Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12567
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Državne dionice UNIS-a najvjerovatnije će preuzeti Fabrika duhana Sarajevo, koja je proteklih godina investirala značajna sredstva u kupovinu nekretnina i dionica
Federalna Agencija za privatizaciju oglasila je prodaju prvog od ukupno pet paketa dionica državnog kapitala u sarajevskom preduzeću UNIS. Dionice će se prodavati u paketima putem Sarajevske berze a nominalna cijena jednog paketa dionica iznosi oko 4 miliona KM. Ukupna vrijednost državnog kapitala u UNIS-u procjenjuje se na oko 20 miliona KM.

Prema nezvaničnim informacijama, državne dionice UNIS-a najvjerovatnije će preuzeti Fabrika duhana Sarajevo, koja je proteklih godina investirala značajna sredstva u kupovinu nekretnina i dionica, između ostalog i UNIS-ovih.
UNIS je nekada okupljao brojna preduzeća iz metalskog sektora BiH (otuda i naziv UNIS -Udružena metalska industrija Sarajevo) čija je primarna djelatnost bila vezana za namjensku industriju. UNIS-ova najvžanija tvornica bio je Pretis (Preduzeće Tito Sarajevo), a prvi komercijalni proizvod Pretisa izvan namjenske industrije bio je pretis lonac!
Početkom pedesetih godina prošlog vijeka, u Pretisu (a kasnije UNIS-u) začela se automobilska industrija BiH, najprije preko sklapanja nekada iznimno popularnog vozila „Princ“, a nešto kasnije „Bube“ i „Golfa“.
Snažan uzlet UNIS holdinga s početka '80-ih godina prošlog vijeka krunisan je izgradnjom dva nebodera u centru Sarajeva, koji su poznati pod nazivom Momo i Uzeir. Nekoliko godina pred rat, u vrijeme famozne „ourizacije“, UNIS-ove tvornice su se osamostalile a sva imovina nekadašnjeg krovnog preduzeća svela se na dva nebodera - Momu i Uzeira - koja su u ratu teško stradala.
Neboderi su nakon rata obnovljeni kapitalom Kuvajtske investicijske agencije o i od tada posluju pod nazivom UNITIC - Ujedinjena investiciona i trgovačka kompanija (United Investment and Trading Company).
Prodaja državnog kapitala u UNIS-u zapravo je prodaja 50 posto državnog udjela u UNITIC-u.
Da vidimo i to "nezvanično". Ako bi se to desilo onda bi FDS dodatno ojačao poziciju firme koja,pored svog osnovnog posla drži dio bankarskog sektora, fondova, nekretnina i nekoliko dodatnih aktivnosti koje i nisu profitabilne ali bi budućem vlasniku mogle donijeti dobar prihod (za očekivati bi bilo da eventualni većinski vlasnik to daleko bolje iskoristi). Pod uslovom da FDS ne preuzmu šibicari koji sad izvlače kapital iz firme.
panzer
Posts: 12567
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Prije nekoliko sedmica sam sumnjao da će biti bilo kakvih promjena u FDSu ali izgleda da će se slijediti bosnalijek:
Nepriznavanje punomoći predstavniku državnog kapitala na Skupštini dioničara Fabrike duhana Sarajevo zbog toga što je dokument potpisao premijer FBiH Nermin Nikšić, a ne resorni ministar Jerko Ivanković Lijanović, samo je dokaz da se u ovom preduzeću dešava nešto što je izvan kontrole Vlade FBiH, kazao je za Oslobođenje premijer FBiH Nermin Nikšić.

Kako premijer objašnjava, on, odnosno njegov potpis, može zamijeniti bilo kojeg ministra u Vladi, može preuzeti sve njihove obaveze i sve potpisati u ime svih članova Vlade. Da je kojim slučajem Vlada dala uputu svome predstavniku da podrži upravu i Nadzorni odbor Fabrike duhana, premijer je siguran da bi tad njegov potpis bio važeći.

- Vlada FBiH je najveći pojedinačni dioničar u FDS-u, a nema nikakvu kontrolu nad preduzećem. Uprava FDS-a je uradila sve da spriječi uvid u finansijsko poslovanje kako se ne bi saznalo o tim poslovima, ali to nas neće zaustaviti da uz podršku dijela malih dioničara sazovemo vanrednu Skupštinu i provedemo ono što smo naumili, rekao je Nikšić.

