BH Telecom

montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

leon wrote:Evo i neke biljeske dosle:

Neusvojeni plan poslovanja - dobit:
2017. - 68.871.000 KM
2018. - 69.740.000 KM
2019. - 66.840.000 KM
- planirano smanjenje prihoda
- planirano povecanje troskova
- broj radnika se ne mijenja
- plate se ne mijenjaju

Usvojene donacije - 1 milion KM:
- 137.000 KM za UKC Sarajevo
- 100.000 KM za vojnu bolnicu
- ostalo kantonalnim bolnicama
- cca. po 4.500 KM javnim kuhinjama
- extra 50.000 KM Zemaljskom muzeju Sarajevo
Ne znam pravi razlog neusvajanja ali ako je prema ovom gore, vlasnik ima razloga za nezadovoljstvo. Ako je ovo plan, po meni je vrlo loš i pasivan. Planirano je smanjenje prihoda, zašto, ako direktor tvrdi da se firma oporavlja, bori, da nude nove usluge itd. a istovremeno i povećanje troškova??? Umjesto smanjenje. Istovremeno se ne smanjuje ni broj zaposlenih, prenapuhan do bola sa stotinama a možda i preko hiljadu uhljeba-nepotrebnih ili nepostojećih radnih mjesta. Ne mijenjaju se ni plate iako su najviše u državi, ogromne i nezaslužene a dobit više nije na nivoima od 130 miliona nego pola od toga. Svaki telecom u svijetu odmah je regovao otpuštanjem velikog broja radnika do poboljšanja situacije ili trajno, da ne govorim o smanjnju plate. Ovdje, ako je ovo gore tačno ide se linijom manjeg otpora prema zaposlenima i sindikatima. Minimum što je direktor trebao uraditi je smanjenje broja zaposlenih za bar 500 za početak a optimalno ko zna koliko, možda i hiljadu ili više, a plate SVIMA smanjiti za min 20-30%. Ovdje se planira smanjenje prihoda, ne režu se troškovi, pogotovo plata, iako se iz aviona vidi da je taj potez nepohodan. Dijele sami sebi plate i guraju se po kancelarijama kao da su nekadašnja vremena i ni u dugorčnom planu nemaju promjene. S druge strane ove viškove zaposlenih su sami stvorili Riđobradi i pajdaši tako da sumnjam da i SDA i Novalić smiju tu otpuštati pa nisam siguran da je i ovako loš i pasivan plan razlog za neusvajanje. Polazim od toga da je ovo gore tačno iako jedva mogu vjerovati da bi neko racionalnan nešto ovako napisao. To je u stvari direktorov poziv sa smjenu samog sebe.
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Smanjenje plate je kontraproduktivno. Pogotovo ako je dobit po radniku visoka.

Što se tiče otpuštanja, uvijek je problem sa tim jer oni nemaju dovoljno ljudi na terenu a ako se zna da imaju višak zaposlenih, onda se zna i gdje su ti zaposleni. Al hajd ih otpusti kad je svako "nečiji igrač" i svi imaju statuse direktora nekakvih odjela, pododjela i ostalog.
A o savjetnicima da se ne govori. Savjetnik je zvanje koje se dobro plaća ali niko od tih savjetnika nema obavezu prema telekomu.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

panzer wrote:Smanjenje plate je kontraproduktivno. Pogotovo ako je dobit po radniku visoka.

Što se tiče otpuštanja, uvijek je problem sa tim jer oni nemaju dovoljno ljudi na terenu a ako se zna da imaju višak zaposlenih, onda se zna i gdje su ti zaposleni. Al hajd ih otpusti kad je svako "nečiji igrač" i svi imaju statuse direktora nekakvih odjela, pododjela i ostalog.
A o savjetnicima da se ne govori. Savjetnik je zvanje koje se dobro plaća ali niko od tih savjetnika nema obavezu prema telekomu.
Suština je u činjenici da se opiru promjenama koje guraju MMF i EBRD. Prvo restruktuiranje, zatim prodaja. Oni bi status quo.
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ne bi "oni". Nego cijeli narod.
Svi se kao bune a niko niko ništa ne bi da promijeni, dok ih to ne zakači po ušima.

