ZIF-ovi

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Danas promjene na RVP među prvih 10 Zif Bosfin.Zif Naprijed kupio u petak 129.190 dionica Zif Bosfin od PODHRAŠKI RUŽICE.Nakon toga pad ovog fonda od 20%.Izgleda da ovi stručnjaci iz Zif Naprijed znaju ulagati.Nešto razmišljam da DŽEKO umjesto što kupuje nekretnine po BiH i Hrvatskoj uloži novac u Zif Naprijed ili OIF LILIUM GLOBAL.Dobro je dok imaju da prebacuju iz šupljeg u prazno.Samo se bojim šta će biti kad nestane NELIKVIDNIH dionica kao Bh telecoma,a ostanu samo LIKVIDNE kao BOSNA AUTO d.d. Sarajevo,METALOTEHNA DD TUZLA,UNIONINVESTPLASTIKA d.d. Sarajevo i tako dalje.Nek im je Bog na pomoći,a bojim se da im pomoći NEMA.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: ZIF-ovi

Post by Sitna buranija »

savjetnik wrote:Danas promjene na RVP među prvih 10 Zif Bosfin.Zif Naprijed kupio u petak 129.190 dionica Zif Bosfin od PODHRAŠKI RUŽICE.Nakon toga pad ovog fonda od 20%.Izgleda da ovi stručnjaci iz Zif Naprijed znaju ulagati.Nešto razmišljam da DŽEKO umjesto što kupuje nekretnine po BiH i Hrvatskoj uloži novac u Zif Naprijed ili OIF LILIUM GLOBAL.Dobro je dok imaju da prebacuju iz šupljeg u prazno.Samo se bojim šta će biti kad nestane NELIKVIDNIH dionica kao Bh telecoma,a ostanu samo LIKVIDNE kao BOSNA AUTO d.d. Sarajevo,METALOTEHNA DD TUZLA,UNIONINVESTPLASTIKA d.d. Sarajevo i tako dalje.Nek im je Bog na pomoći,a bojim se da im pomoći NEMA.
Pa on lagano fondove, jedan po jedan poklapa. Nekad je ovu polugu pravio preko preduzeća, a sad to radi preko fondova...
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: ZIF-ovi

Post by Sitna buranija »

Evo, opet danas Bosfin.

Naprijed, Mi Group, Eurofond, Bosfin...

Pa preko njih Iris, Šumaprojekt, Bosna Auto... nastavi niz desetina firmi...
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Nema ovome kraja,ali svi smo krivi za ovo.Rade šta hoće,a nema niko da im stane u kraj.Danas mi jedan dobar prijatelj kaže da im je ŠEF završio kurs na Vracama od 6 mjeseci za policajca takozvanog pozornika Bukvića.Kaže da ovi što mu vode fondove su polupismeni pa čak na greanici pismenosti,a neki ud njih nisu se mogli ni u Mjedenicu upisati.Toliki im je IQ bio.
Nije to ništa šta nas čeka u budućnosti.Samo jedno me čini sretnim što znam da sila nije Bogu mila.Nadam se boljem sutra,a nisam siguran da će doći.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: ZIF-ovi

Post by insider »

Alberine Investment Limited sa Kipra kupio je 22,5 posto dionica ZIF BIG Investiciona grupa, izvještava Indikator.ba.
Alberine Investment kupio je paket dionica koji je prodao slovenski MIG AM PLUS d.o.o.
Na ovaj način Alberine Investment Limited postao je najveći dioničar ZIF BIG.
Raiffeisen bank d.d. BiH posjeduje 18,5 posto, a listu top tri najveća dioničara zaključuje kiparski Salink Limited sa 8,5 posto udjela.

Na Sarajevskoj berzi 29. jula protrgovano je 2.403.298 dionica ZIF-a BIG kroz dvije transakcije u vrijednosti 6.008.232,47 KM.

ZIF BIG je najveći zatvoreni investicijski fond u BiH.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Obavještavamo Vas da je Sarajevska berza-burza na zahtjev člana Berze AW Broker d.o.o. Sarajevo zakazala vanrednu aukciju za 22. 09. 2016. godine.
Predmet prodaje je 2.403.119 dionica emitenta ZIF BIG Investiciona grupa d.d. Sarajevo (simbol: BIGFRK3) koje su u vlasništvu Alberine Investments Limited. Cijena ponuđenih dionica iznosi 6,52 KM po dionici.
Metoda prodaje za ovu aukciju je metoda 1. Simbol vanredne aukcije je BIGFRK3A.
To su one dionice kad je na Sarajevskoj berzi 29. jula protrgovano 2.403.298 dionica ZIF-a BIG kroz dvije transakcije u vrijednosti 6.008.232,47 KM.
Alberine Investment Limited sa Kipra kupio je 22,5 posto dionica ZIF BIG Investiciona grupa.Alberine Investment kupio je paket dionica koji je prodao slovenski MIG AM PLUS d.o.o.
Last edited by savjetnik on 10 Dec 2016, 10:08, edited 1 time in total.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: ZIF-ovi

Post by ummet »

@savjetnik
O itekako će da gledaju. Samo tih 20 će da gledaju i suze da rone, ali ipak da gledaju! Dok ovih ostalih 28.980 neće ni znati da se išta dogodilo!
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

