Bosnalijek

slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Da,radi se baš o tom Salihoviću koji se vratio iz Rusije sa parama.Nisam znao da je zapao u teškoće,možda je i on prodao.No kako je dobar sa ovim Uzunovićevim on bi sigurno prodao nekome oko Hadena!Ne sječem se da li je Skenderagić imao prije nešto dionica,u svakom slučaju on sada ima više nego je taj Salihović imao u junu ove godine!
jedino što je sigurno je da su sve veće transakcije na ovom nivou cijena već dogovorene.Ja sam recimo pokušao u nekoliko nvrata kupiti ali sam uspjevao tek sa malim nalozima.Jer svi brokeri,pa čak i moj,su u dogovoru!Jer uglavnom žive od ovih kriminalnih mešetara.I ako njih jednom sprijeće,i ovih nekoliko brokerskih kuća će morati na pijacu,pa preprodavati recimo krompir sa Hece!
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Jedino što je sigurno je da su sve veće transakcije na ovom nivou cijena već dogovorene.Ja sam recimo pokušao u nekoliko nvrata kupiti ali sam uspjevao tek sa malim nalozima. Jer svi brokeri,pa čak i moj,su u dogovoru!Jer uglavnom žive od ovih kriminalnih mešetara.I ako njih jednom sprijeće,i ovih nekoliko brokerskih kuća će morati na pijacu,pa preprodavati recimo krompir sa Hece!
Nije mi jasno preko kojih brokerskih kuca svi kupujete kad se na njih zalite. Ne razumijem ko Vam moze zabraniti da mozete staviti koju hocete kolicinu po kojoj hocete cijeni?????????

Do sada sam rdio sa dvije -tri i to mi se do sada nije desilo.

Pa s kim vi radite, sto ih ne mijenjate i ne prijavite.

Pa nije ovo Sjeverna Koreja da Vam neko naredi po kojoj cijeni ćete kupovati.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:
Jedino što je sigurno je da su sve veće transakcije na ovom nivou cijena već dogovorene.Ja sam recimo pokušao u nekoliko nvrata kupiti ali sam uspjevao tek sa malim nalozima. Jer svi brokeri,pa čak i moj,su u dogovoru!Jer uglavnom žive od ovih kriminalnih mešetara.I ako njih jednom sprijeće,i ovih nekoliko brokerskih kuća će morati na pijacu,pa preprodavati recimo krompir sa Hece!
Nije mi jasno preko kojih brokerskih kuca svi kupujete kad se na njih zalite. Ne razumijem ko Vam moze zabraniti da mozete staviti koju hocete kolicinu po kojoj hocete cijeni?????????

Do sada sam rdio sa dvije -tri i to mi se do sada nije desilo.

Pa s kim vi radite, sto ih ne mijenjate i ne prijavite.

Pa nije ovo Sjeverna Koreja da Vam neko naredi po kojoj cijeni ćete kupovati.
Nije na to mislio. Nije napisao da ne može staviti nalog na cijenu i količinu koju želi nego da ne može kupiti po toj cijeni. Npr ako sad hoćeš kupiti BSNL po recimo 10,2 i zadaš recimo 100 kom vjerovatno ćeš kupiti istog dana. Ako međutim staviš nalog na 10 000 kom po istoj cijeni vjerovatno ti neće uspjeti jer neće biti dionica na ponudi. Pa i neki dan kad je neko htio kupiti 20- 30 hiljada cijena je odmah otišla za 4% na 10,40 a nije se moglo kupiti ispod 11. Isto je praktično na svakoj dionici. Čim je npr na SOSORU primjećen ozbiljniji interes nema ponude ispod 7,5 iako je tržišna 6,5. Da neko kupi po toj cijeni ne bi više bilo ponude ni po 10. Praktično mulja se nešto s malim količinama uglavnom fiktivno, tek da se prikrije realna vrijednost. Samo što time ništa ne dobijaju, samo odlažu neumitno.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

To sto nema ponude nisu krivi brokeri. Mijesate kruske i jabuke. definitvno ima stimanja i svega ostalog u ogromnoj kolicini, ali ako si odlucio da kupujes, i to na veliko, stavi nalog i cekaj. Povisi cijenu i sl. AKo sam ja stavio nalog 10.000 na 10,5 da kupujem a neko zeli da ih proda nema tog brokera, Celama, berze, registra i sl. koji to moze sprijeciti.

Na ovako maloj likvidnosti ima muljanja definitivno, ali ponavljam brokeri samo ispunjavaju necije druge naloge.

Usput neki dan, kada je otisla velika kolicina BSNLR (koliko smo upratili ili je kupovao SKenderagic iliRaiff skrbnicki) ostalo je na strani potrznje nekih 10.000 komada koje nisu kupljene po 10,5. Sada tog naloga vise nema.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Usput neki dan, kada je otisla velika kolicina BSNLR (koliko smo upratili ili je kupovao SKenderagic iliRaiff skrbnicki) ostalo je na strani potrznje nekih 10.000 komada koje nisu kupljene po 10,5. Sada tog naloga vise nema.[/quote]
Evo,ovom rečenicom si samo potvrdio moje tvrdnje o namještenim,dogovorenim transakcijama.Kupovnog naloga više nema jer je dogovorena količina otišla.Ne mogu sad da ti objašnjavam sve mogučnosti eliminisanja drugih!Pitaj brokera.I još nešto:Večina naloga su zapravo nalozi ljudi oko brokera,a vrlo malo je onih koje izdaju potpuno neovisni ulagači.Brokeri jednostavno eskiviraju izdavanje prodajnog naloga ako je cijena prihvatljiva a na kupovnpj strani nema niko njhov.Evo,prati na FDS kupovni nalog od 150 dionica po cijeni 46,51 pa ćeš vidjeti kada će biti realiziran.A bio je tu i kada je prošla transakcija po 46,41!Naravno,može se izdati nalog na onu količinu po 49 i kupiti!A to prodaje upravo jaran od jednog brokera!Kriminalci oko brokerskih kuća znaju čiji je to nalog!A što se tiče promjene brokera,ja sam ih do sada promjenio pet ili šest.I sve je u pet dkg.Uvijek imaju opravdanje zašto ti nešto nisu kupili ili prodali,ili zašto su te pogrešnim tumačenjem pravila zavalili desetak hiljada!
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

