BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

proleter wrote:Mrzim kada kažem šta sam vam govorio, ali...
Juče sam napisao da sam isprintao top 10 (za BSNLR i BHTSR),i već jutros promjena.
Pogodite ko...naravno ZIF Naprijed, umanjeno sa 0,3274 na 0,3273 %. Znači one pakete po 2.000 komada na 15 KM iznose oni.
Očigledno da Selimovići koriste svaku priliku da dođu do keša, smanjili su zadnjih par godina za 3/4.
O toj opasnosti sam mislio kada sam pisao o ulaganju novca od FDS-a, da se od gotovine ne napravi (nova) veresija.
Ako će biti kao prošli put onda će ići ovo i po 13 KM :lol: Prošli put je išao prvo Naprijed po jednoj cijeni, pa kada su iscrpili tu cijenu išao je Mi Group po nižoj, a kada su iscrpili i tu cijenu, onda je išao BIG po historijski najnižoj :lol:

Bože sačuvaj...
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Evo za početak, nisam ekonomista, inžinjer sam, te kao takav pokušavam misliti logično, prije svega, te ići u suštinu problema. Pogledah maloprije neke podatke za poređenje. Izvinjavam se unaprijed ako ima nekih grešake neka me se ispravi jer ne pišem elaborat nego na redovnom poslu vadim nekoliko podataka. Dakle nađoh podatke o prihodu po zaposlenom. Piše da npr pominjani Deutche Telecom ima prihod po zaposlenom (revenue per employee) od (preračunato u eure) 342 hiljade eura, Telecom Austria 389 hiljada Telecom France 324 hiljade eura. Po zaposlenom. Kad uzmem podatke od BHTelecoma ispada mi 80 hiljada eura. Prije svega bih volio znati je li ovo tačno pa da krenemo dalje. Jer ovo gledam-a ne vjerujem. Moram priznati da nisam ni sanjao da je tako loše, ako nisam negdje pogriješio. Vidimo da u nekih drugih telecoma zaposleni pravi 4 PUTA veći prihod nego zaposleni u BH Telecomu. Ili drugim riječima da je BHT organizovan produktivan i sl kao ovi nabrojani (a uzeo sam ih s reda ne znači uopšte da su oni ekstra efikasni) prihod koji inače ostvaruje od 500 i nešto m postizala bi četvrtina od sadašnjeg broja zaposlenih. Ili drugačije rečeno u BHTelecomu bi postojeći prihod trebalo da donese četvrtina od sadašnjeg broja ljudi ili 800 ljudi. Prema tome, ne da je previše reći da je 1000 ljudi višak nego je to premalo. Brojevi kažu da je višak 3300-800=2500 ljudi. I to kad bi se radilo kao u "državnim" velikim, tromim telecomima kao što su nabrojani. Da se nađu podaci za manje i privatne vjerovatno bi bili još gori. Ja ne kažem da ih sad treba otpustiti 2500 ali ovakvo trpanje u prethodnim godinama je ZLOČIN i pljačka ne samo vlasnika/dioničara nego poreznih obveznika i građana. Ja tvrdim, kao neekonomista da je OČIGLEDNO da može poslovati dramatično bolje, da može imati dobit i preko 120 miliona i bez dizanja prihoda za fening, a sa agresivnijim poslovanjem i povećanjem prihoda siguran sam i više i preko 150 m. E sad ako neko neće, ako je za "prirodni" odliv, neutralne mjere, status quo, koketiranje sa zaposlenima i sindikatima i ako će tražiti svaku moguću izliku zašto nešto ne može umjesto onaj jedan način kako može, ako će biti zadovoljan sa 70 m umjesto nezadovoljan-onda ništa.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Monty, vidi se da si inženjer :) Šalim se, nemoj zamjeriti.

Kada izvučeš te podatke iz konteksta stvarno strašno izgledaju. Ali uporedivi su podaci koje sam ti ja dao dakle dividenda i njen iznos u odnosu na cijenu dionice, zarada odnosno povrat po dionici, ROE (povrat na kapital), ROA (povrat na aktivu) i sl.

