Vlada FBiH

car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

Druže svugdje te čeka porez, porez na dividende imaš u EU, npr u njemačkoj je cca 26%, u hrvatskoj je 12% i među najnižim je, a normalno tamo imaš i porez na zaradu od oročenja i kamate su manje. USA uzima 30% od dividende, a ako neke zemlje imaju sporazum sa njima onda samo 15%, a sporazum sa njima BiH nema, kao ni zemlje iz okruženja.


Porez na kapitalnu dobit si obavezan plaćati u BiH, ako si ovdje rezident, jedino da odseliš negdje u porezne oaze, ili da varaš, ali onda se pretvaraš u lopove i varalice koje navodno svi preziru :D, a možda te i uhvate.

Mene zanima recimo ako imaš oročenje u periodu od 2015-2019, dakle na 4g, a novi zakon stupi na snagu od 2018. da li će mi oni oporezovat i kamate od 2015,2016 i 2017, jer mi se po ugovoru kamata pripisuje na kraju oročenja.

Po meni ne bi trebalo, ali da li teta iz porezne razmišlja kao ja?

Inače ako zakon stupi na snagu logično bi bilo da ti se automatski odbije porez na dividendu i kamate od oročenja, tako je u USA i EU, a ti ako imaš pravo onda traži povrat od porezne
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Bilo bi ok da se taj porez odmah skine sa prihoda i da i ne vidim te pare. Lakse je to podnijeti.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vlada FBiH

Post by beka26 »

EU nije ništa drugo nego fašistička tvorevina pod pokriteljstvom katoličke crkve.
Ovo sa porezima podsjeća me na onu iz maxmgnusovog romana kada je kralj uveo sve moguće poreze (postojao je i porez na zrak) , pa je onda uveo i porez na postojanje. I upita jedan tzv. poreznik obaveznik aka. gradjanin (ni Orvel to bolje ne bi rekao) : "A šta ako ne platim porez na postojanje? " Stiže odgovor kraljevog službenika: "Nećeš postojati."
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

beka26 wrote:EU nije ništa drugo nego fašistička tvorevina pod pokriteljstvom katoličke crkve.
Ovo sa porezima podsjeća me na onu iz maxmgnusovog romana kada je kralj uveo sve moguće poreze (postojao je i porez na zrak) , pa je onda uveo i porez na postojanje. I upita jedan tzv. poreznik obaveznik aka. gradjanin (ni Orvel to bolje ne bi rekao) : "A šta ako ne platim porez na postojanje? " Stiže odgovor kraljevog službenika: "Nećeš postojati."
Po meni sve sto si izjavio ne stoji, a evo i obrazloženja.

Skandinavske članice, Nizozemska, Velika Britanija, većina baltičkih članica i bar pola Njemačke nisu uopće katoličke zemlje, jesu "krščanske" ali nisu katoličke.
Od jačih "katoličkih" zemalja tu je jedino Francuska.

Druga stvar je da EU u potpunosti sekularna, njene članice su potpuno sekularne države, a većina je za moj ukus i preliberalna.

Legalizirani su istospolno brakovi, prostitucija, lake droge, legaliziran pobačaj, ...

Uz sve mane EU kojih je mnogo zašto imigranti žele ići u EU?
Zato što EU bar do sada predstavlja vodeće područje na svijetu po standardu življenja(ekonomija, zdravstvo, školstvo,...).

Što se tiče poreza i tu se ne slažemo, jer npr: zašto Švedska ima jaku socijalnu državu?
Pa upravo zbog poreza, koji su veliki, ali zahvaljujući skandinavskom mentalitetu i sposobnostoma imaju jaku ekonominji, velik proračun što omogućava velika socijalna davanja.i državu blagostanja.

