Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Racio wrote:Pa gdje je tu logika, znači da netko tko ima kako kažete 40 % kontrole, na svaku marku uludo bačenu, bacio je i svojih 40 pfeninga. Ima li to logike, tko bi to sebi sam radio i koji je tu ćar.
Zamjena teza: uložili su 30-40 feninga da upravljaju jednom markom. Dalje se automatski ruši sva Vaša logika.
Racio wrote: Naime, ako ne možeš / nemogu upravljati, meni je svejedno bio tamo Haden, Marko , Luka ili Alija iz Tuzlafarma, važno je da ima razvoja i drugo ne manje važno, dosta ima vezanih porodica i zaposlenih a tamo nije bilo masovnih otpuštanja i kad je došao Haden a ni ranije od njega.

Dakle stavri su ipak malo drugačije i očito nekoga izvana u Bosnalijeku zanima perspektiva i mogućnost razvoja a ne trenutni interesi a to bi svim dioničarima ili svakoj dionici trebalo pogodovati. Ne možemo stalno stvarati negativnu klimu i očekivati rast dionica eto tu mi ima nelogičnosti ovdje. Razvoj i potencijal razvoja je izgleda osnovni motiv potencijalnih kupaca, samo koji razvoj to je pitanje koje vrijedi elaborisati.
Osnovni motiv svakog kupca dionice, od mene pa do Hadena, jeste povrat uloženog kapitala i zarada, i to u što kraćem roku.

Ako nema dividende, povrata na uloženo, a uz to nema ni rasta cijene dionice iako se profit reinvestira, gdje je tu interes mene kao ulagača?
Faktički sam bacio pare.
one
Posts: 1763
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

HALO KOMSIJA,HOCE LI NEKO KUPITI DIO BOSNALIJEKA ? DAJEM JEFTINO.VIDI U SELU AKO IMA KO ZAINTERESOVAN!
toliko o nacinu oglasavanja prodaje od strane agencije.nigdje oglasa u nekim vanregionalnim medijima.kada se budu prodavale ostale firme morat cemo sami davati oglase i traziti kupce preko neta.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

one wrote:HALO KOMSIJA,HOCE LI NEKO KUPITI DIO BOSNALIJEKA ? DAJEM JEFTINO.VIDI U SELU AKO IMA KO ZAINTERESOVAN!
toliko o nacinu oglasavanja prodaje od strane agencije.nigdje oglasa u nekim vanregionalnim medijima.kada se budu prodavale ostale firme morat cemo sami davati oglase i traziti kupce preko neta.
Možda na pik.ba da neko stavi oglas za prodaju, ono kao ne prodajem ja nego samo oglas za jarana!
Vrte se i tamo velike pare na autima, mobitelima i ostalo...
Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Bosnalijek

Post by Racio »

Sabur2 wrote:
Racio wrote:Pa gdje je tu logika, znači da netko tko ima kako kažete 40 % kontrole, na svaku marku uludo bačenu, bacio je i svojih 40 pfeninga. Ima li to logike, tko bi to sebi sam radio i koji je tu ćar.
Zamjena teza: uložili su 30-40 feninga da upravljaju jednom markom. Dalje se automatski ruši sva Vaša logika.
Racio wrote: Naime, ako ne možeš / nemogu upravljati, meni je svejedno bio tamo Haden, Marko , Luka ili Alija iz Tuzlafarma, važno je da ima razvoja i drugo ne manje važno, dosta ima vezanih porodica i zaposlenih a tamo nije bilo masovnih otpuštanja i kad je došao Haden a ni ranije od njega.

Dakle stavri su ipak malo drugačije i očito nekoga izvana u Bosnalijeku zanima perspektiva i mogućnost razvoja a ne trenutni interesi a to bi svim dioničarima ili svakoj dionici trebalo pogodovati. Ne možemo stalno stvarati negativnu klimu i očekivati rast dionica eto tu mi ima nelogičnosti ovdje. Razvoj i potencijal razvoja je izgleda osnovni motiv potencijalnih kupaca, samo koji razvoj to je pitanje koje vrijedi elaborisati.
Osnovni motiv svakog kupca dionice, od mene pa do Hadena, jeste povrat uloženog kapitala i zarada, i to u što kraćem roku.

Ako nema dividende, povrata na uloženo, a uz to nema ni rasta cijene dionice iako se profit reinvestira, gdje je tu interes mene kao ulagača?
Faktički sam bacio pare.
Nije zamjena teza ne trebamo mi oko toga voditi polemiku, pa ako je Zakon to omogućio, vi trebate mijenjati Zakon a ne pisati postove protiv sadašnjg najvećeg dioničara, nekako mi je to logika. Istovremeno očekujete i sa pravom tražite rast dionica ali negativnom medijskom kampanjom samo ćete je obarati. Zato kažem da ste u stalnoj kontradikciji svojih interesa ako ste dioničar.

