Obveznice FBIHKXX

Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Key »

Federacija BiH je danas imala aukciju trezorskih zapisa.

Na osnovu izvještaja o samoj aukciji može se vidjeti kako Vlada vještački kreira negativnu kamatnu stopu http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 573/type/0

Planirani iznos emisije je 20 miliona KM, a ostvareni iznos emisije je 15,8 miliona KM. Zanimljivo je da je ukupna ponuda za kupovinu trezorskih zapisa isto 15,8 miliona KM.

To znači da ostalih ponuda za kupovinu trezorskih zapisa nije ni bilo i da niko nije unosio naloge da kupi trezorske zapise po 0,10%, 0,30% ili 1% što je više nego čudno. Kupci su jedino spremni da kupuju trezorske zapise po negativnoj kamatnoj stopi, a nisu spremni da kupuju po pozitivnim kamatnim stopama. Vidi se da je sve unaprijed dogovoreno, jer nema dovoljno tražnje za ovih 20 miliona po bilo kojoj stopi :-)

Šta očekivati na tržištu dionica, kada se "market rigging" dešava na trezorskim zapisima.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Ovo malo ne kontam ili je novinar nešto pogrešno napisao?
Zar nisu obveznice serije A-D u vlasništvu pravnih i fizičkih lica?
Otkuda Vladi FBiH obveznice ratnih šteta?
Vlada je obavezna da ih isplati na dan dospijeća sa kamatama.

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... 5%BEivanja
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Haos na obveznicama, Vlada FBiH prodaje 11,8 Mil, KM obveznica, potražnja daleko veća
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Sitna buranija »

Koja vlada? Kakve veze ima vlada sa prodajom obveznica ratnih potraživanja? Ko si mislio na obveznice ratnih potraživanja, onda ovdje ima određenog nerazumijevanja instrumenta obveznica ratnih potraživanja, ili mi ostali nemamo sve informacije. Možda je vlada nekada kupovala ove obveznice pa ih sada prodaje?

Inače, bilo bi interesantno pitati "uvaženu" profesoricu Omerbegović Arapović da nam objasni kako je ovo moguće da neko plaća obveznice preko nominalne vrijednosti :)
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Sitna buranija wrote:Koja vlada? Kakve veze ima vlada sa prodajom obveznica ratnih potraživanja? Ko si mislio na obveznice ratnih potraživanja, onda ovdje ima određenog nerazumijevanja instrumenta obveznica ratnih potraživanja, ili mi ostali nemamo sve informacije. Možda je vlada nekada kupovala ove obveznice pa ih sada prodaje?

Inače, bilo bi interesantno pitati "uvaženu" profesoricu Omerbegović Arapović da nam objasni kako je ovo moguće da neko plaća obveznice preko nominalne vrijednosti :)
Kao što možeš vidjeti dva posta iznad, upravo sam to i ja pitao.
ispostavilo se da jesu uzimali ranije i da su sada malo zaradili.
Inače ovo sa obveznicama je jedina lijepa priča na SASE, neki su iskoristili danas potražnju i izašli po nominalnim vrijednostima 3-5 godina prije dospijeća. Ali su se lišili i lijepe kamate u tom razdoblju.
Prinos po današnjim cijenama se kreće od 1,28 do 2,39 %. Velikima je to očigledno dovoljno.
Još desetine miliona potražnje je ostalo danas, procjena je da je potražnja bila veća 5-6 puta od ponude
panzer
Posts: 11805
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

I hajde sad nešto predvidi i pretpostavi. U onom trenutku kada sam kupovao obveznice, rast do nekih 80 % nominalne je bio sasvim dobar rezultat i nešto optimalno. Pogovoto imajući u vidu kakava smo država.

A da je neko rekao da će se ta ista obveznica trgovati po 102% ja bih rekao da se svijet može okrenuti naopako ali da se to neće desiti.
panzer
Posts: 11805
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Shodno članu 118. stav 4. Pravila Berze, obavještavamo vas da je Uprava Berze privremeno ukinula cjenovna ograničenja za emitenta FBiH obveznice ratna potraživanja serija N (simbol: FBIHK6D). Ukidanje ograničenja će važiti za dan trgovine 20.04.2018. godine.
Izgleda banke su našle dobru alternativu u ovim obveznicama.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

panzer wrote:
Shodno članu 118. stav 4. Pravila Berze, obavještavamo vas da je Uprava Berze privremeno ukinula cjenovna ograničenja za emitenta FBiH obveznice ratna potraživanja serija N (simbol: FBIHK6D). Ukidanje ograničenja će važiti za dan trgovine 20.04.2018. godine.
Izgleda banke su našle dobru alternativu u ovim obveznicama.
Zato što je neko manipulisao držeći nisu cijenu čekajući neku budalu, ali očigledno vlasnici obveznica su manje budale od vlasnika dionica.
Obveznice FBIHK6D dospijevaju 2026. godine a evo danas sa ovim rastom od 74 % već su na 90 % od nominale.
Obveznice serije 1A (koje si ti prodao :( ) idu po većoj cijeni od nominalne a dospijevaju iduće godine.
Sve ove trgovine su dogovorene, teško da se može šta uhvatiti povoljno, jedino ova serija 1E koja dospijeva 2023. godine koju neko vještački drži na cca 94%, ali bi se možda sa poštenim brokerom moglo šta uhvatiti do 97,5 %.
panzer
Posts: 11805
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Sve mi se čini da su najveći vlasnici obveznica banke a one hoće svoja pravila igre. Tu nema muljanja kao što je pušteno na dionicama.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Sitna buranija »

Upravo sam provjerio i vidio da je bila isplata kamata na obveznice ratnih potraživanja...
Post Reply