Bosnalijek

montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Interesantno koliko je neznanje (ili lijenost) kod nas kad je u pitanju ova materija. Čak i indikator počinje (inače OK) članak potpuno nepotrebnim nagađanjem da bi Vlada za svojih 19,25 % Bosnalijeka mogla istržiti 15,68 miliona kad bi cijena bila 10,4. Mogli su isto tako napisati da bi Vlada mogla istržiti 30 miliona kad bi cijena bila 20 ili 45 miliona kad bi cijena bila 30. Izgleda da je svima najlakše pomnožiti broj dionica sa nekom proizvoljnom cifrom nego nego ući u dubinu pa pokušati izračunati/procijeniti vrijednost firme na načine na koji se to inače radi, polazeći npr od prihoda, dobiti, mogućnosti razvoja, perspektive, cijena u okruženju i svijetu prilikom preuzimanja sličnih farmaceutskih firmi itd i sl.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Evo,na ovom postavljenom linku sve je rečeno!Mi ili oni!Mi smo građani ove zuemlje a oni su skupina kriminalaca dobro raspoređenih od vječne vatre do vrhova stranaka ,vlada i vladinih i drugih agencija.Bosnalijek je tu tek mrvica.Pljačka je mnogo šira.Svrha svakog njihovog poteza je samo pljačka.I to pod motom da što više ostane u rukama( njihovih) Bošnjaka(,njihovih) Hrvata i( njihovih) Srba.Pa dokle tolika naivnost.Zar oni stvarno misle da smo mi glupaci.Ja moram podsjetiti te vrlo sumnjive inženjere,ekonomiste ,pravnike,a boga mi i tzv intelektualce drugih progfila.U ovoj zemlji od uvijek se išlo u škole,i od svakle,iz svakog sela.U moje selo je,na primjer,dovedena el.energija 1962.godine.A ja sam nepune tri godine kasnije upisao Elektrotehniku na Zagrebačkom sveučilištu i završio je!A otac mi nije bio ni veliki musliman,ni kakav partijski činovnik!Bio je samo zemljoradnik! Moraju računati s tim i takvim!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

slavuj wrote:Evo,na ovom postavljenom linku sve je rečeno!Mi ili oni!Mi smo građani ove zuemlje a oni su skupina kriminalaca dobro raspoređenih od vječne vatre do vrhova stranaka ,vlada i vladinih i drugih agencija.Bosnalijek je tu tek mrvica.Pljačka je mnogo šira.Svrha svakog njihovog poteza je samo pljačka.I to pod motom da što više ostane u rukama( njihovih) Bošnjaka(,njihovih) Hrvata i( njihovih) Srba.Pa dokle tolika naivnost.Zar oni stvarno misle da smo mi glupaci.Ja moram podsjetiti te vrlo sumnjive inženjere,ekonomiste ,pravnike,a boga mi i tzv intelektualce drugih progfila.U ovoj zemlji od uvijek se išlo u škole,i od svakle,iz svakog sela.U moje selo je,na primjer,dovedena el.energija 1962.godine.A ja sam nepune tri godine kasnije upisao Elektrotehniku na Zagrebačkom sveučilištu i završio je!A otac mi nije bio ni veliki musliman,ni kakav partijski činovnik!Bio je samo zemljoradnik! Moraju računati s tim i takvim!
Ako ovo ovako prođe, onda će isto biti i za FDS, SOSOR, ENISR...baš kao što sam jednom i pisao. Zato nema rasta ni potražnje, iako je namjera da se prodaju ove "državne" dionice veoma ozbiljna i praktično je već počela.
Svi biznis portaliu regiji su prenijeli ovu vijest.
Šta da se tek kaže za Sarajevo Osiguranje, koje je svojedobno dokapitalizirano po cijeni od 25 KM?
Koji je tek to kriminal i šteta za ovaj narod i zemlju, ako se proda po "ponderisanoj" vrijednosti na berzi, čak i ako se uveća za 30 % (na 8-9 KM)?
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Nažalost po svemu sudeći, čekali su da poklope glavne medije da bi ovo započeli.
Hoće li im ovo proći u tišini?
Kakve koristi od naknadnih tužbi kad je mlijeko već prosuto?
Kakve koristi i od mogućih presuda kad će izvršioci uživati u našem opljačkanom bogatstvu smijući nam se u lice dok govore da su radili samo "po zakonu"?
Oprostite, ali ne vidim način kako da ih spriječimo.
one
Posts: 1761
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

jedino da dionicari ovih firmi izadju pred vladu
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ništa nije gotovo,dok ne bude gotovo!.Nema ništa od cijene bliske ovoj sa SASE.Nastavljamo borbu protiv kriminala,za veću,realnu cijenu!Danas u toku dana na BH radiju a večeras na BHT.Nek narod gleda i čuje ko im o glavi radi!
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Dajte gospodo ako je potrebno imenom i prezimenom imenovati krivce pa dokad da vise pišemo po forumu, kada oni opljačkaju kasno je sa tuzbama.Vidite da niko više i ne spominje Arslanagiće pa ljudi su pokrali toliku imovinu šta mislite da se taj novac vrati Bosnalijeku a gdje smo mi mali dioničari još na manje ima u toj priči.Gdje su mali dioničari šta je sa radnicima kakvo je kod njih raspoloženje u vezi privatizacije..i mediji su izgleda kupljeni pa samo sporadicni naslovi kao da se prodaje kakava benzinska.Ovog momenta cu imenom i prezimenom svojim pisati pojedinim medijim kako niko ništa ne istrazuje pa neka me tuze za klevetu pa vidite li VI dokle su oni drznici jednu po jednu kompaniju unistavaju i privatizuju kao da se smo o igri radi dokle više..
exat
Posts: 46
Joined: 01 May 2015, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by exat »

