Prodaja dionica Sarajevo osiguranja bila je amaterski organizovana. Javni poziv za prodaju dionica nije objavljena u nekom ozbiljnom svjetskom mediju npr. Financial Times. Čak ni osiguravajuća društva u regiji, kao npr. Sava RE nisu znali da Vlada FBiH prodaje dionice.
“U ovoj reosiguravajućoj kući ne samo da nisu zainteresovani za 45,49% dionica koje će biti ponuđene, nego uopšte ne znaju o kakvoj se prodaji radi. “
http://www.ekapija.com/website/bih/page ... osiguranja
Vlada FBiH u saradnji sa SASE i Istanbulskom berzom je mogla organizovati u Istanbulu „road show“ i upoznati investitore sa dioničarskim društvima koja su predmet prodaje. Nakon toga otići u Beč itd, a tek nakon toga organizovati aukcije na berzi ili ići na tender prodaju. Oni su uradili upravo suprotno, bez ikakve pripreme su ponudili dionice na berzi, nakon toga okrivili SASE za tehničke probleme u slučaju prodaje BSNLR, silovali su tržište...i neko se pita zašto nema prometa na SASE.
Kao rezultat ovog amaterskog pristupa imamo dva zainteresovana kupca – finansijere političke kamarile u SDA i HDZ. ASA group koji navodno nudi 7,90 KM i Agram 7,11 KM...Ako su ove informacije tačne onda imamo ozbiljan problem, jer se Sarajevo osiguranje kao kompanija vrednuje sa samo 36 miliona KM – ponuda ASA group.
Kao primjer zašto je ova valorizacija niska uzeću osiguravajuće društvo iz komšiluka - Jahorina osiguranja a.d. Pale, koje je 2011. godine kupilo Vienna Insurance Group. U oktobru 2011. godine u blok poslovima 74,83% redovnih dionica platili su 25,3 miliona KM i za 53,68% prioritetnih dionica platili su 1,5 miliona. Nakon toga su završli preuzimanje Jahorina osiguranja i stekli 100% Jahorina osiguranja koje su ukupno platili 36,7 milona KM. Jahorina osiguranje je mnogo manje od Sarajevo osiguranja. Premija u trenutku preuzimanja je bila samo 26 miliona - dobit nekih 500 hiljada KM, nekretnine na „atraktivnim“ lokacijama na Palama itd. Po jedinici premije Jahorina osiguranje je plaćeno 1,41 KM, a Sarajevo osiguranje prema ponudama ASA group je 0,61 KM. Basler je u Hrvatskoj kupljen po 1,35 KM po jedinici premije.
Upitna uloga u prodaji je direktora Adnana Bunje iz AW Brokers. Njegove izjave za Oslobođenje su više nego sporne:“
Bojim se da je bilo malo pretjerivanja kada se određivala cijena“ ili
„Mislim da je bilo pomalo nerealno očekivati da neko od ozbiljnih investitora to kupi po toj cijeni, koja je bila 60 ili 70 posto veća od realne,” ili
“Vlada Federacije BiH mora malo bolje i zrelije da procijeni stanje. Ukoliko bi se dionice rasparčale, mnogo više kupaca bi bilo zainteresovano i prije bi se prodaja i obavila, smatra Bunjo.” http://www.oslobodjenje.ba/ekonomija/bi ... nja/174141
Njegove izjave su u suprotnosti za Zakonom o tržištu vrijednosnih papira, član 232. koji se odnosi na Manipulacije na tržištu i uticaj na druga lica
(2) Zabranjeno je uticati ili pokušati uticati na odluke drugih lica u pogledu kupovine ili prodaje vrijednosnih papira:
a) lažnim ili dvosmislenim izjavama, uključujući i obećanja, prognoziranja ili druge slične radnje upućene bilo kojem licu;
Da stvar bude gora, njegova brokerska kuća je za Vladu FBiH prodavale dionice. On koji prodaje govori da nešto ne vrijedi, da cijena nije realna itd. Zamisli dođeš u neku prodavnicu da kupiš nešto, a prodavac ti kaže da to ne vrijedi…Koji apsurd i još kao nagradu dobije prodaju dionica FDS-a.
Priče o tome kako u BiH osiguravajući business nije profitabilan su smješne. Primjer malo Nešković osiguranje iz Bijeljine na 15 miliona premije, pravi dobit od 7,7 miliona KM i isplaćuje dividendu od 6 miliona godišnje. BDP u BiH je prošle godine povećan za više od 3%, prema tome postoji prostor za rast premije, a tako i dobiti.
Drina osiguranje na pola godine 2,1 miliona KM dobiti…
http://www.capital.ba/polugodisnja-dobi ... iliona-km/
U ovom prelaznom periodu treba razmisliti o tome da Vlada na tržištu kupi dodatnih 5% kroz tender ponudu ili kroz novu dokapitalizaciju Sarajevo osiguranja (naravno ne kao ranije po cijeni 25 KM), kako bi država prešla 50%. Ili da organizuju zajedno prodaju sa nekim od fondova, gdje bi paket bio preko 50%. Novom direktoru treba ponuditi menadžerski ugovor i ako napravi dobre rezultate treba mu isplatiti bonus na platu – primjer sa Hrvatskim šumama kako se brzo povećava dobit kada se motiviše uprava. Uglavnom, ima dosta rješenja, a pitanje je da li ima volje. Ako misle da Sarajevo osiguranje vrijedi kao Jahorina osiguranje sa Pala, onda tu već može pomoći samo neka terapija lijekovima.