Bosnalijek

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Najvise sirovina definitivno dolazi iz Indije.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:Danas monthy bas nisi u elementu. To je slucaj kada je Vispak kupio 22% BIG-a i tada je objavljeno u novinama. To svi znamo.

A neki dan je bila kupovina dodatnih 7% koje je kupio skrbnik Sberbank. Za ovu drugu kupovinu nije objavljeno u novinama ko je kupio, o njoj cijelo vrijeme pricamo. I pitanje je da li ce biti obvjavljeno u zavisnosti od toga ko je kupac.
Pa ja i ne tvrdim da je i ovo drugo kupio Vispak. Ja pitam šta uslučaju ako jeste? Znam ja za oba "slučaja" odlično. Jbg sad smo svi naivni, Vispak kupi 22% što se odjednom vodi kao Sberbank, sad neko kupi dodatni paket i to je opet vidi čuda Sberbank, pri tom pređe 25%, ti pitaš nema par dana jel ide tender i kad ja pitam to isto pitanje ti mi objašnjavaš đe će tender kad ovo ili ono...I sad JA nisam u elementu. Ništa, zaboravi da sam pitao.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Sve OK, tesko se snaci u ovom mulju od trzista kapitala.

Ali koliko znam tesko da bude tendera.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Izvinjavam se što smo malo otišli OT ali mislim da je i sa ove teme ponešto razjašnjeno. Ispada da jedva da mogu da mrdnu sa kupovinom i jedan i drugi vlasnik na Bosnalijeku. Bez povezanih lica. Što se tiče ovog previranja među njima šta god bude među njima, sumnjam da će bilo ko ugrožavati ovo što već imaju. Ipak se sve dešava na nivou od 12 a realno dionica vrijedi daleko više tako da teško da se može izgubiti a dobiti može i to dosta. Nemam pojma ko su ovi drugi tj sa Malte, ali kod izbora je prilično prosto bar zasad. Oni prvi su me jednom žestoko iznevjerili, pri onom prvom preuzimanju po 14, a ovi drugi još nisu, makar jer nije bilo vremena.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Jedan dioničar ne može imati više od 25% fonda i zbog toga nema govora ni o kakvom tenderu za BIG!
S druge pak strane i meni ova kupovina tukne na AS grupaciju.Ne bi me začudilo da oni hoće da se obezbjede kod donošenja odluke o prodaji dionica iz portfolija BIG-a,ako ne daj bože,budu nešto prodavali.
A što se tiče eventualnog tendera za Bosnalijek,Hasan A.P.Čelam nipošto neće propustiti da ove odozgo,ma kako se oni sada predstavljali,natjera da raspišu tender,naravno ako mu Ćelam Junior javi da su ušli u tu obavezu.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Šta ide po zakonu kad si u obavezi da raspises tender, a nisi u stanju platiti?
Moras prodati, jel tako nekako?
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Davno nekad,prije nego što sam shvatio da su skoro svi čindbenici ovog našeg tržišta vrijednosnih papira, zapravo samo obični kriminalci,tražio sam od KOMVP da naloži jednom investitoru da raspiše tender za preostale dionice jer je kupio više od 30 posto dionica!
Iz KOMVP su mi prvo opdgovorili da je on obavezan to uraditi u nekom roku ili prodati sve preko 30 %.Malo poslije poslali su neko drugo poismo u kome mi Hasan A.P.Čelam,jer i to je bilo za vrijeme njegova vakta,objašnjava da taj investitor jednostavno odbija da objavi tender.Vlasniška struktura tog emitenta takva je i danas.I to ni meni nije jasno,s obzirom da sam siguran da taj injvestitor nije mogao i nije imao gdje,zaposliti recimo Čelamovog sina ili snahu a ni bilo koga iz porodica tada brojnije KOMVP!Sa Bosnalijekom je stvar bitno drugačija,oni mogu i imaju gdje zaposliti još dosta stručnjaka iz okruženja recimo nekoga iz premijerovog ekonomskog savjeta ili čak i nekog od činovnika KOMVP.Mogu sponzorisati neku stručnu ekskurziju čindbenika sa tržišta vrijednosnih papira,mogu...,ma svašta mogu našim parama.I zato i mogu ovako programirano organizirati emisiju dionica za poznatog kupca i omogučiti svom poznatom kupcu da poveća procentualno vlasništvo a da pri tome ne ulazi u obavezu da raspisuje tender!
Sa ovim kriminalcima u KOMVP,koji eto još postadoše i ekonomski stručnjaci,niko ne može sa sigurnošću reći šta bi se to desilo ako neko bude obavezan da raspiše tender,a to ne uradi!Veliko broj je onih kojima se zbog toga nije ništa desilo!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Bosnalijek

