Aluminij dd Mostar

Post Reply
panzer
Posts: 12560
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Aluminij dd Mostar

Post by panzer »

Još kad bi i novinari malo u pamet došli... A valjda i uvoznik gasa bude imao koristi...

Odluka Vijeća ministara BiH kojom je, s ciljem poticanja rasta proizvodnje i povećanja međunarodne konkurentnosti za čak 250 domaćih poduzeća, suspendirano niz carinskih pristojbi, naišla je na neočekivan napad u dijelu medijskog prostora, usmjeren protiv suspendiranja carine na uvoz nelegiranog aluminija.
Ova carinska stopa suspendirana na inicijativu Aluminija d.d. Mostar koju su, kroz proteklih godinu dana, detaljno analizirali na svim nivoima vlasti i, na koncu, podržali ministri i s federalnog i s državnog nivoa, prepoznavši izvrstan privredni potencijal i nikakvu štetu za državni interes, navodi se u saopćenju iz Aluminija.

Osim proizvodnje primarnog metala, Aluminij godišnje pretapa dodatnih 30 hiljada tona u ljevačkim pećima u Ljevaonici, koje pokreće plin, a najbrži način značajnog podizanja Aluminijevih proizvodnih kapaciteta upravo je povećanje količine toga pretapanja, što bi neznatno povisilo potrošnju plina i, s ukupnih 160.000 t (primarni i pretopljeni aluminij), tvorničku proizvodnju povećalo na rekordnih 184.000 t godišnje, u punom kapacitetu.

Sirovina za to je nelegirani aluminij kojega Aluminij ima kapacitet pretopiti 2000 t mjesečno, a kojega niko u zemljama EU i Cefte ne proizvodi, dok je za uvoz s drugih tržišta postojeća carinska stopa posao činila potpuno neisplativim. Ukidanjem te carine, Aluminij preko švicarskih i američkih tvrtki kreće s uvozom toga metala kojeg kooperanti dobavljaju s azijskog i afričkog tržišta. Taj posao će dovesti do godišnjeg porasta izvoza BiH u visini od čak 55 miliona US dolara, što će imati automatski pozitivan utjecaj na bilancu BiH, na državni porezni i penzijski sistem, kao i na rast zapošljavanja i javne potrošnje, navode iz Aluminija.

Dodaju da mostarski kombinat nema nikakav direktan dodir niti s jednom ruskom tvrtkom, a i da ima ostaje neshvatljivo zašto je neko tržište određenim krugovima prihvatljivije od drugog, odnosno zašto se onda ne poteže pitanje kako to da ruski plin već 40 godina grije gotovo cijelu Bosnu, uključujući i Sarajevo (što je Aluminiju potpuno prihvatljiva i normalna stvar).

Nadalje, pojašnjavaju iz mostarskog diva, kako niko osim Aluminija u BiH ne treba i ne koristi nelegirani aluminij, ovom Odlukom Vijeća ministara nikome nije nanesena šteta, a neaktivna carinska stopa pretvorila se u moćan mehanizam privrednog zamaha s gotovo nesagledivim pozitivnim učincima.
Zato ova inicijativa i podržana od Vijeća ministara BiH, Vlade FBiH, Uprave za neizravno oporezivanje BiH, Vanjskotrgovinske komore BiH i Gospodarske komore FBiH.

Također, pošto je u medijskom napadu na Aluminij pomenuta i EP BiH, iz preduzeća upozoravaju kako je pojam štetni ugovor pravnom kvalifikacijom i kako nedokazana upotreba toga termina povlači odgovornost. Aluminij je ugovor s EP BiH lani sklopio po tržišnim uvjetima s referentne Mađarske berze za el. energiju, a s EP BiH ne posluje još od 30. juna ove godine, uslijed tržišnih poremećaja. No, svi su računi prema EP BiH izmireni avansno! Nadalje, posebno ističemo i kako Aluminijevo dugovanje prema Elektroprivredi HZ Herceg-Bosne nije otpisano, nego je predmet tekućeg restrukturiranja naslijeđenih obaveza, navode iz mostarskog kombinata, te dodaju kako Aluminij nema niti mehanizme niti volju za svjetske urote.

Suspendiranje carinske stope na uvoz nelegiranog aluminija, dodaju, početak je državne brige za njene privredne subjekte od strateškog značaja, a medijsko obezvrjeđivanje tih istinski pozitivnih pomaka ne može voditi ničemu dobromu, zaključuje se u saopćenju.

