Bosnalijek

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Pitao sam slično i na temi ZiFovi u vezi BIGa pa mi niko ne odgovori ali evo ipak da probam i ovdje: ako trenutni dioničar No2 daljom kupnjom (npr ovih vlastitih dionica BSNL što je jedna od tačaka) ili redovnom kupnjom, pređe 25% je li obavezan na tender na otkup ili nije? Ako nije zašto nije jer tako piše u zakonu o preuzimanju. Ako jeste da li bi onda ponuđena cijena bila ona po kojoj su kupili Vladin paket, 15,5 KM? Ne sjećem se je li prošla godina od tada.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Pa poštovani @slavuj,koga podržati?
Dividendu?
Punomoći se još sutra mogu prkupljati ako se ne varam.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

montypython wrote:Pitao sam slično i na temi ZiFovi u vezi BIGa pa mi niko ne odgovori ali evo ipak da probam i ovdje: ako trenutni dioničar No2 daljom kupnjom (npr ovih vlastitih dionica BSNL što je jedna od tačaka) ili redovnom kupnjom, pređe 25% je li obavezan na tender na otkup ili nije? Ako nije zašto nije jer tako piše u zakonu o preuzimanju. Ako jeste da li bi onda ponuđena cijena bila ona po kojoj su kupili Vladin paket, 15,5 KM? Ne sjećem se je li prošla godina od tada.
Ma dobri moj monti, nemaju oni para. Oni će svakako izbjeći kupovine, a pokušati preko punomoći da ovladaju firmom.
Nije slučajno ponuđena ovolika dividenda, nego da se prikupi podrška preko punomoći za izbor NO.

Ali šta uraditi? Ili će Haden imati 3 ili maltežani. Nema šanse da se može treća strana ubaciti sa jednim članom. Šta je bolje po nas?
Malta ili Luxemburg?
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:
montypython wrote:Pitao sam slično i na temi ZiFovi u vezi BIGa pa mi niko ne odgovori ali evo ipak da probam i ovdje: ako trenutni dioničar No2 daljom kupnjom (npr ovih vlastitih dionica BSNL što je jedna od tačaka) ili redovnom kupnjom, pređe 25% je li obavezan na tender na otkup ili nije? Ako nije zašto nije jer tako piše u zakonu o preuzimanju. Ako jeste da li bi onda ponuđena cijena bila ona po kojoj su kupili Vladin paket, 15,5 KM? Ne sjećem se je li prošla godina od tada.
Ma dobri moj monti, nemaju oni para. Oni će svakako izbjeći kupovine, a pokušati preko punomoći da ovladaju firmom.
Nije slučajno ponuđena ovolika dividenda, nego da se prikupi podrška preko punomoći za izbor NO.

Ali šta uraditi? Ili će Haden imati 3 ili maltežani. Nema šanse da se može treća strana ubaciti sa jednim članom. Šta je bolje po nas?
Malta ili Luxemburg?
Pretpostavljam ja da oni nemaju para ali pitanje je opštije. U zakonu tako piše a kolko znam i Haden je bio prešao, 25% imao je i 29,9 pa tendera nije bilo. Pitam se zašto su se čuvali da ne pređu 29,9% a u zakonu je 25? I tada je neko to pitao i ni tada nije bilo odgovora. Također i na BIGu je pređeno 25% neki dan i tamo sam pitao i naveo član koji bi se trebao na to odnositi. Na vidim zašto se to ne bi primjenjivalo ali možda se varam u nečemu. Možda je vrijeme da to jednom utvrdimo.
Uostalom tačku dnevnog reda o prodaji vlastitih dionica (mislim oko 1%) je neko stavio na skupštinu, nije mi logično da kupi iko osim dioničara No2 a ako kupi prešao je 25%.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Uostalom, bezbroj je varijanti tu, ako i nemaju para a znaju npr da je neko mnogo veći zainteresovan za kupnju poslije, npr po 20 (ne kažem da jeste) kupiće to i na kredit ako treba po 15,5. Ili će im neko dati da kupe. Sjetimo se samo priče FDS CID BAT. Godinu dana se nešto nagađalo i kuhalo, stotinu je ovdje postova lansirano kako to ne valja, duhanski biznis propada itd i sl dok ga nisu srozali na 50 ak KM, a onda znamo šta se desilo. A ovdje je u pitanu u startu mnogo zdravija firma.
Last edited by montypython on 29 May 2017, 12:50, edited 1 time in total.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

montypython wrote:
Sabur2 wrote:
montypython wrote:Pitao sam slično i na temi ZiFovi u vezi BIGa pa mi niko ne odgovori ali evo ipak da probam i ovdje: ako trenutni dioničar No2 daljom kupnjom (npr ovih vlastitih dionica BSNL što je jedna od tačaka) ili redovnom kupnjom, pređe 25% je li obavezan na tender na otkup ili nije? Ako nije zašto nije jer tako piše u zakonu o preuzimanju. Ako jeste da li bi onda ponuđena cijena bila ona po kojoj su kupili Vladin paket, 15,5 KM? Ne sjećem se je li prošla godina od tada.
Ma dobri moj monti, nemaju oni para. Oni će svakako izbjeći kupovine, a pokušati preko punomoći da ovladaju firmom.
Nije slučajno ponuđena ovolika dividenda, nego da se prikupi podrška preko punomoći za izbor NO.