Objašnjenje. Prihod po zaposlenom je cca 320 K Evrića dakle 4 puta veći nego u BHT, ali je i trošak zaposlenog bar 4 puta veći. Baš me interesuje podatak za China Mobile koliki je tamo prihod po zaposlenom, a najveći i najjači su telekom u svijetu. Drugim riječima, muški frizer u Evropi zaradi za sat možda 60-90 Evrića, a naš jedva 20 KM - zato što frizer vani za 3 ošišane mušterije uzme po 20-30 Eura od svakog, a naš po 6 KM. Ali zato je plata frizera na zapadu možda 1200 Eura, a kod nas 450 KM.

Naravno da mora biti veći prihod po zaposlenom, ali to su neuporedivi podaci. Treba posmatrati procente povrata na uloženo. Jer ako dobiješ dividendu recimo 1 KM ovdje a onaj tamo vani 2 Eura, to ne mora značiti da je on dobio 4 puta više. Jer ako si ti uložio 10 KM dobio si povrat 10%, a ako je onaj vani uložio 40 Eura i dobio nazad 2 Eura povrat mu je 5%. Znači ti sa 1 KM si dobio više nego on sa 2 Eura.

Malo jasnije?
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... oma/188906
Poslanici su u diskusijama o BH Telecomu uglavnom pohvalili rad uprave, ali dali i poneku kritiku. Faruk Ćupina (SBB) je ukazao na problem privremenog zapošljavanja, te potrebu poboljšanja kadra. Njegov stranački kolega Munib Jusufović je kazao da je u prethodnim godinama jedna stranka, ukazujući na SDA, BH Telecom tretirala kao svoju privatnu firmu, ali je i dodao da se zahvaljujući novom menadžmentu i direktoru, posluje transparentnije.

Ismet Osmanović (SDA) je podržao menadžment i direktora, a Safet Kešo (SDA) je istakao da je BH Telecom uspio opstati na tržištu na kojem ima desetak operatera: “Posebne pohvale za patriotski odnos BH Telecoma koji je sponzor svim bh. reprezentacijama”. Naglašen je i društveno odgovoran rad ove kompanije iako je Mahir Mešalić (DF) savjetovao da bi trebalo bolje određivati prioritete kod dodjele donacija. Mešalić je spočitao Jusufoviću da i njegova stranka zapošljava svoje kadrove.

Direktor Telecoma Mirsad Zaimović je poslanicima zahvalio i na pohvalama i na kritikama, te pozvao bivše kolege da i ubuduće sarađuju kako bi se uz dobre savjete sačuvalo “ono što je vlasništvo Federacije”. Savjetovao je da se idući put uz izvještaj o BH Telecomu razmatra i izvještaj o HT-u Mostar.

Rekao je da BH Telecom stipendira i zapošljava najbolje studente, a da je lani zaposleno svega 10 novih radnika: “Na tržištu smo koje pada, pada u svijetu, a zahvaljujući tome što smo kvalitetno upravljali rashodima, uspjeli smo zadržati dobit iz ranijih godina”.

Kazao je da im posljednje mjere regulatora ne idu u korist i smanjuju prihode. Dodao je da godišnje više od četiri miliona KM daju u sponzorstva i donacije, te najavio oko milion KM budućih donacija uglavnom za zdravstvo u FBiH. Istakao je da uz fiksnu telefoniju naplaćuju RTV taksu zarad podrške javnom servisu iako zbog toga mnogi pretplatnici odlaze.
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:Monty, vidi se da si inženjer :) Šalim se, nemoj zamjeriti.

Kada izvučeš te podatke iz konteksta stvarno strašno izgledaju. Ali uporedivi su podaci koje sam ti ja dao dakle dividenda i njen iznos u odnosu na cijenu dionice, zarada odnosno povrat po dionici, ROE (povrat na kapital), ROA (povrat na aktivu) i sl.

Objašnjenje. Prihod po zaposlenom je cca 320 K Evrića dakle 4 puta veći nego u BHT, ali je i trošak zaposlenog bar 4 puta veći. Baš me interesuje podatak za China Mobile koliki je tamo prihod po zaposlenom, a najveći i najjači su telekom u svijetu. Drugim riječima, muški frizer u Evropi zaradi za sat možda 60-90 Evrića, a naš jedva 20 KM - zato što frizer vani za 3 ošišane mušterije uzme po 20-30 Eura od svakog, a naš po 6 KM. Ali zato je plata frizera na zapadu možda 1200 Eura, a kod nas 450 KM.

