Bosnalijek

slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Bosnalijek

Post by slucajni prolaznik »

Iako nemam nikakve osobne koristi od ove prodaje ,drago mi je da se eto završilo …možda onim koji su nas mjesecima ovdje ubjeđivali kako je sve kriminal ,namješteno itd ( ne samo bsnl već i fds i sosor) , koji samo što klingonce nisu uveli u priču , koji su nam prepričali sve tračeve s pijaca i kafana , možda njima nije ..al da se ne bavimo s njima sada ..meni kao prva na pamet pada činjenica da je kupac ( ma tko je ) platio samo 1 pfening više od cijene s prošle aukcije …(ako se dobro sjećam tada je bila 15,50 KM ) …to samo govori da nikakve pisanije , teorije zavjere is l neće nikoga natjerati da kupi ili ne …"gospodin kupac " će dati novce ,onoliko i kada on želi …nije li ovo najbolji primjer tomu ? dakle siguran sam da je ovaj današnji kupac mogao to učiniti i prošli put ..jednostavno je iskoristio svoju ulogu i moć …i neka mu je sa srećom ma tko bio ..:-)
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

slucajni prolaznik wrote:Iako nemam nikakve osobne koristi od ove prodaje ,drago mi je da se eto završilo …možda onim koji su nas mjesecima ovdje ubjeđivali kako je sve kriminal ,namješteno itd ( ne samo bsnl već i fds i sosor) , koji samo što klingonce nisu uveli u priču , koji su nam prepričali sve tračeve s pijaca i kafana , možda njima nije ..al da se ne bavimo s njima sada ..meni kao prva na pamet pada činjenica da je kupac ( ma tko je ) platio samo 1 pfening više od cijene s prošle aukcije …(ako se dobro sjećam tada je bila 15,50 KM ) …to samo govori da nikakve pisanije , teorije zavjere is l neće nikoga natjerati da kupi ili ne …"gospodin kupac " će dati novce ,onoliko i kada on želi …nije li ovo najbolji primjer tomu ? dakle siguran sam da je ovaj današnji kupac mogao to učiniti i prošli put ..jednostavno je iskoristio svoju ulogu i moć …i neka mu je sa srećom ma tko bio ..:-)
Da I kako to ova kupovina demantuje išta? Evo ja sam bio ubjeđen odavno da će ovo uspjeti čaki da će biti više interesenata od jednog a istovremeno sam ubjeđen i jasno je kao dan da je berza puna muljaže i kriminala svake vrste. Je li to sad priča ova aukcija uspjela pa slijedi sve same poštenjačine na berzi. Ili Fadil nije pričao ono za SOSOR, i bezbroj drugih stvari. Ovo je prije dokaz da kad neko hoće da kupi ne da se lako omesti a i to pod uslovom da je pravi i ozbiljan kupac. Ko zna ko sve NIJE izašao na aukciju i zašto. Ono što ovo dokazuje a što ne treba ni dokazivati je da tržišna cijena nema nikakve veze sa stvarnom vrijednošću (što su se neki ovdje ubili da dokažu) bar ovdje kod nas i da se stvarna samo povremeno pokazuje (primjer FDS mogao se mjesecima mrcvariti na 50 a onda dođe kupac i da 83, ovdje na BSNL 10 a čim dođe kupac 15,5; BIG 2,5 i 6,5. Dakle upravo suprotno ovo dokazuje baš da je sve lažno i izvještačeno i ništa nije kao se čini. I još nešto, ni ova cijena nije realna i da je bolje odrađen posao sa animiranjem kupaca bila bi ona i 20 i više.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Bila bi davno 20 KM da nije onog što je sjedio "u miru istražnog zatvora..."
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Mogla bi biti 20 da je kontrolni paket u pitanju, a sto drzava nije ucinila da se makar libijski fond pridruzi u ponudi, to je druga prica. Mislim da se to moglo zavrsiti. Nebitno ko u Tripoliju treba da potpise, neko se mogao naci.
Dok ne saznamo ko je kupac, ne mozemo reci da je ovo dobro ili lose. Ova cijena ne znaci da cu ja, ti, bilo ko drugi, moci prodati svoje dionice po ovoj cijeni, sutra, ili bilo kad.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Bosnalijek

Post by slucajni prolaznik »

@sabure no 2
U kojem dijelu mog zadnjeg posta si pronašao netočan navod ili neistinu koju ti kao analiziraš ili demantiraš ? tko je pisao o realnosti cijene ? ja sam samo rekao da će gosp. kupac platiti onda i onoliko koliko procjeni da mu vrijedi ? pusti se spinova na način da ako bilo tko napiše nešto što tebi ne odgovara ,kao odgovor mu plasiraš priču koja tebi odgovara !! ne trebaš mi pored dobrog vida preporučivati očnog ljekara jer i sam vidim da se npr. danas bsnl trgovao po 11,8 KM a aukcija završena po 15,51 KM ..to naravno ne znači da je niti 11,8 niti 15,51 realna cijena ..to znači ,ako je aukcija u pitanju , danas kupac procejenio ,ponudio i dao ponudu 15,51 KM …meni ,tebi i ostalima preostaje da ovdje pišemo manje više s argumentima ili da ponudimo 15,52 KM i dokažemo da vrijedi više ...
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Kriminalci i budale nisu samo negdje drugdje,nego i ovdje,među nama!I to je činjenica!
Naravno da je i ovo bilo dogovoreno,sve unutar stranke.Ali postoje i druge stranke,i drugi interesi!I baž zbog toga je ovo bila prava aukcija!I to po znatno većim cijenama od onih koje su razni stručnjaci analizirali i ovdje,i po medijima.I naravno ,više i od one koju je ovaj stečajni federacije ,čak i tako nisku, neviljko zatražio!!JEr po njegovom,u nas ništa ne vrijedi,dok ne dođe u ruke jarana!
Kao što je dogovoreno,i to kod Novalića,da će Sejo Babić dobiti Sarajevo osiguranje na sniženju,pošto je grupi koja je hadenizirala FDS,prodao svojih više od 22 hiljade dionica FDS po cijeni znatno nižoj od one po kojoj su odlučili da opljačkaju budžet i male dioničare!
Samo kriminalcii i budale to ne vide!
Nama dioničarima ostaje da čekamo,da vidimo je li ovo Uzunović našao partnera za zajedničko upravljanje bez tendera ili je to možda potencujalni vlasnik Bosnalijeka!
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

