Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12557
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /171127115

Šta je svrha ovoga. Kao sve je to neisplativo a evo već treća privatna TE je na pomolu odnosno ona koja nije u vlasništvu elektroprivreda.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

panzer wrote:https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /171127115

Šta je svrha ovoga. Kao sve je to neisplativo a evo već treća privatna TE je na pomolu odnosno ona koja nije u vlasništvu elektroprivreda.
Da budem iskren ništa mi nije jasno. Totalno kontra logike EU.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Shahab wrote:
panzer wrote:https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /171127115

Šta je svrha ovoga. Kao sve je to neisplativo a evo već treća privatna TE je na pomolu odnosno ona koja nije u vlasništvu elektroprivreda.
Da budem iskren ništa mi nije jasno. Totalno kontra logike EU.
¸

95 % od ovih potpisanih ugovora u Budimpešti su žešća šupljaka.
Koji crni autoput Banja Luka-Bosanski Novi ili Kupres, koje termoelektrane koje dogovara privatnik iz Posušja bez znanja i pristanka lokalne zajednice, okolinskih analiza i dozvola, gdje će deponovati šljaku i pepeo, u kojem razvojnom dokumentu se ovo nalazi....
Vjerovatno će biti dosta polaganja kamen-temeljaca u septembru iduće godine, 4. put za HE Vranduk i treći put za VP Podveležje, drugi put za TE Tuzla 7, prvi putza TE banovići (vrpcu će presjeći zajedno Bakir, Fadil Novalić i Mirsad Kukić, ako se do tada riješi Bege Gutića).
Narodi su ovdje definitvno telad, svako jutro se ponovo uvjerim kada listam portale.
panzer
Posts: 12557
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Mošćanica i Repovački potok kao zaseban rudnik
Naslov iz Oslobođenja. Ovo vjerovatno znači novu upravu i novu administraciju odnosno još bar 100 novih kancelarijaša.
brzi
Posts: 2888
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Termoelektrane na ugalj će još dugo da rade.
Koalicija između Merkel i Zelenih nije prošla između ostalog i zbog termoelektrana.
Pritisak na Merkelovu je bio da navede rok za gašenje termoelektrana na ugalj ali ona nije smjela spomenuti konkretan datum.
Termoelektrane u Njemačkoj još uvijek proizvode pola električne energije. Jutros prikazuju plinsku elektranu koštala 500 miliona eura, iako plin po proizvedenom kwh ima duplo manju emisiju CO2 od uglja, uglavnom je van pogona jer je se ne isplati praviti gubitke sa trenutnom cijenom na tržištu .
panzer
Posts: 12557
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »


Vlada Andreja Plenkovića polako uklanja sve prepreke koje bi mogle otežati početak privatizacije Hrvatske elektroprivrede prodajom 25 posto dionica putem inicijalne javne ponude (IPO).



Tako bi se uskoro trebalo riješiti i pitanje vlasništva nad HEP-ovim hidrocentralama koje se zakompliciralo nakon što je 2011. godine HDZ-ova Vlada, koju je vodila Jadranka Kosor, u Zakonu u vodama odlučila zemljište i s njima povezane vodne građevina proglasiti vlasništvom države. Tada je stav Vlade bio da je HEP strateška tvrtka i da nema njegove privatizacije, pa u istom vlasništvu ostaje i HEP, i hidrocentrale iz kojih dolazi 50 posto HEP-ove proizvodnje električne energije. HEP je od Ustavnog suda tražio ocjenu ustavnosti takvog zakona.

Kad je Ivan Vrdoljak, ministar gospodarstva u Vladi Zorana Milanovića, 2014. izašao s idejom prodaje 25 posto dionica HEP-a putem IPO-a, tako uređeno vlasništvo pokazalo se kao jedna od velikih prepreka početku privatizacije HEP-a. Sada će, čini se, i ta prepreka biti otklonjena jer je Vlada u parlament poslala prijedlog dopuna i izmjena Zakona o vodama po kojem HEP, bez ikakve naknade, na zemljištu na kojem je izgradio svoje hidrocentrale osniva pravo građenja vodnih građevina za proizvodnju električne energije, piše Novi list.

No, kad je kupovna moć građana u pitanju, onda su građani u čak deset zemalja EU-a imali u odnosu na svoja primanja povoljniju cijenu struje nego Hrvati. Nakon smanjenja PDV-a na isporuku električne energije, Hrvatska je nakon Malte imala i najmanji udio poreza i ostalih davanja u konačnoj cijeni struje. U Hrvatskoj su nameti činili 15 posto cijene.

