BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Investitor wrote:
Sitna buranija wrote:Ali ovdje ponovo upadamo u zamku tumačenja brojki. Ulaganje od 1,608 mlrd Kn je zapravo ulaganje u iznosu 418 mil KM. Telekom u naredne dvije godine planira ulaganja u iznosu blizu 300 mil KM (cca 140-150 mil KM godišnje) što će reći da je i po ovom parametru sličan HT-u (godišnje 3 puta manje ulaganje, baš kao i prihod, dobit i sl.).
Dobro si primjetio "tek planira", a ovi su već izvršili ulaganja i djele dividendu. Od kojih para misliš da će telekom vršiti investiranje, dobiti ili kredita. Mislim da tada više neće biti dividende! Puno je ovde nepoznanica da se kaže da je kupovina BHT-a "sigurna investicija" na kojoj nećeš izgubiti.
Nemam tačan podatak za 2016. godinu, ali mislim da je bilo stotinjak miliona investicija. U principu, BHT ima preko 200 mil KM keša na računima i to kombinovano sa sredstvima od amortizacije znači sasvim dovoljno i za dividendu i za ulaganja, uz pretpostavku da će godišnje imati stabilnu dobit na nivou ovih par godina...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Pun si afirmativnih i zanosnih poruka za kadrovika SDA iz Kaknja kojem je stranka poklonila telekom da se malo zabavlja u mandatnom periodu. Problem je što je stvarnost potpuno drugačija. Kompanija propada i još će više propadati. Na štetu malih dioničara. Kratkoročno, srednjoročno i dugoročno jedina solucija je privatizacija. Nadam se surovoj istini koju će pokazati due diligence.
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Shahab wrote:Pun si afirmativnih i zanosnih poruka za kadrovika SDA iz Kaknja kojem je stranka poklonila telekom da se malo zabavlja u mandatnom periodu. Problem je što je stvarnost potpuno drugačija. Kompanija propada i još će više propadati. Na štetu malih dioničara. Kratkoročno, srednjoročno i dugoročno jedina solucija je privatizacija. Nadam se surovoj istini koju će pokazati due diligence.
Samo sam realan. Evo sam zakačio neke podatke za HT koji je u vlasništvu DT-a i oni su vrlo slični ciframa kod BHT (sve je naravno tri puta manje, ali su odnosi gotovo identični). A HT ima pokazatelje koji su iznad prosjeka telekoma u široj regiji. Nekada ranije sam poredio cijene dionica i povrat na uloženo (zaradu po dionici, te dividendu) kod nekih najvećih grupacija u telekomunikacijama i tu je BHT čak bolje imao pokazatelje od većine u smislu povrata (tada se monty fokusirao na efikasnost zaposlenih koja je kod BHT lošija).

Fol je što ljudi žive još u vremenu prije Vibera, Whatsappa, Skype-a... pa i Telemaha ako baš hoćeš... i očekuju profite od 150 mil KM. E toga više nema niti će biti zbog promijenjenih okolnosti na tržištu i zato što ta industrija više nije visoko profitabilna kao što je bila. A da je umjesto tog kadrovika iz Kaknja ostala ona "fina gradska raja" (crveno-zelena) iz prijašnjeg saziva, mi danas ne bi uopšte pričali o dividendi, a možda ni o bilo kakvoj dobiti. U tom kontekstu, kadroviku iz Kaknja skidam kapu...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Sitna buranija wrote:
Shahab wrote:Pun si afirmativnih i zanosnih poruka za kadrovika SDA iz Kaknja kojem je stranka poklonila telekom da se malo zabavlja u mandatnom periodu. Problem je što je stvarnost potpuno drugačija. Kompanija propada i još će više propadati. Na štetu malih dioničara. Kratkoročno, srednjoročno i dugoročno jedina solucija je privatizacija. Nadam se surovoj istini koju će pokazati due diligence.
Samo sam realan. Evo sam zakačio neke podatke za HT koji je u vlasništvu DT-a i oni su vrlo slični ciframa kod BHT (sve je naravno tri puta manje, ali su odnosi gotovo identični). A HT ima pokazatelje koji su iznad prosjeka telekoma u široj regiji. Nekada ranije sam poredio cijene dionica i povrat na uloženo (zaradu po dionici, te dividendu) kod nekih najvećih grupacija u telekomunikacijama i tu je BHT čak bolje imao pokazatelje od većine u smislu povrata (tada se monty fokusirao na efikasnost zaposlenih koja je kod BHT lošija).

