Vijesti iz ekonomije/privrede

panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Pa ako bi se realno gledalo, nemoguće je da ovako opstane. I jedna Violeta je ipak primjer uspješnog projekta za razliku od ovog.

Ali kako god se okrene, bolje je da rade nego da štrajkuju a ljudi evo rade. I ja redovno uzimam njihove proizvode jer je kvalitet zadovoljavajući. Za ovaj Arix nisam siguran ali i to ću kupiti. Dok god im povjerioci daju prostora da rade, oni će raditi.
Generalno, ovo je filmski scenario. Ljudi rade sami za sebe iako nisu nikakvi menadžeri nego su samo preuzeli proizvodnju bez onih u upravi koji će eventualnu zaradu prebaciti u svoje džepove.
Nema više 250 zaposlenih nego 70tak.
I ako uspješno pokrenu ovu liniju praškastih, onda bi trebalo očekivati da im bude bolje jer imaju šansu za izvoz. Normalno, pod uslovom da naplate prodano.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Samo da kažem da nisam protiv ekonomskog patriotizma, naprotiv treba ga još mnogo više. Akcija kupujmo domaće je prava stvar. Milijarde smo potrošili na uvozne proizvode proteklih godina tako da će nam dugo trebati da u prodavnici kad imamo pred sobom dva proizvoda iste kvalitete bez razmišljanja uzmemo domaći. Npr uvoz vode, negazirane ili gazirane je potpuno besmislen kod tolikih naših kapaciteta, ali i mnogo čega drugog. Ljudi kupuju pivo privučeni poznatim brendovima a ne znaju da npr taj "brend" i kad je originalni, u svijetu pivopija znači isključivo "konfekciju", na stranu što kod nas ne dolazi ni taj brand nego franšiza punjena u regiji, ko zna kakvog kvaliteta a svakako lošije pivo od naših. U TK su uradili pravu stvar sa listama lijekova a plus su podaci tada saopšteni o postocima stranih lijekova koji se kod nas troše, šokantni.
Druga strana priče je kad se od nas traži da poštujemo nekakvu "tradicionalnu trgovinu" termin izmišljen da se nastavi bescarinski uvoz iz Hrvatske tj CEFTA i nakon ulaska Hrvatske u EU što je van zdravog razuma. To mogu raditi samo zemljama gdje je vlast korumpirana. Pa onda dok mi ne štitimo domaće i raspadošmo se kako da budemo kooperativni sa Evropom, komšije nam evropski postavljaju hiljadu rafiniranih zamki i prepreka izvozu favorizujući svoju robu. Ja sam za to da se na svaku njihovu barijeru našim proizvodima postave tri naše njima pa da vidimo čije je tržište kome važnije. Npr kad oni zaustave naš kamion na granici pa 5 dana vrše laboratorijske pretrage kvaliteta ja bih njima te pretrage radio 10 dana. Itd Itd.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ministrica finansija FBiH Jelka Milićević obrazložila je prijedlog budžeta FBiH za 2016. godinu, kazavši da on iznosi 2,59 milijardi KM. Kazala je da je u odnosu na nacrt, prijedlog budžeta dodatno povećan za 65 miliona KM.

- Planirani su prihodi od privatizacije, koji se namjeravaju realizirati prodajom određenih privrednih društava. Tri miliona KM idu kapitalnim preduzećima radi finansiranja razvoja kapitalnih projekata, dok je 50 miliona KM izdvojeno za tekuće transfere drugim nivoima vlasti, a vezano za izmirenje doprinosa za PIO – kazala je Milićević Dodala je da 11,5 miliona KM ide za smještaj federalnih institucija u Sarajevu i Mostaru, a milion KM za set antikoruptivnih zakona - Dodatnih 50 miliona KM ide za aktivne mjere zapošljavanja, gdje očekujemo vrlo zančajne efekte na broj nezaposlenih, te dodatnih 21 miliona KM za PIO, tako da ukupni iznos iznosi 236 miliona KM, te očekujemo da će se tako dodatno popraviti likvidnost PIO – rekla je ministrica finansija FBiH
Znači čekalo se ovo.Ako budžet danas ili sutra bude izglasan znači da je izglasana prodaja državnih udjela.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slucajni prolaznik »

