BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

car wrote:Mene samo zajima gdje ste dosli do podataka da prostori u BiH u kojima su Hrvati vecina ne uplacuju nista u proracun?

Ne puni se proracun samo iz dobiti BHT, a kad bi se napravila temeljita analiza uvjeren sam da bi se pokazalo da prosjecan Hrvat u FBiH vise doprinese proracunu FBiH od prosjecnog Bosnjaka.

Normalno posto je Bosnjaka vise, oni vise i uplate,ali vise i povuku.

Da za kraj dodam da bi ovo trebao biti forum koji se bavi ekonomijom, pa mi je onda glupo i spominjati glupe price o podjeli drzave.
Nije niko rekao da se ništa ne uplaćuju u tim područjima, ali se uplaćuju daleko manje od onoga što bi trebalo. Pa ti kanoni ne mogu da održavaju postojeće ceste a kamoli da grade nove. A što se tiče konkretnijih podataka o uplatama javnih prihoda imaš podatke na stranici PUFBiH, evo posljednje podatke možeš pogledati ovdje http://www.pufbih.ba/v1/novosti
Međutim za još realnije pokazatelje trebalo bi prikazati i podatke UIO BiH gdje bi slika bila još daleko gora. Zbog protestvovanja pojedinih kantona zbog "nepravilne" raspodjele prihoda Vlada Kantona Sarajevo naručila je stručnu analizu koja je pokazala apsurdnost da se prihodi u stvari ne vračaju tamo gdje su i nastali, a što je "Federalni" princip u svim federalno uređenim državama. Poslije toga su se svi ušutili i više ne spominju raspodjelu
https://www.google.ba/url?sa=t&source=w ... nQqfEgF4Og
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: BH Telecom

Post by car »

Vidim dobro sam zakuhao, a postao sam i fasista, tipicna prica u BiH,ne mislis kao i drugi i onda si fasista.

Drug moj fiskalni racun negdje dobijes, a negdje ne i ne mozes reci da je to karakteristika za mjesta gdje zive Hrvati.

I Mostar ima puno turista, masu malih motela, apartmana, koji ne prijavljuju goste, a vecina vlasnika su Bosnjaci(isti bi bilo da su vlasnici Srbi ili Hrvati).
Isto tako nisam primjetio da bosnjacki politicari kradu manje od srpskih ili hrvatskih.
O korupciji u zdravstvu da ne govorimo.

Ovi sto ne izdaju fiskalne racune i ne prijavljuju goste to ne rade iz nacionalizma, vec jer su sitne duse koje bi varale bilo koju drzavu i kojima nije stalo do reda i opceg dobra.

Grci imaju svoju drzavu, pa izbjegavaju placati porez, ne zbog politike i nacionalizma, vec zato sto su zatucani isto kao sto smo i mi u BiH zatucani i ne gledamo dugorocno.

U Hrvatskoj je bilo isto dok inspekcija i zakon nisu uradili svoje.

Posto smo uvelike sisli sa teme,necu vise.

Pozdrav svima i sve najbolje onima koji misle drugacije od od mene.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: BH Telecom

Post by car »

car wrote:Vidim dobro sam zakuhao, a postao sam i fasista, tipicna prica u BiH,ne mislis kao i drugi i onda si fasista.

Drug moj fiskalni racun negdje dobijes, a negdje ne i ne mozes reci da je to karakteristika za mjesta gdje zive Hrvati.

I Mostar ima puno turista, masu malih motela, apartmana, koji ne prijavljuju goste, a vecina vlasnika su Bosnjaci(isti bi bilo da su vlasnici Srbi ili Hrvati).
Isto tako nisam primjetio da bosnjacki politicari kradu manje od srpskih ili hrvatskih.
O korupciji u zdravstvu da ne govorimo.

Ovi sto ne izdaju fiskalne racune i ne prijavljuju goste to ne rade iz nacionalizma, vec jer su sitne duse koje bi varale bilo koju drzavu i kojima nije stalo do reda i opceg dobra.

Grci imaju svoju drzavu, pa izbjegavaju placati porez, ne zbog politike i nacionalizma, vec zato sto su zatucani isto kao sto smo i mi u BiH zatucani i ne gledamo dugorocno.

U Hrvatskoj je bilo isto dok inspekcija i zakon nisu uradili svoje.