Fol je što ljudi žive još u vremenu prije Vibera, Whatsappa, Skype-a... pa i Telemaha ako baš hoćeš... i očekuju profite od 150 mil KM. E toga više nema niti će biti zbog promijenjenih okolnosti na tržištu i zato što ta industrija više nije visoko profitabilna kao što je bila. A da je umjesto tog kadrovika iz Kaknja ostala ona "fina gradska raja" (crveno-zelena) iz prijašnjeg saziva, mi danas ne bi uopšte pričali o dividendi, a možda ni o bilo kakvoj dobiti. U tom kontekstu, kadroviku iz Kaknja skidam kapu...
Na kraju će tvoje interpretacije dokazati da je BHT bolji od Deutsche Telekom-a, sve zahvaljujući Kakanjcu. Zašto gospodin nije od svoje stranke tražio da mu umjesto telekoma kao igračku pokloni rudnik u Zenici ili Kaknju? Rasprava je besmislena i zasnovana na dundžerskim analizama. Sačekajmo due diligence i pravu dijagnozu bolesti politizacije i 20 godina partitokratskog upravljanja telekomom.
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Shahab wrote:
Sitna buranija wrote: Samo sam realan. Evo sam zakačio neke podatke za HT koji je u vlasništvu DT-a i oni su vrlo slični ciframa kod BHT (sve je naravno tri puta manje, ali su odnosi gotovo identični). A HT ima pokazatelje koji su iznad prosjeka telekoma u široj regiji. Nekada ranije sam poredio cijene dionica i povrat na uloženo (zaradu po dionici, te dividendu) kod nekih najvećih grupacija u telekomunikacijama i tu je BHT čak bolje imao pokazatelje od većine u smislu povrata (tada se monty fokusirao na efikasnost zaposlenih koja je kod BHT lošija).

Fol je što ljudi žive još u vremenu prije Vibera, Whatsappa, Skype-a... pa i Telemaha ako baš hoćeš... i očekuju profite od 150 mil KM. E toga više nema niti će biti zbog promijenjenih okolnosti na tržištu i zato što ta industrija više nije visoko profitabilna kao što je bila. A da je umjesto tog kadrovika iz Kaknja ostala ona "fina gradska raja" (crveno-zelena) iz prijašnjeg saziva, mi danas ne bi uopšte pričali o dividendi, a možda ni o bilo kakvoj dobiti. U tom kontekstu, kadroviku iz Kaknja skidam kapu...
Na kraju će tvoje interpretacije dokazati da je BHT bolji od Deutsche Telekom-a, sve zahvaljujući Kakanjcu. Zašto gospodin nije od svoje stranke tražio da mu umjesto telekoma kao igračku pokloni rudnik u Zenici ili Kaknju? Rasprava je besmislena i zasnovana na dundžerskim analizama. Sačekajmo due diligence i pravu dijagnozu bolesti politizacije i 20 godina partitokratskog upravljanja telekomom.
Pa današnje stanje u telekomu i jeste rezultat manje ili više lošeg upravljanja telekomom prethodnih 20 godina, naravno uz promijenjene okolnosti na tržištu, a ne rezultat njegovog upravljanja prethodne 2 godine... Da su ovi prethodni nastavili voditi BHT još ove dvije godine, oni bi već dizali kredite da isplate plate. Srecom pa dođe ovaj Kakanjac, pa sada umjesto nelikvidnosti imaju 200+ mil KM na računima...
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: BH Telecom

Post by beavis »

