Vijesti iz ekonomije/privrede

ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ummet »

one wrote:kakva ce situacija biti u bih po ovom pitanju?

Američka Uprava federalnih rezervi (Fed) podigla je u sredu kamatne stope nakon sedam godina rekordno niskog nivoa za četvrt poena u rasponu od 0,25 do 0,5 procenata. Fiskalni savet konstantno je ove godine upozoravao na opasnost koja Srbiji preti zbog jačanja dolara jer to onda povećava javni dug zemlje u toj valuti.
Što se tiče ovoga, jasno je kamate koje su prije bile normalne 4-6% nećemo više nikad vidjeti. Sad kad bi došlo na 2% svi bi ušli u Mega Recesiju. Sve će ovo da bude igra ... 0,25 ... 0,50 ... 0,25... 0,50... 0,75...0,50...0,25...0,00...0,25..0,00 A cilj im je inflaciju nakucat na 2%. Pa sad ti vidi šta ćeš sa parama. Amerika pada sve više i više. Nekad je Američka porodica imala 1 zaposlenog koji je pružao sve. Sada rade minimalno 2 člana, i to najvjerovatnije i po 2 posla, pa se opet ima manji standard nego prije.

Dollar neće značajno porasti, odnosno hoće, ali u odnosu na EUR jer će ova budala Draghi štampati još više. Ali vratit će se FED na 0,00% već u 2016.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

ummet wrote:Komentirao bih nešto u vezi "ekonomskog patriotizma" kako ga vi zovete. Ono što sam ja naučio u životu je to da je "ekonomski patriotizam" jedna obična PREVARA i navlakuša za priglup i neobrazovan svijet. Sve ide sa parolom "Kupi kod nas, pa da i tvoje dijete ima nešto od toga". A suština je "Kupi kod nas, pa da se mi ohadžijamo i svoju djecu uvalimo". Što bi ja držao pare u domaćim bankama, kad vidim šta se desilo u bankama SAB, BOBAR, Banka Srpske itd itd. Pa nisam budala, a nek drži ko je patriJota pa nek ostane bez para. Što bi ja bio budala da me BH Telecom muze ko kravu kad me Telemach moli da postanem korisnik. A da ne govorimo o količini pljačke, nepotizma, neznalica u ovim većim javnim firmama. Što bi ja sad kupovao Arix nemilice kad su ti isti radnici dobili dionice i prodali ih, i čuvali direktorima i upravi stražu dok su sklapali štetne ugovore i dok su iznosili sve iz tih fabrika? Što bi ja sipao gorivo na Energopetrolu, kad će to Branković prodat za sitne pare i za svoj džep. Što bi ja pio Bosaurin da Arslanagić Junior plaća prostitutke po Rusiji. Ja nisam lud, a vi kako hoćete, sa svojim parama imate pravo da radite šta hoćete! Pa mi recite da sam petokolonaš, neprijatelj Bosne i slično.
Pa ni ja ne mislm na forsiranje nekog pojedinačnog proizvoda samo da bi poboljšao poslovanje te firme. Nego ako postoje dva proizvoda istog kvaliteta zašto ne uzeti domaći. Zašto bi uzeli Franck kafu kad ima Vispak koju i vani cijene da ne pominjem kakvih sve ima. U Bosnalijeku nije bio samo Arslanagić (ili Haden) ima tu i stotine zaposlenih i dioničara a najvažnije novac ostaje u zemlji. Slažem se djelimično ali ne bih generalizirao. BH telecom ima mnogo nedostataka ali Telemach koji spominješ je kriza. Imao sam nekih iskustava s njima zadnjih par mjeseci i nemam riječi za nivo amaterizma i nesposobnosti. Za banke koliko znam velika većina i domaćih je osigurana kod Agencije tako da su sredstva sigurna. Kamate u domaćih su bolje a usluga je manje više ista. Što se tiče ostalih proizvoda čest je slučaj da uvozni proizvodi za zemlje kao BIH nisu istpg kvaliteta kao npr za zapadnu Evropu. Npr čitao sam da ima čokolada poznatih brandova koje npr u Rumuniji imaju 20% kakaa a u Njemačkoj ista ta ima preko 30% itd. Patike najpoznatijih brendova su u stvari slijepljene u Kini i Vijetnamu kad ih kupiš u nas a u Njemačkoj iste te možeš naći ali su proizvedene i u pogonima u Njemačkoj, Češkoj ili Rumuniji i traju duplo duže. Usudio bih se reći da do nas stiže u najvećoj mjeri evropski i svjetski otpad robe, posebno prehrambene, odjeće i obuće.
Za vodu i pivo sam rekao.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by leon »

