ZIF-ovi

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... ih+fondova
Opet fali ključna informacija. Zaboravili su reći da fond plaća DUFu upravljanje astronomskih 3%. Odnosno toliki je zakonski maksimum koji manje više svi zloupotrebljavaju. Još jedno katastrofalno zakonsko rješenje, vjerovatno svjesno. Kad fond primi dividendu skoro sva ili čak više ide kao naknada za upravljanje. Npr fond od 50 miliona mora platiti 1,5 m godišnje za (loše) upravljanje, za 10 godina 15 miliona, kako će mu zaboga rasti aktiva. DUFovi se razbacuju dividendom i cvjetaju, a ZIFovi venu.
Dakle nema loše stanje fondova nikakve veze sa privatizacijom i certifikatima. Certifikatima je u fond ušao i narod a nisu penzioneri ti koji potkradaju fondove. Da ima pravne države, da KOMVP postoji, da se sankcionišu očigledne muljaže na SASE, da naknada DUFu nije 3%, poslovali bi fondovi odlično i imali godišnji prinos 10ak %.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Raiffeisen prodao oko 6,5% BIG-a, Sberbank skrbnički uvećao na 29,11 %, očekivano.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: ZIF-ovi

Post by insider »

Predjose 25%, ide li tender?
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

insider wrote:Predjose 25%, ide li tender?
Ne znam, u zakonu piše da nakon 25% ide obavezna ponuda. Ali ne sjećam se nešto da je npr za BSNL bilo toga iako je Haden imao 29%.
U zakonu piše i o cijeni:
(2) Cijena u ponudi za preuzimanje ne može biti niža od najviše cijene po kojoj su
ponudilac i lica koja s njim djeluju zajednički stekli dionice s pravom glasa u periodu
jedne godine prije dana nastanka obaveze.

ima još ali da ne citiram.
E sad ne znam ima li kakvih izuzetaka i vrijedi li ovo ali mislim da su kupovali po 6,5 KM prošle godine. Međutim teško mi povjerovati da bi dali 6,5 kad je jučer na berzi išlo po 2,1 stotinjak hiljada. mada je NAV sad nekih 8 Km po dionici. I da žele imaju li pare za preostalih 7 miliona dionica.
Nekako sam se odvikao od bilo kakve pozitive tako da po automatizmu odbacujem takve mogućnosti.
BTW koliko vidim Reiffeisen je smanjio za preko 8% što je više od tih 6,5 koje je kupio Sberbank, odnosno izgleda da su oni prodavali i onih par stotina hiljada na redovnoj aukciji ovih dana ali to po 2,3 i 2,1. Koliko vidim kupovao je neko van prvih top 10.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Hajd' kad sam počeo da proširim ovo, mada kažem sumnjam da od toga ima išta. Sberbank/As/Vispak? je onih prvih 22% kupio u septembru prošle godine i kad bi bio tender i otkup cijena bi bila ta, 6,5 KM. Tako bar ja tumačim. Međutim ostalo je svega 4 mjeseca do isteka godine i onda bi ta cijena nestala i nova najviša bi bila ova od neki dan 3,8. Zašto bi neko zbog 4 mjeseca platio 2,7 KM više, puta 7 m dionica potencijalno. Sumnjam. Da nije možda caka da ta cijena sa vanrednih aukcija ne važi? Ne znam zašto ali te cijene i trgovine se ne pojavljuju nikako u SASE pregledu trgovine. Jeste doduše zovu oni njih BIGFRK3 i BIGFRK3A ali to je ista dionica. Zna li neko šta više o tome?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Ode i 15 % ZIF-a Bonus, vjerojatno Naprijed ili FDS.
Domaći biznismeni postepeno preuzimaju fondove, ali nakon što su stranci izvukli milijarde.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Eto Biga u Bonus. I Sberbank je tu.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

insider wrote:Predjose 25%, ide li tender?
nisam siguran, da obaveza preuzimanja važi i kod fondova...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

mendo wrote:
insider wrote:Predjose 25%, ide li tender?
nisam siguran, da obaveza preuzimanja važi i kod fondova...
Nije niko prešao 25 %, FDS na 24, 76 %, BIG na nešto preko 8,3 %, famozni Sberbank skrbnički oko o 4,8 %, Salink Limited sa 14,16 % smanjio na nešto preko 1,7 %.
Pametno rade.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Mislim da se pitanje odnosilo na vlasništvo u BiGu gdje je Sberbank skrbnički prešao 25%. O tome smo dosta jučer na temi Bosnalijek. Slavuj kaže da u fondu ne može (ili ne bi smio) niko imati preko tih 25%
Post Reply