Za kolegu Investitora:
Statistika je kao bikini, puno otkriva,ali i najvaznije sakriva.
ZHŽ ima 95.000 stanovnika i u proracun uplacuje cca 8-9 puta manje od kantona Sarajevo.
Ali uzmi u obzir da je Sarajevo glavni grad, u Sarajevu su sjedista vecine JP, velikih firmih,banaka, tu je vlada,predsjednistvo,vecina administracije.
U Mostaru je sjediste EP HZHB,HT ERONETA, UNCREDIT banke, pa to vadi Mostar i HNŽ.

Zamisli da je Tuzla glavni grad i da sve iz Sarajeva predje u Tuzlu, pitao bih te ja koliko bi sarajevski kanton uplacivao u proracun FBiH.

ZHŽ nema drzavne firme,samo privatne a neke su zaista uspjesne kao Violeta, Feal,GrafoTisak,Weltplast, TT kabeli,... zaposljavaju puno radnika i daju ok place, placaju doprinise i poreze, drustveno su aktivni i sad neko kaze da su tamo samo fasisti i da kradu drzavu i uzimaju novac Bosnjacima.

Takvo je razmisljanje netocno i pogresno.

Posto smo uvelike sisli sa teme,necu vise.

Pozdrav svima i sve najbolje onima koji misle drugacije od od mene.
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Dobro kažeš Care,.
"Ovi sto ne izdaju fiskalne racune i ne prijavljuju goste to ne rade iz nacionalizma, vec jer su sitne duse koje bi varale bilo koju drzavu i kojima nije stalo do reda i opceg dobra."
Ali ima i ona da lokalna i kantonalna vlast, inspekcije i porezna uprava ne rade svoj posao,..... slučajno ili namjerno?
Razlog za nerad je naravno i to što prihodi većim dijelom ne ovise o ubiranju poreza i sprovođenju zakona.
Nemam u sebi mrve nacionalizma i nisam religiozan ali ne mogu ne primjetiti da dobit preduzeća sa vlasničkim udjelom države u budžet uplaćuju samo kompanije pod SDA kontrolom a i ovaj pregled uplate poreza i doprinosa jasno pokazuje da kantoni sa bošnjačkom većinom uplaćuju 5 puta više od kantona sa hrvatskom većinom.
Nisu Grude i Široki Brijeg postali bogati zbog jake ekonomije nego zbog trgovine bez plaćanja poreza.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

brzi wrote:Dobro kažeš Care,.
"Ovi sto ne izdaju fiskalne racune i ne prijavljuju goste to ne rade iz nacionalizma, vec jer su sitne duse koje bi varale bilo koju drzavu i kojima nije stalo do reda i opceg dobra."
Ali ima i ona da lokalna i kantonalna vlast, inspekcije i porezna uprava ne rade svoj posao,..... slučajno ili namjerno?
Razlog za nerad je naravno i to što prihodi većim dijelom ne ovise o ubiranju poreza i sprovođenju zakona.
Nemam u sebi mrve nacionalizma i nisam religiozan ali ne mogu ne primjetiti da dobit preduzeća sa vlasničkim udjelom države u budžet uplaćuju samo kompanije pod SDA kontrolom a i ovaj pregled uplate poreza i doprinosa jasno pokazuje da kantoni sa bošnjačkom većinom uplaćuju 5 puta više od kantona sa hrvatskom većinom.
Nisu Grude i Široki Brijeg postali bogati zbog jake ekonomije nego zbog trgovine bez plaćanja poreza.
Ma zna Car šta mi pričamo, ali... Ja mu opisah u svome postu za poznanika koji je išao u inspekciju u Hercegovini i kako se proveo, a kao da nisam napisao ništa. HDZ tamo gdje je na vlasti dopušta da se poreska evazija pomaže sistemski i da se oštećuje budžet gdje god je to moguće. Inspekcije uglavnom hodaju i kazne naplaćuju po Sarajevu, Tuzli, Zenici, Bihaću... Javna preduzeća pod HDZ-ovom kontrolom koja bi trebala donositi novac u budžet donose novac samo u njihove džepove. BHT je sam doprinio budžetu nekoliko puta više nego sve te firme pod HDZ-ovom kontrolom. A i ovi kod nas kradu gdje stignu, ali opet nešto ostane za budžeta. Tamo, za budžet ne ostaje ništa. Ali zato iz budžeta uredno "vuku" više nego što ih ima i više nego što im pripada...
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: BH Telecom

Post by car »

Inspekcija je korumpirana,ali ne zato sto su Hrvati,vec zato sto su korumpirani i losi ljudi.
Nemojtw mi pricat da nema korupcine u Bosnjaka i da svu Bisnjaci uredno izmiruju obaveze, jer sve je to isto.

