Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Nisam ja naivan da mislim kako o tome odlučuje samo Novalić!Sve je na žalost,kako babo kaže!Ali Novalić smišlja sve ove marifetluke.
Svi njegovi predhodnici bi to uradili perfidnije i sa malo o'preza!Ovaj je toliko siguran da skoro pa otima po ulici!A poslije toga viće "drži te lopova"!
Naravno da sam svjestan svih i svačijih interesa!A ako su nečiji trenutni interesi i interesi zemlje,građana,pa u konačnici i moji,onda ću ih uvijek poržati!Na žaslost ne misli tako večina.Uglavnom se ponašaju po logici nek komšiji crkne krava.Pa ja i u užoj okolini imam ljude koj iza svakog mog istupa vide samo moj interes,i samo se boje da ja ne bi slučajno na kraju dobio koji dinar više za svoje dionice.A to što od tih prodaja ovise njihove penzije,to nije važno
Evo,ja recimo mislim da skoro pa sigurno,neće biti ništa od ove slobodne pogodbe.A to je posljedica prevashodno pritisaka javnosti!No ako to ne uradi sad,Novalić će to uraditi u sljedećem pokušaju!
A ovo za Bosna Re,više je bila zezancija!Ali je ozbiljna mogučnost da ih ovi Novaličevi ne priznaju ni po djelatnosti,ni po broju zaposlenih!
A sad odoh na planinu!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