Portal Žurnal.info objavio je da su suspendiranjem carina za Aluminij bh. vlasti mostarsku kompaniju prepustile Rusima, te da će BiH time na godišnjem nivou izgubiti 36 miliona KM, dok štetu će pretrpjeti i obje elektroprivrede u Federaciji BiH. Jedini dobitnici, kako tvrdi ovaj portal, su ruski poduzetnici koji će u BiH uvoziti nelegirani aluminij koji će biti prerađivan u pećima koje pokreće ruski plin.

Facebook Twitter Print
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Aluminij dd Mostar

Post by car »

Kako mi ovakva sranja idu na živce.
Šta znači prepustiti Rusima?
Kako će elektroprivrede imati štetu?
Ovo je hvale vrijedan potez drzave, a nadam se da će od toga Aluminij izvuci korist i bar malo popravit stanje.
panzer
Posts: 12560
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Aluminij dd Mostar

Post by panzer »

Vrlo kvalitetan intervju.... I pokazuje koliko bi bilo dobro imati nekadašnju organizaciju proizvodnje, od rude do struje i gotovog proizvoda.
Rast cijena aluminija oteo se kontroli i burzovna cijena glinice danas je najveća u povijesti. Aluminij d.d. Mostar na dnevnoj razini prati i analizira tržišna kretanja, ostvarujući intenzivnu komunikaciju sa svjetskim stručnjacima, ali trenutačno nitko ne može niti predvidjeti do koje će mjere burza surovo djelovati na kretanje cijena naših sirovina i na kretanje cijena metala.
Ovo je u intervjuu za Indikator.ba. kazao direktor Aluminija d.d. Mostar Mario Gadžić.

Zbog toga što je Aluminij bio primoran u drugoj polovici 2017. godine struju kupovati na burzi te usljed nepovoljnih burzovnih kretanja, kompanija je prošlu godinu završila s gubitkom koji je, prema Gadžićevim riječima, najmanji od 2012. godine.
Gadžić ističe da sve dok je globalno stanje nestabilno, a Aluminij ne restrukturira naslijeđena dugovanja i time riješi pitanje svoje likvidnosti i boniteta, teško se može očekivati uspješno privlačenje stranih investitora, premda kompanija ima strategiju i vrhunske planove izgradnje i razvijanja metaloprerađivačke industrije u svojemu dvorištu.

Cijene aluminija na svjetskim burzama doživjele su snažan oporavak. Kako se to odražava na poslovanje Aluminija?

- Činjenica je da je burzovna cijena aluminija doživjela oporavak, međutim tijekom cijele prošle godine taj je opo-ravak pratio i stalan porast cijena svih ulaznih sirovina, ključnih za proizvodnju aluminija, što nas je onemogućilo osjetiti pozitivne učinke rasta cijene naših proizvoda. Dapače, glinica i petrol-koks lani su dosegnuli svoje povi-jesne maksimume, a primjera radi, da bi došlo do kompenzacije tereta koji nam porast cijena sirovina stvara, posk-upljenje glinice od 1 USD morao biti pratiti porast cijene aluminija od 2 USD, što se ne događa. Svaka proizve-dena tona metala ima svoju strukturu troškova, u kojoj spomenute sirovine, zajedno s električnom energijom kao najbitnijom stavkom ulaznih sirovina, uzimaju značajne postotke. Aluminiju samo el. energija čini do 60% ukup-noga troška, a posljednjih osam mjeseci, nažalost, proizvodne cijene daleko nadmašuju burzovne indekse prodajne cijene našega proizvoda, što nam stvara ogroman problem.

Kako je Aluminij okončao poslovnu 2017. godinu?

- Prevagu u tomu hoće li poslovanje Aluminija biti pozitivno ili negativno čini cijena el. energije. Uslijed našega narušenog boniteta, još od 2011. godine na ovamo, i nemogućnosti zaduživanja kod financijskih institucija zbog akumuliranih gubitaka, Aluminij nije u mogućnosti sklapati dugoročne ugovore za nabavu el. energije, što je nužno za naš dugoročni opstanak i stabilnost poslovanja. Tako smo u drugoj polovici 2017. bili primorani struju kupovati na burzi, po kratkoročnim ugovorima, bez instrumenata osiguranja, a nepovoljna kretanja burzovnih cijena dovela su do toga da je Društvo poslovnu godinu zaključilo s gubitkom. Istina, najmanjim gubitkom od 2012. godine, i to zahvaljujući opsežnim procesima restrukturiranja ukupnoga poslovanja koje provodimo od početka mandata ove uprave.