Naravno da mora biti veći prihod po zaposlenom, ali to su neuporedivi podaci. Treba posmatrati procente povrata na uloženo. Jer ako dobiješ dividendu recimo 1 KM ovdje a onaj tamo vani 2 Eura, to ne mora značiti da je on dobio 4 puta više. Jer ako si ti uložio 10 KM dobio si povrat 10%, a ako je onaj vani uložio 40 Eura i dobio nazad 2 Eura povrat mu je 5%. Znači ti sa 1 KM si dobio više nego on sa 2 Eura.

Malo jasnije?
Jasno je meni sve. Ne znam zašto u priču o prihodu uvodiš trošak po zaposlenom, to dolazi kasnije i posve je druga priča. Priča o rashodima i dobiti. Prihod po zaposlenom kaže koliko su zaposleni prodali robe odnosno radili odnosno bili efikasni. Mogli bi eventualno pričati samo o cijeni impulsa ali mislim da tamo nije 4-5 puta skuplji. Pričamo u stvari o broju prodatih impulsa/megabajta i sl po zaposlenom. Ako impuls tamo nije 4-5 puta skuplji nego ovde onda je u BHT lošije organizovan proizvodni proces manja efikasnost i sl. Govorio sam o prihodima te troškovi po zaposlenom nemaju u toj fazi nikakav uticaj.
Dakle efikasnost brijačnice zavisi samo od toga koliko je glava ošišanoi brada obrijano, kolikaje cijena šišanja i koliko brica to uradi. Ako jedan salon ošiša 500 ljudi mjesečno a drugi 100 sa istim brojem brica, nema to veze sa platom brice nego sa lošom organizacijom i neradom osim ako je cijena 5 x veća.
Ako uvedemo u priču troškove plate, odnosno dobit, OK može i to. U Austrija Telecomu je dobit/po zaposlenom s njihovim platama i troškovima čitam, 46 hiljada eura a u BHT 8,8 hiljada. Znači čak i kad uključimo njihove visoke troškove plata i druge, puno više nego u nas u rashodovnu stranu, dobit po zaposlenom ipak 5-6 PUTA veća.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:Jasno je meni sve. Ne znam zašto u priču o prihodu uvodiš trošak po zaposlenom, to dolazi kasnije i posve je druga priča. Priča o rashodima i dobiti. Prihod po zaposlenom kaže koliko su zaposleni prodali robe odnosno radili odnosno bili efikasni. Mogli bi eventualno pričati samo o cijeni impulsa ali mislim da tamo nije 4-5 puta skuplji. Pričamo u stvari o broju prodatih impulsa/megabajta i sl po zaposlenom. Ako impuls tamo nije 4-5 puta skuplji nego ovde onda je u BHT lošije organizovan proizvodni proces manja efikasnost i sl. Govorio sam o prihodima te troškovi po zaposlenom nemaju u toj fazi nikakav uticaj.
Dakle efikasnost brijačnice zavisi samo od toga koliko je glava ošišanoi brada obrijano, kolikaje cijena šišanja i koliko brica to uradi. Ako jedan salon ošiša 500 ljudi mjesečno a drugi 100 sa istim brojem brica, nema to veze sa platom brice nego sa lošom organizacijom i neradom osim ako je cijena 5 x veća.
Ako uvedemo u priču troškove plate, odnosno dobit, OK može i to. U Austrija Telecomu je dobit/po zaposlenom s njihovim platama i troškovima čitam, 46 hiljada eura a u BHT 8,8 hiljada. Znači čak i kad uključimo njihove visoke troškove plata i druge, puno više nego u nas u rashodovnu stranu, dobit po zaposlenom ipak 5-6 PUTA veća.
Ne shvataš. Ne možeš prihod po zaposlenom za potrebe analize posmatrati odvojeno od troška po zaposlenom. Moraš odnos posmatrati, a ne apsolutne nominalne iznose.

