BH Telecom

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

Onda je glavna vijest trebala biti da zbog neodgovornosti predstavnika Vlade FBiH umalo da zdravstvo i javne kuhinje ne dobiju donacije... pa da se traži otkaz tog predstavnika. Naravno, ako su čista posla i pauza stvarno nije imala veze sa skupstinom BH Telecoma - kako taj predstavnik rece...
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

"Ali, BH TELECOM se prodaje i to je kraj za našu slobodu......" to je vjerovatno poenta ove papazjanije gore. Nekad su to govorili prodaje se "porodično srebro" i sl. Zabrinjavajuće je da neki medij uopšte objavljuje ovako nešto, valjda kao humoristički prilog. Autor je pravo šokiran neusvajanjem plana (bez ulaženja u suštinu istog i bez ulaženja u to zašto je uopšte odsutan direktor) kao da ga je u salu unio Mojsije lično ugraviranog na kamenim pločama i kao da o njemu ne treba ni glasati nego samo izvršiti božje zapovjedi. Ne kontam uopšte KO kaže ono "nema kompas ni orijentir za poslovanje". Autor (jer ovo je poetsko djelo) miksa čas poeziju čas prozu čas čita članove, čas Sci fi, čas izvodi zaključke druge strane čas svoje ali ne znaš u kom trenutku prelazi s jednog na drugo. Da ne pominjem one bisere o 8 godina x 70 m iako je prije 8 godina dobit bila sigurno 130 m. A tek ono da su vlasnici dividende građani, još da je rekao fabrike radnicima a zemlja seljacima. Da nije rekao onu rečenicu s početka ne bih znao kud goni.
Ovo na stranu, meni je indikativno da nije bilo Zaimovića, na prvu bih rekao da je rezultat glasanja bio poznat unaprijed, da li je neki sukob Novalić-Zaimović ili Riđobradi ne znam ali mislim da neusvajanje nije ŠOK. O samom planu sam već rekao pa da se ne ponavljam ali ko zna šta je razlog za ovo možda nije ni plan ni poslovanje čak i ako nije zadovoljavajući, poslovanje njih nikad i nije interesovalo. Da se nije možda Zaimović suprotstavio predstojećoj prodaji?
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Meni se čini da je ovo u "zadnjim trenucima" pred skupštinu urađeno. Nejasno je je li ova imala napismeno kako da glasa. Indikativno je da Zaimović nije prisustvovao jer je vjerovatno skontao šta će biti, ali nije bio tu ni onaj SBB-ovac Čibučkić. A on je tu vjerovatno sa ministrom iz HDZ-a na istoj liniji. Ovo je mogao biti tihi puč, što potvrđuje i činjenica da su donacije htjeli zaustaviti kao iz tehničkih razloga-nevažeći listić. Na kraju je ova dama jedva potpisala. A donacije idu i Kliničkom centru a znamo ko je gore. Je li u ovome učestvovao i dio SDA kojem Zaimović ne pripada vidjećemo ubrzo. Uglavnom, dan nakon skupštine na parlamentu je Zaimović dobio sve pohvale i od pozicije i od opozicije, što je dobro za nas dioničare.

Bojim se da ga pokušavaju oboriti oni isti političari koji su upetljani u sve aferime s naše berze - od FDS pa unazad dalje... A imaju isuviše razloga za to, jer su dosada iz telekoma izvlačili desetine mio preko tendera a to je sada presušilo...
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Kad je tek došao podržavao sam Zaimovića, možda malo i na kredit, prije nego je išta poduzeo, na osnovu onih intervjua gdje najavljivao svašta nešto, vidjela se i neka nova energija, planovi restrukturiranje i tako to. Nije mi se svidjela priča o tome da ne treba prodavati komaniju jer je uplaćeno mnogo kroz dividendu i doprinose jer je manipulisao podacima ne navodeći da bi doprinose uplaćivao i i poreze plaćao i bilo koji drugi vlasnik. A muljao je i sa vrijednošću firme. Dakle uhvatih ga u velikoj laži ali mislim, dobro, ako će nešto pozitivno uraditi nek se protivi prodaji pa makar i lagao, sve će pokazati dividenda za godinu dvije. Međutim razočarao me. Rekao je zaustaviće pad a onda će oporavak. Međutim oporavka ne vidim. Ako je istina ovo za 74 m ove godine a nije neto nego bruto dobit, onda nije zaustavio ni pad. Šta god, najgora mi je ova priča o nesmanjenju broja radnih mjesta. Ko god bio direktor, on ili neko drugi, ko god bio vlasnik država, neoliberali, marsovci, nikakva mjera neće pomoći ni zaustavljanje curenja ni pošteni tenderi ako se broj zaposlenih ne smanji za hiljadu i to minimum. Ovako i ako mu zaposlenici i sindikati podignu bistu u holu, ne bude li otpuštanja i to ne prirodnim odlivom nego direktno i radikalno nema od te firme ništa, moje skromno mišljenje.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Nešto gledam Deutche Telekom - cijena dionice skoro kao i ovom našem, doduše izraženo u evrićima, dakle oko 16 €. Dividenda po dionici 0,55 €, a zarada po dionici 0,71 €. Povrat na kapital 8,53%, a na aktivu 2,26%. Prema performansama čak i lošiji od ovog našeg.