Slažem se sa vama da je osnovni motiv svakog dioničara od vas pa do Hadena, povrat uloženog kapitala i zarada, ali zar mislite da vi to ili Hadem MORATE ostvariti i da nema rizika na berzi, malo sutra. Kakva je situacija u BiH ne bi se čudio da sve dionice dožive potop u skorom roku, pa čak da propadnu i neke berze.
Šta mislite Slavuju, pa propadaju banke giganti u New Yorku a da jedan mali Bosnalijek može i mora održati nivo vrijednosti dionice kakav bi netko htjeo u njemu ili izvan njega. Vlada prodaje jer nema od tih dionica ništa , izuzev da je mogla voditi indirektno aktivnu politiku održavanja nivoa zaposlenih. Ali... gdje su to poluge aktive podrške privredi pa da se od FDS-a, Bosnalijeka i drugih traži da budu u rangu sa sličnim kompanijama u uređenim državama.
Pa imamo li ambijent za bolje ?, u svijetu je rast od 2 % bogovski rast a mi se razbacujemo zahtjevima za rastom od 10 %.
Ja ako imam dionice a nisam saglasan ili siguran sa vlasnicima firme, prodao bi dionice na berzi i rješio se glavobolje, drugog nema.
Nekada treba sačekati upravo da kriza prođe i prodati dionice kad krene bolja situacija a nekada na vrijeme prodati, dakle suvereno možete raspolagati svojim dionica i sami ste odgovorni jeste li ih kupili i zaradili ili prodali i zaradili, rizik je uvijek na vama kao vlasniku.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Vi gospodine Racio stvarno nemate pojma o čemu mi pišemo a još manje znate o onome o čemu Vi pišete!I bilo b pristojno da se prvo obavijestite o nečemu pa da onda dijelite savjete o istom.
Mi koji ,kako Vi kažete pišemo protiv najvećeg dioničara isključivo i samo zbog toga što je od kada je počeo prikupljati te dionice pa do danas,sve radio suprotno zakonu.Oko njega,tog največeg dioničara Bosnalijeka ma ko on bio,a ni do danas ne znamo zvanično ko je ,okupio se sav ološ sa Sarajevske berze.I svi zajedno su obezbjeđujući fiksnu cijenu kroz isplatu dijela vrijednosti dionice mimo berze,sakupili tih 30 posto.A kako to nije bilo dovoljno za legalan ulazak u krug fabrike,ušli su tamo pomoću pajsera.Prije toga su potkupili sve koji su trebali da ih u tome spriječe!Predsjednik Komisije za vrijednosne papire je to sve legalizovao i za nagradu dobio mjesto direktora IT sektora za svoga sina!Meni su ,recimo,uskratili pravo da glasam na njihovoj skupštini ,mada sam imao isti papir od banke skrbnika kao i čovjek koji je izabran u NO!A poslije toga pa sve do danas,dionicu drže pod kontrolom preko povelikog broja dionica kod više učesnika u trgovanju,pomoću dogovorenih transakcija!Sve to,i još što šta drugo,istražuje i nadlešno tužilaštvo!
A ovo sam ja ponovio najmanje deset puta na ovom forumu i u medijima, a onda se ponovo pojavi neko ko me opet pita zašto sam eto protiv najvećeg dioničara.
Meni stvarno nije jasno zašto ja to Vama pišem!
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Racio wrote:
...Ja ako imam dionice a nisam saglasan ili siguran sa vlasnicima firme, prodao bi dionice na berzi i rješio se glavobolje, drugog nema.
Nekada treba sačekati upravo da kriza prođe i prodati dionice kad krene bolja situacija a nekada na vrijeme prodati, dakle suvereno možete raspolagati svojim dionica i sami ste odgovorni jeste li ih kupili i zaradili ili prodali i zaradili, rizik je uvijek na vama kao vlasniku.
Je li to ti nas nagovaraš na prodaju sada, po ovim cijenama? Zvuči mi kao nečiji vlažni snovi, a znamo čiji. Možeš to zaboraviti, malo ko sa ovog foruma bi izašao ispod 20 po dionici. Nego imam bolju ideju služeći se tvojim riječima uz malu modifikaciju.
Ja ako imam 29,9 % dionica a nemam novac za više, prodao bi dionice na berzi i rješio se glavobolje, drugog nema.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Bosnalijek