Nikšić nema dilemu o tome treba li se upustiti u borbu protiv onih koji su raznim mahinacijama uspijevali da rade šta hoće sa imovinom države.

- Upravljat ćemo svojom imovinom, poručio je premijer, te dodao kako Vlada neće trpjeti da se nekoliko pojedinaca bogati na račun države i malih dioničara.

Naredni potez Vlade je, kako je kazao Nikšić, sazivanje vanredne Skupštine dioničara FDS-a u što kraćem roku, vjerovatno za 15-20 dana, kako se ne bi dao prostor upravi i NO FDS-a za nove manipulacije.

Oni što su htjeli da zadrže svoje pozicije uspjeli su u tome i nakon Skupštine u četvrtak, ali neće još dugo, poručuje Nikšić.

panzer
Posts: 12567
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sve je to lijepo kad to priča direktor i sve je dobro kako to predstavljaju mediji. Sada im je praksa da i drugoj strani daju prostor da daju svoje viđenje situacije. I Trivun i Mulahasanović su to fino obrazložili s tim da na pitanja koja su stvarni problemi u njihovim firmama upšte nisu dali detaljne odgovore nego su to eskivirali.

Ovo u business magazinu je isto kako u predhodnom broju sa Trivunom, puno više marketing ali sve se svodi na to sa tim poslovnim magazinima. Plati reklamu i mi objavljujemo sve što hoćeš. Ne platiš reklamu, neće se objaviti nikakav članak koji je vezan za bh firme ma koliko on značio javnosti.

Uglavnom, Mulahasanović nije spomenuo sve ono što je stvarni problem a to je veza sa blekićem i svu korist koju on ima od FDS-a jer ta firma finansira njegove prohtjeve i tu cure velika sredstva iz firme.
one
Posts: 1801
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

02.07.2012
GDJE IMA DIMA, IMA I VATRE: TDR tražio ponudu FDS-a za proizvodnju 1,5 milijardi cigareta godišnje
Ulaskom Hrvatske u EU, odnosno izlaskom iz CEFTA-e, hrvatski proizvođač cigareta Tvornica duhana Rovinj (TDR) bit će, prema riječima predsjednika Uprav Davora Tomaškovića, dodatno opterećena za oko 10 miliona eura godišnje za plaćanje carina i akciza
Taj problem TDR ne namjerava riješiti povećanjem cijena svojih cigareta, niti prebacivanjem proizvodnje u neku od zemalja regiona. „Za sada ne razmišljamo o prebacivanju proizvodnje u neku od zemalja regiona, s obzirom da je prije nekoliko godina izgrađena potpuno automatizovana fabrika u Kanfanaru ( blizu Rovinja)“, izjavio je Tomašković. Ipak, kako nezvanično saznajemo TDR je od Fabrike duhana Sarajevo (FDS) tražio ponudu za proizvodnju 1,5 milijardi cigareta što je trećina godišnje proizvodnje FDS-a. Navodno, Uprva TDR-a bila je zadovoljna ponudom sarajevske fabrike, ali do potpisivanja ugovora ipak nije došlo. Naime, prema navodima našeg izvora TDR je predimenzionirao svoju tvornicu cigareta čiji kapacitet je proizvodnja 25 milijardi cigareta godišnje. Trenutno ta fabrika radi sa pola kapaciteta, a ukoliko bi se proizvodnja rovinjskih bredova preselila u Sarajevo, TDR bi morao otpuštati radnike na što Uprava TDR-a još uvijek nije spremna. (M. Fazlić)
one
Posts: 1801
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

skoro pored svake trafike u vlasnistvu fds-a (tabacco press) je u samo par metara instalirana trafika bivse oprese pod novim nazivom i novine u vlasnistvu adris grupe.
panzer
Posts: 12567
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Fabrika duhana Sarajevo (FDS) ostvarila je u prvom polugodištu 2012. godine neto dobit od 984.879 KM, pokazuje nerevidirani finansijski izvještaj kompanije.
Ukupni prihodi kompanije u prvom polugodištu 2012. iznosili su oko 27.6 miliona KM, a ukupni rashodi oko 26,6 miliona KM.
Uporedno sa istim periodom prošle godine:

---------------6/11--------------6/12
prihod----30 mil.KM-------27,6 mil KM------- (-8%)
dobit ------1,475 mil-------0,985 mil KM-----(-33%)
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Investitor »

Propadanje FDS-a
Za sve je kriva konkurencija


Uprava Fabrike duhana Sarajevo je napisala izvještaj o poslovanju u prvom polugodištu ove godine, a za katastrofalne rezultate koje su ostvarili optužili su konkurenciju koja se drznula da ne poveća cijene svojih proizvoda?!

