Bosnalijek

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Beskrajna muljaža i manipulacije.
Kako je samo majstorski odabrana cijena, 13 KM, nije ni za prodat, nije ni za kupiti. Za kupit rizična jer se ne može očekivati neki rast, možda do 15, a nije ni za prodati za one koji su je kupovali po 16-17 KM (a takvih je ogromna većina).
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ipak rusi kupuju. Ako iza toga stoji "Empire-farma" onda je jasno da se oni neće zadržati samo na 8 %. Biće još dosta priče oko Bosnalijeka.
marep1976
Posts: 41
Joined: 19 Sep 2012, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by marep1976 »

panzer wrote:Ipak rusi kupuju. Ako iza toga stoji "Empire-farma" onda je jasno da se oni neće zadržati samo na 8 %. Biće još dosta priče oko Bosnalijeka.
Dali je ovo nagađanje (Rusi) ili imaš poverljiv vir za tu info?
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Čitajući članak sa predhodne stranice, u prvi mah sam pomislio da je Haden u vlasništvu Empire farme ali vidim da u pitanju loš prijevod sa ruskog. Ovo je originalni članak pa ako neko zna prevesti ko je koga kupio neka nam pojasni:
УК "Уникор", принадлежащая грузинскому миллиардеру Борису (Бидзине) Иванишвили, продала инвестиционной компании Haden SA, действующей в интересах петербургского ЗАО "Империя-Фарма", свой фармацевтический актив ЗАО "Эркафарм" и его региональные дочерние компании за 60 миллионов долларов, говорится в сообщении "Уникора".

"Сумма сделки, которая будет завершена в течение месяца, составляет 60 миллионов долларов", - отмечается в сообщении.

Соглашение, подписанное в пятницу, включает переход под управление "Империи-Фарма" торговых марок "Доктор Столетов", "Хорошая аптека", "Народная аптека", "Новая аптека", "Мир детства", "Эфедра", "Флора" и "Ленмедснаб".

На прошлой неделе источник на фармрынке сообщал агентству "Прайм", что "Империя-Фарма" приобрела аптечную сеть "Доктор Столетов" за 70 миллионов долларов. Самыми серьезными претендентами на покупку сети "Доктор Столетов" в последние месяцы назывались "Империя-Фарма" и инвестиционный фонд Hybrid Investments Capital Corporation (Hi Capital), владеющий 22,6% акций ОАО "Аптечная сеть 36,6". Изначально они предлагали за "Доктор Столетов" 80 и 90 миллионов долларов соответственно, хотя продавец планировал получить не менее 100 миллионов долларов.

Как отметил президент "Уникора" Павел Лысенко, с учетом данной сделки на текущий момент реализовано порядка 90% российских активов Иванишвили в России.

О намерении продать свои активы в России, среди которых проекты в девелопменте, агрохолдинг "Стойленская нива", а также аптечная сеть "Доктор Столетов", Иванишвили заявил в октябре прошлого года. Первым был продан банк "Российский кредит", который группа частных инвесторов выкупила за 352 миллиона долларов. После этой сделки бизнесмен 11 мая сказал, что рассчитывает в мае завершить продажу активов в РФ. Ранее были проданы также девелоперские активы миллиардера, которые за 982,5 миллиона долларов приобрела группа БИН. Что касается "Стойленской нивы", то данных о претендентах на этот актив нет.

Состояние самого богатого человека в Грузии - Иванишвили - журнал Forbes оценивал в 2011 году в 5,5 миллиарда долларов, что позволило ему занять 25 место в тогдашнем списке богатейших бизнесменов РФ. После этого Иванишвили сдал российский паспорт и в рейтинге-2012 года уже представлен не был. Сейчас, по данным издания, состояние Иванишвили оценивается в 6,4 миллиарда долларов.

Решение продать свой российский бизнес Иванишвили объяснял намерением создать в Грузии оппозиционную политическую партию и участвовать в парламентских выборах.

ЗАО "Империя-Фарма" была основана в 1996 году в Санкт-Петербурге. Свои филиалы имеет в Москве, Казани, Новосибирске, Ростове-на-Дону, Екатеринбурге и других городах России. Основным направлением деятельности предприятия является оптовая торговля лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.

ЗАО "Эркафарм" - одна из крупнейших аптечных сетей, занимающая 13 место в российской фармацевтической рознице. На текущий момент сеть насчитывает 404 аптечных учреждения, которые расположены в 11 субъектах РФ (г. Москва, Белгородская, Волгоградская, Курская, Московская, Орловская, Ростовская, Саратовская области, республика Адыгея, Краснодарский край, Ставропольский край). По итогам 2011 года выручка сети составила около 4,7 млрд рублей, доля рынка составила 0,81%.

vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

u ovom tekstu je jasnije sve... haden je bio posrednik u transakciji.

pozdrav


"The Georgian businessman Bidzina Ivanishwilli sold its Russian business – a pharmacy chain Doktor Stoletov. The buyer, a pharmaceutical distributor Imperia-Farma, is said to have paid $60-70m for the lot.
Doktor Stoletov has been on sale for long and has been offered to number of Russian pharmacy networks (directly or to their owners): Rigla, Pervaya Pomoshch, A5, A.V.E. and other market players, lately, Hi Capital. However, they all refused due to low profitability rates of the network. In 2011, the company revenue was estimated at about RUB 4.7bn ($154.5m), net loss – RUB 185m ($6.1m), as Retail Update Russia previously informed. EBITDA was minus RUB 2m ($65,800). In H1 2011, Doktor Stoletov took up the 10th position in terms of revenues among the Russian pharmacy retailers with the market share of 0.76%. Currently, its store count includes over 400 pharmacies.
Imperia-Farma is active mostly in Russia's Northwest region. As for the retail business, it has already owned one asset – the St. Petersburg Farmatsia pharmacy network."
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

ili jos jednostavnije:

"Unicor Group and Investment Company HADEN SA representing CJSC Imperia-Pharma, signed an agreement for the sale of the pharmaceutical retail business (Erkafarm and its regional subsidiaries). The companies own the trademarks Doctor Stoletov, Khoroshaya Apteka, Narodnaya Apteka, Novaya Apteka, Mir Detstva, Efedra, Flora, Lenmedsnab, Unicor Management Company informed.

