Bosnalijek

mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Bosnalijek

Post by mendo »

već staro ali ipak interesantno...
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Veoma je tesko dokazati da li je bilo pokrica ako je uplaceno isti dan, da li je uplaceno, mozda je na nekoj drugoj banci uplaceno pa kasnilo breko kliringa, mozda je banka kasnila....

Mada ponavljam najbitnije je: da li je kupac Hadenov ili neko drugi?

Cudo slavuj ne zna:)
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ako u trenutku unosa naloga nije bilo dovoljno sredstava na računu onda tu nema priče. Priča "Kliring ne kliring" ne prolazi. Eventualno može nedostajati novac za proviziju ali to nema veze kod velikih kupaca.

A VGT je sigurno znao koliko ovaj drugi ima i zato traži istragu. Uglavnom ovo je vrlo dobro.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

A zar istragu ne bi trebalo traziti od Komisije a ne od berze.

Opet ponavljam utvrditi tacana momenta kada su pare bile na racunu je ceoma tesko (ako je priliv bio isti dan) i zavisi od banke do banke
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Bosnalijek

Post by slucajni prolaznik »

Moram priznati da nisam nikakav stručnjak glede pravila funkcioniranja ovakvih transakcija ali kad pročitam neke stvari ( komentare ) ovdje naprosto se zapitam pa gdje mi to živimo ? Vjerojatno se ovdje s puno prava mjesecima ili godinama piše o lošim stvarima na sase , o lošim brokerima i svemu što se dešava ..a onda pročitam kako pojedinci ladno komentiraju da je VGT znao koliko ima onaj u SEE ,kao rekli mu iz banke onog drugog !!! Jel nam to normalno zato što ovaj put kao "ne oštećuje nas male dioničare" ,pa ćemo to uzeti kao normalno ?? Jel to znači da ja ili bilo tko drugi sutra mogu otići u bilo koju banku i tražiti stanje vašeg novca na računu (legalno ) a onda ako mi to oficijelno ne budu dali ( a neće ) tražim nekoga tko će mi to šapnuti ?? Da skratim , ukoliko se desio bilo kakav propust u ovoj transakciji onda sam 100 % za sankcije i brokeru i kupcu ..ali ako se pokaže točnim da se do "spoznaje petljavine" došlo na način koji sam gore pomenuo onda treba istražiti i tu vrstu prekršaja …ne znam baš hoće li biti lijepo bilo kojoj banci ( a vjerojatno ovo nije išlo preko neke male domaće ) ako se sazna da je neki službenik onako , bez loše namjere samo šapnuo ovima iz VGT da "kupac 15,51" nije imao novce prebačene brokeru u trenutku transakcije …biće interesantno svakako ...
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

@insider. Sve to nema veze sa brokerskom procedurom. Meni nikad nisu dali da izdam nalog dok oni ne vide puni iznos na rn. Makar to bila i razlika u par KM.

Ako stvarno nije bilo onda je priča jasna. Osim u slučaju, kao što kaže slavuj da je skrbnik ali onda se VGT ne bi bunio jer sigurno zna koliko je bilo na rn.

I rekoh ovo je mala pandorina kutija. Kako VGT zna? Kako su ovi dali nalog bez pokrića? I sve ostalo što se dešava na berzi kako bi se pojedincima omogućilo da budu "jednakiji od ostalih"?

Sad je to izašlo na vidjelo kada je državni udio u pitanju.

I tu, i Raiffeisen i Borsa Istanbul imaju krivicu. Jasna pravila igre u finansijskom svijetu moraju odrediti najveći igrači a oni su ovdje bili najveći i vidi se kako se kockaju sa svojim imidžem.
Last edited by panzer on 07 Oct 2016, 08:39, edited 1 time in total.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

A koliko vidim banka preko koje radi SEE Investment je Unicredit, vidjet cemo da li ce se toliko smjeti dirati, ipak je to hrvatski lobi
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ponovicu opet, onaj ko je dosao da u cetvrtak mrsi konce ovdje nije to u ponedeljak odlucio.
Sve su prilike da se prasina digla jer nije kupac onaj koji je ranije dogovoren.
Sad, taj mora ili da je blesav ili je mnogo jaci.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Mozda je neko iz FYRM taj ko mrsi racune
Post Reply