Nakon šest mjeseci poslovanja FDS je prodaju svojih cigareta smanjio za 177.060 kg, sa 1.452.814 kg u prvoj polovini 2011. godine na 1.275.754 kg, što predstavlja razliku od 18,81%. Većina ostalih pokazatelja je takođe u minusu, poslovni prihodi su manji za 13,36% ili 3.966.724 KM, a dobit je smanjena sa 1.475.914 KM na 984.879 KM razlika od 491.035 KM predstavlja 33,27%. Finansijski rezultat bi vjerovatno bio negativan da plate i naknade zaposlenicima nisu umanjene za 24,80%.

Ove rezultate su kreirali nastavak povećanja poreskih opterećenja na duhanske proizvode (povećanje iznosa posebnog poreza-akcize) i loši potezi rukovodstva firme. Pri uvođenju povećane akcize FDS samo proporcionalno povećava cijenu svojih proizvoda, dok konkurencija Imperial Tobacco i Philip Morris ostaje na cijenama približnim prošlogodišnjim. Razliku u porezu nadoknađuju smanjenim troškovima za marketing i planiranim povećanjem tržišnog udjela. Kako je tržište reagovalo na nove cijene vidljivo je iz finansijskih rezultata FDS-a, a kao primjer može poslužiti cigareta Marlboro koja je po cijeni od 3,5 KM povećala prodaju za cca. 26%, velikim dijelom na uštrb cigarete Aura koja sa cijenom od 3,3 KM bilježi pad prodaje od 16,4%.

Sve ovo u svom izvještaju priznaje i direktor Edin Mulahasanović: "Plan prodaje za 2012. g. pripremljen je na osnovu određivanja maloprodajne cijene od 2,50 KM/paklici za obračun minimalne akcize od strane UIO. Plan prodaje nije uključivao pretpostavku da će proizvođač Imperial Tobacco postaviti dampinšku cijenu Imperial classica na 2,20 KM/paklici... Plan prodaje nije uključivao ni pretpostavku da će cijena cigareta Boss, također, ostati na prošlogodišnjem nivou pri cijeni od 2,50 KM/paklici, kao ni Marlboro na nivou od 3,50KM."

Bilo gdje, osim naravno u BiH, bi menadžer koji izgubi ovoliki tržišni udio morao odgovarati vlasnicima. Međutim, Vlada FBIH kao vlasnik 39,90% ne može ni prisustvovati skupštinama FDS-a zato što premijerov potpis ne vrijedi prema mišljenju Mulahasanovićevih stručnjaka, a kamo li da traži odgovornost za slabe poslovne rezultate.

Nakon što su pravilno identifikovali problem zbog kojeg gube tržište u Fabrici su izabrali interesantan metod da ga vrate, marketing. Za unapređenje prodaje na domaćem tržištu potrošeno je 585.555 KM ili 36% više sredstava nego u 2011. godini. U Trade marketingu kažu: "...rađene su svakodnevne intezivne sales push promocije na najfrekventnijim prodajnim mjestima širom BIH. Sav raspoloživi reklamni materijal smo upotrijebili da bi smo animirali stare/lojalne, te potencijalne potrošače." Obzirom da više nema reklamnog materijala, sada se mora kupiti novi. Naravno, materijal će se kupiti od iste firme koja uvijek snabdijeva FDS, što su cijene u okvirima onih koje plaća Bosnalijek, to je najmanji problem.

