je neko naveo da po zakonu mogu isplatiti dividendu iz rezervi samo u visini 5% osnovnog kapitala...
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Sad bi trebalo da se negdje pojavi vijest da je Vlada zatražila dopunu dnevnog reda u skladu sa današnjom odlukom!Shvatili su da novce izdvojene na poseban račun ranijom odlukom vlade ona pokroviteljica izbora najboljeg kosca na Kupresu ne može preusmjeriti za trećeentitetske potrebe.Ne može čak ni finansirati put Čovića na utakmicu protiv Engleza,mada je to bez ikakve sumnje u nacionalnom Rvatskom interesu.Možda mu ovdje uleti Dodik,obojica podjednako mrze te Engleze,zbog onih pedesetak navodnih britanskih specijalaca što su došli da nadgledaju izbore!
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Shahab wrote:Dobra vijest za male dioničare. Koliko novca je predviđeno za vanrednu dividendu?
Za vanrednu dividendu je planirano 1.58 km po dionici plus 0.60 km iz dobiti iz 2017 godine, ukupno 2.18 km po dionici. Nije loše, povrat preko 18% na trenutnu cijenu. Mada je na skupštini direktorica Orhideja rekla da će se u septembru isplatiti i ovo što je ostalo od dobiti iz 2017 (ali ne pita se ona kao što reče forumaš leon).
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Sitna buranija wrote:Pa bilo je predviđeno oko 100 mio, ali su izvršili raspored akumulirane dobiti u fond rezervi, a čini mi se da je neko naveo da po zakonu mogu isplatiti dividendu iz rezervi samo u visini 5% osnovnog kapitala...
Ostalo je još 82 miliona u neraspoređenoj dobiti + 54 miliona iz dobiti iz 2017 + 31,7 mil. koliko mogu isplatiti iz rezervi (to je 5% od osnovnog kapitala koji iznosi 634,5 mil), a što znači da za isplatu imaju na raspolaganju ukupno 167,7 mil. KM (više nego dovoljno)
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Negdje u tišini,.. potpisan kolektivni.
Navodno i vuci siti i ovce na broju.
http://biznis.ba/novi-kolektivni-ugovor ... t-eronetu/
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Investitor wrote:
Shahab wrote:Dobra vijest za male dioničare. Koliko novca je predviđeno za vanrednu dividendu?
Za vanrednu dividendu je planirano 1.58 km po dionici plus 0.60 km iz dobiti iz 2017 godine, ukupno 2.18 km po dionici. Nije loše, povrat preko 18% na trenutnu cijenu. Mada je na skupštini direktorica Orhideja rekla da će se u septembru isplatiti i ovo što je ostalo od dobiti iz 2017 (ali ne pita se ona kao što reče forumaš leon).
Extra!
Mirnes
Posts: 177
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: BH Telecom

Post by Mirnes »

Nesto mi cudno sto svi pisu o vanrednoj dividendi, usput nije ni redovna zanemariva, a cijena konstantno pada. Cijenu neko obara i neko ipak kupuje, a eto bar logika nalaze da bi zbog silnih dividemdi cijena trebsla rasti, pa bar mirovati, a ne biti ovako rekordno niska
Begov Han
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Mirnes wrote:Nesto mi cudno sto svi pisu o vanrednoj dividendi, usput nije ni redovna zanemariva, a cijena konstantno pada. Cijenu neko obara i neko ipak kupuje, a eto bar logika nalaze da bi zbog silnih dividemdi cijena trebsla rasti, pa bar mirovati, a ne biti ovako rekordno niska
Ne vjeruje više niko u pisanja portala, tek kad vide da je dopunjen dnevni red skupštine sa tačkom "Isplata vanredne dividende iz akumulirane dobiti" možda dođe do skoka kao u slučaju "Elektroprivrede". I onaj tekst koji govori o isplati vanredne dividende sročen je konfuzno. Pola portala pogrešno pojašnjava da se to odnosi na 38 mil. (redovna dividenda), a drugih pola prenosi od riječi do riječi saopštenje Vlade bez pojašnjenja. Ne znam samo je li Vlada na vrijeme dostavila zahtjev za dopunu dnevnog reda, te hoće li se skupština morati ponovno sazivati.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Da i upravo je tu moć informacije i prednost što mi npr ovdje znamo a oni ne znaju. Poenta berze je da preuzmeš neki mali rizik u zamjenu za mogućnost veće zarade. Zato ni dionice ne rastu jer ljudi ne vjeruju da je povoljno zbog npr fundamenata i dobrog poslovanja nego čekaju da neko drugi počne kupovati iako i taj drugi možda to radi jer je vidio nekog trećeg. Iz aviona se npr vidjelo da će Elektroprivreda skočiti a malo je ko to iskoristio i tako izgubio 25% ili više. Slično će biti na mnogim drugim emitentima koji sad stoje na ultraniskim cijenama. Za nepovjerovati je koliko ljudi malo znaju. Zato su se i namnožili ovi šverceri koji štimaju cijene. Ovdje na Telecomu, prvo, ja bih se kladio da 80% populacije ne zna ni šta je dividenda, mnogi koji znaju možda misle da je skupština već prošla pa da je ne mogu ni dobiti, treći opet kako je rečeno čekaju objavu da podjela postane 100% sigurna itd. Uglavnom dok se sve svima posloži i kad prođe svaki rizik, manje više prođe i prilika jer ju je neko drugi ko se manje boji već iskoristio. Usput mislim da je na berzi trenutno ekstremno mali broj ljudi u BIH, možda se nešto u glavama promijeni nakon podjele ovih dividendi.
Post Reply