Bosnalijek

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Haden na 10%, ali i fondovi povecavaju svoje ucesce
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Herbos prodaje. Šta je postigao kupovinom i prodajom po sličnoj cijeni?
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

panzer wrote:Herbos prodaje. Šta je postigao kupovinom i prodajom po sličnoj cijeni?
Jel njega kontroliše Sandi?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

HRBF Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 22.4115 SKRBNIČKI
HRBF UniCredit Bank d.d. Mostar MOSTAR, BIH 12.7230 SKRBNIČKI
HRBF OIF "MONETA" - u postupku transformacije PODGORICA, MNE 6.7207 VLASNIČKI
HRBF ZIF "FORTUNA FOND" d.d. CAZIN, BIH 3.4215 VLASNIČKI
HRBF HB d.d. U PU MOSTAR, BIH 2.7974 VLASNIČKI
HRBF MEPAS d.o.o. Široki Brijeg ŠIROKI BRIJEG, BIH 2.3343 VLASNIČKI
HRBF BIJAČ ZORAN KOPRIVNICA, HRV 1.6840 VLASNIČKI
HRBF ZIF INVEST NOVA FOND AD BIJELJINA BIJELJINA, BIH 1.2385 VLASNIČKI
HRBF PRIMORAC IVAN ŠIROKI BRIJEG, BIH 0.6663 VLASNIČKI
HRBF ZIF "PRIVREDNIK INVEST" a.d. Banja Luka BANJA LUKA, BIH 0.6663 VLASNIČKI

Hajde sad znaj ko je iza ova dva prva skrbnička.
marep1976
Posts: 41
Joined: 19 Sep 2012, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by marep1976 »

Cijena se ne makne sa 13KM. Zašto bi se prodavalo po toj cijeni: IFC, Herbos...a na kraju vlada bi prodala za 22KM? Haden sada ima 10%, i ako spekuliramo tu je i vladin dio 19% - to je 29%. Fali još puno do kontrole firme. Čini mi se, da se se stvara jedna "fama", da če imati firma gubitak ove godine i da ne vrijedi više. Ove stvari se prezentiraju malim dioničarjem i nagovara se da prodajo dionice po toj cijeni (to se desilo i meni). Sada, ko nema strpljenja možda i proda. Što se Haden-a tiče i ako su Rusi stvarno u igri, vidi se, da je sve profesinalno uradeno. Drže nas u tami, tovare se ogromen količine i nikako se ne može racionalno zaključiti šta se u pozadini događa. A na kraju verujem, da za one, koji čemo ići do kraja "dođe i naših pet minuta"
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Meni nekako izgleda da je Herbos svojim sredstvima pomogao da se prebrodi 4-5 dana dok ne stignu sredstva izvana. Prema tome, znači da postoji mogućnost da imaju pomagača iznutra. Ali sada je to manje bitno.
Kupili su 10 % (možda i više da ovosedmičnim kupovinama) i koliko još mogu kupiti po ovim cijenama. Sigurno je dobar dio ljudi a i fondova neće prodati po ovoj cijeni nego će tražiti više. I sam ulazak u vlasništvo zadovoljavajući se sa 10 % bi bilo potpuno nelogičan potez. Sigurno je da se ide na znatno veći udio.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ono sto je jos prometovano u zadnja dva dana po ovoj cijeni je vise od 5%.
Hajmo nagadjati: recimo da onaj ko ovo radi ima aranzman sa najvecim dionicarima (koji su drzave) za preuzimanje po nekoj cijeni, kao sto je imao aranzman i sa IFC, ocigledno. Preuzece na berzi dok se jos ne shvati sta i kako mozda i do 20% i uz realizaciju aranzmana, doci do blizu 50%, a mozda i premasiti.
Naravno, sve ovo pod uslovom da je rijec o ovom distributeru lijekova iz Rusije koji ocigledno ima kapital za ovo preuzimanje.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by graditelj »

Ovo je ono što čaršija priča, meni se čini da je više istine nego izmišljotina.
Slobodna_Bosna_829.pdf
(309.19 KiB) Downloaded 440 times
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Da, ovo je otprilike ono sto sam i ja nacuo prije 15-tak dana, naravno bez svih detalja koje novinar navodi. Iz ovog scenarija, ne vidim da bi iko osim Arslanagicevog klana trebao zaliti.
Drzava ce dobiti svoje, mali dionicari svoje, radnici i kompanija siroko rusko trziste. Vjerovatno ni to nece biti kraj, jer ce tek tad firma postati interesantna velikim ribama, ali o tom potom.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovo sa smjenom direktora bi bilo samo privremeno rješenje jer ako će se Bosnalijek prodati tim rusima, postavljanje domaćeg čovjeka ne može biti dugočno.
Ionako će većinski vlasnik postaviti svoje ljude.
Post Reply