BH Telecom

montypython
Posts: 4051
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ja isto mislim da se pomenuta "katastrofa" može odnositi na broj zaposlenih, odnosno da ih je recimo 2/3 višak tj da postojeći obim poslova u BHT u normalnim kompanijama obavlja 1/3 sadašnjeg broja zaposlenih tamo. S tim da im zato ne treba due dilligence dovoljna je olovka i papir i par podataka tipa prihodi po zaposlenom, broj korisnika (impulsa....) po zaposlenom i sl. To smo i ovdje davno utvrdili. Due dilligence će poslužiti kao "tvrdi argument" s kojim nema polemike.
slavuj
Posts: 1977
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Ne može se nikakvim dubinskim snimanjem otkriti ništa što već odavno nije popznato!Broj zaposlenih i neracionalne javne nabavke ili nabavke uopće,poznati su svima koji su to htjeli vidjeti!Cijenu kvadratnog metra zgrade kupljene od SDA tajkuna ,znaju i ptice na grani!Ali svi oni koji bi na to trebali ukazivati,debelo su ugrađeni u sve to!
Pa zar još uvijek neko misli da recimo ovi što svakodnevno kroz prodaje svojih propalih firmi fondovima,ili kroz razne dokapitalizacije skoropapropalih firmi,nemaju bjanko odobrenja od ovih što peljušaju državni kapital.Dobro uigranim sistemom ucjena kroz narudžbe reklama mediji su ušutkani!Funkcioniše i sistem NE SMETAJ MI U PLJAČKI PA TE NEĆU METNUT U SVOJU NOVINU ILI TV!
A to što naši ,ili bolje rečeno njihovi,mediji ne pišu o svim tim pljačkama,ne znači da se one i ne događaju!Jer,kad pogslušate samo onog sindikatliju iz BH telekoma,shvatit će te da su svi tamo uvezani!Niko od uposlenih ne vidi ništa,gledaju samo kako nešto jamiti!
Za mene je sve to zapravo rzerva koju će potencijalni partner znati iskoristiti!Naravno da će rezultate tog dubinskog snimanja pokušati iskoristiti i hvatači firmi u padu,kao što su to uradili u slučaju FDSA!
Pokušat će doći na svoje i oni koji djeluju po sistemu nek komšiji crkne krava.Možda i kroz onaj glupi prijedlog o prodaji dijela dionica u vlasništvu Vlade,a sve sa ciljem obezvrjeđivanja vrijednosti ukupnog vladinog kapitala u BHT!Slušao sam već takve prijedloge iz Agencije za privatizaciju FBiH!
Naravno,prave aktivnosti počinju tek nakon izbora!Do tada će iz vlade slati svima poruke kakve ko očekuje,samo da se ponovo osvoji vlast!
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Investitor wrote:
Sitna buranija wrote:
brzi wrote:Ne znam šta bi tu moglo spektakularno da se otkrije,.. prihodi su toliki koliki su, rashodi također, imovina može biti precjenjena ali ne značajno,..ono što može da se otkrije ( a to već znamo ) višak radnika i nepovoljna struktura uposlenih.
Edit:
Nema BH Telekom kao Agrokor 50 povezanih pravnih lica da bi mogao sve dubioze sakriti.
Slažem se. Može biti na sredstvima u pripremi nekih čarlama, ali ništa što bi se moglo smatrati katastrofom...
Ma Sabur pokušava još malo oboriti cijenu prije nego što uđe ponovo :D
Ih da moje riječi i ovaj forum imaju takvu moć, sad bih ja BSNL na 18 podigao, jer bar toliko realno vrijedi.
Međutim, bilo šta što ja (mi) kažem(o), nema snagu kao što je ima pritisak na prodaju na nelikvidnom tržištu.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

