Bankarski sektor
Re: Bankarski sektor
Idu krediti i nize od 2.8%. Ja kao laik u ovim stvarima stvarno ne vidim toliki problem u bankarstvu federacije. Bar svi parametri tako pokazuju. Cak raiffeisen i unicredit previse zaradjuju (ovo reci je smrtni grijeh kapitalizma). Ali cijenim vase osvrte na bankarski sektor. Neke stvari mi budu jasnije
Re: Bankarski sektor
Nakon što je američko Ministarstvo pravosuđa objavilo iznos o kojem se razmišlja zatražiti od najveće njemačke financijske institucije, nije samo mnogima u središtu Deutsche Banka u Frankfurtu na Majni zastao dah. Globa od 14 milijardi dolara – oko 12,5 milijardi eura uplašila je i svakog tko je imao dionice Deutsche Banka tako da je i njena vrijednost trenutno propala u bezdan. Ipak, brzo se nešto oporavila jer je i postalo jasno kako će se o iznosu još “razgovarati”…
S druge strane, svi su znali da Deutsche Bank čeka kazna za “lude godine” prije bankovne krize 2008. gdje su u bankama doista mislili da mogu činiti što ih je volja. Tako se i dogodilo da su se u američkim bankama dosjetili načina kako da, ako je neki Amerikanac digao kredit za kuću za kojeg sada više ne može plaćati rate, taj “truli” kredit od kojeg banka vjerojatno više neće vidjeti niti centa onda lijepo “spakiraju” u takozvane certifikate – i prodaju na tržištu kapitala. I čak zarade na nečemu što bi svaki normalni čovjek smatrao čistim gubitkom.
Polazeći od hipotekarne vrijednosti – koja u krizi više nije imala nikakve veze s tržišnom, banke su naveliko prodavali certifikate što su zapravo složene, logičke pretpostavke da na temelju te vrijednosnice netko doista i dobije renditu. U tom papiru se tako nižu uvjeti što treba biti strike (prijevod – udarac, dakle realizacija) u Short Put-u, što u Long Put-u i treba svakako biti iskusna burzovna lisica – doktorat iz matematike ili barem titula šahovskog velemajstora neće škoditi – da uopće shvatite o čemu se radi.
Što je najgore, neki od tih certifikata koje su se nudile i ulagačima na čitavom svijetu su imali čak odlične ocjene uglednih agencija za procjenu kredibilnosti. Zato ne čudi da su se i takve trule jabuke prodavale kao lude – i da su ulagači ubrzo morali shvatiti da su spiskali milijarde kad je tržište nekretnina u SAD konačno doživjelo kolaps.
Istini za volju treba reći kako američki ogranak Deutsche Bank nije izmislio tu – doslovce možemo reći staru poslovicu “prodaju muda pod bubrege”, ali je svakako nakon nekog vremena marljivo sudjelovao u tome. Američko ministarstvo pravosuđa je već postiglo nagodbu sa “glavnim igračima” – američkim novčarskim kućama JPMorgan Chase, Citigroup i Morgan Stanley koje su sve zajedno morale platiti globu od 23 milijarde dolara.
Utoliko onda i 14 milijardi samo od Deutsche Bank doista zvuči prilično mnogo – ne na kraju, to bi bila najveća globa koju je ikad morala platiti neka strana banka američkoj vladi. Trenutno je rekorder francuska banka BNP Paribas koja je 2014. morala platiti 8,9 milijardi dolara zbog kršenja sankcija koje su na snazi u SAD, točnije zbog poslovanja i sa državama poput Sudana, Irana i Kube.
Tako se odmah oglasila Deutsche Bank priopćenjem kako je tih 14 milijardi dolara globe tek “prvi prijedlog za nagodbu” američkog ministarstva pravosuđa i kako je banka zamoljena da “iznese svoj prijedlog”. Utoliko se može pretpostaviti da će globa na kraju ipak ispasti manja ako se američko ministarstvo uspije uvjeriti kako ta banka nije “vodila igru” i kako se tako nešto više nikad neće ponoviti.
Deutsche Bank je objavila i kako “niti u kojem slučaju neće moguće odštetne zahtjeve ispuniti u iznosu koji bi bio makar i približan spomenutom iznosu” i kako se banka nada globi koji bi bio “u relaciji onome koju su platili naši konkurenti i koji su se američkim ministarstvom složili oko znatno nižih iznosa”, piše u priopćenju Deutsche Bank. Ipak, tvrdoglavost i inaćenje pod svaku cijenu tu svakako ništa neće pomoći nego bi moglo čak i povući krivičnu tužbu zbog prijevare.
Ali obzirom da ta nagodba sa ministarstvom znači da se time podmiruju i zahtjevi pogođenih kupaca tih bezvrijednih papira i nesretnih vlasnika nekretnina iz kojih su morali iseliti, jasno je da će se globa pisati barem sa deset znamenaka. Bankovni analitičar Robert Halver iz Baader Bank procjenjuje da će globa na koncu ispasti “negdje oko 5 milijardi dolara”, što je već dovoljno da Deutsche Bank žestoko udari po džepu. Jer prošle godine je Deutsche Bank objavila rekordni gubitak od 6,8 milijardi eura, a ovogodišnjoj skupštini dioničara se moglo čuti kako je banka “stavila na stranu” oko 5,4 milijardi eura za plaćanje globa i kazni koje je još čekaju.
To ne znači da je to iznos spreman za ovaj spor jer na žalost, ovaj postupak zbog američkih hipotekarnih kredita jest jedan od većih – ali nipošto ne jedini koji se vodi protiv Deutsche Bank. Trenutno je ta banka upletena u čak 7.800 sudskih sporova i postupaka zbog nepravilnosti u poslovanju, a proteklih godina je za globe i kazne morala platiti nekih 12 milijardi eura.