Post by Shahab »

slavuj wrote:Davno nekad,prije nego što sam shvatio da su skoro svi čindbenici ovog našeg tržišta vrijednosnih papira, zapravo samo obični kriminalci,tražio sam od KOMVP da naloži jednom investitoru da raspiše tender za preostale dionice jer je kupio više od 30 posto dionica!
Iz KOMVP su mi prvo opdgovorili da je on obavezan to uraditi u nekom roku ili prodati sve preko 30 %.Malo poslije poslali su neko drugo poismo u kome mi Hasan A.P.Čelam,jer i to je bilo za vrijeme njegova vakta,objašnjava da taj investitor jednostavno odbija da objavi tender.Vlasniška struktura tog emitenta takva je i danas.I to ni meni nije jasno,s obzirom da sam siguran da taj injvestitor nije mogao i nije imao gdje,zaposliti recimo Čelamovog sina ili snahu a ni bilo koga iz porodica tada brojnije KOMVP!Sa Bosnalijekom je stvar bitno drugačija,oni mogu i imaju gdje zaposliti još dosta stručnjaka iz okruženja recimo nekoga iz premijerovog ekonomskog savjeta ili čak i nekog od činovnika KOMVP.Mogu sponzorisati neku stručnu ekskurziju čindbenika sa tržišta vrijednosnih papira,mogu...,ma svašta mogu našim parama.I zato i mogu ovako programirano organizirati emisiju dionica za poznatog kupca i omogučiti svom poznatom kupcu da poveća procentualno vlasništvo a da pri tome ne ulazi u obavezu da raspisuje tender!
Sa ovim kriminalcima u KOMVP,koji eto još postadoše i ekonomski stručnjaci,niko ne može sa sigurnošću reći šta bi se to desilo ako neko bude obavezan da raspiše tender,a to ne uradi!Veliko broj je onih kojima se zbog toga nije ništa desilo!
Imaju li efekta argumentovane krivične prijave?
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

I bi skupština ...,al ne bi svjetlo!Samo drskost,agresivnost,razbojništvo tako reći!I primitivazam,festival podaništva za sitnu paru,ili za zajednički cilj!
A šta drugo očekivati od E.D,predstavnika najvećeg dioničara,predsjedavajučeg skupštine,predsjednika NO kome je upravo istekao mandat i kandidata za predsjednika novog NO!!Svojevremeno su mi u jednoj od agencija za zaštitu zakonitosti pokazali pet šest registratora sa izvještajima o počinjenim krivičnim djelima u kojima jednu od glavnih rola ima baš E.D..A ona novinarka FTV što je prije neki dan dobila nagradu najboljeg mladog novinara istraživača.pokazala je ovjerenu izjavu osobe koje tvrdi da je E.D. svojevremeno izjavio da on drži u latici sve prijave protiv Hadena i njegovih drugara i da on sve može srediti!A ovdje,na ovom obaveznom skupu istomišljenika,koji oni zovu skupštinom,pokušao je srediti i mene.Onako uz put,dok otima vlast svojim dojučerašnjim nalogodavcima i renomiranim investitorima iz Luxenburga.Jer sad više nisu na istoj strani,drugi daju više!I nije čudo što su jedan mandat odradili bez Vladinih predstavnika u NO,jer Vlada je imala samo 20 posto,manjinski dioničar kako bi rekao onaj iz dobre firme istjerani inženjer Novalić,koji sada sjedi tamo gdje bi inače trebao sjediti premijer!
Nije mene Dizdar pokušao srediti sa svojim zaštitarima što sam ja kao branio Haden,njemu je jednostavno smetalo svako suprostavljanjeI od dvadesetak prilično neuko sročenih rečeniuca,više od pola je bilo upozorenje da se govori samo o dnevnom redu i da se ne ometa rad skupštine!A,ako izuzmem jednog podrepaša koji se glupim pitanjima pokušao uvući direktoru Uzunoviću,govorio sam sam ja¨!I dobro je da sam shvatio prijetnju pa sam sam napustio skupštinu.A zamnom je odmah izašao nekakav dendi sa olimpijskom akraditacijom i uputio na mene dvojicu zaštitara koji su stajali ispred vrata.Moram priznati da je onaj sa motorolom odustao kad sam mu rekao da ču provjriti je li njemu duđnost da izbacuje čovjeka koji se suprostavi kriminalcima iz firme!
A sad idem na drugo poluvrijeme finala,o događanjima ću kasnije!A ako neko zna kako je skupština završila ,neka napiše!
Post Reply