I šta mislite šta je ovdje bilo? Slovenci prodali po 2,5 KM Kiprani kupili pa odmah prodaju po 6,52. U čemu je kvaka? Hoće li Slovenci dobiti nešto (ili sve) ispod stola? Zašto bi prodali po 2,5 ako su i sami mogli mnogo više. Da se izbjegne provizija? NAV je trenutno 8,15 po dionici. Ovo je potvrda da je na berzi potpuni haos i bezakonje bez ikakve kontrole a da cijene koje se pokazuju na berzi odavno nemaju veze sa stvarnošću. A i ja se bojim da se neće desiti ništa jer niti ima regulatora niti ima države.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: ZIF-ovi

Post by slucajni prolaznik »

Evo posla za SIPU i tužilaštvo.Obavještavamo Vas da je Sarajevska berza-burza na zahtjev člana Berze AW Broker d.o.o. Sarajevo zakazala vanrednu aukciju za 22. 09. 2016. godine.
Predmet prodaje je 2.403.119 dionica emitenta ZIF BIG Investiciona grupa d.d. Sarajevo (simbol: BIGFRK3) koje su u vlasništvu Alberine Investments Limited. Cijena ponuđenih dionica iznosi 6,52 KM po dionici.
Metoda prodaje za ovu aukciju je metoda 1. Simbol vanredne aukcije je BIGFRK3A.
To su one dionice kad je na Sarajevskoj berzi 29. jula protrgovano 2.403.298 dionica ZIF-a BIG kroz dvije transakcije u vrijednosti 6.008.232,47 KM.
Alberine Investment Limited sa Kipra kupio je 22,5 posto dionica ZIF BIG Investiciona grupa.Alberine Investment kupio je paket dionica koji je prodao slovenski MIG AM PLUS d.o.o.Razlika koju će najverovatnije neko platiti je preko 9.600.000 KM koje će završiti na nekom računu na Kipru.Ovo je PRANJE NOVCA na štetu malih dioničara ZIF-a BIG kojih ima 35.000.Sigurno ih znam 20 koji neće ovo tek tako gledati.
Savjetnikov post sam copy samo kao uvod u moj komentar …najprije želim reći moj stav vezano za Zif-ove i Duf-ove …zasigurno najelegantniji , najsladji i "u skladu sa zakonom " metod pljačke gradjana FBiH izmišljen od nekoga tamo …moj osobni stav spram ovih institucija sam pokazao tamo nekad 2003 godine kad sam zahvaljujući bajnim certifikatima nekoliko tisuća upravo ovog zif-a Big prodao i kupio dionice jednog emitenta ..nebitno za dalju priču oko toga …
E sad , pominju se SIPA i tužilaštvo danas …koja "crna SIPA i tužilaštvo " u državi u kojoj ne možeš dijete upisati u vrtić,školu ili fakultet bez koverte …da ne nabrajam dalje SVI ZNAMO KOLIKO I KAKO moramo dati u koverti ( cashu) za bilo koju uslugu koja nam kao gradjanima pripada po zakonu …
Možda sam pomalo indeferentan prema Big-u i ostalim zifovima ali evo ipak da pitam : šta bi SIPA ovdje radila ? Pitala MIG AM PLUS zasto su prodali po xy cijeni ? ovi bi im sigurno rekli :eto to je naša procjena da to vrijedi toliko i toliko …nadalje bi trebali pitati taj neki Alberine :zašto ste vi to toliko platili i dobili sličan odgovor ..a onda dolazimo do tzv malih dioničara koji će ukoliko sutrašnja aukcija uspije imati formiranu cijenu dionice od 6,52 KM …i sad tko bilo kome od ovih 35.000 brani da sutra ili prekosutra prodaju min po 6,52 KM ? …da ne dužim …prodao sam taj BIG 2003 , po čini mi se 8 KM ….dobro ili loše nebitno , tako je kako je ..danas 2016 . , poslije svega da sam u prigodi i da imam prodati po 6,52 auuuuuu….dakle , mislim da će ipak svih 35.000 plakati ako već nisu isplakali sve suze :-)
PS Ispričavam se na dugom postu ...
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Slažem se u potpunosti sa predhodnim postom,ali hajde gledaj malo ovako.Mislim da je bila 2008 godina kada je na skupštini Bosnalijeka dobar dio dioničara glasao protiv odluke kojoj se radnicima Bosnalijeka na štetu ostalih dioničara daju dionice Bosnalijeka.Samo je jedan dioničar otišao na sud-TUŽIO i nakon 5-6 godina dobio sve presude i preko 130.000 KM para od dioničara Bosnalijeka.Da se ne lažemo ova aukcija je dugo spremana,ali nije imala zakonsko uporište u pravilima o vandrednim aukcijama na SASE.Onda je meni nepoznata ekipa,a možete predpostaviti koja požurila da se donese novi pravilnik,a Komisija za vrijednosne papire na zadnjoj sjednici(barem tako piše na web stranici komisije) odobrila ovaj previlnik Sarajevskoj berzi.
Last edited by savjetnik on 10 Dec 2016, 10:09, edited 2 times in total.
Post Reply