slucajni prolaznik wrote:@sabure no 2
U kojem dijelu mog zadnjeg posta si pronašao netočan navod ili neistinu koju ti kao analiziraš ili demantiraš ? tko je pisao o realnosti cijene ? ja sam samo rekao da će gosp. kupac platiti onda i onoliko koliko procjeni da mu vrijedi ? pusti se spinova na način da ako bilo tko napiše nešto što tebi ne odgovara ,kao odgovor mu plasiraš priču koja tebi odgovara !! ne trebaš mi pored dobrog vida preporučivati očnog ljekara jer i sam vidim da se npr. danas bsnl trgovao po 11,8 KM a aukcija završena po 15,51 KM ..to naravno ne znači da je niti 11,8 niti 15,51 realna cijena ..to znači ,ako je aukcija u pitanju , danas kupac procejenio ,ponudio i dao ponudu 15,51 KM …meni ,tebi i ostalima preostaje da ovdje pišemo manje više s argumentima ili da ponudimo 15,52 KM i dokažemo da vrijedi više ...
Ja sad ne znam o cemu pricas gospodine Slucajni. De se malo presaberi, pojasni i vrati ton u normalne okvire.
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

proleter wrote:Za Fadila mi je lako.
Ovdje se postavljaju dva suštinska pitanja:
1. Tko je kupac?
2. Šta za male dioničare znači ova cijena i šta mogu očekivati dalje?

Ipak su tri pitanja :lol: :lol:
Mnogo je ovdje mogućnosti raspleta pa je teško i analizirati sve varijante. Generalno dobro je za male dioničare. Ako ništa pokazalo se da tržišna cijena na SASE ne pokazuje pravu vrijednost ni ove ali ali i malo koje druge dionice. Tavori mjesecima ili godinama na 10-11 KM, obara se prometima od 50 ili 100 kom ali čim cijenu ne diriguju šibicari (a to je slučaj kad su volumeni van njihove lige) ode gore za 50%. Dakle teže će je ubuduće i oboriti tako lako, sad kad je to očito i onima van ovog foruma
E sad 2 jako ovisi od 1 Ako je kupac NE-Haden, dakle nisu ni oni ni lica povezana s njima pogotovo veća ozbiljna firma iz branše. Vrlo je vjerovatno da će nastaviti prema većinskom vlasništvu a možda i prema 100%. U nekom trenutku će preći limit za tender a onda će im ova današnja količina sigurno značajno uticati na ponderisani prosjek i otkupnu cijenu. Ima naravno mogućnost da i takva firma kupi i od Hadena, Libijaca i sl. Sumnjam da bi ovi dali ispod 16-17 ili čak i više (znamo zašto), e sad je pitanje da li bi sve to išlo preko berze ili ne. Lično sumnjam da bi veliki i ozbijni igrači pokušali bilo kakva muljanja, prvo jer ne vole ni najmanje rizike (vidjeli smo svi šta se desilo sa VW u zadnje vrijeme, zbog gluposti), takvima je cijena u stvari najmanji problem a ovo 15,5 im je jackpot.
U slučaju da je kupac firma bliska Hadenu odnosno povezana lica možda bi se mogao izbjeći tender i otkup od malih dioničara ali po meni to je okrupnjavanje vlasništva na mala vrata i ako bi to bile posredno Hadenove dionice ili čak direktno mislim da bi i to bilo pozitivno (ne tako pozitivno kao prva varijanta) iako možda ne bi bllo otkupa, ali sam uvjeren da bi poslovanje bilo još bolje bila bi veća mogućnost podjele dividende, jednostavno jer bi više dividende išlo njima samima nego pri 29,9 %.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Razmisljam drugacije ako je Hadenov saveznik kupac.
Jednostavno su u stanju u ovoj zemlji ispumpavati novac da namire dugove. Imace NO radice sta hoce i ne moraju dividendu nikad isplatiti, ili je drzati na istom nivou sto bi ulaganje u dionicu koja ti donosi 30 feniga godisnje svelo opet na vrijednosti do 10-11 maraka.

U slucaju da je igrac van njihovog kruga, slijedi neprijateljsko pruzimanje koje je uvijek malim dionicarima najpozeljnije.
Oni nisu dosli danas tu, vec bi morali biti od ranije. U nekom fondu i sa nekim dogovorom sa libijskim fondom.
Zapravo ako je tako, oni vec danas imaju jednaku kontrolu kao i Haden i mogu ici da pokupe samo slobodne dionice s ponudama do 20 maraka.
Treba gledati sta se desava sutra na berzi.
Post Reply