Fabrika duhana Sarajevo

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Investitor »

slavuj wrote:Novalić ima običaj reći ,kao opravdanje svojim postupcima:Nije ovo privatizacija,ovo je prodaja manjinskog diojela!Dakle,svojinska transformacija je obavljena po Markoviću.Ne mogu se ovog momenta sjetiti da li je dio otišao i upiscom dionica na osnovu sertifikata!
Ja sam po ovom pitanju telefonski zvao u Komisiju za vrijednosne papire i zamislite ne žele da mi odgovore kao dioničaru da li je CID u zakonskoj obavezi da dostavi ponudu za otkup preostalih obaveza, kaže gospođa obratite se pismeno. Poslije toga nazovem i dvije brokerske kuće (od kojih je jedna Raiffeisen brokers) i dobijem odgovor da "misle" da nisu obavezni, pri tome navodeći član 14. stav h, Zakona o preuzimanju. Kakva je ovo država da Komisija neće da da odgovor o tumačenju Zakona, a brokeri "misle" da nisu obavezni....a forumaši o svojinskoj transformaciji imaju svoje mišljenje...
PS. Kaže mi ova iz Komisije da pratim medije i obavijesti.....
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Za samo 15 tak dana nakon aukcije cijena ode dolje 10 % !!! Za to su naravno krivi iz FDS-a , kriv je CID,kriv je BAT …jedino nisu krivi pošteni investitori :-)
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

BAT je rekao da ce biti tender odmah poslije kupovine.
Zasto bi kupili dio firme kada mogu kupiti cijelu BiH koliko su jaki.

Ovdje izgleda samo panzer i ja djelujemo pozitivno po osnovu ove price svi ostali vide samo kradju i prevare. Ne kazem da ih nema (i to puno), ipak je ovo Bosna, ali treba malo i svjetlije gledati.

I po ko zna koji put ponavljam: Vlada ponudila po 83,5 da je bila potraznja i da to sve toliko vrijedi sama cijena bi otisla gore. Bio jedan kupac i dobro da i ovako prodje.
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Da se razumijemo,ja ne mislim da će nas opljačkati BAT,jer on će ovdje dobiti samo duhanski biznis možda malo jeftinije nego da je išao transparentno,a ne po ovakoj,kako i sami kažu,komplikovanoj proceduri!Vjerovatno jeftinije onoliko koliko košta ova pozajmica koju je dao NJIMA!A oni su svi kriminalci koji su organizirali ovu ujdurmu.Neki od njih će biti samo ograničeno honorirani,poput recimo Novalića i ovih brojnih sitnih kriminalaca sa spiska transakcija u RVP,a drugi će opet uzeti sve ostalo!A to je razlika između realne cijene i ove koju je CIN platio !A oni će sigurno nju ,realnu cijenu,znati utvrditi kada budu BAT-u prepuštali duhanski biznis!E sad,trebam li ovdje da tim kriminalcima postavim i fotografije,ili ih neki več i poznaju!Oni koji nbe znaju ko su ti lopovi,ne trebaju očito ni znati!Valjda će im biti lakše ako ne znaju kod koga su njihove i Vladine pare!

PS
Dobro ti je rekla ta iz KOMVP;!A da si pratio medije vidio bi da je taj CID u zakonskom roku obavijestio javnost da će raspisati tender za kupovinu ostalih dionica u skladu sa zakonom!
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Investitor »

slavuj wrote:PS Dobro ti je rekla ta iz KOMVP;!A da si pratio medije vidio bi da je taj CID u zakonskom roku obavijestio javnost da će raspisati tender za kupovinu ostalih dionica u skladu sa zakonom!
To što je uradio CID je samo obavijest šta namjeravaju uraditi i to nikoga ne obavezuje! Problem bi mogao nastati (ne kažem da hoće) ako oni nisu u zakonskoj obavezi raspisivati tender, po ovom tumačenju brokera. Sa druge strane, ako je to tako jasna pravna situacija, kao što tvrdiš, začuđuje činjenica da mnogi mešetari neće da da zarade u kratkom periodu 4-5 maraka po dionici bez ikakvog rizika! Samo naglas razmišljam! :D
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

I kod Klasa je bila slicna situacija mnogi su prije tendera prodavali ispod cijene koja je bila na tenderu. Jednostavno to ti je logika BH trzista kapitala
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Investitor »

insider wrote:I kod Klasa je bila slicna situacija mnogi su prije tendera prodavali ispod cijene koja je bila na tenderu. Jednostavno to ti je logika BH trzista kapitala
Kod Klasa cijena je bila malo ispod one na tenderu, dok je ovdje razlika znatno veća!
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Zakonska je obaveza da se u roku od sedam dana obavijesti komisija da će se raspisati tender i,i prodati ono što je iznad praga!I CID je baš to uradio!
Odmah da se razumijemo,u ovih vaših poštenjačina sve je moguće,pa čak i da ne bude tendera!I Hasana A.P.Čelama sve ima svoju tarifu!
Ali ,ponavljkam:Kupovina je tako povoljna da niko nije lud da je ne završi!
A što se tiče trenutne trgovine,kako se ne zapitate koliko košta ova kupovina na 75 ,postoji na ime,fiksni dio provizije.Naravno ne za vlasnike brokerske kuće!I kako to da recimo,oni što su malo prije prodali 5 dionica po 75 i što će opet sutra to uraditi,sad trenutno ne daju po 76!
I neću vam više pisati dok tenmder ne prođe!Izuzimam naravno situaciju u kojoj će se eventualno pisati o podignutim optužnicama!
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

Brkas jabuke i kruske. procentualno Klas i FDS sa cijenom su blizu. Kod Klasa je osnovica bila 6 KM, a kod FDS 83,5. Znaci razlika je 14 puta. Mozda zbog razlike u KM-ovima (ne u procentima) to djeluje veliko.

Procenti su bitni:)
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Investitor »

insider wrote:Brkas jabuke i kruske. procentualno Klas i FDS sa cijenom su blizu. Kod Klasa je osnovica bila 6 KM, a kod FDS 83,5. Znaci razlika je 14 puta. Mozda zbog razlike u KM-ovima (ne u procentima) to djeluje veliko.

Procenti su bitni:)
Mislim da ti nisi te procente dobro izračunao, od objave tendera za klas 10.05.2014 pa do tendera najniža cijena je bila 6 km što je nekih 6 % u odnosu na 6,4, koliko je bila na tenderu. Kod fds je danas na cijeni od 75 KM taj procenat 20%, a da ne govorimo od dana (16.9.2016) kada je CID kupio državni udio moglo se kupiti i po 69 km što iznosi odličnih 25%.
Post Reply