To je tačno. Uvijek imaju opravdanje.

Meni se često to desi. Gledaš u naloge i čekaš da se realizuje i onda odjednom ili neko kupio ili prodao prije tebe. Ali ne mogu kriviti brokere jer su moji nalozi redovni a oni koji hoće da upravljaju situacijom imaju brže reakcije odnosno znaju dati svoj nalog na način da njihov bude prvi na realizaciji iako sam ja dao ranije.
Ne isplati se oko toga zamarati jer je tržište tako postavljeno. I sva ostala svjetska tržišta su na taj način postavljena, mada tamo nema samo par ljudi koji trguju negu su tamo stotine hiljada koji trguju pa ima prostora za sve naloge.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Danas sam u razgovoru sa ljudima koji dobro poznaju stanje na tržištu kapitala kako u Bosni tako i u regionu saznao jednu informaciju kojoj iskren da Vam budem nisam prije pridavao neki značaj.Naime radi se o tome da je jedino kod ove dioice postojala izrađena studija o isplativosti ulaganja koju je uradio Alvogen i da je sve urađeno u detalje tako da cijena ispod 20,00KM koja je bila u opticaju NE BI SMJELA BITI MANJA.E,sad se postavlja ono osnovno pitanje koje mene muči u zadnje vrijeme kada su u pitanju firme koje idu na prodaju,a to je šta li će ovoj vladi biti cilj?Ja poučen iskustvom kada je vlada u pitanju nisam siguran kakve joj sve nebuloze mogu pasti na pamet,ali jedno sam siguran da je je ovo prva firma koja će biti ponuđena na prodaju.Prema informacijama koje sam u međuvremenu saznao je da je naplaćen kompletan dug koji su Rusi imali.Ako je to istina mogli bi pojačati dividendu,makar na 1KM.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Izgleda da je ovaj s a v j e t n i k baš pravi savjetnik!Dobro nas je nasavjetovao!nema nam druge nego sutra na banku pa u brokera!Kupovati bezbeli samo BSNL,em će biti dobra cijena kod prodaje vladinih diinica,em je sve naplačeno od rusa pa će mo prije prodaje ušićariti i dobru dividendu.Evo ja ovim putem oglašavam prodaju polovnog automobila,uložim u BSNL pa na proljeće po novi!I to sve zahvaljujući dobrom savjetniku!
Jedino što je zaboravio napisati,je na kojoj cijeni,negdje gore iznad 11 km,stoji njegov prodajni nalog.
inače,čudno je kako nema neke navale na ove tri dionice.Koliko ja vidim ovi još preostali mešetari,samo prodaju!Kao da je na vidiku neka nova hadenizacija.Pa ko prije,kupiti po zadanoj cijeni pa prodati ako treba i jeftinije,naravnouz zagarantovanu solidnu razliku ispod stola!Ovog puta im fali jedno mjesto naplate te razlike,a kako stvari stoje,uskoro će manjkati još bar jedno.
Ja,skoro da zaboravim na novost koju sam saznao tek danas.
Vječiti Hasan A.P.Ćelam je ipak,skoro dvije godine nakon završene mhadenizacije,zvanično na KOMVP utvrdio da je u tim transakcijama dionicama BSNL u korist Hadena,bilo nezakonitih postupanja.Aferim,pa makar i godinu nakon što im je uvalio evropskog IT eksperta!
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Potražnja nije osobita, pretpostavljam da su mali investitori još u strahu i čekaju razvoj situacije a nema još ni te najave tendera od strane Vlade. Sa druge strane, ja ne vidim baš navalu ni na prodaji, naprotiv. Razlika između prodajnog i kupovnog naloga na BSNL je 10 % slabo ko nudi ispod 11. Na SOSORU još više, ne vidim prodajne naloge uopšte. Danima stoji kupovni po 7,0 ali niko ne spušta da bi prodao. Mene lično najviše zanima ovo da su naplaćena sva potraživanja iz Rusije. Da li neko zna odnosno može potvrditi tu informaciju?
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Insajderska informacija iz Jukićeve ukazuje na veliku nervozu u upravljačkim strukturama!Nagađanja o uzrocima su višestruka i nema smisla da ih ovdje iznosim.Meni je ,u tom kontekstu,pao na pamet nečiji istup ovdje koji je govorio o nekakvom poptencijalnom kupcu Bosnalijeka koji bi htio najmanje 51 procenat!Zna li neko više o tome ili o nekom drugom razlogu neuroze mojih prijatelja pod zaštitom obitelji Ćelam!
Post Reply