Postojeća uprava je začepila sve rupe za odliv novca, ali na žalost zaustavila je sve investicije u proteklih više od dvije godine. BH Telecom je godišnje izdvajao oko 100M na investicije, pa je lako zaključiti otkud 200M na računima. Za tehnološku a bogami i za bilo koju kompaniju koja želi biti kompetitivna investicije su ključ dugoročne stabilnosti i napretka. Operativni menadžment je super, ali se pravi menadžeri prepoznaju tek po kvaliteti vizije i sposobnošću da osmisle i sprovedu strategije koje će kompaniji osigurati dugoročno kvalitetnu tržišnu poziciju. Generalno je to boljka većine BH kompanija. Kako mogu primjetiti najupješniji su stratezi u BiH koji su aktivni u low-value-
add industrijama poput Preventa/MS&Wood/Bingo/IT Outsourcing. Oni su najbolje procjenili tržište i čini se da najbolje plivaju. Sve složenije industrije se ne snalaze najbolje na BH tržištu. Tržište je slabo potentno i standardni poslovni modeli koji prolaze na potentnijim tržištima ne daju najbolje rezultate.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Nisu to uopšte bile nikakve investicije, nego je otprilike 70% tih "investicija" završavalo u privatnim džepovima. U takvim okolnostima najbolje je prekinuti "investicioni" ciklus. U BTH nemaju opremu za testiranje i mjerenje rada 4G mreže, nego im polu-pismene "iženjere" vode po bijelom svijetu da u pripitom stanju gledaju proizvođača kako se vrše testovi opreme koju će oni kupiti. Zato je ovaj Kakanjac više nego pozitivna ličnost u cijeloj priči. BHT treba da drži i jača pokrivenost i kvalitet signala za 3G i 4G opremu, a ne da osmišlja budalaštine koje će Google odmah potom davati za džabe, i milion puta bolje! Oni trebaju poraditi na tome da se do IPhone-a ne dolazi "preko veze", i da im u nabavnim službama ne sjede polu-pismeni likovi kojima se svi isporučioci TK usluga smiju iza leđa, da informacija bude validna ma sa kojeg izvora dolazi, a ne na web-u piše jedno, na šaleteru priča drugo, a kad nazoveš treće. Itd itd... Ima tu svašta da se uradi, što nema veze ni sa tehnikom ni sa investicijama, nego sa generalno uvođenjem reda i discipline u totalni kaos koji je nastao bezobzirnim pljačkanjem skoro svih uposlenih od čistačice do predsjednika nadzornog odbora, i to već evo 25 godina. Da su oni INVESTIRALI kako treba, sad bi uvodili svoj sopstveni standard 8G! A ne da muku muče sa isporukom 3G signala na sarajevskim padinama. Do sada su mogli sa optikom ući u svaku zgradu, ali ali ali, ništa. Nisam za prodaju BHT-a, ali bolje bi bilo da smo ga prodali kada i Dodik. On je za ono jada od telekoma Srpske uzeo Milijardu. Svi smo mu se smijali, a vidi sad.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: BH Telecom

Post by beavis »

@ummet, uz svo dužno poštovanje očigledno ne poznaješ TK sektor. Sve ozbiljne telekom kompanije su skontale da u infrastrukturi nema profita i da je rast i stabilnost u servisima sa većom dodatnom vrijednošću. Telefonica prodaje svoju infrastrukturnu kompaniju koja gazduje radio mrežama, baznim stanicama i kablovskom infrastrukturom. Telekom Slovenija ima veći prihod od razvoja, implementacije i prodaje IT sistema nego od mobilne i fiksne telefonije. Telekom operateri nikad nisu imali više korisnika a manje prihoda od mobilnih i fiksnih servisa. Kad ogoliš djelatnost samo na connectivity šta će ti biti konkurentska prednost? Cijena?

