Bosnalijek

Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Bosnalijek

Post by Racio »

Sabur2 wrote:Što samo dokazuje spregu vlasti sa Hadenom.
Pa zar to nije bila sprega sa prošlom vladom, tako je bar pisano na ovom forumu, kako sada i sa ovom vladom?? Nešto tu ne štima :?
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Racio wrote:
Sabur2 wrote:Što samo dokazuje spregu vlasti sa Hadenom.
Pa zar to nije bila sprega sa prošlom vladom, tako je bar pisano na ovom forumu, kako sada i sa ovom vladom?? Nešto tu ne štima :?
A što ne bi štimalo. Interes je vječan.
Kako bi ti RACIOnalno objasnio da Vladu ne zanima upravljanje dijelom svoje imovine koja može donijeti bar milion u budžet svake godine?
Ja bih ti dao hint, ali nema svrhe. Ti se vrlo nevješto praviš nevješt.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Uvažavam ova objašnjenja oko obezbjeđenja najpovoljnjijeg i jednakog poreskog tretmana,ali to ovdašnjim " ulagačima" nije najvažniji ili nije uopće problem.Osnovni problem je kako u legalne novčane tokove ubaciti novac iz nelegalnih aktivnosti ili kako iz legalnih kompanija izvući novac iz legalnog priliva prije utvrđivanja dobiti.Te offshore kompanije i fondovi ovim našim biznismenima su potrebne baš za to.Ukratko.kupovinom identiteta ,koju odrađuju advokatske kancelarije poput ove panamske,obezbjeđuje se anonimno vlasništvo offshore kompanije ili fonda u koje se ,opet preko tih kupljenih identiteta ,ubacuje ilegalni novac.Poslije se tim kompanijama prodaju šuplje,bezvrijedne dionice po visokim cijenama,kao što je kod nas najčešći slučaj,i na taj način dobija legalan novac koji je ,recimo,prije toga izvučen iz neke druge kompanije plačanjem tim offshore kompanijama ne izvršene usluge ili neisporučene robe!I ovo je previše pa neću dalje detaljisati.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Više nema jeftinih prodajnih naloga.

Bosnalijek je definitivno lakmus papir, koji ce odrediti i cijenu FDS-a i SOSOR-a
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Izgleda da se potvrdilo ono što sam pisao prije par dana,a to je da će ova dionice u narednom periodu ići prema gore što iskren da vam budem mene posebno raduje.Osnovni razlog zbog kojeg sam se javio je da mi treba jednom prijatelju jedna informacija. Sa web stranice se vidi koliko proizvoda Bosnalijek proizvodi i za koje vrste bolesti, ali bi trebao podatak u procentima koliko na sta otpada?, dakle npr. kardiovasularni lijekovi recimo 20 % itd. Barem priblizno u procentima mu treba spektar proizvoda i za sta su namjenjeni.
Ako neko ima približno tačne podatke jer sa njihove web stranice NE MOŽETE dobiti ove informacije.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

insider wrote:Više nema jeftinih prodajnih naloga.