Evo Orange- cijena dionice oko 14 €, dividenda po dionici 0,60 €, zarada po dionici 0,93 €, a povrat na kapital 8,58%. Povrat na aktivu 2,90%.

Možda mi imamo nerealnu sliku koliko bi to realno bilo da ovoliki telekom pravi dobiti. Imam druga koji je pratio ta kretanja u industriji telekomunikacija i sjećam se da mi je govorio kada je telekom pravio 170 mio da nijedan telekom u svijetu nema takav rezultat u smislu povrata na kapital :)
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:Nešto gledam Deutche Telekom - cijena dionice skoro kao i ovom našem, doduše izraženo u evrićima, dakle oko 16 €. Dividenda po dionici 0,55 €, a zarada po dionici 0,71 €. Povrat na kapital 8,53%, a na aktivu 2,26%. Prema performansama čak i lošiji od ovog našeg.

Evo Orange- cijena dionice oko 14 €, dividenda po dionici 0,60 €, zarada po dionici 0,93 €, a povrat na kapital 8,58%. Povrat na aktivu 2,90%.

Možda mi imamo nerealnu sliku koliko bi to realno bilo da ovoliki telekom pravi dobiti. Imam druga koji je pratio ta kretanja u industriji telekomunikacija i sjećam se da mi je govorio kada je telekom pravio 170 mio da nijedan telekom u svijetu nema takav rezultat u smislu povrata na kapital :)
Vjerovatno je malo koji telecom u svijetu imao ovakvu strukturu korisnika skoro svi Bošnjaci u "bošnjačkom" telecomu, Srbi u srpskom a Hrvati u hrvatskom. Nažalost. Ako znamo procenat Bošnjaka onda stvar postaju manje čudne. Nijedan telecom u svijetu nema sigurne korisnike osim ovih naših. Uzimajući to u obzir trebalo je biti umjetnik pa gubiti korisnike. Možda je BHT bio privilegovan ovim a i pored te privilegije padao. Zato je pad sa nivoa od 170 m na 70 ak ipak katastrofa. Treba samo posmatrati mtel koji je do prije koju godinu bio upola manji (ako ne i trećina) BHT a sad je došao na skoro istu dobit. Dakle u istoj zemlji ista branša. Ako se je mtel udvostručio zašto se je BHT prepolovio, za isti period. Dakle možda od BHT ipak treba očekivati visoku dobit jer nema razloga da je ne bude. Kako rekoh prije, važan pokazatelj mi je onaj o dobiti po zaposlenom. Dramatično bolji rezultat mtela (a ima sigurno i mnogo boljih) kaže mi da ima ogromnih rezervi za poboljšanje, odnosno da je produktivnost loša. Da sam direktor ja bih se pitao zašto druga firma ostvari sa 2000 ljudi ono što moja sa 3500. A neka treća možda sa 1000. Najlakše se je porediti sa samim sobom. Interesantno bi bilo vidjeti koliki je pad imao DT od vremena kad je BHT imao 170 m dobiti do danas. I je li se DT prepolovio. Ili Orange. Ili HT, Austrijski T itd. Sumnjam. Interesantni bi bili podaci o dobiti ili prihodu po ZAPOSLENOM. Meni nema nikakvog opravdanja držati 1000 ili više ljudi onako, to su troškovi od možda 20-30 miliona bez veze i toliko manja dobit (ili manje investicije konkurentnost...) Svaki pravi menadžer bi prvo tu napao u pokušaju da poboljša stanje. Ja stvarno ne znam zašto bi se zadovoljavali lošim i tražili uporište u drugim koji nisu blistavi umjesto da tražimo najbolje i najproduktivnije u svijetu i pokušamo dostići taj rezultat.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