Nešto sam pokušao sračunati ovih planiranih 65 miliona od privatizacije:

BOSNALIJEK - moguća cijena: 10 KM = 20 miliona KM; moguća cijena: 14 KM = 31 milion KM
SOSOR - moguća cijena: 5,50 KM = 11 miliona KM; moguća cijena: 6 KM = 12 miliona KM
ENISR - moguća cijena: 1,5 KM = 17 miliona KM; moguća cijena: 2 KM = 23 miliona KM
FDS - moguća cijena: 45 KM = 23 miliona KM

Ne znam da li računati u ovo FSD ili ENISR, ili oboje, ali sve u svemu čini mi se da Vlada FBiH u privatizaciji računa sa trenutnim cijenama na SASE.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Pa pomenuo je Slavuj prije neki dan da tih 65 nije u stvari cijela suma već samo dio koji po nekom ključu ide u budžet i mislim da je to tačno iako ne znam tačno kako ide taj ključ. Znam da glavnina ide u saniranje likvidnosti penzionog fonda. Inače jednostavno ne može biti 65 jer kako god se uzme i po najnižim cijenama ispada preko 65. Čisto sumnjam da bi se usudili prodati po tim najnižim cijenama, na osnovu kojih parametara. Evo kupim ja sutra 10 dionica ENISR po 2,0 i je li se tako formira cijena kompanije od 600 zaposlenih? Ili kupim po 3,0 ili prodam po 1,0 ? Ispalo bi da ja mijenjam vrijednost nacionalne firme za 30 ili 50 miliona KM trošeći sedmični džeparac za žvake. Da ne kažem SOSOR po 5,5 to bi bilo niže čak i od trenutne tržišne. Nažalost u nas je sve toliko netransparentno da mi ovdje moramo nagađati, a mediji koji bi ovakve stvari morali znati i pratiti bave se jednim te istim glupostima svaki dan.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by HANS »

Neka ova vlada zavrsi ono sto se radi vec 20 godina zavrsi pljacku dajuci u bescijenje ove kompanije umjesto da vidi ko je upravljao ovim drzavnim kompanijama i dovede krivce na sud oni ce prodajuci ove kompanije za uvezivanje staza legalizovati one pljackase sto su te kompanije unistili pa pozivam premijera Novalica da slobodno dovrsi pljacku sa svojim ortacima i tad ce biti jasno da je i ova vlada kriminalna kao i sve ostale a oni koji smatraju da je Novalic neki strucnjak nek malo se raspitaju o njegovim sposobnostima sta mislite gospodo bili Dita ozivila da nije bilo sadasnjeg upravnika ,pitaje gore u tvornici, netrebaju nama GOSPODO strucnjaci sa Harvarda vec posteni ljudi koji znaju raditi svoj posao a gledajuci lice Novalica dobro da ne putuje u London odmah bih ga kamere uocile kao velikog postenjacinu pa bi Bosna ostala bez takvog strucnjaka :lol: :lol:
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Nije ovo prvi put da stanem u odbranu Vlade od napada bez ikakvog smisla.A možda sam i ove analize mogučih cijena dionica društava koje će Vlada prodavati,.jednostavno pogrešno razumio.Ako se radi o mišljenju bez predumišljaja onda moram reći da su neka od iznesenih mišljenja o cijenama koje će Vlada tražiti za svoje dionice,jednostavno gluposti.I zato nisu vrijedni konkretnih osvrta!A ako se sve ovo piše sa svrhom,onda autorima moram poručiti da nikako u Vladi ne sjede tolike budale da nasjednu na ova poluinteligetna podmetanja!Izgleda da su mnogi ovdje slučajni!
No da ipak sačekamo odluke o prodaji!
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

slucajni prolaznik wrote:Ne znam na što panzer misli kad kaže da se elita posložila ali mene ipak više drži razmišljanje-iskustvo iz prethodnih makar 10 godina kad su se gromoglasno najavljivale privatizacije a nije se desilo ništa ..
Pa kao sad svi koji nešto znače na političkoj sceni entiteta "pušu u jednu frulu" i kao svi će raditi po istom planu a dio tog plana je da se ovo sa državnih udjelima rasproda.
Juče se niko u parlamentu nije bunio na to ali budžet nije usvojen radi drugih stvari. Ranije bi se već u parlamentu počelo kuhati kada se počne spominjati privatizacija "odnosno prodaja udjela".
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

