Vijesti iz ekonomije/privrede

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

Bingo i AS Jelah su postali pravi lideri BH ekonomije
Preduzeće Bingo d.o.o. Tuzla preuzelo je brčanskog proizvođača namještaja Duka&Bosna d.d., izvještava Indikator.ba.

Bingo je na Sarajevskoj berzi 11. decembra kupio 712.234 dionice Duka&Bosne, ili 77,7 posto, čime je vlasnički udio u ovoj kompaniji povećao na 89,9 posto.

Tuzlanski trgovac je za ovaj paket dionica platio 3.026.994,50 KM.
Bingo će u zakonskom roku objaviti ponudu za preuzimanje i preostalih 92.243 dionica koje nisu u njegovom posjedu, odnosno procentualno 10,1 posto.

Ovo je druga akvizicija Binga u kratkom vremenu, budući da je početkom novembra od HETA-e kupio tekstilnu fabriku Novitet u Bosanskom Petrovcu.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Šta reći osim : svaka čast, samo naprijed momci, nadam se da ćete preuzeti i Solanu jedan dan:
http://www.akta.ba/bs/Vijest/vijesti/gr ... elah/60415
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Meni lično, a možda griješim, ovo dvoje nije isto. Kod ASa mi je nekako više organski rast, intenzivno se radi na unapređenju poslovanja, povećava se prihod u jednom preduzeću i kad sa to dobro uhoda ide se dalje pa i u akvizicije ali u blisku oblast (prehrana) ( sa izuzetkom Fortituda). Međutim vidi se da to sve ima glavu i rep, mada mi je čak i to pomalo prebrzo. Kod Binga, moram priznati jedva je shvatljiva brzina kojom sve to ide. Nevjerovatna količina investicija trgovački centri i objekti na sve strane maltene dnevno. Dozvole, saglasnosti, rente itd sve to košta , da ne pominjem izgradnju i uređenje samih objekata, a gdje su preuzimanja od Interexa pa dalje. Sve to košta brdo novca. Za nekoga ko je "kralj dobrih cijena" rekao bi čovjek da i nema neku maržu da bi od nje same i redovnog poslovanja kompanija eksponencijalno rasla. A raste. Kao da neko keš pridodaje lopatom, da ne kažem bagerom. A možda su ljudi samo vrlo vrlo vrlo sposobni a ja dežurni skeptik. Iskustvo mi međutim govori da u zemlji gdje svaki poslovni potez ide bolno sporo, tamo gdje to nije tako i gdje sve ide superglatko i bez problema obično postoji sasvim prozaično objašnjenje za to. Kao što su prozaični razlozi zbog kojih je npr Euroasvalt bio dežurni izvođač radova na autoputu i prikupljač kajmaka a ŽGP koji je imao i know how i ljude da posao izvede poslužio kao jeftini podizvođač preko kojeg su se izvukli golemi profiti u EA pa dalje, dok je sam ŽGP nakon gomile izvedenih mostova i tunela na kraju operacije ispljunut kao potrošena žvaka. Kladio bih se da nema suspersuperuspješne firme u nas (evo npr DUFovi) u koju nisu ugrađeni "gospodari". A što se tiče domaćih proizvoda, daleko od toga da mi je Konzum nešto osobito drag, ne znam da li je u Bingu domaća roba baš toliko preferirana kao što tvrde mitovi i legende. Neki dan gledam onaj njihov reklamni letak, za kupovinu od nekoliko ponuđenih piva tri su strana u velikom formatu a par domaćih pored njih izgledaju kao thumbnails, kafa je mislim bila Grand itd itd. Ni na rafovima ne primjetim neku osobito veću zastupljenost domaćih proizvoda. Ne znam jer nisam brojao ni mjerio ali dok mi neko ne dokaže suprotno zadržao bih u vezi svega gore navedenog izvjesnu dozu zdravog skepticizma. Možda griješim u svemu (i volio bih da griješim) ali dobro kažu, ko se jednom opeče taj puše i na hladno.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