Međutim, to se ne odnosi na akumulacije, dovodne i odvodne kanale koji ostaju u vlasništvu države. Vraćanjem proizvodnih kapaciteta pod okrilje HEP-a, stvaraju se uvjeti za prodaju barem 25 posto dionica HEP-a, iako to više nitko ne spominje kao opciju koja će pomoći državi da dođe do novca za otkup Ininih dionica. HDZ sada privatizaciju HEP-a pravda izlaskom na burzu i boljim korporativnim upravljanjem, iako je za vrijeme rujanskih izora 2016. godine stranka tvrdila da se protivi privatizaciji HEP-a, te da je tek za restrukturiranje kompanije. No, tada je protiv bio i njihov partner Most, dok sada imaju partnere iz HNS-a koji već godinama zagovaraju privatizaciju 25 posto dionica HEP-a.

No, oko posljedica izmjena Zakona o vodama nisu razgovorljivi ni u HEP-u, ni u resornom Ministarstvu zaštite okoliša i energetike koje vodi Tomislav Ćorić. Na pitanja hoće li sada povući ustavnu tužbu, jesu li zadovoljni zakonskim izmjenama te jesu li one prvi korak u privatizaciji HEP-a, iz te su nam kompanije odgovorili da »će se o poduzimanju pravnih koraka u odnosu na okolnosti koje će nastupiti donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vodama moći očitovati tek nakon donošenja Zakona u Hrvatskom saboru, odnosno stupanja Zakona na snagu«.

Nadležnost vlasnika– Pitanje privatizacije HEP-a u isključivoj je nadležnosti vlasnika Hrvatske elektroprivrede – poručili su iz HEP-a, sugerirajući da odgovore na to može dati samo Vlada. No, u Ministarstvu energetike su se na to naše pitanje oglušili, kao i na ono očekuju li da HEP povuče ustavnu tužbu, ističući da su naša pitanja »vezana uz poslovne odluke HEP-a, pa da se za odgovore obratimo njima«.

Iako o mogućoj privatizaciji HEP-a putem IPO-a u Vladi zasad ne govore na sva zvona, ali su jasno priznali da se taj proces više ne veže za kupnju dionica Ine, u HNS-u se pak neslužbeno može čuti da je IPO kojim bi HEP stekao novac za akvizicije u regiji, ali i bio prisiljen na bolje upravljanje, najbolja opcija za tu kompaniju. U HDZ-u pak ima tihih nezadovoljnika kad su ti planovi u pitanju, ali i oni procjenjuju da će za mandata sadašnje Vlade najvjerojatnije biti odrađen barem prvi krug privatizacije HEP-a.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Odličan rezultat Bajazita Jašarevića, već ga vidim kao kandidata za neku državnu funkciju ili barem ministra energetike poslije idućih izbora.
Prije par dana F(uj)TV u dnevniku 1 objavi prilog od prije dvije godine, ljeto, svi u kratkim košuljicama, najava početka izgradnje "najveće poslijeratne investicije u BiH" koje nigdje ni na vidiku jer nije riješeno pitanje odlagališta šljake i pepela i još sto drugih problema.
Očigledno ih to neće spriječiti da polože kamen temeljac negdje u septembru iduće godine, a kako je narod glup možda i još jednom 2022. godine pred izbore, kao HE Vranduk.
http://www.biznisinfo.ba/gubitak-epbih- ... milion-km/
panzer
Posts: 12557
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Upravo sam pogledao intervju muradifa iz banovica. Do sada sam mislio da je losa opcija imati dva bloka na dva mjesta ali kad se pogleda trosak transporta,mozda bi ipak bilo dobro imati ova dva bloka.
Trenutni blokovi se svakako zatvaraju za koju godinu a sa jednim novim blokom koji bi preostao u tz znacajno se smanjuje zagadjenje.
Sad je jedino pitanje ovih tehnickih uslova u
Banovicima.

Covjek kaze da jedan MWh dobijenih iz solarne energije kosta 200 eur a iz vjetra 170 eur. Da li je to tacno?
Sabur2
Posts: 2039
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Mislim da je ovo za solarnu tačno, za vjetar ne znam.
Znam da sam nekad čitao tekst o problemima u španiji koja u EU ima najviše solarnih generatora.
Govorilo se o cijeni struje iz najefikasnijih solarnih panela koja je oko 270 tadašnjih dolara po megavat satu.
Poredili su sa energijom iz uglja koju su čini mi se cijenili sa oko 60 dolara po MWh.
Priča je bila oko subvencija za proizvodnju ekološke energije i kako je sistem neodrživ čim ta proizvodnja naraste jer ceh plaćaju na kraju kupci, koji imaju nezgodnu osobinu da se bune i glasaju na izborima protiv vlasti (jedan fenomen potpuno neobjašnjiv).
Post Reply