Kako teku planovi revitalizacije proizvodnje na nekadašnje predkrizne nivoe?

- Teško je govoriti o investicijama i revitalizaciji dok vam je 85% ukupnih troškova vezano za burzovne indekse i nepovoljna tržišna kretanja, a na vratu nosite breme naslijeđenih dugovanja i stalne loše likvidnosti Društva. Naša elektroliza jedina je na svijetu koja i dalje posluje na tržištu nereguliranih cijena el. energije, bez ikakovih potpora, odnosno subvencija države i bez svo-jega izvora energije. Sjetite se kako je, nakon 2008. godine, ugašeno čak 45% elektroliza izvan Kine i arapskih zemalja, a riječ je o svim pros-torima na kojima proizvođači aluminija nisu imali svoj izvor energije ili reguliranu cijenu struje. Tada su primat preuzeli Kina i četiri zal-jevske zemlje (Katar, Bahrein, Saudijska Arabija i UAE). Mi jesmo, kao globalno čudo, uspjeli preživjeti u tim okolnostima, ali smo i dalje žrtvom nerazumijevanja države u kojoj konzumiramo nevjerojatnih 15% ukupne potrošnje el. energije, u kojoj imamo najveći pojedinačni utjecaj na BDP i u kojoj godinama ostvarujemo najveći pojedinačni izvoz (lanjski izvoz Aluminija premašio je 358 milijuna KM). Aluminij je jedini potrošač el. energije u BiH koji je spojen na 220 kV vod i tijekom cijele godine, svakoga sata, ravnomjerno troši jednake količine struje, stabilizirajući tako ukupan elektroenergetski sustav. Svejedno, i dalje nismo prepoznati kao strateški bitni da bi nas se zaštitilo stvaranjem zakonodavnih okvira za nesmetan rast, na način kako su to učinile razvijene zemlje za svoje proizvođače primarnoga aluminija. Navest ću samo jedan u nizu teško shvatljivih apsurda, a to je činjenica da Aluminij regulatornim tijelima BiH i Vladi FBiH godišnje plaća cca 22 milijuna KM za razne vrste mrežarina i naknada, dok su, istodobno, izvoznici el. energije (elektroprivredne kuće) u cijelosti oslobođeni svih tih davanja i imaju po tim stavkama 0 KM troška. BiH i dalje promatra Aluminij jednako kao što promatra i prosječno kućan-stvo, pa dok država potiče izvoz struje, mi smo ju primorani uvoziti po iznimno visokim cijenama, još k tomu platiti i enormne naknade za mrežarine. Otprilike, visina tih naknada lani je bila jezičkom na vagi našega pozitiv-nog / negativnog poslovanja.

Hoće li i u kojoj mjeri američke carine na aluminij utjecati na Aluminij i, ako hoće, kakve posljedice očekujete?

- Pomno pratimo ukupnu situaciju s tim globalnim ''ratom'', premda nemamo izravnih poslovnih sveza s američkim tržištem. Koliko je globalna aluminijska industrija, koja je u cijelosti izložena burzi, volatilna zorno svjedoči čin-jenica da se trenutačno nalazi u najdubljoj krizi od njezina postanka. Razlog tomu su, 6. travnja uvedene, mjere SAD-a o zamrzavanju cjelokupne imovine i poslovanja sedamnaest ruskih tvrtki i privatnih osoba, među kojima su i vlasnici gotovo svih proizvođača aluminija i glinice u Rusiji i njihovih tvrtki u svijetu (svugdje gdje imaju kapi-tal, zahvaćeni su ovim mjerama). Uvođenjem tih mjera, u jednomu je danu nastala potpuna blokada izvoza tri mili-juna tona ruskoga metala prema svijetu, blokirano je nekoliko tvornica glinice s ruskim kapitalom u nizu zemalja Europe i svijeta, a istodobno su brazilske vlasti (zbog ekoloških razloga) prepolovile proizvodnju tamošnje tvor-nice glinice koja je među najvećim svjetskim proizvođačima te sirovine. Aluminijska je industrija danas suočena s neviđenom krizom globalnih razmjera, jer je za manje od mjesec dana došlo do blokade cca 10% svjetske proiz-vodnje aluminija. Rast cijena oteo se kontroli i burzovna cijena glinice danas je najveća u povijesti. Aluminij d.d. Mostar na dnevnoj razini prati i analizira tržišna kretanja, ostvarujući intenzivnu komunikaciji sa svjetskim stručnjacima, ali trenutačno nitko ne može niti predvidjeti do koje će mjere burza surovo djelovati na kretanje cijena naših sirovina i na kretanje cijena metala (LME) i svaki se ozbiljni analitičar zasad suzdržava od ozbiljnih prog-noza koliko će dugo trajati ovaj poremećaj. Nedostatak 10% svjetskoga aluminija izaziva paniku globalne prerađi-vačke industrije i posljedice će nedvojbeno biti dalekosežne, poglavito za automobilsku i za građevinsku industriju, što je put novoj svjetskoj krizi.