To je dobro zapažanje.
Ali ja bih sva ova dešavanja "ubacio" u redovne ekonomske cikluse. Po svemu sudeći ulazimo u par godina kada naizgled ekonomija ide nabolje, kada je kapital jeftiniji i kada se ljudi odnosno firme više odlučuju za neke hrabrije poteze.
Za pretpostaviti je da će ova pozitivna injekcija jeftinijeg kapitala i jeftnije nafte narednih par godina dati još veći poticaj preuzimanjima i novim projektima.
Kod Binga je to izraženo. A da li se malo više "raspištoljio" pokazat će vrijeme.
Doći će vrijeme kada će svjetska ekonomija a možda i samo BH ekonomija dobiti jedan veliki šamar kao što je to često bio slučaj do sada. I tada,Bingo neće imati prihod 800 miliona KM nego 400 miliona a dobit umjesto 40 može biti 1-2 miliona. Tada na scenu stupaju banke koje kažu, promijenilo se stanje na tržištu i mi mijenjamo kreditne ugovore, na šta imaju pravo prema ugovorima koji se potpisuju sa korisnicima. Upravo u onom trenutku kada korisnici imaju najviše problema,banke traže najviše.
Ako Bingo tada ne bude spreman onda će za sobom povući dosta domaće ekonomije prema dole. Već na polugodištu su imali 125 miliona kredita a ko zna koliko će biti za godinu dvije.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

Potpisujem panzerovo razmislajnje. Bukvalno pogodak u centar.

Kada ima jeftinih para svi se razlete, ali niko ne razmislja o sljedecim godinama kad a se bude morao stezati kaiš.


Samo mi nikako nema logike da stanje na berzi ne oslikava rast privrede.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ma ako gledamo 2005. ni tada nije bilo izraženo ali je 2007. bila znatno drugačije što se tiče berze. Pa možda da nešto bude idućih par godina, tj da nešto zaradimo pa onda da se učahurimo.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Ne vidim neku opasnost za Bingo u dogledno vrijeme.
Iako izgleda da "niče na sve strane", osim Tuzlanskog kantona ima još dosta prostora da se širi. Nema ga dovoljno u Sarajevu, Mostaru, Banjoj Luci, nema ga uopće u Jajcu, Maglaju, Livnu, malo je u srednjoj Bosni prisutan, istočnoj RS...
Zauzimanjem pozicija uz granicu sa Hrvatskom, izgradnjom solarnih elektrana na objektima, širenjem svojih robnih marki i brendova i proizvodnje hrane osigurava dugoročnu stabilnost.
I pored svega Konzum ima još uvijek veće prihode u BiH, iako ne izgleda tako. Činjenica da mu prihodi rastu tri puta brže od Konzuma, ali još je u zaostatku zbog preuzimanja Merkatorovih objekata na najboljim lokacijama u gradovima.
Situacija bi se promjenila ukliko BELAMIONIX uspije ipak da preuzme Omegu i ako Jasmin Selmanagić ne produži ugovor sa Konzumom u VF-ovim objektima.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Bilo bi dobro da Bingo a i ostali i dalje nastave raditi vrlo konzervatne analize i na osnovu toga donose odluke jer će doći vrijeme da će se morati konsolidovati.
Što se tiče Belamionixa, umjesto Omege odlučili su se da zakupljuju prostoje nekadašnjeg Tuša koje Bingo nije uzeo.
one
Posts: 1761
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

11:00 Federalni premijer Fadil Novalić obrazložio je poslanicima prijedlog budžeta kazavši da je razlika između nacrta i prijedloga u 65 miliona KM, a to su planirani prihodi od prodaje tri preduzeća s manjinskim državnim kapitalom, za koja će se početkom naredne godine raspisati tender. - See more at: http://www.avaz.ba/clanak/210989/predst ... 67rKn.dpuf
Post Reply