Bosnalijek

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Slazem se, previse filozofiramo umjesto da gledamo kako maksimalnu korist izvucemo
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Nemam ni ja nikakvu informaciju ko je kupac po ovih 15.51.Ali iz reakcije SASE ,vlade i Udruženja poslodavaca,mogu sa skoro pa potpunom sigurnošću reći da je kupac iz raje,znaći domaći!Kada bi sad i napisao za koga mislim da je ovo kupio ovi bi se profesionalni branioci kriminala odmah zapitali od kud to ja znam,kao što su onako bzstidno zaključili da sam ja od nekud znao da oni drugi nisu imali dovoljno sredstava za veću cijenu.A da bi to neko mogao zaključiti mora jednostavno i znati ponešto o svemu tome!Ljudi koji razmišljaju,a ne slijede samo instikte i historijske frustracije,ili direktne naloge ,mogu ponešto i zaključiti!A sada vaso stavljam da se do ponedjeljka,tada će vjerovatno biti objavljeno ko je to kupio!
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:Slazem se, previse filozofiramo umjesto da gledamo kako maksimalnu korist izvucemo
Pa ne znam šta se može učiniti kad ne znamo ni ko je kupio, je li neko ko će ići na tender ili je Haden(ovac) itd, je li prošla transakcija ili nije i sl. Smatram da činimo već samom diskusijom ovdje, rasplitanjem nejasnih stvari, mnoge stvari koje su imale odjek zakotrljale su se baš ovdje. FDS bi otišao po 50 da mi nismo ovdje "filozofirali". A u principu vjerovatno se svakome čini da svi drugi "filozofiraju" a on sipa bisere od prijedloga.
Maksimalnu korist ćemo izvući najlakše zalažući se da prorade institucije, regulatori, pravna država.
Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Bosnalijek

Post by Racio »

montypython wrote:
insider wrote:Slazem se, previse filozofiramo umjesto da gledamo kako maksimalnu korist izvucemo
Pa ne znam šta se može učiniti kad ne znamo ni ko je kupio, je li neko ko će ići na tender ili je Haden(ovac) itd, je li prošla transakcija ili nije i sl. Smatram da činimo već samom diskusijom ovdje, rasplitanjem nejasnih stvari, mnoge stvari koje su imale odjek zakotrljale su se baš ovdje. FDS bi otišao po 50 da mi nismo ovdje "filozofirali". A u principu vjerovatno se svakome čini da svi drugi "filozofiraju" a on sipa bisere od prijedloga.
Maksimalnu korist ćemo izvući najlakše zalažući se da prorade institucije, regulatori, pravna država.
Pa cijelo vrijeme to i tvrdim, da trebamo uticati na poboljšanje regulative. Ona je loša i onda se događa da maheri iskoriste lošu regulativu.
Ali šta mi imamo od toga i tko je kupio i zašto je kupio ako je to urađeno po pravilima. Eto ne znamo ni tko je drugi kupac, neki koji tvrde da prvi nije imao sve pare vjerovatno znaju tko je drugi, eto neka vlada da njemu za njegovu ponudu..... šta smo mi tu bolji ili gori... o tome je riječ.

Ovdje samo netko ganja nekakve nepravilnosti, da mu je znati tko je koga poklopio, sa čijom ženom je legao u krevet i je li mu Hašimoto veći ili manji od njegovog pogleda i standarda. Pa dosta tog balkanskog seljakluka i ulaska u spavaće sobe.
Ljudi na zapadu kriju kad dobiju nasljedstvo, kriju kad dobiju na lutriji, imaju tajna financijska društva koja su zakonom regulisana itd jer su predmet ucjene, imaju poslovni interes da se nezna. Masu kompanija nastupa preko tajnih društava, da smanje svoju izloženost, ali je to Zakonom u tim zemljama u okviru regulative itd. Ne mora značiti da se odmah radi o kriminalu i lopovluku. To je samo kod nas " pravilo".

Kod nas čim se komšija pojavi da je kupio Jaguar a nezna komšiluk otkud mu....on je lopov ili mu je žena zaradila kao radodajka.
Nije ni čudo da tapkamo u mjestu, sa takvom pameti... u nas je svaki pomak...lopovluk. Ne znam kako to nekima ne dosadi njušiti tuđe guz..., da vide da li smrdi, nažalost neki ne mogu drugačije ali... to je bolesno stanje na žalost.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Slažem se potpuno,radi se zaista o bolesniku!Jer niko zdrave pameti ne bi ovako nešto ni pomislio akamo li napisao!Pa svijet se zabavio nama i našim lopovlucima a onda slušam ovdje nekog bolesnika kako to smatra pomacima,te evidentne lopovluke¨!
Potpuno mi je svejedno koliko će se još luđaka pridružiti nekoj ludoj ideji,i naravno nikada nisam ni očekivao ništa od ovih i ovakvih.Ja sam se ovdje bavio samo tim pomacima,kako kriminalne rabote naziva ovaj bolesnik!I potpuno sam siguran da sam u svemu tome imao i nekih rezultata,i zato ću to i dalje raditi!Pa tamam posla da očekujem da me kriminalci podrže u borbi protiv njih samih.A da nemam podršku od onih koji se brinu o sebi i svojoj imovini,o ljudima oko sebe i društvu u kome žive,ne bih ovo ni radio!Ne bih ovim mediokritetima sa dna kriminalne jazbine pružio priliku da u svojoj anonimnosti istresaju baš svoje smrdljive gaće po meni!
Pored podrške,čovjeku snagu i podsticaj daju i oni koji mu se na sve načine suprostavljaju.Oni mu na taj način stavljaju do znanja koliko je uspio u borbi protiv njih i njma sličnih!
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Onda ćeš imati i dalje posla jer sve vuče na to da je ovo kupio hadenovac.
I kako god kažu da nije bitno ko je kupio, nažalost bitno je. Svakako im je više stalo da i dalje imaju kontrolu a evo već se poziva na harmoniju i dogovor.
Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Bosnalijek