Što se tiče prethodnih investicija nisam rekao da su prethodne bile dobre nego samo da bez njih Telco kompanija neće dugo prosperirati. Upravo u pametnom izboru strategije i odgovarajućih investicija se poznaje kvalitet vrhunskih menadžera. Troškove zna svako rezati. Je li to bilo ispravno za BH Telecom, sigurno da jeste ali bez inovacija, investicija i servisa sa dodatnom vrijednošću dugoročno nema nafake za BH Telecom. Jednom sam na ovom threadu napisao da je veliki problem za BH Telecom što u njemu na bitnim pozicijama nema menadžera koji dolaze iz kompanija koje nisu bili monopolisti. Menadžeri iz privatnih TK kompanija na ključnim pozicijama bi bili veliko osvježenje za BH Telecom i da bi se oni doveli ne mora se privatizirati kompanija. Dovoljno je raspisati konkurs.
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote:Nisu to uopšte bile nikakve investicije, nego je otprilike 70% tih "investicija" završavalo u privatnim džepovima. U takvim okolnostima najbolje je prekinuti "investicioni" ciklus. U BTH nemaju opremu za testiranje i mjerenje rada 4G mreže, nego im polu-pismene "iženjere" vode po bijelom svijetu da u pripitom stanju gledaju proizvođača kako se vrše testovi opreme koju će oni kupiti. Zato je ovaj Kakanjac više nego pozitivna ličnost u cijeloj priči. BHT treba da drži i jača pokrivenost i kvalitet signala za 3G i 4G opremu, a ne da osmišlja budalaštine koje će Google odmah potom davati za džabe, i milion puta bolje! Oni trebaju poraditi na tome da se do IPhone-a ne dolazi "preko veze", i da im u nabavnim službama ne sjede polu-pismeni likovi kojima se svi isporučioci TK usluga smiju iza leđa, da informacija bude validna ma sa kojeg izvora dolazi, a ne na web-u piše jedno, na šaleteru priča drugo, a kad nazoveš treće. Itd itd... Ima tu svašta da se uradi, što nema veze ni sa tehnikom ni sa investicijama, nego sa generalno uvođenjem reda i discipline u totalni kaos koji je nastao bezobzirnim pljačkanjem skoro svih uposlenih od čistačice do predsjednika nadzornog odbora, i to već evo 25 godina. Da su oni INVESTIRALI kako treba, sad bi uvodili svoj sopstveni standard 8G! A ne da muku muče sa isporukom 3G signala na sarajevskim padinama. Do sada su mogli sa optikom ući u svaku zgradu, ali ali ali, ništa. Nisam za prodaju BHT-a, ali bolje bi bilo da smo ga prodali kada i Dodik. On je za ono jada od telekoma Srpske uzeo Milijardu. Svi smo mu se smijali, a vidi sad.
Bravo. Čuo sam od ljudi iz telekoma da su prethodnih godina, čini mi se od Ericssona (ili Siemensa, svejedno), kupili sve što su ovi imali u ponudi i da više nema artikla koji im ovi mogu prodati a da BHT to već nije kupio. Naravno, masa toga BHT-u nije ni trebalo... I onda idu kritike ovom iz Kaknja koji ustvari gasi požar, a kritike stvarnim krivcima izostaju... Otkad su Katicu smijenili (a ni on nije bio anđeo) pa do ovog iz Kaknja je bio jedan baš ružan period kada se BHT konstantno urušavao, što zbog neznanja, što zbog lopovluka, što zbog objektivnih okolnosti...

Ipak, mora se priznati da je ovaj naš telekom, i takav kakav je, bar par stepenica ispred druga dva. I tehnološki, a i finansijski...
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