Dakle, ako su oba frizera iz onog mog primjera jednako ili približno efikasni i ošišaju po 500 mušterija onaj sa zapada će imati prihod 10000 Eura, a ovaj kod nas 3000 KM. Ali ne zbog neefikasnosti. To je jednostavno neuporediv podatak jer ovaj naš košta npr. bruto 700 KM, a onaj njihov bruto 2000 Eura. Dalje svi troškovi, renta ulaganja i sl. će kod nas biti niži nego onome na zapadu. I neka onome sa zapada na kraju ostane 5 puta veća cifra, ako mu je ulaganje u biznis bilo 5 puta veće on faktički ima isti povrat kao i ovaj naš. Nominalno veći, ali u procentu na uloženo isti.

Drugo, lakše je na zapadu utrpati paket od 15 Eura (mislim da je u Austiji to najjeftiniji) nego kod nas cjenovno isti paket (onaj od 30 KM) zato što je kod nas prosječna plata 4 puta manja nego onome u Austriji. Dakle, okolnosti na tržištu i oko tržišta nisu iste pa se ne može govoriti u apsolutnim ciframa već se mogu upoređivati samo odnosi...

P.S. Šta ako je ulaganje po zaposlenom 10 puta veće na zapadu nego ovdje. Onda i dobit po zaposlenom mora biti 10 puta veća da bi govorili o istom povratu...
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Da se razumijemo, nemam ja toliki problem s tim što g Zaimović ima istorijski daleko najlošije poslovanje u istoriji firme. Nije problem ni čak što dobit pada. Takva je branša, pada i drugima doduše ne toliko. Meni je problem što je on s tim izgleda zadovoljan i što je svoje zadovoljstvo ugradio i u planove pa još planirao smanjenje prihoda i povećanje troškova. A glavni problem rješava prirodnim odlivom. Nikakve ambicije nikakve akcije. Dobit u planu 3 godine ista kao najgora ikad i sad bi da svi budemo happy i kez od uha do uha. A isticati kao nekav veliki doprinos donacije i sponzorstva, mogu se samo nasmijati. Nije doveden da bude majka Tereza nego da primjenjuje vrhunska menadžerska znanja. Tome mogu aplaudirati samo naši bezubi i nepismeni parlamentarci, creme da la creme ali dna kace.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ok tu se dijelom mogu složiti s tobom. A je li misliš da mu plan nije usvojen zbog toga što ti pričaš ili je možda nešto drugo u pitanju? Možda im smeta on tu pa dovedu "stručnjaka" koji će firmu dovesti u slobodan pad pa se više neće pričati ni o 70-80 mio dobiti već o gubitku ili nuli? Šta misliš o tome kao dioničar? :roll: A privatizacija neće skoro, pa da ne pričamo o ŠBB-KBB...

P.S. Bio jednom jedan Eronet sa 70 mio dobiti...
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

SB ne razumijemo se i ne pristajem na tvoju argumentaciju i ne bi da se ponavljam ja ti kažem da ako jedan salon ošiša 5 puta više ljudi nego drugi s istim brojem zaposlenih i cijenom ti tvrdiš da nije neefikasnost nego je neuporediv podatak. Kakvo ulaganje, ti opet uvodiš rentu i troškove ulaganje u prihodovnu stranu to su rashodi.
I kad pređemo na troškove i dobit ništa se ne slažem govorim o 6 PUTA većoj dobiti. A ti govoriš da su u njih 6 puta veća ulaganja. Je li manje ulaganje stalno angažovanje stranih stručnjaka, Ericsona Tesle ikoga već ne, je li manje ulaganje kupiti nedovršen objekat za 34 ili koliko miliona po 2 x većoj cijeni od stvarne. Još nešto, ne razumijem kako opravdavaš to što neko ima 6 puta veću dobit od BHT time da taj neko ima mnogo veće troškove. Pa onda je još gore. Ako BHT ima 6 tinu dobiti a troškovi mu puno manji pa to je još gore upravljanje a ne bolje.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:SB ne razumijemo se i ne pristajem na tvoju argumentaciju i ne bi da se ponavljam ja ti kažem da ako jedan salon ošiša 5 puta više ljudi nego drugi s istim brojem zaposlenih i cijenom ti tvrdiš da nije neefikasnost nego je neuporediv podatak. Kakvo ulaganje, ti opet uvodiš rentu i troškove ulaganje u prihodovnu stranu to su rashodi.
I kad pređemo na troškove i dobit ništa se ne slažem govorim o 6 PUTA većoj dobiti. A ti govoriš da su u njih 6 puta veća ulaganja. Je li manje ulaganje stalno angažovanje stranih stručnjaka, Ericsona Tesle ikoga već ne, je li manje ulaganje kupiti nedovršen objekat za 34 ili koliko miliona po 2 x većoj cijeni od stvarne. Još nešto, ne razumijem kako opravdavaš to što neko ima 6 puta veću dobit od BHT time da taj neko ima mnogo veće troškove. Pa onda je još gore. Ako BHT ima 6 tinu dobiti a troškovi mu puno manji pa to je još gore upravljanje a ne bolje.
Čisto da ne ostanem dužan.