Perfekt! Priroda znači zdravlje, a na planini je najintenzivnija priroda. Uživajte gosp. Slavuj.
Selam, ili kako kažu "novi muslimani", sellam sa Bjelašnice.
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Otvoreno pismo Premijeru Novaliću
Gospodine Premijeru,
Znam da sam ovo obračanje trebao započeti sa POŠTOVANI,ali nikako ne mogu to da prelomim!
To bi bilo kao da recimo nekome ko mi je na ulici zavukao ruku u džep i pokušava da me pokrade,mirno kažem:Poštovani gospodine izvadite ruku iz mog džepa!Morate priznati da to kod nas ne ide!A Vi ste upravo u toj situaciji!Sad već treći put ste zavukli obje ruke u džepove ove zemlje,ovih građana i nas dioničara Samo da Vas podsjetim,pored dioničara Fabrike duhana i Sarajevo osiguranja,tu je i oko 70 hiljada dioničara fondova BIG i PROF PLUS,čiju imovinu rasprodaju Društva za upravljanje fondovima po cijeni koju Vi ,onako odokativno,utvrđujete!Jer oni,ta Društva za pljačku,rasprodaju tuđe,kao u ostalom i Vi.Dva puta Vas očito nisu ufatili ,zato ste posegnuli ponovo!I ko da vidim iza Vas one kojima će te dobaciti ukradeno,a vi nastaviti naprijed,tražeći nove žrtve.No,nadam se da je ovog puta i tome kraj.Nadam se da će građani konačno tražiti da,kada izvadite ruke iz njihovih džepova,malo aplaudirate,da se uvjere da niste ništa ukrali ovog puta a potom Vas otpratiti do mjesta sa kojeg Vam njihovi džepovi ni na koji način neće biti dostupni!Tako stoje stvari sa poštovanjem prema Vama,kao premijeru!
No niste Vi prvi premijer koji pljačka svoju vlastitu Vladu i građane.Radili su to i drugi prije Vas.Ja ,znate živim u Velešićima i svaki dan prođem pored ne znam ni koliko garnitura vozova koji već godinema ne voze nikuda.Kupio ih jeza oko 130 miliona, i tu parkirao Vaš stranački kolega i predhodnik,Neđad Branković.To je isti onaj kojeg ste sada posadili u savjetničku fotelju baš u Sarajevo osiguranju.I sada izjavljujete da su Vam važnija radna mjesta tamo,nego pare koje bi trebali dobiti iole poštenom prodajom!
Priprema za ovu rasprodaju počela je još kada je predlagan ovaj Nadzorni odbor,prije oko dvije godine.Vlada je tada ,kao vlasnik 45 posto dionica,predložila samo dva kandidata a dva fonda sa ukupno manje od 30 posto vlasništva,dobili su od Vlade na poklon mjesto za nihovog trećeg kandidata.Zbog izrazito bezobraznih izjava kako se ovdje i u FDS radi o manjinskim udjelima Vlade,moran napomenuti da na skupštini Sarajevo osiguranja,pa ni na onoj na kojoj je biran NO,nikada nije bilo više od 80 posto prisutnih dioničara.To znači da je Vlada uvijek mogla izabrati najmanje tri od traženih pet članova NO.To se može provjeriti uvidom u zapisnike.A mi,mali dioničari,čekali smo taj prijedlog Vlade.Njega nije bilo,kao što nikada niste predložili tri člana za NO FDS i ni jednog za NO Bosnalijeka!Već odavno vi pripremate teren za ovo što sada zovete prodajom Sarajevo osiguranja!Sljedeći Vaš pokušaj daljnjeg obaranja vrijednosti Sarajevo osiguranja je bio nalog Regulatora,vašeg čovjeka naravno,da Sarajevo osiguranje iskaže gubitak u Izvještaju o poslovanju za prošlu godinu!Tada to nije dozvolio ni vanjski revizor!I vjerovatno zbog nemogučnosti da tako drastično oborite vrijednost Sarajevo osiguranja,išli ste prvi put sa onom koliko toliko pristojnom cijenom.A onda ste je ,nakon samo nekoliko dana,smanjili za skoro 20 posto.I nakon toga ste uspjeli ,uz svesrdno zalaganje dvorske brokerske kuće,da rastjerate sve potencijalne kupce.Ovdje ću prestati sa pričom o cijeni po kojoj ste pokušali prodati tada.Vi,u ostalom ,ne poštujete ničije mišljenje koje se ne poklapa sa Vasim interesima,pa zašto bi prihvatili i moje!Ovih dana su ljudi svih profila i akademskih zvanja,pokušali da Vam ukažu na ovaj Vaš ,do sada najdrskiji pokušaj pljačke,ali Vi narodski rečeno,ne bendate nikoga.Jedna cijenjena profesorica je izjavila da je spremna javno braniti cijenu od 18,6 km po dionici,a to je više od dva i po puta veća cijena od one koju ste vi navodno obečali svom,ili vašem,kupcu!Ispada da svi mi đaba pričamo,vi poštujete očito samo sud svoje partije!
Ja,dakle s vama,ovdje ide malo v jer definitivno ne mislim da sami stojite iza ovoga,neću raspravljati o cijeni,ili ti trenutnoj vrijednosti Sarajevo osiguranja.Jer godina poslovanja,pa dvije,ne govore ništa o vrijednosti ovakvog brenda.Mogučnosti koje Sarajevo osiguranje pruža,i ogromna imovina koju ima,pa i gotovina na računima,ukazuju na pravu vrijednost ovog društva!Ali vama to ne znači ništa,kao što vam nije značilo ni 54 miliona neraspoređene dobiti u Fabrici duhana.Izašli ste sa glupim tvrdnjama kako je to samo na papiru,računovodsveno!Nečuveno nipodaštavanje revizorskih izvještaja,i unutarnje i vanjske revizije!Pa zašto niko od vaše vlasti ne predloži oduzimanje licenci tim revizorskim kućama,ili krivičnu odgovornost internim revizorimaI Pošto zbog tih nebuloza i te pljačke,niste nikome odgovarali,krenuli ste u ponovni pohod.Neko vas ovog puta mora zaustaviti.Bolje neki organ nego recimo neko od oko 400.000 nezaposlenih ili onih sedamdeset hiljada dioničara samo ova dva fonda na ulici!A onda će te početi okolo tražiti organizatora napada na Državu,kako će te to sigurno okvalificirati!Zato bar malo razmislite i stanite!Dosta više! Ako ne znate obezbjediti kvalitetno vođenje ovog društva,povucite se .Jer Sarajevo osiguranje treba prvo oprati od ljage koju ste mu vi nabacili,pa tek onda pošteno i profesionalno ponuditi.Pri tome naravno voditi računa da sudbina vlasništva nad dionicama malih dioničara i dioničara fondova,ovisi o ovoj vašoj cijeni.Nadam se ipak da to neće biti Vaša cijena!