@monty
Često se ne slažem sa nekim tvojim postovima a bude situacija kada se i slažem..to mi je posve ok jer ne mislimo isto pa stoga i imamo različite glave po veličini ,uglavnom , sadržaja u njima :-)
No ,ozbiljno , sa tvoja današnja 2 posta se u potpunosti slažem i sve bih potpisao …vrlo OK …jedini je problem poslovična ,ja je zovem , BH dvoličnost ljudi jer svi lijepo pričaju, svi su za domaće , svi "mrze" uvozno i njihove lobiste a onda se zaista pitam postoje li marsovci jer napokon netko kupuje te iste uvozne proizvode ..dodatno , druga stvar je što smo mi ovdje "anonimno " pametni , možemo razmjenjivati pamet a i gluposti ali to nimalo ne dotiče donosioce odluka , zakona i propisa ..tako da ..ostaje nam da pišemo i dalje :-)
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slucajni prolaznik »

Pisao sam prethodni post ,baš u vrijeme kad je panzer postirao svoj …ja bih samo rekao da prerano izvlači zaključke da je nešto sigurno u državi u kojoj ništa nije sigurno ..
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ništa nije sigurno ali ovaj put elita se posložila pa ćemo vidjeti.

Za sada ne izgleda da bi neko nekome stao na put.
one
Posts: 1761
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

kakva ce situacija biti u bih po ovom pitanju?

Američka Uprava federalnih rezervi (Fed) podigla je u sredu kamatne stope nakon sedam godina rekordno niskog nivoa za četvrt poena u rasponu od 0,25 do 0,5 procenata. Fiskalni savet konstantno je ove godine upozoravao na opasnost koja Srbiji preti zbog jačanja dolara jer to onda povećava javni dug zemlje u toj valuti.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slucajni prolaznik »

Ne znam na što panzer misli kad kaže da se elita posložila ali mene ipak više drži razmišljanje-iskustvo iz prethodnih makar 10 godina kad su se gromoglasno najavljivale privatizacije a nije se desilo ništa ..
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

one wrote:kakva ce situacija biti u bih po ovom pitanju?

Američka Uprava federalnih rezervi (Fed) podigla je u sredu kamatne stope nakon sedam godina rekordno niskog nivoa za četvrt poena u rasponu od 0,25 do 0,5 procenata. Fiskalni savet konstantno je ove godine upozoravao na opasnost koja Srbiji preti zbog jačanja dolara jer to onda povećava javni dug zemlje u toj valuti.
Pa dolar bi trebao porasti u odnosu na druge valute. Pročitah negdje da BiH nije mnogo izložena jer je izloženost duga oko 10 % dok je u Srbiji mnogo više, navodno iznad 30%. S druge strane trebalo bi da to privremeno pogoduje firmama koje imaju potraživanja u dolarima. Npr Energoinvest mislim ima nenaplaćen dug iz Iraka od 10 miliona dolara. Takođe mislim da mu ovo pogoduje i sa tekućim ugovorima u dolarima. Nedavno smo govorili da je rizično to što nije bilo zaštitnih klauzula na promjenu kursa, jer je na polugodištu zbog toga zaradio ali moglo je biti i obrnuto. Sad ispada da će mu ovo i dalje koristiti,ako kurs dolara poraste a trebao bi.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ummet »

Komentirao bih nešto u vezi "ekonomskog patriotizma" kako ga vi zovete. Ono što sam ja naučio u životu je to da je "ekonomski patriotizam" jedna obična PREVARA i navlakuša za priglup i neobrazovan svijet. Sve ide sa parolom "Kupi kod nas, pa da i tvoje dijete ima nešto od toga". A suština je "Kupi kod nas, pa da se mi ohadžijamo i svoju djecu uvalimo". Što bi ja držao pare u domaćim bankama, kad vidim šta se desilo u bankama SAB, BOBAR, Banka Srpske itd itd. Pa nisam budala, a nek drži ko je patriJota pa nek ostane bez para. Što bi ja bio budala da me BH Telecom muze ko kravu kad me Telemach moli da postanem korisnik. A da ne govorimo o količini pljačke, nepotizma, neznalica u ovim većim javnim firmama. Što bi ja sad kupovao Arix nemilice kad su ti isti radnici dobili dionice i prodali ih, i čuvali direktorima i upravi stražu dok su sklapali štetne ugovore i dok su iznosili sve iz tih fabrika? Što bi ja sipao gorivo na Energopetrolu, kad će to Branković prodat za sitne pare i za svoj džep. Što bi ja pio Bosaurin da Arslanagić Junior plaća prostitutke po Rusiji. Ja nisam lud, a vi kako hoćete, sa svojim parama imate pravo da radite šta hoćete! Pa mi recite da sam petokolonaš, neprijatelj Bosne i slično.
Post Reply