Ustvari skoro svima je dobro a sad zamislite pretumbavanje u BH Telecomu a da to rade domaći ljudi. Tu bio bio opšti haos jer bi svi ganjali "vezu" da ostanu a ostali bi oni koji imaju najbolju veze a ne oni koji stvarno rade. Kako rekoh, ljudi koji su stalno na terenu su iscrpljeni jer ih nema dovoljno a čak je telekom jedno vrijeme znao angažovati radnike mimo firme kako bi odgovorili na zahtjeve korisnika, prvenstveno Moja TV.

Ti radnici nemaju "vezu" da ostanu a najveći pritisak bi bio na njima koji su na najnižim pozicijama.

I sad sve to možemo preslikati na elektroprivredu, rudnike i ostala javna preduzeća gdje je višak zaposlenih. Strana uprava bi možda mogla odraditi ozbiljan posao ali par domaćih menadžera nemaju taj autoritet niti tu psihičku snagu koja je potrebna za ozbiljno restruktuiranje.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: BH Telecom

Post by beavis »

Slažem se sa panzerom da od restrukture od strane domaćih managera nema ništa. Nisam siguran da mogu i kompaniju dinamizirati, previše se letargije medju uposlenicima nakupilo. Što se skupštine tiče meni to liči na SBB igranku gdje se HDZ facilitator. Fahro će to onda negdje vratiti Čoviću gdje bude trebalo.
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

panzer wrote:Smanjenje plate je kontraproduktivno. Pogotovo ako je dobit po radniku visoka.

Što se tiče otpuštanja, uvijek je problem sa tim jer oni nemaju dovoljno ljudi na terenu a ako se zna da imaju višak zaposlenih, onda se zna i gdje su ti zaposleni. Al hajd ih otpusti kad je svako "nečiji igrač" i svi imaju statuse direktora nekakvih odjela, pododjela i ostalog.
A o savjetnicima da se ne govori. Savjetnik je zvanje koje se dobro plaća ali niko od tih savjetnika nema obavezu prema telekomu.
Pa dobit po radniku i nije visoka, svakako je upola manja nego prije koju godinu kad je bila 130 miliona a radnika je isto. A mislim da ni nekad nije bila visoka upravo zbog ogromnog broja radnika. Trebalo bi to provjeriti i kvantificirati poređenjem recimo prihoda po radniku (ili dobiti) sa nekim stranim telecomima posebno nedržavnim. Koliko me pamćenje služi čak je i mtel imao mnogo veću dobit po radniku nego BH Telecom. A to da je smanjenje plate kontraproduktivno, šta kad nema alternative, (ili je alternativa otkaz) svijet se mijenja, dobit pada, ne može se vjećno živjeti na nezasluženim privilegijama koje ti je nekad neko dao zato što su telecomi bili privilegovani, signal skup, penetracija rasla a Vibera nije bilo. To mi je kao da dobiješ otkaz i ostaneš bez posla a nastaviš kupovati jastoge i lososa jer si "navikao". A šta s narodom na birou, koji skapava? Što se tiče otkaza naravno da nisam mislio na radnike koji uvode moju tv i sl, nego na mamine i tatine sinove žene i tetke stranačkih kolega (ili kolega direktora po principu Ja ću tvog kod mene u Telecom ako ćeš ti mog kod tebe u npr Centralnu banku) koji su savjetnici savjetnika, savjetnici planera, marketinški asistenti za razvoj ili razvojni planeri marketinga itd isl. Ja u ovom planu jednostavno ne vidim nikakve akcije ni pozitive. Totalna pasivnost i grickanje ono malo kolača što se ima. Šta je direktor mislio da uošte radi sa ovakvim planom? Pa da nikako ne dolazi na posao i pusti da se sve odvija samo od sebe bilo bi upravo ovako kako je stavio u plan.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

montypython wrote:
panzer wrote:Smanjenje plate je kontraproduktivno. Pogotovo ako je dobit po radniku visoka.