Kakve rezultate u poslovanju očekujete ove godine i hoće li biti novih investicija?

- O mogućim je ishodima poslovne godine nemoguće govoriti, jer nas je prošla godina naučila snazi opasnosti kra-jnje nepredvidljivih poremećaja, a kao što je prethodno navedeno, sada se nalazimo u još većemu poremećaju svjetskih burzovnih indeksa, te bi bilo kakova predviđanja u ovomu stanju bila ishitrena. Dok je globalno stanje ovako nestabilno, dok Aluminij ne restrukturira naslijeđena dugovanja i time riješi pitanje svoje likvidnosti i boniteta, teško možemo očekivati uspješno privlačenje stranih investitora, premda imamo strategiju i vrhunske planove izgradnje i razvijanja metaloprerađivačke industrije u svojemu dvorištu. Tek bi stvaranje dodane vrijednosti, odnosno viši stupanj obradbe našega metala donio boljitak i stabilnost ovoj industriji i ovomu podneblju, otvorio nova radna mjesta, čak i otvorio vrata strateškim investicijama u udvostručenje naših proizvodnih ka-paciteta. No, za to treba stvoriti preduvjete, u čemu ovisimo o zdravorazumskomu pristupu državnoj zaštiti domaće ekonomije i strateških gospodarskih subjekata.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Aluminij dd Mostar

Post by savjetnik »

Kapital je imovina umanjena za obaveze, a u konkretnom slučaju Aluminijskog kombinata, obaveze su premašile vrijednost imovine, što će reći da je nekadašnji mostarski div ostao bez kapitala. U slučaju njegove prodaje, teško da se može postići bolja cijena od simbolične, a to je jedna konvertibilna marka!
Prema pouzdanim informacijama „Slobodne Bosne“ ukupni dug Aluminija premašio je iznos od 300 miliona KM, i ovo mostarsko preduzeće predvodi listu najvećih gubitaša u Federaciji BiH.
Definitivno je jasno da mostarski Aluminij s ovakvim proizvodnim programom ne može preživjeti jer već cijelu deceniju posluje s gubitkom koji se iz godine u godinu samo povećava. Direktor Gadžić za to krivi nepovoljne okolnosti na svjetskom tržištu Aluminija, ali zadatak menadžmenta jest baš to da se prilagodi tržištu takvom kakvo jeste a ne da čeka da se tržište prilagodi njemu.
Mostarskom Aluminiju treba hitno pomoći jer će završiti u stečaju, koji se inače u tržišno uređenim državama neizostavno proglašava kada gubitak firme premaši vrijednost imovine, kao što je to slučaj s mostarskom kompanijom.
Izvor:Slobodna Bosna
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Aluminij dd Mostar

Post by Shahab »

Hrvati imaju Aluminij a mi imamo rudnike.
panzer
Posts: 12560
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Aluminij dd Mostar

Post by panzer »

A energopetrol i "menadzment"?
brzi
Posts: 2890
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Aluminij dd Mostar

Post by brzi »

Bilo kakvo pravdanje nepovoljnim uslovima na svjetskom tržištu,.. koje traje godinama je izjava nesposobnosti.
Već sam negdje spominjao da je TLM bio gubitaš čak i sa milionskim potporama Hrvatske a da je u rukama Slovenaca koji su ga zakupili odjednom ostvario pozitivne rezultate.
Uz to treba spomenuti i BH paradoks,..
Prosječna plata u Bingu koji ostvaruje godišnju dobit od 80 miliona KM iznosi između 500 i 600 KM a prosječna plata u Aluminiju koji godinama pravi gubitke je prema posljednjim finansijskim izvještajima do kojih se moglo doći bila blizu 2.000 KM. :D
Edit:
Evo pokušao sam naći neki godišnji izvještaj Aluminija,.. ništa, google ne može pronaći nijedan čak ni one koji su nekad bili objavljeni. Na Sase također svi finansijski uklonjeni, zašto, po čijem nalogu.
slavuj
Posts: 1998
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Aluminij dd Mostar