Post by slucajni prolaznik »

one:
"HALO KOMSIJA,HOCE LI NEKO KUPITI DIO BOSNALIJEKA ? DAJEM JEFTINO.VIDI U SELU AKO IMA KO ZAINTERESOVAN!
toliko o nacinu oglasavanja prodaje od strane agencije.nigdje oglasa u nekim vanregionalnim medijima.kada se budu prodavale ostale firme morat cemo sami davati oglase i traziti kupce preko neta."
Da ovaj i ovakvi slični odista poznaje materiju o kojoj sa toliko samouvjerenosti piše i dijeli lekcije , da je informiraniji dalje od BBI centra , da prati gdje bi se trebalo pratiti onda bi imao ovakve informacije iz inozemstva :
Date Value Currency Headline Opportunity Source Sector Company Country State Topics Intelligence Grade Stake Value (%)
Medical: Pharmaceuticals
3/13/16 12 EUR Bosnalijek 19.25% state stake draws interest from four companies – report (translated) Bosnalijek, the Bosnian pharma firm, has drawn privatisation interest from four companies, including a local, Tuzla-based entity, indikator.ba reported referring to a BHT TV programme. As reported, the government has decided to offer for sale the 19.25% state stake in the target via the bourse. The current item cited Drago Vrbi_, head of Bosnia's privatisation agency, who said that the stake will be offered at a minimum price of BAM 23.25m (EUR 11.88m). The target had sales of BAM 119.4m (EUR 61m) in 2014, per its financials. Link to original source Indikator.ba Medical: Pharmaceuticals Bosnalijek d.d., Government of Bosnia-Herzegovina Bosnia-Herzegovina Privatisation/Government Investment Strong evidence between 10% and 29% inclusive
Naš je narod davno rekao : svaka neizgovorena je zlatna ..kad se (ne ) zna ...
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

slucajni prolaznik wrote:one:
"HALO KOMSIJA,HOCE LI NEKO KUPITI DIO BOSNALIJEKA ? DAJEM JEFTINO.VIDI U SELU AKO IMA KO ZAINTERESOVAN!
toliko o nacinu oglasavanja prodaje od strane agencije.nigdje oglasa u nekim vanregionalnim medijima.kada se budu prodavale ostale firme morat cemo sami davati oglase i traziti kupce preko neta."
Da ovaj i ovakvi slični odista poznaje materiju o kojoj sa toliko samouvjerenosti piše i dijeli lekcije , da je informiraniji dalje od BBI centra , da prati gdje bi se trebalo pratiti onda bi imao ovakve informacije iz inozemstva :
Date Value Currency Headline Opportunity Source Sector Company Country State Topics Intelligence Grade Stake Value (%)
Medical: Pharmaceuticals
3/13/16 12 EUR Bosnalijek 19.25% state stake draws interest from four companies – report (translated) Bosnalijek, the Bosnian pharma firm, has drawn privatisation interest from four companies, including a local, Tuzla-based entity, indikator.ba reported referring to a BHT TV programme. As reported, the government has decided to offer for sale the 19.25% state stake in the target via the bourse. The current item cited Drago Vrbi_, head of Bosnia's privatisation agency, who said that the stake will be offered at a minimum price of BAM 23.25m (EUR 11.88m). The target had sales of BAM 119.4m (EUR 61m) in 2014, per its financials. Link to original source Indikator.ba Medical: Pharmaceuticals Bosnalijek d.d., Government of Bosnia-Herzegovina Bosnia-Herzegovina Privatisation/Government Investment Strong evidence between 10% and 29% inclusive
Naš je narod davno rekao : svaka neizgovorena je zlatna ..kad se (ne ) zna ...
Ne shvatam poentu. Ne vidi se koji je ovo medij ali koji je god ovo nije poziv Vlade ili APF. Koliko vidim ovo je samo prenesena vijest sa indikatora a ne poziv investitorima. Trebalo je dati oglas u recimo Financial Times, Wall street Journal, specijalizovane farmaceutske magazine, pa onda obavjestiti Bloomberg CNBC itd, plus pozivi/obavjesti svim većim farmaceutskim kompanijama direktno, ako treba posjetiti ih, Krku, Alvogen, Novartis,GlaxoSmithKline, Pfizer, sve redom. Ovo nije to. Ovo nije ni sjena toga.
BranoH
Posts: 48
Joined: 05 Dec 2013, 14:10

Re: Bosnalijek

Post by BranoH »

Zakon obavezuje da se mora oglasiti na podruciju FBIH kroz medije..m

A ako se bilo sta "stima" onda im je u cilju da sto manje javnosti sazna...

Ovaj racio ce prije biti iracio....
Neko ko je prije nekoliko godina placao dionicu (danas basnoslovnih) 42,56 ili vise km da proda po 10-12... nikad prije ce u grob nego ispod 20...

A opet ako ukljucimo racionalnost ukoliko haden ili haden i neko njihov kupi pa zajedno nastupe sa 51+% onda ce vjerovatno dividenda pojacati jer mora se ulozeno vratiti
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Da sam htio prodavati po 15 prodao bi Hadenu a ovaj gore racio ili horacio sto dijeli savjete o prodaji da ga samo uputim da mi zelimo samo da se radi transparetno a po njegovom svatanju bi bilo sto tuzite arslanagića ako nista zadovoljni upravom prodajte dionice.Stvarno su se neki izgubili u vremenu i prostoru a svi mi dobro znamo kada se sta privatizuje sto ima cijenu kako se to radi a gospon Oprosti mi i njegova druzina sinjeg galeba ocigledno misle da smo sa njima isli u skolu pa neznamo zbrojati..
Post Reply