panzer wrote:
slucajni prolaznik wrote:Ne znam na što panzer misli kad kaže da se elita posložila ali mene ipak više drži razmišljanje-iskustvo iz prethodnih makar 10 godina kad su se gromoglasno najavljivale privatizacije a nije se desilo ništa ..
Pa kao sad svi koji nešto znače na političkoj sceni entiteta "pušu u jednu frulu" i kao svi će raditi po istom planu a dio tog plana je da se ovo sa državnih udjelima rasproda.
Juče se niko u parlamentu nije bunio na to ali budžet nije usvojen radi drugih stvari. Ranije bi se već u parlamentu počelo kuhati kada se počne spominjati privatizacija "odnosno prodaja udjela".
Ma jasno, ko će biti protiv stabilizacije penzionog fonda čemu bi sredstva od prodaje bila namjenjena. Taj koji bi bio protiv bio bi već sutra torpedovan u Avazu i rastavljan na proste faktore još mjesec dva te bi se mogao oprostiti sa glasovima penzionera a jasno je da je to onda propast za bilo koga. Plus međunarodni faktori to zahtjevaju. S druge straane nema nikakvih kontraargumenata, nema dividende u ovim firmama ili je minimalana niti bilo koje koristi za društvo. Država je potpuno izgubila uzde u svim ovim firmama. Doduše protiv mogu biti oni koji vladaju ovim firmama bez velikog ili ikakvog vlasničkog udjela ali mislim ovaj put nema nazad. Jedino je pitanje kad će odluka biti objavljena i je li Vlada aktivno tražila investitore.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by leon »

slavuj wrote:Nije ovo prvi put da stanem u odbranu Vlade od napada bez ikakvog smisla.A možda sam i ove analize mogučih cijena dionica društava koje će Vlada prodavati,.jednostavno pogrešno razumio.Ako se radi o mišljenju bez predumišljaja onda moram reći da su neka od iznesenih mišljenja o cijenama koje će Vlada tražiti za svoje dionice,jednostavno gluposti.I zato nisu vrijedni konkretnih osvrta!A ako se sve ovo piše sa svrhom,onda autorima moram poručiti da nikako u Vladi ne sjede tolike budale da nasjednu na ova poluinteligetna podmetanja!Izgleda da su mnogi ovdje slučajni!
No da ipak sačekamo odluke o prodaji!
Nemam ja nikakvog predumišljaja, ove cijene sam bubnuo onako da vidim koliko je to blizu 65 miliona KM, i ništa više. Sve što veća cijena u privatizaciji, niko sretniji od mene. Ja mogu zaraditi samo ako prodam svoje dionice po što većoj cijeni.
one
Posts: 1761
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

vracanje tradicionalne trgovine sa hrvackom:
Napominju da je drugi važan segment jeste to da bi, daljnja liberalizacija trgovine proizvodima za koje je BiH dokazala posebnu osjetljivost za bh. gospodarstvo, bitno utjecala na ostvarivanje ciljeva Sporazuma koji predviđa političku i ekonomsku stabilizaciju države koja pretenduje članstvu u EU.

Daljnja liberalizacija trgovine ovim osjetljivim proizvodima bila bi upravo faktor destabiliziranja ekonomskih prilika u BiH posebice imajući u vidu visoku koncentriranost bh. gospodarstva, tj. fokus na nekoliko sektora proizvodnje koji upošljavaju radnu snagu. Riječ je o proizvodima od vitalnog značaja za gospodarstvo BiH (među ostalim: mlijeko i mliječni proizvodi, konzumna jaja, meso i mesne prerađevine, određene vrste voća i povrća, kao i njihove prerađevine, cigarete, određene vrste destiliranih alkoholnih pića), od čije proizvodnje i prerade tisuće domaćinstava u BiH osiguravaju egzistenciju.

Mogućnost plasmana proizvoda iz EU na tržište BiH po povlaštenom carinskom tretmanu bi, prema analizama u BiH, mogao imati vrlo negativne efekte od kojih neke iz objektivnih okolnosti nije moguće u potpunosti sagledati zbog očekivanih lančanih efekata koji bi se prelivali, ne samo iz sektora u sektor proizvodnje nego bi se odrazili i na više sfera života (budžetska opterećenja, daljnje povećanje nezaposlenosti, dodatno opterećenje programa socijalnih politika, zdravstvena zaštita, itd.).
Post Reply