Bosnalijek je definitivno lakmus papir, koji ce odrediti i cijenu FDS-a i SOSOR-a
Ova tri društva imaju samo jednu zajedničku osobinu,naime prodaje ih čovjek koji o njima ne zna baš ništa!Mislim na vd direktora Agencije za privatizaciju.On njih vidi samo kao priliku da nešto jami,i ništa više.I još da stekne koji poen kod svog bana. jer je eto učestvovo u rasprodaji balijskih almasli grana.I još im je zajedničko i to što sve to iz prikrajka posmatra onaj što je to sve ,bar formalno,uvalio ovom Čovićevom stečajnom upravniku i sad mjerka koliko je to u skladu sa njegovim obečanjima stranci i strankama!
Da razjasnim!Potpuno sam svjestan težine ovih riječi ali na žalost to je tako!Sječam se situacije kada mi je jedan profesor ,branilac lika i djela Arslanagića,zamjerio što sam na neke njegove priče rakao da je to obično lupetanje,ja sam mu samo rekao:Profesore,ako ste primjetili ja sam malo zastao prije te riječi,ali drugu adekvatnu nisam mogao naći!Svjestan sam i činjenice da oni,i ne samo oni,dobro znaju ko ovo piše,i to mi je drago.Moraju shvatiti da nisu svi kao oni!Moje je ,dakle ,da ih pošteno upozorim na ono što ih čeka!Ovaj narod definitivno nije lud,nisu svi samo pohlepni blečci.I to će oni kad tad osjetiti!Danas ,recimo ,saznajem da taj VD tvrdi kako je siguran da će biti ta transakcija dionicama Bosnalijeka ,unatoč činjenici da je on preko noći promjenio cijenu za čitavih 50 posto!Pa na šta sve to liči!!!
Oko sva tri društva je prava igra silnih interesa.Sve se vrti oko hodžina jorgana!Nema kakav se šljam nije okupio!Kad se sirotinja ženi,i zecu se diže!Svi su tu da prodaju i da ne daju da se proda!Ne vjwerujem da će to proći bez tužilaštva!
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

savjetnik wrote:Izgleda da se potvrdilo ono što sam pisao prije par dana,a to je da će ova dionice u narednom periodu ići prema gore što iskren da vam budem mene posebno raduje.Osnovni razlog zbog kojeg sam se javio je da mi treba jednom prijatelju jedna informacija. Sa web stranice se vidi koliko proizvoda Bosnalijek proizvodi i za koje vrste bolesti, ali bi trebao podatak u procentima koliko na sta otpada?, dakle npr. kardiovasularni lijekovi recimo 20 % itd. Barem priblizno u procentima mu treba spektar proizvoda i za sta su namjenjeni.
Ako neko ima približno tačne podatke jer sa njihove web stranice NE MOŽETE dobiti ove informacije.
Evo sa dva klika sam dosao do ovoga:
http://www.bosnalijek.ba/udoc/ATC_klasifikacija_loc.pdf
Ovo je fakticki ono sto te zanima.
Koliko cega proizvedu naravno da zavisi od toga koliko se moze prodati.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Hvala Sabur na linku.Da to je ono u osnovi što oni proizvode,ali sam mislio da ima negdje gdje je to procentualno prikazano.Ono što je u svemu ovome najvažnije kako mi reče ovaj prijatelj je da Bosnalijek nema puno proizvoda koji su tipa krema,gelova itd. nego su lijekovi.
Hvala ti u svakom slućaju,a ono što želim da istaknem je da svi oni koji su kupovali između 10-10,50 KM mogu da budu sretni.Cijena ide lagano prema gore,a količine dionica sa kojima se trguje nisu zanemarljive.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

savjetnik wrote:Hvala Sabur na linku.Da to je ono u osnovi što oni proizvode,ali sam mislio da ima negdje gdje je to procentualno prikazano.Ono što je u svemu ovome najvažnije kako mi reče ovaj prijatelj je da Bosnalijek nema puno proizvoda koji su tipa krema,gelova itd. nego su lijekovi.
Hvala ti u svakom slućaju,a ono što želim da istaknem je da svi oni koji su kupovali između 10-10,50 KM mogu da budu sretni.Cijena ide lagano prema gore,a količine dionica sa kojima se trguje nisu zanemarljive.
Pa vidi. To je njihova gama. Ima tu i krema i losiona ali koje nisu samo neke "pomade" nego su lijek za kožne bolesti, potkožno tkivo, čak i za sportske povrede.
Koliko čega proizvedu, zavisi od toga koliko njihov Marketing ugovori. Odavno se u ovoj industriji (ne samo u Bosnalijeku) radi za "poznatog kupca" jer se tako i planiraju nabavke, kontrole, rokovi trajanja, skladištenje... razumiješ. Farmaceutska industrija je dosta specifična u tom pogledu planiranja proizvodnje.
Dakle za pomenute proizvode imaju tehnologije, i sad je stvar samo koliko toga možeš prodati, jer nije problem napraviti.
Post Reply