Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Sabur2 wrote:
montypython wrote:Sad kad vidim slike, sasvim pristojan objekat, čak mi izgleda i veći od 242 m2 možda oko vara, nisam siguran šta je ono iza ova prva dva plava objekta a ima i nešto lijevo, sive boje na slici 2 ne znam je li uljučeno u tu kvadraturu. Drugo ne znam je li se tih 2,5 m odnosi samo na građevinski objekat ili su uključene i recimo mašine i oprema a toga bi moglo biti dosta s obzirom da se radi o stanici za tehnički pregled.
Bez namjere da polemisem. SO pripada bukvalno samo ovaj prvi plavi objekat sa garaznim vratima. Objekat koji se nazire iza pripada UNIS PSC d.d. kao i sivi objekat lijevo u kojem se nalazi prodajno servisni salon automobila. Nekad bio Mercedes, ne znam šta je sad tu. Neka polovna auta cini mi se.
U samoj stanici TP sam bio par puta i mogu reči da su ofisi i prateće prostorije potpuno dotrajale, sama linija tehničkog je standardna kao i svuda.
Radi se o samo jednoj traci za TP. Drugu nisu nikad otvorili, bar je ja nisam vidio da radi. Mislim da je tesko dobiti i petinu te vrijednosti, jer ni samo zemljiste tu nije previse skupo (iza objekta nicu porodicne kuce ko gljive).
OK, ma nije mi ni cilj da polemišem, zanima me prava istina. Davno rekoh da niko neće kupiti SOSOR (samo) zbog imovine nego zbog generisanja dobiti kroz core business. Ovaj objekat im je bio glavni za potkrepu Fadilove negativne kampanje, pa me baš zato zanima prava istina. Jednostavno mi nije bilo jasno je li se u tih 242 m2 radi samo o građevinskom objektu (u kojem slučaju je drastično precjenjen) ili o objektu +oprema, (ili možda čak i zemlja okolo objekta) kada je besmisleno i tendenciozno davati cijenu po kvadratu isto kao što bi bilo dati cijenu npr laptopa po kg i sl. Ali svakako su uspjeli odvratiti fokus sa tržišta osiguranja, premije, kupaca, trendova, otplate 62 m predratnih potraživanja, na kvadraturtu stanica za T pregled.
Sitna buranija
Posts: 2302
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Inače, Kasima Zuluma nijedna ozbiljna banka ne prihvata kao procjenitelja. Što li? :D
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Interesantno mi je da niko u BiH nije dao ni najmanji prostor izjavi o zainteresovanosti Croatia osiguranja BiH za akvizicije i strateška partnerstva dok je na npr seebiz ta vijest stavljena u rubriku akvizicije. Jasno je da je iza Croatia osiguranja u stvari Adris koji ima pretenzije da bude regionalni lider u osiguranju, te je probao sa Sava re u Sloveniji ali su Slovenci spriječili preuzimanje. Isto vidim da su htjeli Dunav osiguranje u Srbiji prije par mjeseci, ne znam je li to uspjelo. Čisto sumnjam da bi gledali da im Agram to uzme ispred nosa za bagatelu pogotovo nakon neuspjeha sa Sava re a ne znaju šta će od keša. Googlajući malo stare vijesti vidim da su ustvari i Croatiju preuzeli dok nisu poslovali blistavo a isto i Croatia osiguranje u BiH koje je imalo dosta akumuliranog gubitka koje je nagomilala prethodna uprava. I sad najednom nakon Adrisa, restrukturiranje, nova uprava, a dobit sa 0,74 m u 2015 skočila na 2,6 m u 2016 uz manju premiju od SOSORA. Dakle Adrisov rukopis se vidi, kupi dok ima slabu upravu, restrukturiraj, podigni dobit drastično. E sad jest nagađanje ali je indikativno, koja bi to akvizicija bila u BiH, a upravo se prodaje kapitalac. A za ono da veći igrači nisu zainteresovani jer nije većinski udjel, Adris kad je kupovao Croatia osiguranje u Hrvatskoj državni paket je bio manji (39% ) od ovog Sarajevo osiguranja. Ali je odmah pri prodaji bila dogovorna dokapitalizacija čime je to otišlo na 60%. Upravo kako bi se očekivalo i sa Sarajevo osiguranjem. Ne znam, nagađam ali sve mi se nekako slaže.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