@Sitma buranija
Ma nema ko nije mlatio pare i uvaljivao gluposti BHT-u, a što je najgore od svega, svaki isporučioc se iza leđa ismijao svakom direktoru i svakom "stručnjaku" kojeg je BHT poslao. Ne postoji ni jedan svjetski proizvođač koji nije preko svog stranački podobnog predstavnika strovalio gomilu gluposti na ime "investicija" i "tehnološkog unapređenja", a Boga mi i "nove palete usluga". Sve to sada skuplja prašinu jer ga ne mogu bacit radi amortizacije, a nisu ga sposobni ni prodat, jer to realno uopšte ne vrijedi toliko koliko je plaćeno. Ne kažem da nije bolje situacija u druga 2 operatera, i oni imaju svoje politički podobne firme, ali ova tema je u vezi BHT-a, a slični primjeri su u M-Telu i HT-Eronetu, i to je svima jasno. Svejedno, ne pričamo kako treba opljačkati firmu, to svi znamo, pričamo šta treba uraditi da firma prosperira. Opet, sve u svemu M-Tel je za BHT gigant u svakom pogledu, i BHT drži jedino "patriotizam" i činjenica da Bošnjaka ima 50% u ovoj "državi". Ali polako, i to će vremenom nestati. Mislim BOšnjaka će i dalje biti 50%, ali će se broj ljudi smanjivati. Sve u svemu, vidimo šta Telemach radi. Ljudi razvaljuju i to je to.
@beavis
Ok. Kažeš da ja ne razumijem TK sektor. Vrlo vjerovatno! Ali tvoje poređenje BH trišta sa tršištima zemalja Evropske unije je čisti produkt "sa dužnim poštovanjem" neznanja, ili života u oblacima ili nečeg trećeg. Porediti tržište Telefonice ili slovenskog Telekoma i tršište na kojem nastupa BHT, je stvarno očigledna nebuloza. Ili recimo tržište Hrvatske koja ima Milione noćenja zapadno evropskih turista!! Kako će korisnici u najsiromašnijoj zemlji Evrope plaćati dodatnih 2 EUR mjesečno, da bi mogli saznati vremensku prognozu, ili platiti 1EUR da bi download-irali MP3, ili skinuli sliku za pozadinu za svog "pametnog ljubimca" za "samo" 0,99EUR???? Možda o TK sektoru ne znam ništa, ali ja mislim da znam dovoljno o ljudima, barem ovim u BiH, i ZNAM da niko nije uzeo IPTV zato što može saznati TV program 2 godine unaprijed, ili zato što može snimiti video sadržaj pa ga kasnije gledati, ili zato što može naučiti buđenje preko telefona. Ali znam ih gomilu koji imaju ukucane NAJ brojeve jer se priča jeftino. Znam ih dosta koji polete pa uzmu 2 god ugovor zbog Samsung Galaxija, ili što su prelazili na Telemach zato što im internet preko BHT-a trokira. Pa jel ti stvarno misliš da će neko otići u Addiko banku zato što možeš platiti preko Vibera???? Dajte ljudi, ovdje 80% panzionera ima minimalnu penziju. To je 330-340 KM !!! 50% je nezaposleno. Pa sa ovim platama i penzijama, ne možeš ni jesti, a kamoli šta drugo. BHT kao firma sa robom široke potrošnje svoj prosperitet i opstanak mora tražiti PRVENSTVENO u OSNOVIM USLUGAMA, barem na BH tržištu. A to je: dobra pokrivenost 3G, 4G signalom, najniže cijene interneta, razgovora, SMS-a i svega ostalog (ako ne najniža, onda u nivou sa ostalima), tržišne plate zaposlenicima, maksimalni broj TV kanala za najmanje para. Ostalo je sve "šminka" i treba nabavljati samo eto da ima, a ne na tome bazirati budućnost poslovne politike. Pa BHT je plakao ko malo dijete kad im je Logosoft prokopao optiku po gradu. I sad je to preuzeo M-Tel. A smijem li ja da pitam koliko infrastrukture ima BHT u recimo Banja Luci???? Infrastuktura je za njih OSNOVNI hljeb. Zna li iko nekoga ko koristi bih.net.ba mail? Koliko ljudi znate koji koriste bilo šta osim Interneta, Razgovora i TV-a od svojih TK operatera? Šta bi ti sada, da BHT nudi BHT drive od 2G prostora, a na Gmail-u dobiješ 15G ??? Kako BHT-ovci plaču na Telemach radi razvoda po banderama ??? Pa što i vi niste razvodili IDIOTI IDIOTSKI (upućeno BHT-u), nego ste ulagali u uslugu Centrex, gdje nemate 5 korisnika, a ni to nebi imali da nije SDA-SDA rukovodstvo.

Kakanjcu veliki PLUS, što je barem privremeno stopirao ovo što se radilo 25 godina. A definitivno neće ni on dugo. Pa jel vi mislite da može jedan čovjek zaustaviti stotine gladnih vukova??? Može, ali vrlo kratko.

I još nešto, zašto u BHT-u neko nije predvidio ovakav slom TK usluga, pa fino prodao Telekom, da sad govori "Evo jesam Vam govorio da treba prodat"? Ovako Dodik pametniji od kompletne uprave BHT-a?! A zato što su tada pričali bajke da će vrijedit 10 Milijardi ... Eura ... I da ne treba da se prodaje srebro, i kako nas mrski MMF tjera u dužničko robstvo. A u stvari istina je bila, a oni su je znali, ta da treba još opljačkati šta ima, pa onda dati Novaliću da "fata u padu". A tako i biva.

Jest malo poduži post, al ko razume, shvatit će!
Post Reply