Ali šta uraditi? Ili će Haden imati 3 ili maltežani. Nema šanse da se može treća strana ubaciti sa jednim članom. Šta je bolje po nas?
Malta ili Luxemburg?
Pretpostavljam ja da oni nemaju para ali pitanje je opštije. U zakonu tako piše a kolko znam i Haden je bio prešao, 25% imao je i 29,9 pa tendera nije bilo. Pitam se zašto su se čuvali da ne pređu 29,9% a u zakonu je 25? I tada je neko to pitao i ni tada nije bilo odgovora. Također i na BIGu je pređeno 25% neki dan i tamo sam pitao i naveo član koji bi se trebao na to odnositi. Na vidim zašto se to ne bi primjenjivalo ali možda se varam u nečemu. Možda je vrijeme da to jednom utvrdimo.
Uostalom tačku dnevnog reda o prodaji vlastitih dionica (mislim oko 1%) je neko stavio na skupštinu, nije mi logično da kupi iko osim dioničara No2 a ako kupi prešao je 25%.
Kada je Haden kupovao bio je stari zakon o preuzimanju dionickih drustava gdje je prag bio 30%.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

I da li sad to konkretno znači da ovi sa Malte ne mogu preći 25% bez tendera, a Haden 30% (po starom) ili Haden ne može više kupiti ništa jer će tek sad preći 25% po novom?
A za dividendu, jeste ona nešto bolja od prošlogodišnje, koja je bila mizerna, ali ne bih pretjerivao, samo ove i prošle godine dobit je bila 20 ak miliona. da se je to podjelilo bilo bi preko 2 KM po dionici.
Last edited by montypython on 29 May 2017, 13:07, edited 1 time in total.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

montypython wrote:I da li sad to konkretno znači da ovi sa Malte ne mogu preći 25% bez tendera, a Haden 30% (po starom) ili Haden ne može više kupiti ništa jer će tek sad preći 25% po novom?
Haden ako stekne i jednu dionicu (mimo zakonom dozvoljene za izuzece: dokapitalizacija i sl.) mora raspisati tender.

Malta ako poveca svoj udio preko 25% (mimo zakonom dozvoljene za izuzece: dokapitalizacija i sl.) mora raspisati tender.

Monthy, ne boj se ni jedni ni drugi nisu toliko glupi, naivni. Naprotiv, veoma dobro poznaju zakonsku regulativu.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:
montypython wrote:I da li sad to konkretno znači da ovi sa Malte ne mogu preći 25% bez tendera, a Haden 30% (po starom) ili Haden ne može više kupiti ništa jer će tek sad preći 25% po novom?
Haden ako stekne i jednu dionicu (mimo zakonom dozvoljene za izuzece: dokapitalizacija i sl.) mora raspisati tender.

Malta ako poveca svoj udio preko 25% (mimo zakonom dozvoljene za izuzece: dokapitalizacija i sl.) mora raspisati tender.

Monthy, ne boj se ni jedni ni drugi nisu toliko glupi, naivni. Naprotiv, veoma dobro poznaju zakonsku regulativu.
Ma ne bojim se ja ali sad kad definitivno znamo nešto više lakše je predviđati redoslijed poteza. Ne lako nego nešto lakše.
I da odem malo OT, da li sad ovo znači da u BIGu gdje su neki dan prešli tih 25%, MORAJU ići na tender?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

montypython wrote:
insider wrote:
montypython wrote:I da li sad to konkretno znači da ovi sa Malte ne mogu preći 25% bez tendera, a Haden 30% (po starom) ili Haden ne može više kupiti ništa jer će tek sad preći 25% po novom?
Haden ako stekne i jednu dionicu (mimo zakonom dozvoljene za izuzece: dokapitalizacija i sl.) mora raspisati tender.

Malta ako poveca svoj udio preko 25% (mimo zakonom dozvoljene za izuzece: dokapitalizacija i sl.) mora raspisati tender.

Monthy, ne boj se ni jedni ni drugi nisu toliko glupi, naivni. Naprotiv, veoma dobro poznaju zakonsku regulativu.
Ma ne bojim se ja ali sad kad definitivno znamo nešto više lakše je predviđati redoslijed poteza. Ne lako nego nešto lakše.
I da odem malo OT, da li sad ovo znači da u BIGu gdje su neki dan prešli tih 25%, MORAJU ići na tender?
Na BIG-u pise da je Sberbank skrbnicki presao 25%. ALi to ne znaci da je samo jedan kupac jer se iza skrbnickog moze kriti hiljade razlicitih kupaca. E ako samo jedan od tih kupaca koji se kriju predje 25% onda on raspisuje zender.

Ne moze skrbnicki racun raspisati tender:)
Post Reply