The value of the deal which is expected to close within a month is $60 million.

According to Pavel Lysenko, President of Unicor Management Company (referred to in the message), this transaction increases the percentage of Boris Ivanishvili's Russian assets disposed of to about 90%.

According to Unicor Management Company, CJSC Imperia Pharma ranks 10th among Russia's pharmaceutical companies in the total sales volume.

CJSC Erkafarm is a network of pharmacies ranking 13th in Russia's pharmaceutical retail market. As of today, the network totals 404 pharmaceutical institutions in 11 subjects of the Russian Federation (Moscow; Belgorod, Volgograd, Kursk, Moscow, Oryol, Rostov, Saratov regions, the republic of Adygea, Krasnodar Krai, Stavropol Krai). Revenue of the network for 2011 was about RUB 4.7 billion, its market share was 0.81%."
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ima logike i u skladu je sa onim sto carsija prica.
Bice intersantno gledati izvode sa RVP narednih dana. Izgleda da ce lako doci do 13%. Ako naprave jos koji deal, doci ce u pola cijene do lijepog dijela vlasnistva.
Aranzman sa drzavom vjerovatno vec postoji po nekoj cijeni jer ne bi isli u ovo bez ispipavanja pulsa. Moguce je da je to rijec o pominjanoj 22 KM. Mada sam ja cuo iz vlade da nece prodati dok se firma ne rascisti od bande i dok se ne prikaze realan profit. To bi onda vrijedilo vise od toga. Uglavnom, vjerujem da se vec sve zna i da dogovori postoje jer se ovo sve odvija jako miroljubivo na trzistu.
Jedino mi je nejasno zasto Arslina strana ne reaguje. Malo me to i plasi, mada je pitanje sta uopste on moze tu uraditi, obzirom da ni on, ni njegovi saradnici ne smiju pokazati neoprane novce.
Nadam se ipak dobrom.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

montypython wrote:Sto se tice Arsle vrijeme ce pokazati, ali licno mislim da je bio mozda nelos takticar ali katastrofalan strateg. Britanski marsal Montgomery rekao je da se drzi samo jednog pravila: "nikad ne napasti Kinu, nikad ne napasti Rusiju". Sta mislite koliko je mudar onaj koji sa firmom (koje nije ni vlasnik) zarati protiv drzave u kojoj ta firma posluje.
Nije mudro ni postavljanje sina za izvrsnog direktora za prodaju i zeta za izvrsnog direktora za finansije.

Sabur2 wrote:Ima logike i u skladu je sa onim sto carsija prica.
Bice intersantno gledati izvode sa RVP narednih dana. Izgleda da ce lako doci do 13%. Ako naprave jos koji deal, doci ce u pola cijene do lijepog dijela vlasnistva.
Aranzman sa drzavom vjerovatno vec postoji po nekoj cijeni jer ne bi isli u ovo bez ispipavanja pulsa. Moguce je da je to rijec o pominjanoj 22 KM. Mada sam ja cuo iz vlade da nece prodati dok se firma ne rascisti od bande i dok se ne prikaze realan profit. To bi onda vrijedilo vise od toga. Uglavnom, vjerujem da se vec sve zna i da dogovori postoje jer se ovo sve odvija jako miroljubivo na trzistu.
Jedino mi je nejasno zasto Arslina strana ne reaguje. Malo me to i plasi, mada je pitanje sta uopste on moze tu uraditi, obzirom da ni on, ni njegovi saradnici ne smiju pokazati neoprane novce.
Nadam se ipak dobrom.
Rusi sigurno znaju sta rade i nisu dosli na izlet. Ako su iz st.petersburga onda treba imati u vidu da su Putin i Medvedev iz tog grada i da oni sad dominiraju centrima moci Moskve i Rusije.

A sta arsla sad moze da uradi osim nastetiti poslovanju kompanije? Kad je imao priliku da uradi nesto nije je iskoristio samo zato sto je mislio da ce vjecno moci kako hoce. Lahko je tudjim... (da ne zavrsavam recenicu kad znate sta mislim)
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Meni je još uvijek nepoznanica Kebeova uloga. Taj čovjek ima poznanstva i veze u Rusiji pa možda sve ovo ima veze i sa njima. Niko ne zna šta Kebe i Arslanagić rade ovih par mjeseci. Sigurno ih nisu proveli na ljetovanju u Egiptu. Oni će se sigurno naći u svemu ovome.
Sinoć sam čuo nešto nezvanično a to je da je Arslanagić savjetovao radnicima da prodaju dionice. Da li je to rečeno i u kojem kontekstu, to ne znam ali mislim da to ne bi trebalo da ima uticaja na kretanje cijene.

Struktura vlasništva je previše razuđena da bi ova dešavanja prošla bez značajnog rasta cijene.
Last edited by panzer on 27 Sep 2012, 09:15, edited 1 time in total.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

10%
A i jučer je više od 4% prometovano, vjerovatno za istog kupca.
Post Reply