slavuj wrote:Ne može se nikakvim dubinskim snimanjem otkriti ništa što već odavno nije popznato!Broj zaposlenih i neracionalne javne nabavke ili nabavke uopće,poznati su svima koji su to htjeli vidjeti!Cijenu kvadratnog metra zgrade kupljene od SDA tajkuna ,znaju i ptice na grani!Ali svi oni koji bi na to trebali ukazivati,debelo su ugrađeni u sve to!
Pa zar još uvijek neko misli da recimo ovi što svakodnevno kroz prodaje svojih propalih firmi fondovima,ili kroz razne dokapitalizacije skoropapropalih firmi,nemaju bjanko odobrenja od ovih što peljušaju državni kapital.Dobro uigranim sistemom ucjena kroz narudžbe reklama mediji su ušutkani!Funkcioniše i sistem NE SMETAJ MI U PLJAČKI PA TE NEĆU METNUT U SVOJU NOVINU ILI TV!
A to što naši ,ili bolje rečeno njihovi,mediji ne pišu o svim tim pljačkama,ne znači da se one i ne događaju!Jer,kad pogslušate samo onog sindikatliju iz BH telekoma,shvatit će te da su svi tamo uvezani!Niko od uposlenih ne vidi ništa,gledaju samo kako nešto jamiti!
Za mene je sve to zapravo rzerva koju će potencijalni partner znati iskoristiti!Naravno da će rezultate tog dubinskog snimanja pokušati iskoristiti i hvatači firmi u padu,kao što su to uradili u slučaju FDSA!
Pokušat će doći na svoje i oni koji djeluju po sistemu nek komšiji crkne krava.Možda i kroz onaj glupi prijedlog o prodaji dijela dionica u vlasništvu Vlade,a sve sa ciljem obezvrjeđivanja vrijednosti ukupnog vladinog kapitala u BHT!Slušao sam već takve prijedloge iz Agencije za privatizaciju FBiH!
Naravno,prave aktivnosti počinju tek nakon izbora!Do tada će iz vlade slati svima poruke kakve ko očekuje,samo da se ponovo osvoji vlast!
Svi su saučesnici i zato toliko dugo traje sa težim posljedicama.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Suština je u tome da BH Telecom nije izgubio prihod od konkurencije, već se radi o padu tržišta, uglavnom zbog korištenja OTT (Over The Top) aplikacija, odnosno besplatnih aplikacija", rekao je Zaimović.
On dodaje da je novac od pada dobiti u BH Telecomu zapravo ostao u džepovima korisnika zbog nižih računa koje su plaćali. Kako kaže, u BH Telecomu i dalje raste broj korisnika u mobilnoj telefoniji.
"Riječ je o rastu broja korisnika u mobilnoj telefoniji, a gdje je pogotovo izražen pad. U prošloj godini imali smo rekordne market shareove. U jednom kvartalu smo imali 47,31 posto market shareova, što je desetogodišnji rekord", kazao je Zaimović.
Ističe da je suština u tome da je dobit pala zbog korištenja OTT aplikacija i sve izraženije konkurencije u javnom i poslovnom sektoru.
"Cijene su generalno niže, a niže su i marže. Međunarodni saobraćaj iz istih razloga je u znatnom padu, jer postoje međunarodne regulative koje snižavaju cijene", rekao je Zaimović.
Krajem maja počet će dubinska analiza BH Telecoma koja će trajati četiri mjeseca, što je bio jedan od uslova Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za dobijanje sredstava iz kredita.
Generalni direktor ove kompanije potvrdio nam je ovu informaciju navodeći kako je dubinska analiza ranije najavljena i da će je raditi revizorska kuća PricewaterhouseCoopers.
"Mi s tim nemamo nikakvih problema. Naš eksterni revizor je KPMG, odnosno jedna od najrelevantnijih revizorskih kuća u svijetu. KPMG nam je dao pozitivnu ocjenu na finansijski izvještaj za 2017. godinu. Naravno, da nešto krijemo to bi sigurno bilo uočeno u eksternoj reviziji", kazao je Zaimović.
On je rekao kako bi se dalo diskutovati o tome šta je svrha dubinske analize, ali da BH Telecom nema nikakav problem s tim da pristane na dubinsku analizu.
"Prema informacijama koje sam dobio, dubinska analiza trebala bi biti završena u septembru", rekao je on.
a pitanje o broju zaposlenih u BH Telecomu, Zaimović je odgovorio da je British Telecom (BT) Group najavio kako će u sljedećih nekoliko godina otpustiti 16 hiljada ljudi.
"Svi telekomunikacijski operateri u svijetu susreću se s istim problemom s kojima se susreću i telekom operateri u našoj zemlji pa tako i BH Telecom. Razlog za to je pad prihoda uzrokovan OTT aplikacijama i međunarodna regulativa. Mi nećemo otpuštati radnike, ali smo za nešto više od tri godine uspjeli smanjiti broj zaposlenih za 250", kazao je Zaimović.
Zaključio je da će BH Telecom morati snižavati troškove na način da smanjuje broj zaposlenih kroz prirodan odliv, a ne radikalnim zahvatima.
Izvor:Klix.ba
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Šta kaže mastermind: profit je manji jer je novac ostao kod korisnika. :mrgreen:
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Dobro je bar ne povećavaju broj uposlenih,.. HT je uz konstantan pad prihoda i dobiti uspio povećati broj uposlenih u 2017. za 14 ljudi.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