Ne mora značiti da taj telekom na zapadu ima 4-5 puta veće prihode po zaposlenom zato što su oni efikasniji 4-5 puta (vjerovatno i jesu efikasniji, ali ne toliko) već razlog za veće prihode može biti i onaj iz primjera sa frizerima. Pod pretpostavkom da su obojica frizera isto efikasni i ošišaju isti broj ljudi, opet će nominalno veće prihode imati onaj na zapadu nego ovaj kod nas. Ali će zato i trošak po zaposlenom biti kod njega znatno veći. Znači, veći prihodi po zaposlenom ne moraju imati veze sa efikasnošću (kao npr. u ovom slučaju). S tim u vezi, onaj koji ima veće prihode i veće rashode po zaposlenom, zatim veću dobit ali i veći kapital po zaposlenom, zapravo kada se uzme podatak u procentima može se ispostaviti da u svim parametrima bude lošiji od onog sa manjim prihodima, troškovima, dobiti i kapitalu po zaposlenom. Ne mora biti, ali može... Ne mogu da vjerujem da jedan inženjer ne može ovako jednostavnu stvar shvatiti.

Drugo, kada budem pričao o sinusoidama, električnim impulsima i sl. prihvatiću da se tu ipak bolje razumiješ nego ja. Ali kada pričaš o dobiti, ne možeš posmatrati prihode odvojeno od rashoda. I opet ona priča o apsolutnom iznosu nečega. Ako ti je kapital (ulaganje) 100 jedinica i ti napraviš 5, a neko drugi sa kapitalom 10 jedinica napravi 1, ko je imao veći povrat? Znači da bi ovaj drugi sa ovom stopom povrata imao 10 jedinica zarade, dakle duplo više nego ti sa 5 jedinica. Ali on ima znatno manje tržište pa ne može i da hoće napraviti više, odnosno uložiti više.

Onda vezano na veličinu tržišta se logično nadovezuje i ekonomija obima prema kojoj će troškovi po jedinici biti niži onome ko ima veću ekonomiju obima... Itd... Itd...

Ta priča o nabavkama od Ericsona, kupovini zgrade i sl. je priča vezana za prethodne uprave i nema veze sa Zaimovićem. Pošto si vjerovatno vezan za BHT poslom znaš da je sada ipak malo drugačija priča. Uglavnom, neće telekom nikada više praviti 170 mio dobiti sve i kada bi sam Warren Buffet došao da rukovodi njime. Što prije postaviš očekivanja na realnije nivoe to ćeš prije biti u stanju da daš racionalnu kritiku nečega.

Na kraju da završimo ovu priču ovdje. Vjerovatno smo zamorni drugim učesnicima, a ne bih želio da shvatiš bilo šta lično. Pokušao sam ti objasniti gdje griješiš u analizi, ali ti to ne moraš prihvatiti. Da ne bi bilo nesporazuma, ja ne mislim da je BHT efikasan i savršen i da ne može bolje, ali sam istovremeno i realan i znam šta je moguće očekivati a šta ne. I znam da je sada puno bolja situacija u samom Telekomu u smislu posla i kako se on radi nego što je bila, ali su eksterne okolnosti sada puno lošije. I to je ključno u ovoj priči o padu prihoda i dobiti...

LP
Post Reply