Halil Čengić

Ovo pismo mi je donio poštar.Kaže,premijera nema,ima samo partijski aparatčik koji sjedi na adresi premijera!Evo tebi pa stavi na invest.ba.Čuo sam da i njegovi to čitaju.Poštari svašta znaju!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by proleter »

Kada Trivun posuđuje Trivunu, ili pljačka SO-a na Banjalučki način:
http://www.capital.ba/agencija-provjera ... ent-641986
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

slavuj wrote:Otvoreno pismo Premijeru Novaliću
Gospodine Premijeru,
Još kad bi se oni osvrtali na nešto što im se kaže. Čak prigovor smatraju kao pokazatelj da su njihove odluke dobre i tek onda nastavljaju sa provođenjem odluka.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Navešću samo jedan mali detalj koji mnogo govori o tome zašto je upravljanje nad kompanijom mnogo bolje, optimalnije i više "domćinsko" kod privatno upravljanih kompanija u odnosu na one državne ili polu državne. Prije koji mjesec zovu me na telefon iz Uniqa oosiguranja da me pitaju kakvi su moji utisci i imam li neke primjedbe na neku uslugu koju sam koristio. Konkretno radilo se o obaveznom putnom zdravstvenom osiguranju kod putovanja vani, koje sam par mjeseci prije kupio kod njih (možda 20ak KM). Znači ljudi su zvali da vide zadovoljstvo kupca i pitaju za eventualne utiske za uslugu od 20 km. Jutros me opet zovu iz Uniqe i nude nekakvo životno osiuguranje. Lično ne volim tu nasrtljivost i agresivni marketing ali u uslovima borbe za svakog kupca, nema druge. Od 10 pozvanih neko će možda i kupiti uslugu. Takvo nešto nikada nisam doživio od Sarajevo osiguranja a i neću dok god je državni. To objašnjava zašto drugima premija raste a njima stagnira ili pada.
Govorio sam već davno kako imaju bukvalno jednu te istu reklamu godinama gdje piše "Naše klijente je lako prepoznati" žutim slovima na bijeloj podlozi što je bukvalno nečitljivo a kamoli šta drugo. i niko to i ne primjeti od uprave već godinama ili im uopšte nije bilo stalo. Masa je ovakvih primjera koje bi mogao navesti tako da možemo samo zamišljati koja bi ustvari visina premije i dobit bila kad bi se tamo stvarno radilo kako treba.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by proleter »