montypython wrote:Kad je tek došao podržavao sam Zaimovića, možda malo i na kredit, prije nego je išta poduzeo, na osnovu onih intervjua gdje najavljivao svašta nešto, vidjela se i neka nova energija, planovi restrukturiranje i tako to. Nije mi se svidjela priča o tome da ne treba prodavati komaniju jer je uplaćeno mnogo kroz dividendu i doprinose jer je manipulisao podacima ne navodeći da bi doprinose uplaćivao i i poreze plaćao i bilo koji drugi vlasnik. A muljao je i sa vrijednošću firme. Dakle uhvatih ga u velikoj laži ali mislim, dobro, ako će nešto pozitivno uraditi nek se protivi prodaji pa makar i lagao, sve će pokazati dividenda za godinu dvije. Međutim razočarao me. Rekao je zaustaviće pad a onda će oporavak. Međutim oporavka ne vidim. Ako je istina ovo za 74 m ove godine a nije neto nego bruto dobit, onda nije zaustavio ni pad. Šta god, najgora mi je ova priča o nesmanjenju broja radnih mjesta. Ko god bio direktor, on ili neko drugi, ko god bio vlasnik država, neoliberali, marsovci, nikakva mjera neće pomoći ni zaustavljanje curenja ni pošteni tenderi ako se broj zaposlenih ne smanji za hiljadu i to minimum. Ovako i ako mu zaposlenici i sindikati podignu bistu u holu, ne bude li otpuštanja i to ne prirodnim odlivom nego direktno i radikalno nema od te firme ništa, moje skromno mišljenje.
Problem nije personalnog karaktera, gosp. Zaimović nema puno izbora, njegov položah i politički dug kreiraju politiku. To za nas male dioničare ne znači ništa. Mi slijedimo logiku profita. Put partitokratije bez obzira da li je personalno kriminogen ili nije, suprotstavljen je našim interesima. BH Telekom nema prostora za rast, satjeran je u živo blato bez budućnosti. Sadašnji direktor je bez krivice, osim što pokušava zaustaviti neizbježno. Jedina opcija je prodaja i to odmah, jer će svako odlaganje značiti sve gore i gore stanje.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Monty, ne znam jesi li ekonomista po struci?

Ovdje su svi kao sitni dioničari zainteresovani samo za dividendu i povrat na uloženo. Ja sam ti iz ova dva primjera (a imaš ih koliko hoćeš) pokazao da je dividenda u principu dobro manja nego kod nas i to u poređenju sa sadašnjom situacijom kada je dobit prepolovljena. Mtel je bio dosta slabiji od našeg Telekoma po pitanju dobiti dok ih nije kupio Telekom Srbije. Tada su napali agresivno, ponudili pozive prema Srbiji po povlaštenim tarifama (i privukli veliki broj ljudi iz Sandžaka), "nategli" rezultat da bi više para izvukli, a s druge strane ovi naši su gledali samo kako krasti pare iz Telekoma, tako da su u jednom momentu imali oko 44% udio na tržištu mobilne telefonije, a ovi naši pali na 42%, a i tada su Bošnjaci činili polovinu stanovništva. Danas Mtel ima oko 39% a ovi naši oko 47%. Mislim da je ovo rezultat rukovođenja firmom iako se ne može zanemariti ni ta etnička podijeljenost. Treba sačekati pa vidjeti rezultat Mtela ove godine, jer ne može se "navlačiti" rezultat godinama zaredom...

Generalno, tih 170 mio nekadašnje dobiti je bilo neodrživo i nerealno (vjerovatno nategnuto kroz manje obračunatu amortizaciju, nevršenje otpisa potraživanja, zaliha i sl.) i realnije je ovo sada nego to što je bilo nekad. Jer, da li je normalno da povrat na kapital bude 25-30% ili povrat na aktivu 15-20%?

To za broj zaposlenih se slažem da je velik, ali tu otkaza neće biti nego samo prirodni odliv. To je jednostavno tako. Vjerovatno i kada bi ga privatizovali bila bi klauzula da ne smije u naredne 3 godine otpuštati ljude (sumnjam da telekom mogu prodavati preko berze :roll: ). Ali da je viška 1000-1500 ljudi, to su već pretjerivanja. Razlika u broju zaposlenih u našem Telekomu i Mtelu je oko 1300 ljudi. Dakle, vjerovatno bi se za 500-tinjak ljudi mogao smanjiti broj zaposlenih, ali mislim da kod njih godišnje između 50-100 ljudi ide u penziju. Pod novim rukovodstvom je za 18 mjeseci smanjen broj zaposlenih za 90 (nešto više ih je otišlo u penziju, ali su nešto malo i primali).

