Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sabur2 »

U dobro zamotanim.
Shit in sheet... :mrgreen:
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by proleter »

Neko je preuzeo Ingram, 67 % danas do sada, izgleda da svi fondovi izlaze
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Danas od 15.30 h na radiju Otvorena mreža bit će govora o Tržištu vrijednosnih papira.Uglavnom će se govoriti o onome o čemu se raspravlja i na ovom forumu!
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

To je ipak bilo za tv emisiju. Kada bi se FTV usudila da da jedan sat udarnog termina onda bi imalo znacajan efekat. Pogotovo sa ovim imenima koja su pomenuta.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Sosor oboren za 15% na 5,1 nakon što je prethodni mjesec imao 5,4 m premije. Sa 179 prodatih dionica. Treba li reći da se odmah pojavio kupovni nalog za 3000 kom po 5,11? Meni je ovo signal da neko ovo žarko želi. Uporediti npr sa Ingramom gdje je dionica 28 marta oborena za 19,87% sa 25 protrgovanih kom, na 10,00 da bi se prekjučer protrgovalo skoro milion kom po 13,32
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Stvarno bez ideje, strategije, pametnog ulaganja. Kakva je potreba Binga da kupi Ingram. Osim "što mu se može". I svima im se može, ali neće još dugo.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

panzer wrote:Stvarno bez ideje, strategije, pametnog ulaganja. Kakva je potreba Binga da kupi Ingram. Osim "što mu se može". I svima im se može, ali neće još dugo.
Pa Bingo se odavno širi u svim smjerovima i logičnim i nelogičnim kao da ima neograničena sredstva finansiranja. Pisao sam već da me iznanadilo (tada) kad sam na smrzutom povrću sa logom Binga pozadi malim slovima vidio da je u stvari uvoz iz Srbije. Kao što omotavaju tuđe/uvozno svojim znakom koji patriotskoj sirotinji sugeriše da je domaće, tako možda omotavaju i firme svojim znakom a ko zna čije je i čije će biti. A za Ingram mogu razumjeti da bi mogao biti atraktivan. Jasno je da će se milijarde sliti u autoputeve (uključivo i onaj za Bg), brze ceste i sl. u slijedećih nekoliko godina. Ingram koliko znam proizvodi tucanik, kreč, rigole, ivičnjake, svega će toga trebati u ogromnim količinama. Onaj ko proizvodi takve materijala a relativno je blizu gradilištima imaće znatno niže transportne troškove od ostalih ponuđača mada možda svi zajedno neće moći podmiriti tražnju. E sad ne znam koje tačno ceste koje će se graditi prolaze blizu Srebrenika ali imam osjećaj da toga ima podosta. Ako su drugi proizvođači relativno daleko onda će Ingram biti bukvalno monopolista i diktirati cijenu tj imati ogroman profit. Još ako imaš političke i druge veze i uticaj na investitora (mig mig) samo je nebo granica. Bingo je zadnji koji bi prema core busssinesu trebao ići u industriju drobljenog kamena ali obzirom na gore navedeno.....Ništa, samo glasno razmišljam
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ni jedno eventualno gradilište nije blizu Igramu jer ako nisu iskoristili dionicu Doboj-Prnjavor ili Svilaj-Odžak (bar se nije značajno odrazilo na prihode) onda je sav taj autoputni potencijal poprilično tanak.

Kažem, ovo je samo zato što im se može. Sa obavezom od 200 miliona KM dugoročnih i kratkoročnih kredita oni kupuju nešto što im ne treba niti će imati neki povrat. A kamate na kredite moraju plaćati. A da ne spominjem mizerne plate radnika.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by adnan1987 »

Kompanija Bingo iz Tuzle kupila je firmu Ingram Srebrenik ranije ove sedmice na Sarajevskoj berzi, saznaje BiznisInfo.

Podsjetimo, na Sarajevskoj berzi je u ponedjeljak prijavljena trgovina većinskim paketom dionica u kompaniji Ingram Srebrenik za oko 12,5 miliona KM. No, nije rečeno ko je kupac.

Kupac je platio 12.539.758 KM za 67,45 posto vlasništva. Vlasnici Ingrama prije toga bili su nekoliko investicionih fondova.

Ingram je društvo za proizvodnju, preradu i promet građevinskog materijala. Prema podacima s internet stranice Ingrama, firma vrši proizvodnju kamenih agregata, kreča, betona i betonskih proizvoda, te elektro, mašinske i transportne usluge.

U sklopu Ingrama posluju dva rudnika i to površinski kop “P.K. Drenik” i površinski kop “P.K. Duboki potok”. Firma ima i fabriku kreča, fabriku betonskih elemenata i separaciju.

Bingo ovom akvizicijom širi svoje poslovanje izvan svog osnovnog sektora, a to je maloprodaja i proizvodnja hrane. (Tuzlanski.ba)




Veoma pametna akvizicija .

Sada može sam sebi graditi objekte, fabrike, farme, adaptirati postojeću infrastrukturu i tako drastično smanjiti troškove izgradnje i tekućeg održavanja.
Ko se razumije u građevinarstvo i ko se tim bavi sve mu jasno, samo se postavlja pitanje zašto Bingo ranije nije kupio neko građevinsko preduzeće.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ingram nema ni opremu ni ljude niti je formiran da bi bio izvođač u niskogradnji ili visokogradnji
Post Reply