montypython wrote:Navešću samo jedan mali detalj koji mnogo govori o tome zašto je upravljanje nad kompanijom mnogo bolje, optimalnije i više "domćinsko" kod privatno upravljanih kompanija u odnosu na one državne ili polu državne. Prije koji mjesec zovu me na telefon iz Uniqa oosiguranja da me pitaju kakvi su moji utisci i imam li neke primjedbe na neku uslugu koju sam koristio. Konkretno radilo se o obaveznom putnom zdravstvenom osiguranju kod putovanja vani, koje sam par mjeseci prije kupio kod njih (možda 20ak KM). Znači ljudi su zvali da vide zadovoljstvo kupca i pitaju za eventualne utiske za uslugu od 20 km. Jutros me opet zovu iz Uniqe i nude nekakvo životno osiuguranje. Lično ne volim tu nasrtljivost i agresivni marketing ali u uslovima borbe za svakog kupca, nema druge. Od 10 pozvanih neko će možda i kupiti uslugu. Takvo nešto nikada nisam doživio od Sarajevo osiguranja a i neću dok god je državni. To objašnjava zašto drugima premija raste a njima stagnira ili pada.
Govorio sam već davno kako imaju bukvalno jednu te istu reklamu godinama gdje piše "Naše klijente je lako prepoznati" žutim slovima na bijeloj podlozi što je bukvalno nečitljivo a kamoli šta drugo. i niko to i ne primjeti od uprave već godinama ili im uopšte nije bilo stalo. Masa je ovakvih primjera koje bi mogao navesti tako da možemo samo zamišljati koja bi ustvari visina premije i dobit bila kad bi se tamo stvarno radilo kako treba.
Monty, ne treba nikoga ubjeđivati da bi Sarajevo osiguranje da je privatna kompanija (odnosno da nema ovih 45 % Vladinih dionica) bila profitabilna kompanija, sa velikim premijama ...ali je ovdje, kao i kod ostalih kompanija, suštinsko pitanje GDJE SU TU MALI DIONIČARI KADA JEDNOM STRATEŠKI KUPAC OVLADA VEĆINSKIM DIJELOM :?: :?: .

Šta mogu očekivati? Da dionica padne kao kod FDS-a sa 80 na 40 KM, kao kod IKBZ-a na 36 KM, kao kod BSNLR, kao kod Klasa i Vispaka, koji super rade, a mali dioničari nemaju ništa od toga?
Kao što će sa Solanom jednog dana?
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Vizavi SO usluge. Nije osiguranje samo uzimanje premija. To je i rizik od stetnog dogadjaja od kojeg su osigurali klijenta.
SO bije glas da je naplata štete od njih tezak posao. Osigurati kasko ili imovinu ne zeli niko ko je cuo i jedno iskustvo gdje se pominju mjeseci i advokati.
To je tas na vagi. Moras imati zadovoljnog klijenta, pa ako je potrebno priznati i vecu stetu i isplatiti je brzo.
Meni kao klijentu je prioritet da mi kuca isplacuje stetu u najkracem mogucem roku sa sto manje zavrzlama.
Reklama, boje slova, profit i premije me ne interesuju.
Kad tako bude razmisljao menadzer u tom osiguranju, onda ima buducnosti.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

@ proleter
A gdje su mali dioničari sada dok kupac nije ovladao i dok je "državno"? Ne znam ja šta će biti ali logika kaže da bi firma trebala bolje poslovati kad njom ne vlada država. Valjda zna ostatak planete minus mi i Sj Koreja, šta radi. A za BSNL ne bih istrčavao, tek ćemo vidjeti šta će biti. Nemoj da te zavara to što cijena još nije porasla, uzmi u obzir strah, nelikvidnost, kriminal generalno. Međutim prihod raste, dobit raste, izračunaj fundamente, rano je za brze zaključke.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

@Sabur2 možda tebe lično ne interesuje reklama ili boja slova ali vjeruj mi ima razloga zašto firme ulažu milijarde u marketing. I zašto nekad kupci kupe uslugu a nisu namjeravali. Govorim o detaljima koji otkrivaju generalni odnos prema kupcu. Ljudi sjednu u kafić i instiktivno naruče Coca Colu iako postoji stotine osvježavajućih pića na tržištu. Ili neki kupe sunčane naočale Versaće za 500 KM a firma nema veze sa optikom, odnosno ima mnogo firmi koje su optički eksperti ali nemaju ime i ne mogu postići cijenu višu od 100 km šta god radili. Jasno ti je to siguran sam. Reklamu SOSORA sam pomenuo samo kao detalj inače duga je to priča i nauka za sebe, 21. je vijek i često se prodaje šuplja ali bez obzira, ko zaostane, nema ga začas.
Post Reply