montypython wrote:Interesantno mi je da niko u BiH nije dao ni najmanji prostor izjavi o zainteresovanosti Croatia osiguranja BiH za akvizicije i strateška partnerstva dok je na npr seebiz ta vijest stavljena u rubriku akvizicije. Jasno je da je iza Croatia osiguranja u stvari Adris koji ima pretenzije da bude regionalni lider u osiguranju, te je probao sa Sava re u Sloveniji ali su Slovenci spriječili preuzimanje. Isto vidim da su htjeli Dunav osiguranje u Srbiji prije par mjeseci, ne znam je li to uspjelo. Čisto sumnjam da bi gledali da im Agram to uzme ispred nosa za bagatelu pogotovo nakon neuspjeha sa Sava re a ne znaju šta će od keša. Googlajući malo stare vijesti vidim da su ustvari i Croatiju preuzeli dok nisu poslovali blistavo a isto i Croatia osiguranje u BiH koje je imalo dosta akumuliranog gubitka koje je nagomilala prethodna uprava. I sad najednom nakon Adrisa, restrukturiranje, nova uprava, a dobit sa 0,74 m u 2015 skočila na 2,6 m u 2016 uz manju premiju od SOSORA. Dakle Adrisov rukopis se vidi, kupi dok ima slabu upravu, restrukturiraj, podigni dobit drastično. E sad jest nagađanje ali je indikativno, koja bi to akvizicija bila u BiH, a upravo se prodaje kapitalac. A za ono da veći igrači nisu zainteresovani jer nije većinski udjel, Adris kad je kupovao Croatia osiguranje u Hrvatskoj državni paket je bio manji (39% ) od ovog Sarajevo osiguranja. Ali je odmah pri prodaji bila dogovorna dokapitalizacija čime je to otišlo na 60%. Upravo kako bi se očekivalo i sa Sarajevo osiguranjem. Ne znam, nagađam ali sve mi se nekako slaže.
Ima logike. Ukoliko prodaja bude transparentna.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Kad je moron toliko ocit u svojim namjerama da politickom protivniku nabacuje loptu...
Komentirajući aferu u slučaju s pokušajima sumnjive privatizacije "Sarajevo-osiguranja", Radončić je i ovaj put bio veoma otvoren i precizan: - Kad je riječ o gospodinu Novaliću, moja vidljivost je mnogo neugodnija kad je u pitanju neka vrsta prljavih privatizacija. Ja sam za njega vrlo vidljiv i ja ga podržavam na putu onog što se zove reforma. Ali u onome što se zove krađa društvene vrijednosti, koje su stvarale prethodne generacije od pojedinih klanova, gdje mi sjedimo u Vladi i trebamo biti garant legalnosti, tu nas nema. Kako možete "Sarajevo-osiguranje" proglašavati neuspješnom firmom. Znate li vi koja je to antireklama?! U Americi bi dobio zatvor za to. Kada u Americi za jednu finansijsku organizaciju, kao što je osiguranje ili banka, kažete da je neuspješna, tjerate njene klijente. Gdje na svijetu ima da prodajete ovu kravatu i kažete ovo ništa ne valja. Premijer to govori za "Sarajevo-osiguranje" - kazao je Radončić, te iznio konkretne cifre: Izmijeniti Izborni zakon - Firma koja se prodaje pet miliona, 50 njezine vrijednosti, na računu ima 14 miliona KM. Imaju 111 nekretnina na najboljim lokacijama u FBiH koje brat-bratu vrijede 55 miliona maraka. Imaju 450 zaposlenih, prosjećnu platu od 1.100 maraka i za doprinos 4,6 miliona maraka i spremni su da kupe vrijednosne papire vrijedne dva miliona KM....
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