Da li ste ikada bili u Medjugorju?
Mjesto je grozno, primjer katastrofalnog urbanizma i ljudskog nereda, a mogli su biti Monte Carlo.

Mamina kuma je 20g radila na crno po raznim apartmanima, tek su je lani osigurali, jer ju je gazda morao osigurat.

Zbog toga pate najvise Hrvati koji rade za te pohlepne idiote i koji nece moci ostvariti penziju, ili ce u najboljem slucaju imati minimalac.
Zbog ovoga ljudi i idu u Njemacku.

Sto se tice javnih poduzeca Hrvati kontroliraju EP HZHB i HT ERONET.

2010 i 2011 EPHZHB je poslovala bolje od EP BiH i uplatila je dosta novca u proracun.
Kasnine je bila losa hidrologija i imala je dosta problema sa Aluminijem kojem je vlada preko EP HZHB iprostila 100 miliona duga.

Opet treba uzeti u obzir koliko su to male firme u odnosu na BHT i EP BiH.

Inace ni EP BiH se nije iskazala sa rezultatima i dobiti, nazalost BHT je tu jedini pozitivni primjer.

Sto se tice istalih primjera nije tocno da su privatne firme iz Hercegovine uspjesne jer ne placaju porez.

Ponavljam da Violeta,Feal,Grafitisak,Weltplast,TT kabeli zaposljavaju puno ljudi, izvoze van BiH placaju uredno svoje obaveze i ljudi koji tamo rade ne razmiljaju da idu u Njemacku.
Ista stvar je sa NSoftom iz Mostara, ako niste znali najuspjesnija informaticka firma u BiH, probili su se van granica BiH i zaposljavaju preko 200 mladih ljudi.
Nedavno je par poznanika iz Unicredit Banke preslo kod njih radit, a to nesto govori.

Opet ponavljam uzmite u obzir da je Hrvata u BiH 15%,da Zapadna Hercegovina ima 90.000 stanovnika od kojih se vecina bavi privatnim biznisom.
Zbog toga je i logicno da Sarajevski kanton uplati 9 puta vise.

Molim vas navedite mi mjesto sa 90.000 ljudi gdje su Bosnjaci vecina i da uplati u proracun FBiH isti ili veci iznos od Zapadne Hercegovine?
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Tolike godine pricamo o kriminalu u privredi i dionickim drustvima gdje su kriminalci 96% bosnjaci i niko nije napravio presjek i rekao da je toj naciji kriminal u krvi ali ovdje se odmah napravila generalizacija.

Pola srebrenika i gradacca je do skora zivjelo od arizone i sverca ,bez ikakvih poreza i tu niko nije puno prigovarao na bosnjastvo ali uz medjugorje se odmah veze nacionalni prefiks.

Sto se tice uzimanja od drzave koliko trae hrvati puno vise traze bosnjaci. Samo ovo sa naknadama za borce je ogroman kriminal a bosnjaci su bili prvi u tome pa nije cudo sto su ih drugi slijedili.

I hajde da ovu diskusiju prebacimo na temu " ekonomija" a da prostor ostavimo za bh telecom
slavuj
Posts: 1978
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Da podsjetim:Ja sam pisao o organiziranom neplačanju doprinosa za državne službenike u županijama gdje vlada HDZ,organiziranom ne plačanju boravišne pristojbe u Međugorju,mada ona skoro u cjelini ide lokalnoj TZ,organiziranom neplačanju RTV takse,itd,itd.Provjerite to među svojim računima,kod prvog policajca ili učitelja koga sretnete...!
A što se tiče korupcije i kriminala,tu je sve isto,razlike nema.Jedino što se pljačka države u Hercegovini smatra domoljubnim činom!
Isto kao što mene ovdje neki smatraju izdajicom jer mi smetaju stranke sa bošnjačkom večinom,odnosno prvaci u tim strankama koji također organizirano pljačkaju ovu zemlju!I neću više o tome.Ali nikako ne mogu odšutjeti na fašističku tvrdnju o supremaciji bilo kog naroda.Jednog od ovih što nisu mogli doći na običan glazbeni događaj poznajem još od 68.!Poznajem dovoljan broj kriminalaca iz svakog naroda,naravno najviše Bošnjaka jer su mi oni neposredno okruženje,poznajem i bitno manji broj onih koji se bore protiv kriminala ,također iz svih naroda.
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

