Bosnalijek

slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Bosnalijek

Post by slucajni prolaznik »

Montypython
Naravno da je svaka rasprava s tobom i onima koji razmišljaju slično kao ti nepotrebna …malo ako budeš u prilici nauči i raspitaj se što u ozbiljnom poslovnom svijetu znači i što je mergermarket i što to znači kad se ovakva info objavi u sferi investiranja , pa kad to naučiš ako i dalje budeš tvrdio da ovo nije to ili nije ni sjena toga onda ću ja ćutati a ti dalje nastavi pisati ..LP
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

HANS wrote:Da sam htio prodavati po 15 prodao bi Hadenu a ovaj gore racio ili horacio sto dijeli savjete o prodaji da ga samo uputim da mi zelimo samo da se radi transparetno a po njegovom svatanju bi bilo sto tuzite arslanagića ako nista zadovoljni upravom prodajte dionice.Stvarno su se neki izgubili u vremenu i prostoru a svi mi dobro znamo kada se sta privatizuje sto ima cijenu kako se to radi a gospon Oprosti mi i njegova druzina sinjeg galeba ocigledno misle da smo sa njima isli u skolu pa neznamo zbrojati..
Racio kao Veljko Trivun...
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

slucajni prolaznik wrote:Montypython
Naravno da je svaka rasprava s tobom i onima koji razmišljaju slično kao ti nepotrebna …malo ako budeš u prilici nauči i raspitaj se što u ozbiljnom poslovnom svijetu znači i što je mergermarket i što to znači kad se ovakva info objavi u sferi investiranja , pa kad to naučiš ako i dalje budeš tvrdio da ovo nije to ili nije ni sjena toga onda ću ja ćutati a ti dalje nastavi pisati ..LP
Slučajni, ne tvrdim ja da taj medij u kojem je objavljena vijest nije važan (iako vijest nisam ni na njemu pronašao priznajem) Stvar je u tome da to nije napor i aktivni korak Vlade ili APF nego samo prenesena vijest iz naših medija. I obični ljudi kad prodaju sitnicu, polovan auto od nekoliko hiljada KM, trude se da postignu višu cijenu, objave to na PIKu u novinama, snime fotografiju, objave i videoklip na Yutube i sl. Ovdje imamo imovinu od 25-30 miliona, hiljadu puta veću, trebalo je uložiti hiljadu puta više u promociju prodaje. Trebalo je u Vladi i/ili APF zadužiti posebnu grupu koja će aktivno raditi na promociji prodaje i firme. Trebalo je utrošiti milion KM na promociju i oglase da bi se postigla možda 5-10 miliona viša cijena ako se uključe pravi investitori. Lako je dobiti 10 miliona printanjem trezorskih zapisa što će neko drugi vraćati. Trebalo je uči u direktne kontakte sa kompanijama potencijalnim investitorima ali za to trebaš stručne ljude sa besprijekornim poznavanjem ekonomije, tržišta i sl i još da znaju o tome pregovarati na stranim jezicima, da poznaju korporativnu kulturu i sl. Ja nisam vidio nijedan oglas, poziv, promociju od strane prodavca (što ne znači da ga nema), je li ga iko vidio igdje? Ovo što si linkovao nije to, nije aktivni korak od strane Vlade ili APF nego je možda neki specijalizirani medij nešto nanjušio svojim kanalima i objavio. Šta je APF (ili Vlada) uradio na promociji te prodaje? Je li se čeka da CEO Novartisa ušeta u njihove prostorije?
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Možda se to i radi ali mi nemamo informacija. Kako rekoh, bar ovaj premijer je trgovac i zna kako se kupuje i prodaje.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Toga nas i jeste strah.
Sumnjam u dobre namjere. Očekujem da nastave kao i svi premijeri (naročito iz te stranke) do sada. Ni partneri im ne mirišu lijepo.
Kod nas se mijenjaju stranke, premijeri, kursevi i saveznici, ali je konstanta da onaj koji vlada uvijek i samo radi u interesu povezanih lica, a u interesu drzave samo ponekad ako se baš mora i može se naplatiti na izborima.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ne bi bilo korektno da ovaj udio kupi neki paravan pa da sve ostane bez raspisivanja tendera ali isto tako i Haden treba biti zainteresovan pa da kupi ako ima ozbiljne namjere. Cijena od 15,5 je sasvim korektna i nakon toga bi morao dati poziv za prikupljanje ostatka dionica pa ako ko ima namjeru da proda.
U suprotnom slučaju i država i Haden bi trebali težiti prodaji nekom ozbiljnijem.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Mi zapravo i ne znamo ko u ovom trenutku upravlja Hadenom,Ovi pajseraši su sigurno pod nečijom kontrolom.Oni sigurno ne bi htjeli nikakvog ozbiljnog partnera.Koji bi to ozbiljan partner držao ovakav sastav NO pa i uprave.On će sigurno pokušati obezbjediti manjeg od sebe s kojim bi zajedno upravljali bez raspisivanja tendera!Ali to je i za njih mač sa dvije oštrice!U takvom,polukriminalnom svijetu,nikada se ne možeš osloniti na takve partnere!U njihovoj talijanskoj varijanti je drugačije,tamo se zbog kršenja nerpisanog dogovora postupa drastučno.Ovi se još uvijek drže samo pajsera i nsaravno mita i korupcije.Ali bi se mimo njih lako mogao pojaviti ozbiljan partner!Kupiti ovo od Vlade ,prikupiti dvadesetak posto od malih dioničara i onda ispratiti ovu skupinu odozgo!Ja ozbiljno računam na tumogučnost!
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Pa neka nađu i partnera sa kojim mogu zajednički upravljati firmom ali se mora ići na pisanu povezanost i normalno, raspisivanje tendera za ostatak dionica.
Ne može se vječno upravljati na ovaj način.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Blago se povećava kupovina. Ali ništa značajno
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Nije loše, neto dobit 11.155.865 KM
Post Reply