Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by hihihi »

Nisi odgovorio. Govorim da dokazes pricu koju zagovaras, da su prekrsili to i to i da ih je jednostavno dobiti. Da nitko od malih nista ne radi, da treba ovako da treba onako. To sto nije na forumu to znaci da niko nista nije ni pokusao. Prica stoji, a pricu provjeri sa advokatima/odvjetnicima i ostalim.
Ova zadnja verzija nema veze sa ovom pricom jer je squeeze out legalan, a unistavanje tudje imovine nije.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

hihihi wrote:Nisi odgovorio. Govorim da dokazes pricu koju zagovaras, da su prekrsili to i to i da ih je jednostavno dobiti. Da nitko od malih nista ne radi, da treba ovako da treba onako. To sto nije na forumu to znaci da niko nista nije ni pokusao. Prica stoji, a pricu provjeri sa advokatima/odvjetnicima i ostalim.
Ova zadnja verzija nema veze sa ovom pricom jer je squeeze out legalan, a unistavanje tudje imovine nije.
Ne, ti nisi odgovorio i to ni na šta. Squeeze out bi bio legalan čak i sa ovakvim zakonom da nema riječi pravična cijena u njemu. Ovako je zakon nedorečen i loš a ako je cijena u njemu nepravična onda pojedinačna odluka nije ni legalna. Po tebi možeš ponuditi bilo koju cijenu jer niko živ ne može odrediti cijenu ičega ako ta cijena nije već zapisana u nekom zakonu. Te onda ništa nije nepravično jer je nepravičnost nedokaziva. Sve je virtuelno fluidno i nedokazivo pa ne možeš nikako pogriješiti jer suprotna strana ne može ništa dokazati. Shvatam ja zašto je takva tvrdnja nekome vrlo primamljiva. Npr možeš doći i svjesno macolom nekome srušti kuću a onda se oštećenom ne može ni na koji način nadoknaditi šteta jer se ne može utvrditi koliko kuća vrijedi ni na koji način ako vrijednost te kuće nije več zapisana u nekom zakonu. Pošto nije zapisana a nema tog stručnjaka koji može odrediti koliko nešto vrijedi, ne može se ništa ni nadoknaditi niti treba. Posljedično, ni rušilac nije ništa kriv jer pošto je vrijednost kuće nemoguće procijeniti (jer nije zapisana u zakonu) možda je vrijednost i nula tj nikakva šteta i nije nanesena. Ovo se inače zove dokaz svođenjem suprotne tvrdnje na besmisao, a ne treba puno svoditi. Sapienti Sat.
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by hihihi »

Člankom 45. st. (5) Zakona o preuzimanju dioničkih društava (Sl. n. FBiH br: 77/15) regulirano je da: „Pravičnom naknadom iz st. (1) i (2) ovog člana smatra se cijena određena u ponudi za preuzimanje uvećana za razliku u cijeni u slučaju iz člana 16. stav (7) ovog zakona.“

Primjer jednog preuzimanja. Dakle fino su rekli kako tumaciti rijec pravicna. E sad sto svi znamo da je ta rijec daleko od pravicnog, kako dokazati da su u krivu. Kazes da je lako, e pa evo daj pokusaj?
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