Post by slavuj »

Ja mislim da je krajnje vrijeme da se sve stvari i pojave nazovu pravim imenom!Tad će nam neke od tih biti lakše prihvatiti.
A luminij je u tom kontekstu ostatak udruženog zločinačkog poduhvata konačnoi osuđenog u Hagu!I takvog ga treba posmatrati!Ne pojmljivo je ,recimo,da ljudi koji su bili žrtve takve politike danas pomažu te ostatke velikodržavnih ambicija susjedne nam države i lokalnih nacional kreiminalaca.Samo budala može umjesto da zarađuje na struji,gledati da neko drugi uzima profit na njegovom proizvodu.
Koliko su samo drska razmišljanja kako eto država izvozi el enrgiju a oni je moraju uvoziti po skupijm cijenama.Pa ljudi otvoreno zamjeraju državi što im ne omogući pljačku!
Pa još kada se prisjetimo načina kako su to u Aluminiju na kraju ostali samo Hrvati.Ostale jednostavno strpali u logore ili pobili i protjerali!Baš to piše u haškoj presudi učesnicima UZP!
I sad se usuđuju pričati o tome kako su oni eto nosioci europske ideje.
Nisam baš siguran da je koncept Evropske unije pljačka i kriminal!
Sve ovo ne smije reći niti jedan stranački prvak iz Federacije.Boje se da Čovićeva kriminalna družina ne posegne za informacijama koje je o njihovom kriminalu prikupila paraobavještajna struktura zaostala još od UZP Herceg bosna!
Na tzv Bošnjačkoj strani se samo trude da i oni obeubjede sebi nekakav svoj Aluminij!Brajkovića i Čovića imaju dovoljno!
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Aluminij dd Mostar

Post by savjetnik »

Nadzorni odbor Aluminija smijenio je Maria Gadžića s mjesta direktora ove firme koja bilježi zastrašujuće gubitke, vjerovatno najveće u svojoj povijesti, a njega će tokom narednih šest mjeseci, a vjerovatno i nakon toga, odmijeniti Dražen Pandža, koji je do sada vodio odjel finansija u Aluminiju i bio praktično „desna ruka“ smijenjenom direktoru.
Već sama ta činjenica da je za novog direktora izabran najbliži suradnik prethodnog, dovoljan je dokaz da se suštinski u mostarskom Kombinatu ništa ne dešava. Cijelu predstavu sa smjenom Gadžića i dovođenjem njegovom prvog suradnika Pandže, režirao je vrh HDZ-a koji je naprosto morao nešto poduzeti kako bi stvorio privid da ne sjedi skrštenih ruku i ne poduzima ništa na zaustavljanju daljnjeg propadanja najveće industrijske firme u Hercegovine.
Gadžić je u petak optužio dio uprave kompanije, nadzornog odbora i sindikata za korupcijsku aferu povezanu s uzimanjem mita za zapošljavanje nekoliko sati nakon što je Nadzorni odbor najavio kako će ga smijeniti s mjesta direktora.
Predsjednik Nadzornog odbora Aluminija Dalibor Miloš rekao je da je u proteklih godinu dana ostvaren gubitak od dodatnih oko 44 miliona KM, te da s tim iznosom ukupan gubitak Aluminija iznosi između 350 i 360 miliona maraka
“U zadnjih godinu dana društvo je napravilo dodatan gubitak od 43 miliona maraka. Možda se može govoriti da je jedan dio gubitaka povezan s tržišnom situacijom u svijetu, ali smo prilično sigurni da upravljanje društvom nije bilo dobro”, rekao je Miloš, „zaboravljajući“ pri tome činjenicu da je društvom upravljao tandem Gadžić-Pandža, i da sada već bivši direktor nije mogao napraviti ništa loše bez znanja i pristanka šefa finansija.
“Ovakvi rezultati će nas vrlo brzo dovesti do točke gdje više nema povratka. A do nje smo jako, jako blizu. Ne bismo ipak ovo sve radili da ne mislimo da se možemo izvući. Mislimo da ima dovoljno drugih mogućnosti, ali samo ako ćemo raditi pošteno i čestito”, rekao je predsjednik NO Dalibor Miloš, koji je na tu dužnost imenovan voljom Čovićevog HDZ-a
Ostaje još samo da Miloš objasni kako će isti ljudi preko noći provoditi novu, drukčiju poslovnu politiku?!

Izvor:Slobodna Bosna
Post Reply