Nama nisu problem porezi, naš je probelm što narod u BiH po svim parametrima debelo zaostaje za razvijenim svijetom.

p.s. nije švedska napravila šveđane, već su šveđani napravili švedska
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Na taj komentar nije trebalo ni odgovoriti ali ovo zadnje stoji i za entitetsku vladu i generalno za stanje u ovoj drzavi.
Sve lose stvari koje su se desile i koje se desavaju u bih su rezultat ponasanja stanovnika ove drzave.
A kad sredimo sebe mozemo komentarisati druge.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vlada FBiH

Post by Shahab »

Pogledajte reakciju Novalića na sankcije Energetske zajednice. Radi se o totalnom diletantu dovedenom sa ulice. Dok sluša bradonju oslobođen je svake odgovornosti bez obzira na društvenu štetu koju uzrokuje.
Ja sam nakon Nikšića smatrao da se gora neznalica i primitivac ne može imenovati za premijera. Novalić je spustio ljestvicu na još niži nivo.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Shahab wrote:Pogledajte reakciju Novalića na sankcije Energetske zajednice. Radi se o totalnom diletantu dovedenom sa ulice. Dok sluša bradonju oslobođen je svake odgovornosti bez obzira na društvenu štetu koju uzrokuje.
Ja sam nakon Nikšića smatrao da se gora neznalica i primitivac ne može imenovati za premijera. Novalić je spustio ljestvicu na još niži nivo.
Ja mogu reći da je tendencija takva da je svaki sljedeći premijer gori od prethodnog.
U stvari ne znam kad će doći do toga da gore ne može biti.
Tad logično, može krenut samo na bolje... :mrgreen: ali valja preživit do tad.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vlada FBiH

Post by proleter »

Ovo je ono što stalno naglašavam, prodaju se firme iz Sarajeva, Čović i HDZ ne daju ni prismrditi svome carstvu :

Takođe, kako nam je rečeno, pažnja javnosti je bila usmjerena na pitanje zakona o akcizama, ali podjednak problem je i dubinska analiza dva telekoma u FBiH, kojom bi se pripremio put za njihovu privatizaciju.
"SDA je na kraju ipak pristala da se uradi dubinska analiza za BH Telecom, ali HDZ nikako nije htio pristati da se isto uradi sa HT Eronetom", rečeno nam je.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Od ... bra/420842
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

Druže nažalost u Hercegovini sa sjedištem u Mostar postoje samo:
EP HZHB- vlada FBiH većinski vlasnik
HTERONET-vlada FBIH ima kontrolni paket od 50,10%, ali HT Zagreb ima i HP imaju oko 44% i ostalo mali dioničari.
Po meni će prije u privatizaciju HTERONET već BHT, jer je HT na pragu da postane većinski vlasnik

Aluminij- Vlada BiH ima 44% udio, a koliko znam Aluminiju se traži strateški partner, jer je Aluminij ozbiljno bolestan i nije strancima zanimljiv.

Prema tome od firmi koje su trenutno pod kontrolom HDZ-a, EPHZHB je jedina zanimljiva, a u koliko dođe
do privatizacije mislim da će proizvodnja obje elektroprivrede ići u paketu, pogotovo sliv Neretve.

Prema tome nije istina da Čović brani carstvo, već je činjenica da carstva nema, osim ako EPHZHB ne smatraš carstvom, ali su onda BHT i EP BiH univerzum.

Sokol,Fabrika Duhana Mostar, Hepok, Đuro Saraj nisu preživjeli rat i poraće-privatizaciju, ili su ostali u jadnom stanju,dok su na sreću neke firme poput FDS, Bosnalijeka, Sarajevo Osiguranja i poslije rata koliko toliko stabilno radile, pa je normalno da su lešinari bacili oko na njih.

Možda je FDS opljačkana, lopovski privatizirana, ali bar i dalje radi,za razliku od FDM koja je izmislila brend DRINA, a sad je samo davna uspomena.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Vlada FBiH

Post by leon »

Damir Nikšić o našem premijeru:
https://www.youtube.com/watch?v=UFneZu_qTG0
https://www.youtube.com/watch?v=U9-UZGXrc4M

... pa dobro je da se i na ovakav način govori o problemu u javnosti.
Post Reply