Bosnalijek

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Takvo je stanje na svakoj dionici o kojoj se prica.

Sto vise vrijeme ide sve sam veceg uvjerenja da ce privatizacija ici po ovoim sadasnjim cijenama jer su naprosto realne. SOSOR ce otici po 6-7 maraka, BSNLR 10-12 a ENISR 1,5-2.

Pa ako samo pogledamo Klas i sl. kompanije koje su preuzete to su uvijek bile cijene koje preovladavaju na trzistu. Zasto bi neko nudio neke basnoslovne cifre kad trziste kaze da je to to.

Evo pogledajte BSNLR, pa zar ovih 30.000 komada nije respektabilna cifra?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

insider wrote:Takvo je stanje na svakoj dionici o kojoj se prica.

Sto vise vrijeme ide sve sam veceg uvjerenja da ce privatizacija ici po ovoim sadasnjim cijenama jer su naprosto realne. SOSOR ce otici po 6-7 maraka, BSNLR 10-12 a ENISR 1,5-2.

Pa ako samo pogledamo Klas i sl. kompanije koje su preuzete to su uvijek bile cijene koje preovladavaju na trzistu. Zasto bi neko nudio neke basnoslovne cifre kad trziste kaze da je to to.
To sam i ja tvrdio prije par mjeseci.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:Takvo je stanje na svakoj dionici o kojoj se prica.

Sto vise vrijeme ide sve sam veceg uvjerenja da ce privatizacija ici po ovoim sadasnjim cijenama jer su naprosto realne. SOSOR ce otici po 6-7 maraka, BSNLR 10-12 a ENISR 1,5-2.

Pa ako samo pogledamo Klas i sl. kompanije koje su preuzete to su uvijek bile cijene koje preovladavaju na trzistu. Zasto bi neko nudio neke basnoslovne cifre kad trziste kaze da je to to.

Evo pogledajte BSNLR, pa zar ovih 30.000 komada nije respektabilna cifra?
Jedno je trenutna tržišna cijena a drugo je realna vrijednost firme. U nas to trenutno nije isto i nije ni blizu. Za sve navedene firme ovo jesu (ili su blizu) istorijski minimumi cijena. Rekao sam već kako se iste trenutno formiraju, svim silama se trudi da se obori bar privremeno. prodaju se male vrijednosti po drastično niskim cijenama kako je od dva puta oboren Energoinvest za preko 30 %, potenciraju se priče o bankrotu Bosnalijekovog distributera u Rusiji i dugovima... Ne kažem da neće biti firme ponuđene po sadašnjim tržišnim cijenama ali samo ako se svjesno i namjerno ne budu tražili investitori i kupci,odnosno ako se svjesno bude namještalo nekome. I ako u svemu tome bude aktivno učestvovala Vlada. Saznaćemo uskoro.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ja se jednostavno ne ustručavam da kažem bobu bob a popu pop.Ali se ipak ponekad zapitam zažto sam ovdje,mislim na ovaj forum.No ovih dana sam došao do saznanja koja su me uvjerila da oni o kojima ovdje pišem,uglavnom to na neki način i saznaju.I zato neću odustati.I baš zato moram reći da neki ovdje jednostavno,osim podsjetnika za pijacu,ne bi trebali ništa pisati!Zar stvarno moram po stoti put ponoviti da tamo neki poluinteligentni mešetari i saradnici iistih takvih brokerskih kuća,kreiraju to što ,opet poluinteligentni forumaši,po ko zna koji put,nazivaju tržištem.Oni jednostavno zaborave na sve napisane gluposti ,za koje se ispostavilo da su baš to,i nastavljaju dalje.I što se mene tiše.samo naprijed.Prodajite te svoje dionice,ako ste uopšta dioničari,po tim tržišnim cijenama.Treba se još šta dokupiti!
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

nista ne prodajem ko hoce neka izvoli a svi znamo razliku izmedu spekulanta i investitora,tako da ovi koji govore kako ce se bosnalijek prodati po 10 km neznam sta rade na forumu nek vec sad te dionice prodaju ne trebaju cekat privatizaciju da dobiju 10km po dionici. :lol:
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

