Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

U zadnjih 10 godina je otpušteno bar 300 radnika tako da je to kontinuitet. Ovo ostalo je sad nova priča.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

joker wrote:Sinoc dobijem informaciju da u sustini BAT pravi cistku u FDS.. Navodno da su otpustili ili ce odpustiti tridesetak radnika i da su prodali neku masinu od milion KM.. Sta je onda pravi razlog kupovine FDS.. ??? Za razliku od Rovinja ovdje su kupljeni samo brendovi FDS ako sam ja dobro shvatio... Cak se roba BaTA i dalje sladisti negdje drugo i placa se renta na te objekte, iako mogu besplatno skladistitia robu u sladistima FDS?
ja mislim da je na ovoj temi davno predviđan taj scenario. Niska cijena ne garantuje nastavak proizvodnje već naprotiv upravo pogoduje da se raskrčmi imovina, a atraktivni plac proda.

Ovdje će sve ostati vrlo konspirativno. Neće se naši majstori izložiti prozvikama javnosti jer valja dobijati izbore.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

joker wrote:Sinoc dobijem informaciju da u sustini BAT pravi cistku u FDS.. Navodno da su otpustili ili ce odpustiti tridesetak radnika i da su prodali neku masinu od milion KM.. Sta je onda pravi razlog kupovine FDS.. ??? Za razliku od Rovinja ovdje su kupljeni samo brendovi FDS ako sam ja dobro shvatio... Cak se roba BaTA i dalje sladisti negdje drugo i placa se renta na te objekte, iako mogu besplatno skladistitia robu u sladistima FDS?
Ja nisam tako shvatio, Cid je kupio dionice, dakle sve u paketu, a BAT od CIDa sve to osim neduhanskog dijela biznisa. Dakle po meni kupio je sve, i brendove i zgrade i opremu. Inače kako bi prodali tu mašinu da nije njihova. E sad koje su im namjere to je druga stvar.
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

montypython wrote:
joker wrote:Sinoc dobijem informaciju da u sustini BAT pravi cistku u FDS.. Navodno da su otpustili ili ce odpustiti tridesetak radnika i da su prodali neku masinu od milion KM.. Sta je onda pravi razlog kupovine FDS.. ??? Za razliku od Rovinja ovdje su kupljeni samo brendovi FDS ako sam ja dobro shvatio... Cak se roba BaTA i dalje sladisti negdje drugo i placa se renta na te objekte, iako mogu besplatno skladistitia robu u sladistima FDS?
Ja nisam tako shvatio, Cid je kupio dionice, dakle sve u paketu, a BAT od CIDa sve to osim neduhanskog dijela biznisa. Dakle po meni kupio je sve, i brendove i zgrade i opremu. Inače kako bi prodali tu mašinu da nije njihova. E sad koje su im namjere to je druga stvar.
Dobio sam informaciju da ove godine dividende nece biti...Daj Boze da je ikada vise i bude...
Sto se tice prodaje masina, BaT jeste vlasnik svega ali njih imovina ne interesuje .... Ni Objekat fabrike niti trafike niti hotel u Srebrenici niti suvlasnistvo u bankama.. Njih samo interesuju brendovi FDS.. Od ovih brendova koliko sam shvatio barem pola ce biti ugaseno kao sto su to uradili sa Yorkom i Walter W. u rovinju ako se ne varam.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Dobar neki izvor. Interesuje je ih brend koji i nije neki brend a ne interesuje ih solidan lanac trafika. Dok se oko svih ostalih lanaca poprilično interesuju.
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

Panzer je kao i uvjek najpametniji na forumu.. zna sve samo suti ...hahhahahah
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Kakva je ovo potraznja.. Da neće ići na likvidaciju firme.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ponudu za preuzimanje društva "OPRESA" d.d. Sarajevo, Kolodvorska 12, 71 000 Sarajevo



Ponudilac je BRITISH AMERICAN TOBACCO INVESTMENTS (CENTRAL & EASTERN EUROPE) LIMITED, privatno privredno društvo sa sjedištem u Globe House, 1 Water Street, London, WC2R 3LA,Velika Britanija

Osnovni kapital ciljnog društva podjeljen je u 1.223.149 dionica, koje čine 100% redovnih dionica sa pravom glasa nominalne vrijednosti 10,00 KM.

Ponudilac drži 1.191.908 redovnih dionica sa pravom glasa ciljnog društva, što čini ukupno 97,4459% osnovnog kapitala ciljnog društva.