Re: Bankarski sektor
Depoziti stanovništva po prvi put prešli 10 milijardi KM.
http://www.biznis.ba/bih/60259-stednja- ... amata.html
http://www.biznis.ba/bih/60259-stednja- ... amata.html
Re: Bankarski sektor
Ništa nam ne valja bankarski sektor.
Re: Bankarski sektor
I niko da smisli način da se ova sredstva u vrijeme niskih kamata privuku u investicije.
Autoput, vjetroelektrane...
Dionice vjetroparka? Zasto da ne. Obveznice za autoput? Isplatilo bi se objema stranama.
Autoput, vjetroelektrane...
Dionice vjetroparka? Zasto da ne. Obveznice za autoput? Isplatilo bi se objema stranama.
Re: Bankarski sektor
I onda shvatiš da neke kreature u organizovanim grupama koje se zovu stranke u svakom segmentu odlučuju o stanju u BIH
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ponovo je raspisala konkurs za direktora i zamjenika direktora Agencije za bankarstvo.
Konkurs je objavljen danas u Službenim novinama Federacije BiH.
Federalna vlada je putem Ministarstva finansija pokrenula novu proceduru za izbor čelnika bankarskog regulatora nakon što je obustavila prethodnu proceduru.
Na sjednici 1. septembra, Vlada je donijela odluku o ponovnom raspisivanju javnog konkursa, te utvrdila kriterije za ovaj izbor i imenovanje. Doneseno je i rješenje kojim su u Komisiju za provođenje ovog postupka imenovani Mira Bradara (predsjednica), Nusreta Čerkez, Amra Đendušić, Mirjana Vučić i Jasmin Gačević.
Imenovanje čelnika Agencija za bankarstvo predmet je spora na relaciji SDA-HDZ zbog čega su obustavljene i ranije konkursne procedure u martu ove i oktobru prošle godine.
Kao mogući kandidati za nasljednika Zlatka Barša, duogogišnjeg direktora Agencije kojemu je istekao mandat, pominjana su u medijima neka imena, poput Eugena Šuška,savjetnika državnog ministra finansija Vjekoslava Bevande ili ekonomiste Edina Hukića, ali do imenovanja nije došlo.
Trakavica sa izborom direktora i zamjenika direktora Agencije za bankarstvo tako počinje ličiti na slučaj izbora članova Komisije za vrijednosne papire FBiH gdje su imenovanja takođe dugo vremena kočena stranačkim sporenjima.
Re: Bankarski sektor
Puno je vremena prošlo od odluka Skupština banaka PBS i Bor banke o spajanju,a do danas te odluke nisu sprovedene.Prema neslužbenim informacijama javili se problemi na relaciji direktor Bor banke i Komisija za vrijednosne papire FBiH.Prema istim informacijama u cijelu priču se uključilo i tužilaštvo Kantona Sarajevo.Stvarno je nevjerovatno kako do sada ovaj proces spajanja nije završen, iako su banke dobile pozitivna mišljenja od Agencije za bankarstvo FBiH.Ako neko ima neki info nek postavi.
Re: Bankarski sektor
Montepaschi bank u zadnjih godinu dana, sa 120 na jedva 21. Vidjet ćemo hoće li biti BAIL IN ili BAIL OUT. Ja vjerujem da će Italijanska vlada parama od naroda ovo zakrpiti. Al neće se moći sve dovijeka krpiti. A vi se sekirate oko PBS-a i BOR banke.
Re: Bankarski sektor
Valjal ovaj?
Federalna vlada na današnjoj sjednici u Mostaru imenovala je Jasmina Mahmuzića stručnog kadra ispred SBB-a za novog direktora Agencije za bankarstvo FBiH
Mahmuzić je rođen 1973. godine u Tuzli. Titulu magistra ekonomskih nauka stekao je 2006. na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, a dalje akademsko i stručno usavršavanje nastavio je u Sjedinjenim Američkim Državama.
MBA diplomu dobio je na Univerzitetu „Delaware“ u SAD. Također, bio je stipendista programa State Departmenta na Univerzitetu u Dejtonu u Ohaju.
Mahmuzić posjeduje višegodišnje iskustvo u bankarskom sektoru. U periodu od 2009. do 2015. godine radio je na poziciji direktora Filijale Sarajevo u Sparkasse bank d.d. Sarajevo, a 2015. godine imenovan je za člana Uprave/izvršnog direktora u Union banci.
Značajan dio karijere proveo je radeći za međunarodne organizacije u BiH, među kojima su OHR i OSCE. Mahmuzić je autor nekoliko naučnih i stručnih radova. Trenutno završava doktorski studij na Ekonomskom fakultetu Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru. Oženjen je i otac troje djece.
Inače, na čelu ove Agencije pune dvije decenije bio je Zlatko Barš.
Re: Bankarski sektor
Opet emisija.....
Saziva se 13. Skupština društva “Vakufska banka” d.d. Sarajevo za 06.02.2017. godine (ponedjeljak), sa početkom u 11 sati, u prostorijama društva u Sarajevu, ul. Obala Kulina bana 9
Za skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:
1. Izbor radnih tijela skupštine
2. Usvajanje zapisnika sa prethodne skupštine
3. Donošenje odluke o
a) emisiji prioritetnih nekumulativnih dionica javnom ponudom I Prospekt javne emisije
b) povećanju dioničkog kapitala putem 10. emisije prioritetnih nekumulativnih dionica