Što se tiče otpuštanja, uvijek je problem sa tim jer oni nemaju dovoljno ljudi na terenu a ako se zna da imaju višak zaposlenih, onda se zna i gdje su ti zaposleni. Al hajd ih otpusti kad je svako "nečiji igrač" i svi imaju statuse direktora nekakvih odjela, pododjela i ostalog.
A o savjetnicima da se ne govori. Savjetnik je zvanje koje se dobro plaća ali niko od tih savjetnika nema obavezu prema telekomu.
Pa dobit po radniku i nije visoka, svakako je upola manja nego prije koju godinu kad je bila 130 miliona a radnika je isto. A mislim da ni nekad nije bila visoka upravo zbog ogromnog broja radnika. Trebalo bi to provjeriti i kvantificirati poređenjem recimo prihoda po radniku (ili dobiti) sa nekim stranim telecomima posebno nedržavnim. Koliko me pamćenje služi čak je i mtel imao mnogo veću dobit po radniku nego BH Telecom. A to da je smanjenje plate kontraproduktivno, šta kad nema alternative, (ili je alternativa otkaz) svijet se mijenja, dobit pada, ne može se vjećno živjeti na nezasluženim privilegijama koje ti je nekad neko dao zato što su telecomi bili privilegovani, signal skup, penetracija rasla a Vibera nije bilo. To mi je kao da dobiješ otkaz i ostaneš bez posla a nastaviš kupovati jastoge i lososa jer si "navikao". A šta s narodom na birou, koji skapava? Što se tiče otkaza naravno da nisam mislio na radnike koji uvode moju tv i sl, nego na mamine i tatine sinove žene i tetke stranačkih kolega (ili kolega direktora po principu Ja ću tvog kod mene u Telecom ako ćeš ti mog kod tebe u npr Centralnu banku) koji su savjetnici savjetnika, savjetnici planera, marketinški asistenti za razvoj ili razvojni planeri marketinga itd isl. Ja u ovom planu jednostavno ne vidim nikakve akcije ni pozitive. Totalna pasivnost i grickanje ono malo kolača što se ima. Šta je direktor mislio da uošte radi sa ovakvim planom? Pa da nikako ne dolazi na posao i pusti da se sve odvija samo od sebe bilo bi upravo ovako kako je stavio u plan.
Neki od dionicara sto je bio na ovoj skupstini kaze da je prije skupstine pogledao Plan poslovanja, a onda malo racunao i na skupstini iznio zaključak da je ovaj Plan poslovanja komotno postavljen, da se može vrlo lako ostvariti ili premašiti. Uporedio je sa mtel i rekao da mtel sa oko 2.100 radnika ima gotovo istu dobit kao i BH Telecom sa 3.400 radnika, odnosno da je dobit BH Telecom po radniku oko 20.000 KM godišnje, a da je mtel dobit po radniku oko 44.000 KM godišnje. Njegov je zaključak bio da bi BH Telecom, iako je to nepopularno predlagati, trebao smanjiti broj radnika na oko 2.300 radnika.

Ovaj dioničar je kritizirao i druge stavke iz Plana poslovanja (najviše stavke iz rashoda koji nisu u funkciji povećanja prihoda) iz cega se moglo vidjeti da je ekonomista, a za svoje izlaganje rece da zna kako nema uticaja na odluku skupštine i da će taj Plan poslovanja biti usvojen. Međutim, na opste iznenadjenje skupstine nije usvojen Plan poslovanja.

Kada sam se malo raspitao za ovu najvecu donaciju od 137.000 KM za UKCS, rekoše mi neki iz BH Telecom koji se bave sudskom naplatom potraživanja da je UKCS dužan BH Telecomu preko 200.000 KM, a evo sad im se još daje donacija.
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Onaj koji bi trebao uraditi restrukturiranje nema pravu podršku i čak i ako se uradi, to neće biti profesionalno. Onaj ko je postavljen za direktora je postavljen zato što ga je postavila stranka. Ista ona stranka koja je postavila par hiljada ljudi ispod njega.
Nije taj direktor došao konkursom.