U stvarnosti to je ekspropiracija privatne imovine po uslovima na koje vlasnik ne može utjecati!To se u principu može raditi samo u javnom interesu!Ko se odluči da tuži sigurno će dobiti u Strazburu pa čak i na našem Ustavnom sudu!Autori zakona i oni koji su ga naručili to znaju!računaju na našu nezainteresiranost za vlastitu imovinu!
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Evo i ja imam par pitanja: šta znači ono "izražavamo pozitivan/negativan stav u vezi sa objavljenom ponudom...." je li pozitivan ili negativan? Drugo u mišljenju drugi dio dostavljaju se podaci u vezi cijene:a) podatak o minimalnoj i maksimalnoj cijeni po kojoj se trgovalo dionicama ciljnog društva u
posljednjih godinu dana, prije nastanka obaveze objavljivanja ponude za preuzimanje ciljnog društva,
odnosno kad je to primjenjivo druge podatke o cijeni iz člana 16. Zakona;
b) podatak o knjigovodstvenoj vrijednosti po dionica na dan posljednjeg finansijskog izvještaja;
c) podatak o finansijskom rezultatu na dan posljednjeg finansijskog izvještaja;
d) razlozima zbog kojih se smatra da je cijena prihvatljiva ili nije prihvatljiva.
Pitam se zašto se svi ovi podaci dostavljaju ako je već pravična bilo koja cijena koju ponuđač upiše (samo ako nije niža od one u čl 16.
Šta komisija kojoj se ovo Mišljenje dostavi odlučuje nakon što se ono dostavi? Konkretno za ovu firmu ima 320 hiljada dionica a ponuđena cijena je 11,07 po dionici, dakle oni pravično procjenjuju da firma vrijedi 3,5 miliona KM. Istovremeno vidimo da je neto dobit 5 miliona KM. Godišnje. Firma po "pravičnoj" cijeni vrijedi onoliko koliko joj iznosi dobit za 0,7 godina. Ili daš 5% malih dioničara njihovih za njihovih 13 hiljada dionica po 11 km, razdužih ih se nogom u g...sa ukupno 140 ak hiljada KM a onda ti sam u sljedećih 20 godina za tih 13 hiljada dionica pokupiš 13468x15,75 Km/dionicix20 godina=4 242420 KM. Komisija će dakle primiti papir gdje im se u biti kaže da će mali dioničari za svoje dionice dobiti pravičnih 140 hiljada KM a dok je "na prvu" i amateru jasno da dionice vrijede 4,2 miliona KM. Šta sad Komisija radi nakon toga? Čemu služe podaci o poslovanju u Mišljenju ako je bilo koja cifra upisana u ponudi već ionako "pravična"? Odobrava ne odobrava, udari neki pečat šta? je li ja nešto griješim ovdje, mislim, kasno je popodne ni sam ne vjerujem šta vidim, da je pljačka dostigla te razmjere. Pardon, ne pljačka, zaboravih, sve je po zakonu.
Last edited by montypython on 06 Jun 2017, 21:53, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Komisija bi po meni morala smjesta obustaviti ovaj cirkus ako želi da izbjegne tužbe. Velike anomalije koje nanose ogromne štete malim dioničarima a onda i čitavom tržištu ne mogu se ne vidjeti jer su očigledne. ne mogu se kriti iza odredbi zakona da je pravično ako kao stručna lica znaju da nije. Odgovorni su nečinjenjem a njihovo je kao regulatora i onoga ko sprovodi zakon da smjesta pokrenu proceduru izmjene i/ili dopune ako vide da zakon nije dobar i čini štetu. Dakle ponoviću mislim da svi mali dioničari koji su ovim ugroženi trebaju se obratiti Komisiji i ukazati im na ovo ako se već prave da ne znaju i nisu upoznati. Niko drugi neće ovo riješiti dok se oštećeni ne pobune. Ponude koje su u toku Komisija treba odbiti, ostale zamznuti i istovremeno tražiti izmjenu zakona po hitnom postupku, najmanje do nivoa koji je u RSu (3 varijante najniže cijene pa onda najviša od te tri).
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Njima je svejedno jer se berza uzima kao relevantan izvor procjene vrijednosti dionica i bilo kakva tužba je dug posao koja bi zahtijevala dobar pravni tim koji bi morao obesmisliti zakon a to nije mali posao. Mali dioničar uglavnom nema sredstava za plaćanje jer ni vrijednost samim dionica koje posjeduje nije prevelika.

Da sam ja kojim slučajem dioničar FADa organizovao bih javno doniranje dionica ali pod uslovom da Nijaz Hastor dođe da potpiše primopredaju.


A evo.. Možda se ima neka dobra poveznica...

U prvih deset dioničara je Miralem Unkić i malo gugla kaže ovako:
Sjednica Predstavničkog doma


DNEVNI RED 5. SJEDNICE PREDSTAVNIČKOG DOMA PARLAMENTA FEDERACIJE BIH


1. Prijedlog zakona o dugu, zaduživanju i garancijama u FBiH – hitni postupak,

2. Prijedlog zakona o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme u FBiH – hitni postupak,

3. Prijedlog zakonao izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama, predlagač: Miralem Unkić - hitni postupak,
Nekad bio u parlamentu.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Ništa. Čovjek se već prijavio na tender a za pokušaj izmjene zakona nije siguran. Malo će se raspitati.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

panzer wrote:Ništa. Čovjek se već prijavio na tender a za pokušaj izmjene zakona nije siguran. Malo će se raspitati.
Vidim ima realativno malo 0,06% to bi bile neke 192 dionice. Ipak, strahovito gubi primjenom ovakvog zakona, dobiće cca 192x11,07=2125 KM. Da se uzme realna cijena vezana za dobit, kao npr 15 godišnja ( što je konzervativno, pravilnije je 20 godišnja) dobit, za 5 miliona koliko jeste dobit, dobio bi 192x15,75 (dobit po dionici) x 15 godina=45360 KM. 45 hiljada!!! Toliko bi vjerovatno i dobio da je ista firma u RSu po tamošnjem zakonu. Pošto je u Federaciji dobiće 2 hiljade. Čak i da se pravična računa kao knjigovodstvena dobio bi 192x 100(mislim da je tu negdje)=19 hiljada KM. Šteta što se prijavio, ako se slaže s ponudom (ako sam dobro razumio) vjerovatno gubi mogućnost tužbe poslije. A možda i ne, ne znam. Ako bi se navelo da je doveden u takvu poziciju gdje je praktično svejedno slaže li se s ponudom ili ne, možda ipak može tužiti. Npr državu, Komisiju...
Last edited by montypython on 07 Jun 2017, 13:07, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Nešto tako sam mu objasnio ali čovjek kaže ja sam već stariji, nije mi do toga da se zaganjujem oko toga i vidim da je kivan na novu upravu. Čak je i sam bio u upravi FADa ali kako reče ovo su novi ljudi ja ih ne znam niti vidim da mi šta hoće pomoći.

Zna i za prisilni otkup ali kao da se pomirio da tim da će izvući što izvuče.
Post Reply