Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Jedino što se može shvatiti da BAT najčešće koristi prostor koji ostane iza kriminalaca. Bilo u BIH, bilo u Hrvatskoj, Bugarskoj, Srbiji itd.... Dovoljno je samo sačekati...
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Vrijedilo je sačekati sa prodajom dionica.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

Bravo ko je god sačekao.
Trebalo je i hrabrosti i znanja.
I sklonosti ka kocki, pošto ovdje od znanja slabo ima koristi.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Panzer, čestitam :)
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

A šta je to trebalo ili se moglo znati da se do sada ne prodaju dionice?
Na ovom forumu smo već dugo ukazivali na sve pljačke unutar FDS,na sve što se u Fabrici dešavalo posljednjih godina!Posebno smo ukazivali na organizovani nastup vlasti i menadžmenta već dugi niz godina.Ukazivali na kriminalno prikupljanje dionica više od godinu dana prije pojave tzv BAT-a ili ko zna ko se krije iza ovog bečkog fonda,i posljedica svega je sasmo ono jutarnje privođenje nekoliko sitnih kriminalaca.Jer ovo,ova pljačka Vlade i malih dioničara,je dtržavni projekat,ne stranački,nego državni.Sve državne strukture su uklnučene.I svakoj pravnoj državi bi se pritvorilo nekakvu budaku na držacvnoj plati koja bi izašla u ime Vlade i ubjweđivala dioničare da to što Vlada prodaje zapravo ništa ne vrijedi!A sve s ciljem da se ljudi natjeraju da prodaju po što nižoj cijeni i da se opravda onako niska cijena.A ovdje nikom ništa!Već odavno kriminalci koji upravljaju tržištem vrijednosnih papira,kontaju koliko su oštetili one koji su ih najviše napadali u ovom njihovom kriminalnom projektu!Teški čelnik SASE i njegov ,po kriminalu isto toliko težak prvi čovjek regulatora,tačno znaju koliko je ko od njihovih malobrojnih protivnika,imao dionica,i koliko su mu svaki od njih ponaosob,ukrali!U tom bilansu rezultata lopovluka svajkako važna pozicija premijer!Ja sam ovdje kratak porilično,ali da se nisam potrudio bio bi bar duplo kraći!A ove koji znajuznanje pa su eto sačuvali dioinice FDS do ove cijene,evo prilike na Solani!Sve je tu isto,samo su otpali ovi što su privođeni,nisu valjda dalje smjeli!Ali tu je drugi hadžija!I naravno nešto je to transparentnije!Valjda naručilac smatra da je jači!
Pa zato,oni koji znaju šta će biti,trebaju kupiti po onoj hadžijskoj cijeni,pa sačakati.Možda se i zaradi.
A što se FDS tiče,izgleda da je neko saznao,ili znao,gdje je raspoređena ta neraspoređena dobit!U pravnoj državi premijer bi morao obavijestiti javnost zašto je imovinu poreskih obaveznika prodao po cijeni dvadweset posto nižoj od tržišne!
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Pa ipak se država hvalila da je napravila dobar dogovor sa velikim BATom. A sama prodajna cijena govori da je možda i BAT nešto obećao. Pa i činjenica da je ostalo tih 50 miliona i sve ostalo što vrijedi je davalo naznaku da firmu neće odnosno ne mogu likvidirati za 6 mjeseci. A pošto su dali dobre pare da se kupi državni udio govorilo je da bi mogli tražiti te pare nazad.

I koliko god da smo mi banana država i banana narod koji dopušta svakojake malveracije, BAT nije banana firma koja bi sebi dozvolila da se šibicari i da ih sutra boli glava zato što ih je savjetovao neki šibicar.

Samo na osnovu tih stvari se moglo imati pozitivan stav. Ali treba i rizikovati jer bi se na ovakav ili onakav način uloženo trebalo isplatiti. Bilo preko dividende, bilo preko rasta cijene. Dodatni razlog za pozitivno očekivanje je bilo kada se vidjelo koliko je i koji su dioničari ostali i nakon tendera.

A to: ukrao, opljačkao, odradio.... mi možemo samo pričati jer svako ko na bilo koji način ima dodira sa javnom upravom podržava sve to i ne treba očekivati da se nešto popravi. Jedna je prednost što kod stranaca ima mrvica "dobrog ponašanja" radi toga što su u svojim zemljama dovedeni i red.

Za razliku od domaćih "tigrova" koji npr na solani plaćaju mimo berze i tako otvoreno manipulišu odnosno drže cijenu na 25 KM a niko od onih koji prodaju dionice nije spreman da ih dočeka na zicer. Kao svima je normalno da tolike dionice prođu po istoj cijeni.
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Ti tvoji stranci ovdje su prisutni samo kroz iskazanu namjeru da kupe na kraju tzv duhanski biznis.Naravno to su i posa obezbjeđenjem sredstava za rasčišćavanje unutar sistema FDS.A sve odrađuju domaći kriminalci sa ovim SDA posrednicima iz Zagreba!I nikako se ne može reći da oni,tj BAT,ne bi išli u kriminal!Pa oni znaju sve šta ovi rade,ali formalno nisu u tome!
U slučaju Solane je možda ista situacija,na kraju će biznis sa solju kupiti neko treći!Ali hajd rizikuj pa postavi kupovni nalog na tih famoznih 25!
I ne treba biti siguran da se sve to jednom neće naći kod nekoga ko će se pitati DI SU PARE?
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Kažem, rasplet sa FDSom je bio odličan. Kao i prodajna cijena državnom udjela u odnosu na ono šta rade domaći "tigrovi".

I ja bih se postavio na solani na 25 KM ali iskustvo IK Banke govori da je normalo da se doplaćuje mimo berze i da je nakon par godina ljudi preuzmu firmu za minimalnu cijenu jer dok kupim ja kupuje i AS a nakon par godina AS će skupiti ono što mu treba i onda ja ostanem na 25KM a možda i niže.

I sutra kažu prisilno ti otkupljujemo dionice. A sve "po zakonu..."

Još uvijek ih neko može zaustaviti ali ne vidim volju. A sutra će biti kasno.
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Laufer »

slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Gledam ove transakcije dionicama FDS na SASE pa mi na um padoše svi oni što su bili sretni kad su im kriminalci isplačivali do 60 km nako nšto bi na Berzi dobili 52 ili malo više!Ukrali su im znači najmanje 40 km po dionici!Vjerujem da će ipak bolje proći ovi koji ovih dana to isto rade sa dionicama Solane! Ne mislim da će izgubiti baš toliko!Ovdje je doplata bila hadžijska!Kako li se osječa onaj moj poznanik što je prodavao po 52,kupovao po 53 pa onda opet prodavao uz onu doplatu do 60!Ne znam je li se šta izvadio na Ozonu,kupili su mu nešto tih dionica da se malo popravi na račun nekog fonda kome su kasnije prodali te dionice najvrednije firme u Srednjebosanskom kantonu!
Post Reply