A smanjenje plata nema logike jer opet najviše osjeti obični radnik koji se slomi na terenu(načelno rečeno, ipak i oni imaju oduška) i onda direktori gledaju da onim ispod sebe smanje platu više nego sebi. Nikad nije obratno.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ma i ja mislim kao Panzer.

Naivno je misliti da će neko otpustiti mamine i tatine sinove i sl. Čak i da dođe strani vlasnik, ni on ne bi posezao za otkazima djeci i ženama utjecajnih ljudi. To jednostavno ne ide tako ni na zapadu, bez obzira na ideale i utopije koje gaje naši ljudi. Samo da bi ih stranac iskoristio maksimalno koliko može - to bi sigurno.

Drugo, što bi smanjivali plate kada pozitivno posluju? Da je to čisto kapitalistička firma po uzoru na naše tajkune, vjerovatno bi već odavno to uradili, ali ovako... Ići će vjerovatno na smanjenje troškova plata kroz prirodni odliv zaposlenika.

Što se tiče Mtela - tamo je situacija puno lošija nego što izgleda. Tamo imaju smanjenje plata, nezadovoljne radnike, pad tržišnog učešća, a dobit se održava koliko-toliko vjerovatno računovodstvenim gimnastikama.

Ovo meni izgleda smiješno, isto kao da su telekomunikacije svugdje u svijetu u usponu sa prihodima, dobiti i sl. a samo BHT ima pad, pa sada svi kritikuju. Činjenica je zapravo da je ova industrija doživjela svoj vrhunac prije 6-7 godina i da se sada može očekivati samo "konsolidacija", jer je u padu već zadnjih nekoliko godina...
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Mi jednostavno ne možemo naprijed ako upravljanje firmom ili državom posmatramo kao takmičenje za oskar popularnosti. Firmu i državu treba voditi prema ekomskim kriterijima, prihod, profit, uspješnost i sl, bez ikakvog drugog kriterija. Tako se radi i u svijetu otkad postoji. A onda se radna mjesta otvaraju sama od sebe, kao posljedica a ne kao cilj. U nas se natrpaju rudnici lažnim radnim mjestima, natrpaju telecomi, željeznice, grasovi, agencije, ministarstva, u penziju se šalju ljudi sa 45 godina na budžet. A onda kad se firme počnu urušavati od tereta a država od silnih obaveza prema uhljebljenima, ti se isti uhljebljeni počnu tretirati kao da su svezani lancem za privilegije a njihove lažne i nezaslužene plate kao nekakva stečena prava. A održavanje tih prava, koje je ustvari nemoguće dugoročno, privremeno finansira štampanjem obveznica i trezorskih zapisa. Do konačnog raspada, revolucije, borbi za korom hljeba u kontejneru. Ako hoćemo bolje moraju se raditi nepopularni potezi, hitno, samo su takvi efikasni i samo će nas takvi izvući. Titranje svakome ko počne prijetiti štrajkom glađu i li neradom, blokadom cesta i sl jednostavno ne smije više prolaziti. Treba nam nepopularnih poteza, što više i što nepopularnijih i radikalnijih to bolje za ovu državu.
A ovo za što bi smanjivali plate kad pozitivno posluju? Da pozitivno, ali sa sve manjom dobiti. Može i ovako, što imaju iste plate a dobit se prepolovila? Posebno jer te plate nisu prosječne nego nadprosječne. Plus ovo da treba zadržati mamine i tatine sinove zato jer ih ne bi otpustio ni strani vlasnik jer su "uticajni". Jbt nema manje zemlje na svijetu sa više uticajnih i važnih ljudi. Otpustiće ih svako ko je vlasnik firme a pare su njegove a ne državne. Kakvih je uticajnih hiljadu i po uhljebljenih. Pa mi nemamo uticajnih ljudi nikako, imamo hiljade straničkih pijuna koji trguju uticajem kradući državu to je njihov "uticaj", sve sitna riba pljuckavica koja privremeno rasprodaje dio državnog dobra koje ga je zapalo da upravlja a koje je neko nekad drugi stvorio. Danas su uticajni a već sutra možda budu u nekom bloku u zatvora Zenici u redu za supu.
Post Reply