Problema ima, ali s tim problemima se suočavaju svi u toj industiji i ona jednostavno više nikad neće biti profitabilna kao što je bila nekad. E s tim se moraju svi pomiriti i kada komentarišu telekom i rezultate treba to imati u vidu i napraviti razliku u samom funkcionisanju firme sada i prije samo 3-4 godine. Naravno nije ni ovo sada idealno, ali ako imaš koga u BHT da radi pitaj ga za mišljenje kako sada stvari funkcionišu u odnosu na prije...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Mrzim kada kažem šta sam vam govorio, ali...
Juče sam napisao da sam isprintao top 10 (za BSNLR i BHTSR),i već jutros promjena.
Pogodite ko...naravno ZIF Naprijed, umanjeno sa 0,3274 na 0,3273 %. Znači one pakete po 2.000 komada na 15 KM iznose oni.
Očigledno da Selimovići koriste svaku priliku da dođu do keša, smanjili su zadnjih par godina za 3/4.
O toj opasnosti sam mislio kada sam pisao o ulaganju novca od FDS-a, da se od gotovine ne napravi (nova) veresija.
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sitna buranija wrote:Monty, ne znam jesi li ekonomista po struci?

Ovdje su svi kao sitni dioničari zainteresovani samo za dividendu i povrat na uloženo. Ja sam ti iz ova dva primjera (a imaš ih koliko hoćeš) pokazao da je dividenda u principu dobro manja nego kod nas i to u poređenju sa sadašnjom situacijom kada je dobit prepolovljena. Mtel je bio dosta slabiji od našeg Telekoma po pitanju dobiti dok ih nije kupio Telekom Srbije. Tada su napali agresivno, ponudili pozive prema Srbiji po povlaštenim tarifama (i privukli veliki broj ljudi iz Sandžaka), "nategli" rezultat da bi više para izvukli, a s druge strane ovi naši su gledali samo kako krasti pare iz Telekoma, tako da su u jednom momentu imali oko 44% udio na tržištu mobilne telefonije, a ovi naši pali na 42%, a i tada su Bošnjaci činili polovinu stanovništva. Danas Mtel ima oko 39% a ovi naši oko 47%. Mislim da je ovo rezultat rukovođenja firmom iako se ne može zanemariti ni ta etnička podijeljenost. Treba sačekati pa vidjeti rezultat Mtela ove godine, jer ne može se "navlačiti" rezultat godinama zaredom...

Generalno, tih 170 mio nekadašnje dobiti je bilo neodrživo i nerealno (vjerovatno nategnuto kroz manje obračunatu amortizaciju, nevršenje otpisa potraživanja, zaliha i sl.) i realnije je ovo sada nego to što je bilo nekad. Jer, da li je normalno da povrat na kapital bude 25-30% ili povrat na aktivu 15-20%?

To za broj zaposlenih se slažem da je velik, ali tu otkaza neće biti nego samo prirodni odliv. To je jednostavno tako. Vjerovatno i kada bi ga privatizovali bila bi klauzula da ne smije u naredne 3 godine otpuštati ljude (sumnjam da telekom mogu prodavati preko berze :roll: ). Ali da je viška 1000-1500 ljudi, to su već pretjerivanja. Razlika u broju zaposlenih u našem Telekomu i Mtelu je oko 1300 ljudi. Dakle, vjerovatno bi se za 500-tinjak ljudi mogao smanjiti broj zaposlenih, ali mislim da kod njih godišnje između 50-100 ljudi ide u penziju. Pod novim rukovodstvom je za 18 mjeseci smanjen broj zaposlenih za 90 (nešto više ih je otišlo u penziju, ali su nešto malo i primali).

Problema ima, ali s tim problemima se suočavaju svi u toj industiji i ona jednostavno više nikad neće biti profitabilna kao što je bila nekad. E s tim se moraju svi pomiriti i kada komentarišu telekom i rezultate treba to imati u vidu i napraviti razliku u samom funkcionisanju firme sada i prije samo 3-4 godine. Naravno nije ni ovo sada idealno, ali ako imaš koga u BHT da radi pitaj ga za mišljenje kako sada stvari funkcionišu u odnosu na prije...
I ja sam na ovom fonu. Nije sve crno ni bijelo a i moramo biti svjesni da je prošlo vrijeme abnormalnih povrata jer današnje telekomunikacije imaju tehnološku konkurenciju.
A što se tiče selimovićeve prodaje, to ne govori o lošoj robi, nego o prodavcu. Dok god je solidne dividende, ovo će biti zanimljivo a dok god je dobrog udjela na tržištu biće i dividende.
Post Reply