Vjerovatno će i sljedeći izvještaj o poslovanju biti pun loših poslovnih rezultata u kojem će se opet odgovornost prebacivati na niz vanjskih faktora koji su krivi, dok se interne slabosti neće ni spominjati. Do tog izvještaja možda Dani budu opet pisali o transakcijama na berzi, kao o kupovini dionica Bonusa i MI-Group od Zijada Šušića kada je FDS bio oštećen za 408.000 KM u transakcijama za koje je Komisija za vrijednosne papire prijavila Edina Mulahasanovića nadležnim institucijama ili možda o nekoj neophodnoj investiciji u instranstvo. (A.Ž.)
http://www.bhdani.com/default.asp?kat=f ... tekst_rb=2
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Damirko »

Kada nauče da su sales (kada već tako zovu prodaju) i marketing dva potpuno odvojena pojma, možda nešto i naprave.
Isto važi i za samu pojam marketinga (analiza i istraživanje tržišta), u kojem su investicije u direktni marketing (oglasne ploče, brošure, opremanje kioska), samo manji dio investicija u tom segmentu.
Termini "push" i (eventualno) pull služe im da valjda neko stane i kaže aaaa...
panzer
Posts: 12567
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Prije dvije godine u Mostaru je osnovana firma Tobacco Press d.o.o. koja je bila u stopostotnom vlasništvu Inter-Press d.o.o. Široki Brijeg. Firma se bavila maloprodajom u svoja 102 maloprodajna objekta (kioska) i zapošljavala je 92 radnika. Kapital je iznosio 1,4 miliona KM, operativni prihodi 6,6 miliona KM, a 2010. godine firma je završila sa minusom od 60.000 KM.

Uprava FDS-a, odnosno direktor Edin Mulahasanović odlučuje da u svrhu proširenja svoje maloprodajne mreže kupi Tobacco Press. Od Inter-Pressa, čiji su vlasnici Ivan Granić iz Zagreba i Vinka Knezović iz Širokog Brijega, kupuju za 11,2 miliona KM Tobacco Press i Revija Plasman d.o.o. Tuzla. Tako postaju vlasnici još 102 kioska pretežno u Hercegovini i šest kioska u Tuzli. Uz 17 kioska Duhan-Zenice i 45 kioska Univerzalprometa iz Tuzle, firmi čiji je većinski vlasnik FDS, maloprodajna mreža FDS-a broji 170 kioska. Obzirom da je sva mreža na području Hercegovine, Zenice i Tuzle vrši se dokapitalizacija Tobacco Pressa u iznosu od 1,7 miliona KM i otvara se više od 100 kioska širom BIH. Sada Tobacco Press ima više od 200 kioska, zapošljava 256 radnika i pravi polugodišnji prihod od 11,4 miliona KM.

Ovo bi bila uspješna priča da nije njezine prethistorije odnosno politike FDS-a i direktora Edina Mulahasanovića. Stvaranje prodajne mreže bi kao primarni cilj trebalo imati poboljšanje prodaje svojih proizvoda, ali FDS-u prodaja i dalje pada - za čak 18,81 posto. Za dokapitalizaciju koja je izvršena dioničari FDS-a koji prisustvuju svim skupštinama Društva tvrde da nikada nisu čuli, a ni članovi Nadzornog odbora, koji su smjeli odgovoriti na ovo pitanje. Ili je direktor sam sebi dao odobrenje za dokapitalizaciju ili je to učinio dio Nadzornog odbora koji ispunjava sve njegove želje bez pitanja.

Bolji poznavaoci prilika u FDS-u veliki entuzijazam Mulahasanovića na širenju maloprodajne mreže objašnjavaju cijenom od 11,2 miliona KM koliko je plaćeno za nastanak Tobacco Pressa. Firma koja je bila novoosnovana, plaćena je desetak puta više od njene knjigovodstvene cijene. Svaki od 108 kioska plaćen je po 103.000 KM! Tobacco se širi i otvorio je više od 100 kioska za nepunih dva miliona KM (dokapitalizacija i krediti), što daje prosjek od 20.000 KM po kiosku. Po ovome se da zaključiti kako su Ivan Granić i Vinka Knezović prodali Edinu Mulahasanoviću 108 objekata na lošim lokacijama. No, za kupovinu je očito bilo 11,2 miliona razloga. Kako su došli do ove kupoprodajne cijene, te zašto su dioničari FDS-a oštećeni za višemilionski iznos samo znaju dvoje spomenutih prodavaca i kupac Edin Mulahasanović.
Post Reply