nije mi bas jasno protiv cega ste vi se sada pobunili. Pa ne pise cijena, kaze samo da ce se prodati na burzi. Svaki kupac moze u ponedjeljak staviti nalog na 11, 15, 20 ili na koliko misli da vrijedi i pokusati kupiti. Vlada isto tako ce valjda izaci sa nekim konzultantom i prikupiti neobvezujuce ili obvezujuce. Pa nije ovo prvo na svijetu sto se prodaje na burzi. Koliko je vama mala cijena ako drzava dobije ? Izgleda imate prevelika ocekivanja. Ne znam ni koliko zapravo mislite da taj paket vrijedi?!
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Čitam ovaj članak u današnjem ABA3y (prodaja Bosnalijeka putem berze za dvadesetak dana) i ne vjerujem svojim očima dokle seže ljudska glupost (ili bezobrazluk). Pa kaže g Vrbić iz Agencije za prihvatizaciju da je APF napravila dubinsku analizu i niz elaborata te fer procijenio dionicu na 10,4 KM. E sad kako je dubinska analiza došla tačno na sadašnju tržišnu na berzi ostaće vječna misterija. Vjerovatno se radi o koincidenciji neslućenih razmjera pogotovo jer je prethodnih dana bezbroj puta pominjao ponderisanu tržišnu. Vjerovatno se njegova "dubinska" analiza svodi na to. Niko i nigdje ne pominje dobit od 10 miliona (a potencijalno i veću s obzirom da je to postignuto u lošoj godini u Rusiji) što za 20 g daje 200 miliona iz čega na prvu ispada vrijednost od bar 25 po dionici, konzervativno. I još, nastavlja razdragani Drago mislim da će biti prava utakmica napominjući da su investitori "itekako zainteresirani" i da će se dosta postići po ovoj cijeni jer je cijena za njih (investitore) dobra. Mislim da ni njemu nije jasno kome treba biti dobra cijena kupcu ili prodavcu i zašto bi cijena upola od realne bila dobra kao ni zašto ako ima mnogo zainteresovanih treba ići na nisku cijenu. Eto šta se dobije trpanjem podobnih gdje im nije mjesto. Sad će se gomila zainteresiranih "takmičiti" iznad 10,4 i postići fenomenalnih 13 ili 14 po dionici a ljudi vjerovatno došli spremni da daju iznad 20. Pa hvala Drago. Mislim da bi stvarno protiv ovakvih i njihovih šefova najbolje rješenje ako ovo ode ispod 20 bile tužbe. Jedina olakšavajuća okolnost bi mu eventualno bila urođena glupost ali to bi morao da dokaže, jer sumnjam da postoji individua toliko glupa da istovari ovakav load of crap u samo 3-4 rečenice.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Bosnalijek

Post by ummet »

HANS wrote:Dajte gospodo ako je potrebno imenom i prezimenom imenovati krivce pa dokad da vise pišemo po forumu,
Pista ćemo izgleda do kraja pljačke koja je počela daaaavno prebacivanjem narodne imovine na državu, pa preko pljačkaške privatizacije itd itd. Možeš pisat koliko hoćeš i kome hoćeš, kao da se neko zbog toga sekira.
HANS wrote: kada oni opljačkaju kasno je sa tuzbama.Vidite da niko više i ne spominje Arslanagiće pa ljudi su pokrali toliku imovinu šta mislite da se taj novac vrati Bosnalijeku a gdje smo mi mali dioničari još na manje ima u toj priči.
Upravo tako, ko je Jamio - Jamio.
HANS wrote: Gdje su mali dioničari šta je sa radnicima kakvo je kod njih raspoloženje u vezi privatizacije..
Radnici strahuju za svoja radna mjesta, lizajući guzove i onim i ovim i prijašnjim i sadašnjim i budućim, lažno misleći da će im to pomoći da izbjegnu crni kraj. Ne shvataju da se varaju, a neće nikad ni shvatiti. Mali dioničari i ne prate šta se dešava, jer je to većinom polu-pismen svijet. Dovoljna je čestitka za Novu Godinu. Ne konta on da oni certifikati itektako imaju vrijednost i da se neko sada hadžija o njihovom trošku. [/quote]
HANS wrote: i mediji su izgleda kupljeni pa samo sporadicni naslovi kao da se prodaje kakava benzinska.
A kad su to ovdje mediji bili "slobodni" a ne u službi vladajućih ?
HANS wrote: Ovog momenta cu imenom i prezimenom svojim pisati pojedinim medijim kako niko ništa ne istrazuje pa neka me tuze za klevetu pa vidite li VI dokle su oni drznici jednu po jednu kompaniju unistavaju i privatizuju kao da se smo o igri radi dokle više..
Piši koliko hoćeš, neće se niko ni počešati. Sve ove firme su već "završena stvar". I da, ovo jeste igra, zove se Monopol, tabla FBiH.
Post Reply