Bosnalijek

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ne moze skrbnicki racun raspisati tender:)
E to je već za diskusiju, nisam pravnik ali logično mi je da za punomoćnika vrijedi isti zakon kao za normalnog vlasnika. Uz to možda je više vlasnika iza skrbničkog a možda i nije. Ako je jedan, pretpostavljam da ima obavezu tendera.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Kod raspisivanja tendera se mora jasno naznaciti naziv kompanije ili ime i prezime fizickog lica.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

@slavuj
da li si upoznat sa predloženim promjenama statuta dd Bosnalijek?
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:Kod raspisivanja tendera se mora jasno naznaciti naziv kompanije ili ime i prezime fizickog lica.
Što bi značilo da ako je neko "pod skrbničkim računom" prešao prag mora izaći na čistinu i raspisati tender. Bar tako ja tumačim. U suprotnom krši zakon a rekao bih da krši i "Skrbnik" Konkretno ovo za BiG, kad je prošao onaj prvi paket od 22%, neko je ovdje rekao da je bilo u novinama da je to bio Vispak. Da bi se na RVP pojavilo kao Sberbank i ostalo tako. A onda dokup i opet Sberbank koji je sad prešao 25. Može biti i da nije za istog vlasnika, ali šta ako jeste?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

monthy, monthy niko nije rekao da je u novinama izaslo da je to Vispak.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:monthy, monthy niko nije rekao da je u novinama izaslo da je to Vispak.
26 sept 2016 na temi ZIFovi str 50. Slavuj je napisao a neko kasnije dodao da je objavljeno u Večernjem listu. Čak si i ti napisao tada da si obradovan što je As postao vlasnik i pitao tada, s obzirom da ima povezanih lica ide li tender, ovo isto pitanje koje ja sad pitam. Pa zar nisi to isto pitao i sam na temi ZIFovi i prije mene, prije svega par dana, ja sam u stvari samo ponovio to tvoje pitanje.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Danas monthy bas nisi u elementu. To je slucaj kada je Vispak kupio 22% BIG-a i tada je objavljeno u novinama. To svi znamo.

A neki dan je bila kupovina dodatnih 7% koje je kupio skrbnik Sberbank. Za ovu drugu kupovinu nije objavljeno u novinama ko je kupio, o njoj cijelo vrijeme pricamo. I pitanje je da li ce biti obvjavljeno u zavisnosti od toga ko je kupac.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Nego hajmo malo ŠBBKBB.
Ako maltežani izugraju ruskih 40 miliona iz upravljanja (a izgleda da će im uspjeti) koliko će vrijediti glave preletača?
Odnosno, da li će Haden iza kojeg neupitno ima ruskog kapitala poduzeti legalnu borbu za svoje već investirane novce ili će to odraditi putevima koji su uobičajeni u Rusiji i na Balkanu. Trpanjem u gepek i sl.

Ja mislim da se na kraju mora završiti time što će neko (prvi, drugi ili možda treći?) kupiti toliko vlasništva da ga niko više ne može sporiti.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Sabur2 wrote:Nego hajmo malo ŠBBKBB.
Ako maltežani izugraju ruskih 40 miliona iz upravljanja (a izgleda da će im uspjeti) koliko će vrijediti glave preletača?
Odnosno, da li će Haden iza kojeg neupitno ima ruskog kapitala poduzeti legalnu borbu za svoje već investirane novce ili će to odraditi putevima koji su uobičajeni u Rusiji i na Balkanu. Trpanjem u gepek i sl.

Ja mislim da se na kraju mora završiti time što će neko (prvi, drugi ili možda treći?) kupiti toliko vlasništva da ga niko više ne može sporiti.
Opet ću ponoviti da nemam ovih dionica, pa posmatram ovo hladne glave, za razliku od većine (ljutitih) dioničara.
Koliko znam Bosnalijek ogromnu većinu izvoza plasira u Rusiju, a u obrnutom smjeru dolaze sirovine.
Da li bi bilo pametno zakuhati sa Rusima i izgubiti desetine miliona KM prometa?
Da li bi promjena kanala snabdjevanja ulaznim sirovinama (trnasferne cijene?) mogle nadomjestiti gubitak tolikog tržišta?
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

proleter wrote:
Sabur2 wrote:Nego hajmo malo ŠBBKBB.
Ako maltežani izugraju ruskih 40 miliona iz upravljanja (a izgleda da će im uspjeti) koliko će vrijediti glave preletača?
Odnosno, da li će Haden iza kojeg neupitno ima ruskog kapitala poduzeti legalnu borbu za svoje već investirane novce ili će to odraditi putevima koji su uobičajeni u Rusiji i na Balkanu. Trpanjem u gepek i sl.

Ja mislim da se na kraju mora završiti time što će neko (prvi, drugi ili možda treći?) kupiti toliko vlasništva da ga niko više ne može sporiti.
Opet ću ponoviti da nemam ovih dionica, pa posmatram ovo hladne glave, za razliku od većine (ljutitih) dioničara.
Koliko znam Bosnalijek ogromnu većinu izvoza plasira u Rusiju, a u obrnutom smjeru dolaze sirovine.
Da li bi bilo pametno zakuhati sa Rusima i izgubiti desetine miliona KM prometa?
Da li bi promjena kanala snabdjevanja ulaznim sirovinama (trnasferne cijene?) mogle nadomjestiti gubitak tolikog tržišta?
Jesi siguran da je porijeklo sirovina iz Rusije? Većina evropskih proizvođača se sirovinama snabdijeva iz Indije i Kine, pa čak i oni najpoznatiji.

Dalje, ni Rusima se ne isplati da propadne investicija. Oni moraju naći zajednički jezik da bi do toga došlo, ali ako je ovamo ekipa kojoj oni više ne vjeruju, onda postoji problem. Zato pretpostavljam i onu drugu varijantu koja uključuje upotrebu petih vrata na motornim vozilima.
I da bi se na kraju obezbijedili od budućih bočnih udara, neko mora kupiti bar još 5-10%.
Ali nemaju pare.... e tu se nameće rješenje da se nađe kupac za sve i da svi izađu sa plusom i sa glavama na ramenima iz ovoga.
Last edited by Sabur2 on 29 May 2017, 14:45, edited 1 time in total.
Post Reply