slavuj wrote:Da podsjetim:Ja sam pisao o organiziranom neplačanju doprinosa za državne službenike u županijama gdje vlada HDZ,organiziranom ne plačanju boravišne pristojbe u Međugorju,mada ona skoro u cjelini ide lokalnoj TZ,organiziranom neplačanju RTV takse,itd,itd.Provjerite to među svojim računima,kod prvog policajca ili učitelja koga sretnete...!
A što se tiče korupcije i kriminala,tu je sve isto,razlike nema.Jedino što se pljačka države u Hercegovini smatra domoljubnim činom!
Isto kao što mene ovdje neki smatraju izdajicom jer mi smetaju stranke sa bošnjačkom večinom,odnosno prvaci u tim strankama koji također organizirano pljačkaju ovu zemlju!I neću više o tome.Ali nikako ne mogu odšutjeti na fašističku tvrdnju o supremaciji bilo kog naroda.Jednog od ovih što nisu mogli doći na običan glazbeni događaj poznajem još od 68.!Poznajem dovoljan broj kriminalaca iz svakog naroda,naravno najviše Bošnjaka jer su mi oni neposredno okruženje,poznajem i bitno manji broj onih koji se bore protiv kriminala ,također iz svih naroda.
Kad o tom pišeš, mogao si šta napisati i o rudnicima u FBIH...
http://www.faktor.ba/vijest/alarmantno- ... aka-201073
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Tolike godine pricamo o kriminalu u privredi i dionickim drustvima gdje su kriminalci 96% bosnjaci i niko nije napravio presjek i rekao da je toj naciji kriminal u krvi ali ovdje se odmah napravila generalizacija.

Pola srebrenika i gradacca je do skora zivjelo od arizone i sverca ,bez ikakvih poreza i tu niko nije puno prigovarao na bosnjastvo ali uz medjugorje se odmah veze nacionalni prefiks.

Sto se tice uzimanja od drzave koliko trae hrvati puno vise traze bosnjaci. Samo ovo sa naknadama za borce je ogroman kriminal a bosnjaci su bili prvi u tome pa nije cudo sto su ih drugi slijedili.

I hajde da ovu diskusiju prebacimo na temu " ekonomija" a da prostor ostavimo za bh telecom
Pa, priča se o kriminalu u privredi i dioničkim društvima gdje imamo interes odnosno dionice. Ako si uložio u FDS ili BSNL, naravno da ćeš o tome i pričati. Da si uložio u Aluminij, tek bi imao o čemu pričati.

Panzer, nemoj nam umetati nešto što nismo rekli. Pošto sada ti generalizuješ, pročitaj moj post. Pričamo o HDZ-u i sistemskom izbjegavanju poreza koliko god je to moguće. I Slavuj o istome priča. Lopovi nemaju nacionalnu oznaku, ali sistemsko djelovanje i politički ciljevi su vrlo dobro "označeni". Naravno da svugdje ima poreske evazije i rada na crno, ali to je na područjima pod kontrolom HDZ-a ujedno i pod njihovom zaštitom. Tamo poreska uprava FBiH ne može ni doći. U Srebrenik i Gradačac bar nekad i nalete i naplate koju marku za kazne i poreze. U Hercegovini je to skoro pa nemoguće.

A što se tiče povlačenja iz budžeta - ako budžet B komponenta puni cca 80% koliko je ima, zašto i ne dobije nazad iz budžeta tih 80%. Znaš u federalnim institucijama je propisani paritet 2:1 (dakle 67%:33%). I ti borci koje navodiš (iako se slažem da je to sa naknadama ogroman kriminal), ali ABiH je na kraju rata imala 180 hiljada prijavljenih vojnika, a HVO nepunih 20 hiljada. Sada kada se te naknade dijele ispade da ih je puno više bilo, i jednih i drugih, s tim da ovih drugih sada ispade da je bilo gotovo isto kao i prvih.
Post Reply