Post by Racio »

panzer wrote:Onda ćeš imati i dalje posla jer sve vuče na to da je ovo kupio hadenovac.
I kako god kažu da nije bitno ko je kupio, nažalost bitno je. Svakako im je više stalo da i dalje imaju kontrolu a evo već se poziva na harmoniju i dogovor.
Pa ko poziva na dogovor, onaj što je kupio ili Haden koji ima najveći paket? Jer ako je kupio hadenovac, kako kažeš zašto bi pozivao ikoga na dogovor?
Sve su to tuđe brige, mene bi više zanimala strategija i nastup malih dioničara vezanih za naredne aktivnosti vlasnika velikih paketa.
N.p.r Može li se postići dogovor o cijeni ispod koje se ne bi trebalo ići u prodaji itd. Da li je takav dogovor moguć i kako ga napraviti a ova priča tko je kupio je nebitna.
Stalno sam bio skeptik da će to biti velika proizvodna kompanija i vidjet ćemo jesam li bio u pravu a koja bi bila najpoželjnija ali.... mi nismo realni. U uslovima kada ni Ustavni sud svoje odluke i presude ne može provesti u BiH i kada gedžovani prave referndume, kada se prijeti ratom, kada se samo priča o kriminalu koga istražuju kako neki vole reći mediokriteti i amateri u takvim okolnostima očekivati Krku, Pfizera ili Astra Zeneca itd je krajnja utopija. Jedva su se i ova 2 kupca pojavila.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Kako rekoh, bitno je ko je kupio.

Ni u jednom trenutku ne treba zaboraviti da haden nije imao namjeru preći 30 % vlasništva ali je volio da ima 100% kontrolu nad upravljanjem. I to funkcioniše.
I ako je imao namjeru da tako ostane odnosno da mu se pridruži "povezano lice" onda bi uradio sve na aukciji pa makar i dao nalog bez pokrića. Jer čak i da povezano lice kupi dionice po većoj cijeni od tržišne niko nema potrebu da raspiše tender jer hadenovci nemaju potreban iznos za tender. Nisu ga imali ni kod prvobitne kupovine ali su iskoristili sve moguće načine,legalne i nelegalne da preuzmu potpunu kontrolu nad upravljanjem.

Kad imaju punu kontrolu onda mogu dividendu, ne isplatititi nikako ili isplatiti minimalni iznos jer i tako se diktira tržišna cijena.

U tom slučaju dogovor malih dioničara ne može pomoći. Teoretski kažem dogovor jer je praksa pokazala da većinu malih dioničara boli nešto za svojim dionicama tako da nema šanse za bilo koji dogovor pogotovo za određivanjem cijene. Koja se usput može diktirati sa nekoliko naloga.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Naravno da je bitno ko je kupio, ustvari ništa drugo i nije bitno. Kao što je već i Panzer rekao ako je kupio Hadenovac- nemamo se mi šta dogovarati oko min otkupne cijene kad tendera neće ni biti. I dosad su vladali sa ovo dionica što su imali i nije im trebalo više u ovakvoj državi, a sad bi imali još 19 % pod kontrolom ako ne direktno. Jedina korist za male dioničare bi bila da je sad jasno da realna cijena nije 10-11 nego mnogo viša (ne pada snijeg da pokrije brijeg nego da svaka zvijer pokaže trag) i da eventualno dijele malo više dividende jer su malo više vlasnici. Eto istjerani su na čistac i sad znamo da je stvarna cijena iznad 15,5. Ako je kupac NE Hadenovac onda možemo oćekivati svašta sa velikom vjerovatnoćom rasta iznad ove tenderske, možda i preko 20. Uostalom iznio sam prethodno više najvjerovatnijih teorija za dalje.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

AKo je kupoac Hadenovac ne treba zanemariti cinjenicu da je bio i drugi kupac. A taj drugi vjerovatno ima planove s Bosnalijekom jer ne bi kupovo 19% firme samo zato sto mu se kupuje.

Mozda sada ako Haden ima 50% firme moze fino da upakuje kontrolni paket od 50% i proda ga zainteresovanom kupcu.
Post Reply