Sabur2 wrote:Šta kaže mastermind: profit je manji jer je novac ostao kod korisnika. :mrgreen:
S obrazom prema uposlenicima i korisnicima, za dioničare manje više . . .

Mtel im prvo pred nosom uzeo Logosoft, a sad idu dalje u akvizicije: http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... Telrad+Net
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

leon wrote:
Sabur2 wrote:Šta kaže mastermind: profit je manji jer je novac ostao kod korisnika. :mrgreen:
S obrazom prema uposlenicima i korisnicima, za dioničare manje više . . .

Mtel im prvo pred nosom uzeo Logosoft, a sad idu dalje u akvizicije: http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... Telrad+Net
Šta kažeš, uzeo im Logosoft pred nosom? Pa da je BHT kupio Logosoft po uslovima pod kojim ih je kupio Mtel, bar 3 forumaša sa ovog foruma bi otrčala u tužilaštvo da ga prijave, a po medijima bi ih razvlačili kao kriminalce.

Ono što je bitno, a vidi se na grafiku iz članka za koji si dao link jeste da je učešće BHT-a u mobilnoj telefoniji gotovo 47%, a mtela ispod 39%. Ne tako davno, čini mi se 2012. mtel je imao veće učešće od BHT-a koji je tada jedva prebacivao 40% čini mi se. Mtel ima na računu para samo koliko mu treba za tekuće poslovanje, kod Telekoma je na računu četvrt milijarde KM. Dalje je do vlasnika, a ne do menadžera, šta će sa tim parama...
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

Sitna buranija wrote:
leon wrote:
Sabur2 wrote:Šta kaže mastermind: profit je manji jer je novac ostao kod korisnika. :mrgreen:
S obrazom prema uposlenicima i korisnicima, za dioničare manje više . . .

Mtel im prvo pred nosom uzeo Logosoft, a sad idu dalje u akvizicije: http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... Telrad+Net
Šta kažeš, uzeo im Logosoft pred nosom? Pa da je BHT kupio Logosoft po uslovima pod kojim ih je kupio Mtel, bar 3 forumaša sa ovog foruma bi otrčala u tužilaštvo da ga prijave, a po medijima bi ih razvlačili kao kriminalce.

Ono što je bitno, a vidi se na grafiku iz članka za koji si dao link jeste da je učešće BHT-a u mobilnoj telefoniji gotovo 47%, a mtela ispod 39%. Ne tako davno, čini mi se 2012. mtel je imao veće učešće od BHT-a koji je tada jedva prebacivao 40% čini mi se. Mtel ima na računu para samo koliko mu treba za tekuće poslovanje, kod Telekoma je na računu četvrt milijarde KM. Dalje je do vlasnika, a ne do menadžera, šta će sa tim parama...
Moje je više bilo kritika managementa, a ne kritika vrijednosti.
Post Reply