panzer wrote:Kad je moron toliko ocit u svojim namjerama da politickom protivniku nabacuje loptu...
Komentirajući aferu u slučaju s pokušajima sumnjive privatizacije "Sarajevo-osiguranja", Radončić je i ovaj put bio veoma otvoren i precizan: - Kad je riječ o gospodinu Novaliću, moja vidljivost je mnogo neugodnija kad je u pitanju neka vrsta prljavih privatizacija. Ja sam za njega vrlo vidljiv i ja ga podržavam na putu onog što se zove reforma. Ali u onome što se zove krađa društvene vrijednosti, koje su stvarale prethodne generacije od pojedinih klanova, gdje mi sjedimo u Vladi i trebamo biti garant legalnosti, tu nas nema. Kako možete "Sarajevo-osiguranje" proglašavati neuspješnom firmom. Znate li vi koja je to antireklama?! U Americi bi dobio zatvor za to. Kada u Americi za jednu finansijsku organizaciju, kao što je osiguranje ili banka, kažete da je neuspješna, tjerate njene klijente. Gdje na svijetu ima da prodajete ovu kravatu i kažete ovo ništa ne valja. Premijer to govori za "Sarajevo-osiguranje" - kazao je Radončić, te iznio konkretne cifre: Izmijeniti Izborni zakon - Firma koja se prodaje pet miliona, 50 njezine vrijednosti, na računu ima 14 miliona KM. Imaju 111 nekretnina na najboljim lokacijama u FBiH koje brat-bratu vrijede 55 miliona maraka. Imaju 450 zaposlenih, prosjećnu platu od 1.100 maraka i za doprinos 4,6 miliona maraka i spremni su da kupe vrijednosne papire vrijedne dva miliona KM....
Stvarno je ograničen, ujedno i pokvaren.
Labrador
Posts: 14
Joined: 27 Aug 2016, 15:28

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Labrador »

Sta Fadil radi, to se vidi iz aviona, e pa nek pokuša prodati za 8 miliona!!!!
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Ne radi se ovdje uopće o Fadilu!On je samo apsulutni poslušnik,vrlo skromne pameti,koja mu u ostalom i ne treba ni zašta osim za uvezivanje silnih laži i nesuvislih tvrdnji u dosta tečan govor!A ono lopovluka što ima u sebi,izgleda mu je od rođenja.Ovdje je dakle riječ o onima koji su pored njega ili iza njega.A njih je previše,I to je najveća opasnost!Oni su kriminal uveli kao metod vladanja.I bore se,i borit će se ,da ga što dulje koriste.Potpuno su svjesni da jedino tako mogu biti na vlasti.Bar dok im se djeca i unuci po bijelom svijetu ne odškoluju.A poslije,šta bude.I penzioni sistem prilagođavaju tome!Övi ga iz Hercegovine,već godinama i opstruiraju,a ovi odavde prilagođavaju busdućoj pljačkiNiko od njih nikako da shvati da jednom mora doći kraj,A valjda će se naći i neko ko će uprijeti prstom u njih,kao jedine krivce ,za sve ono što će doći!!
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Ne radi se ovdje uopće o Fadilu!On je samo apsulutni poslušnik,vrlo skromne pameti,koja mu u ostalom i ne treba ni zašta osim za uvezivanje silnih laži i nesuvislih tvrdnji u dosta tečan govor!A ono lopovluka što ima u sebi,izgleda mu je od rođenja.Ovdje je dakle riječ o onima koji su pored njega ili iza njega.A njih je previše,I to je najveća opasnost!Oni su kriminal uveli kao metod vladanja.I bore se,i borit će se ,da ga što dulje koriste.Potpuno su svjesni da jedino tako mogu biti na vlasti.Bar dok im se djeca i unuci po bijelom svijetu ne odškoluju.A poslije,šta bude.I penzioni sistem prilagođavaju tome!Övi ga iz Hercegovine,već godinama i opstruiraju,a ovi odavde prilagođavaju busdućoj pljačkiNiko od njih nikako da shvati da jednom mora doći kraj,A valjda će se naći i neko ko će uprijeti prstom u njih,kao jedine krivce ,za sve ono što će doći!!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by proleter »

Je li ovo šupljak, nema nijednog finansijskog parametra u tekstu da se ovo potkrijepi:
http://nap.ba/new/vijest.php?id=34833
Post Reply