Predmet ponude je 31.241 redovna dionica sa pravom glasa ciljnog društva, što čini ukupno 2,5541% osnovnog kapitala ciljnog društva, koje u trenutku davanja Ponude za preuzimanje nisu u vlasništvu Ponudioca. Ponuda se ne odnosi na dionice ciljnog društva na kojima ima upisanih ograničenja raspolaganja.

Ponuđena cijena po jednoj dionici je 15,42 KM, što predstavlja 154,20% od nominalne vrijednosti dionice.
Ovako ih trafike "ne zanimaju".
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

panzer wrote:
Ponudu za preuzimanje društva "OPRESA" d.d. Sarajevo, Kolodvorska 12, 71 000 Sarajevo



Ponudilac je BRITISH AMERICAN TOBACCO INVESTMENTS (CENTRAL & EASTERN EUROPE) LIMITED, privatno privredno društvo sa sjedištem u Globe House, 1 Water Street, London, WC2R 3LA,Velika Britanija

Osnovni kapital ciljnog društva podjeljen je u 1.223.149 dionica, koje čine 100% redovnih dionica sa pravom glasa nominalne vrijednosti 10,00 KM.

Ponudilac drži 1.191.908 redovnih dionica sa pravom glasa ciljnog društva, što čini ukupno 97,4459% osnovnog kapitala ciljnog društva.

Predmet ponude je 31.241 redovna dionica sa pravom glasa ciljnog društva, što čini ukupno 2,5541% osnovnog kapitala ciljnog društva, koje u trenutku davanja Ponude za preuzimanje nisu u vlasništvu Ponudioca. Ponuda se ne odnosi na dionice ciljnog društva na kojima ima upisanih ograničenja raspolaganja.

Ponuđena cijena po jednoj dionici je 15,42 KM, što predstavlja 154,20% od nominalne vrijednosti dionice.
Ovako ih trafike "ne zanimaju".
I kada je ovo bilo hoces li nam reci? ili ces se i dalje praviti pametan i OBMANJIVATI javnost ...Ove trafike se sada zovi INovine i kupljene su mnogo prije nego sto je fabrika prodana a evo i dokaza... Preko inovina su ispitali trziste a sada i zvanicno usli na njega.

Ponuđač i Grupacija Ponuđača

BRITISH AMERICAN TOBACCO INVESTMENTS (CENTRAL & EASTERN EUROPE) LIMITED, Globe House, 1 Water Street, London WC2R 3LA, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Emitent

"OPRESA" d.d. SARAJEVO, ul. Džemala Bijedića br.185, 71000 Sarajevo, BiH, registrovan kod Komisije za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine pod registarskim brojem emitenta 01-09 u registru emitenata

Ukupan broj dionica Emitenta

Dionički kapital Emitenta sastoji se od 1.223.149 redovnih dionica nominalne vrijednosti od 10,00 KM.

Vlasnički udjel Ponuđača u Emitentu prije tender ponude

Broj dionica Emitenta koje Ponuđać posjeduje je 1.187.727 odnosno 97,104 % redovnih (običnih) dionica sa pravom glasa Ponuđač djeluje samostalno.

Dionice na koje se tender ponuda odnosi

Tender ponuda se odnosi na 35.422 redovne (obične) dionice Emitenta, koje nisu u vlasništvu Ponuđača, odnosno 2,896% od ukupnog broja dionica.

Cijena

Ponuđena cijena po jednoj dionici je 15,42 KM po dionici, odnosno 154,20 % nominalne vrijednosti dionice.

Rok važenja tender ponude

Rok važenja tender ponude je 30 dana, od 29.10.2015. do 28.11.2015. godine.

Plaćanje cijene
Ako su ispunjeni svi uslovi iz tender ponude, vrijednosni papiri ponuđeni na tender ponudi biti će kupljeni i plaćeni u roku od sedam radnih dana nakon zaključenja tender ponude.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Pa opet traže po istoj cijeni. Doduše, jest da se ide na pravo otkupa ali eto, dobra je cijena.

Ali sad da ostavimo to po strani. Mene interesuje, a ja vjerujem i ostale, može li se saznati cijena po kojoj je skupština dioničara odobrila prodaju tvornice i tobacco pressa. To sam pitao na prošloj stranici i nema odgovora.

Da ih ne interesuju trafike ne bi došlo do ove odluke, jer bi to bilo gubljenje vremena za sve strane:
Davanje saglasnosti na odluku o prodaji duhanske i maloprodajne imovine Društva društvu BAT ICEE i na osnovne ugovorne elemente takve prodaje
Post Reply