slavuj wrote:Ja se jednostavno ne ustručavam da kažem bobu bob a popu pop.Ali se ipak ponekad zapitam zažto sam ovdje,mislim na ovaj forum.No ovih dana sam došao do saznanja koja su me uvjerila da oni o kojima ovdje pišem,uglavnom to na neki način i saznaju.I zato neću odustati.I baš zato moram reći da neki ovdje jednostavno,osim podsjetnika za pijacu,ne bi trebali ništa pisati!Zar stvarno moram po stoti put ponoviti da tamo neki poluinteligentni mešetari i saradnici iistih takvih brokerskih kuća,kreiraju to što ,opet poluinteligentni forumaši,po ko zna koji put,nazivaju tržištem.Oni jednostavno zaborave na sve napisane gluposti ,za koje se ispostavilo da su baš to,i nastavljaju dalje.I što se mene tiše.samo naprijed.Prodajite te svoje dionice,ako ste uopšta dioničari,po tim tržišnim cijenama.Treba se još šta dokupiti!
Ma ja mislim da mnogi koji tako pišu nisu uopšte dioničari ili nisu više dioničari. Ima tu svašta. Od produženih ruku tih istih koji i rade mahinacije, plaćenih pisaca koji stvaraju paniku kad je potrebno, do onih koji brane svoje pozicije u npr obveznicama pa im ne odgovara rast dionica jer se boje odliva kapitala iz obveznica. Ja bukvalno po nicku prije nego i vidim post skoro da znam šta je u njemu napisano. Ima ljudi koji pretražuju internet i štampu i linkuju ili navode svaku negativnu vijest o nekoj kompaniji čije dionice pretpostavljam nemaju ili nemaju već duže. Već godinama. Ima ljudi sa duplim nickovima koji podržavaju sami sebe. Itd itd... Ima naravno i ljudi koji pišu objektivno i istinito i iznose činjenice i samo svoje mišljenje, bilo ono tačno ili netačno i ja znam koji su.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Šta je ovo, još niko nije uzeo muštuluk:
http://www.klix.ba/vijesti/bih/slucaj-b ... /151216035
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Biće novca i za nas male dioničare ako se sve to dokaže na sudu a ne samo za vladu srazmjerno udjelu :D :D
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ma ne znam, malo sam izgubio povjerenje u pravnu drzavu, sporo je sve to. A nije mi ni najjasnija ova recenica "da se zabrani opterećenje dionica" a onda "radi se o imovini od 23 miliona". Pa ispada da njihove dionice vrijede 23 miliona. A koliko se sjećam Edin je imao vrlo malo u dionicama mislim ispod 0,5%. Dakle pretpostavljam da je to neka pretpostavka koliko je isisano a na da novac postoji na nekoj hrpi pa če odmah usve ići Bosnalijeku tj ostalim dionicarima ako se optužbe dokažu. Ali nek se nešto događa, makar se radi o stvarima od prije više godina a sad se događaju iste ili slične stvari u mnogim kompanijama a niko ne reaguje. U svakom slučaju jeste pozitivno, a poslana je i poruka drugima.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

U zemlji sporadičnih slučajeva korupcije i nepotizma,kako kaže prvi u Bošnjaka,ljudi su izgleda zadovoljni i tek sporadičnim optužnicama protiv tek ponekog pljačkaša!I vjerovatno zbog toga niko u slučaju Bosnalijekosim one dvojice koji su u ovome od početka,ne pita gdje su ostali,gdje su oni koji su u ime države nadzirali poslovanje Bosnalijeka za velike pare.
Jer da su članovi Nadzornih odbora u vremenu pljačke bar površno radili posao zbog koga su dobijali čak i visoke bonuse,Arslanagići i društvo,davno bi bili zaustavljeni!Gdje je profesorska postava,po titulama jača od nastavničkog zbora pola domačih novopečenih univerziteta.Da je tužilaštvo malo dublje začeprkalo po odlukama NO,mogli su obezbjediti sasvim dovoljan nastavni kadar za bar još jedan fakultet u Zenici.
Koliko sam samo ja imao rasprava sa recimo profesorom Veljkom Trivunom,najrevnosnijeim braniocem Arslanagića!A prije njega,asistirao mu je profesor Hasan Muratović.A da sve to bude u skladu sa poslovnom etikom,brinuo je prof Rifat Klopić,iz Tuzle i okoline!Profesor etike sigurno nikada neće prevazići pamet svoje izjave:Ništa ja nisam primjetio!Pa onda vlasnici onih silnih agencija koje su Arslanagiću prodale sve one titule za naj biznismena i to sve za jeftine dioničarske pare!Vrhunac je svakako titula direktora društveno najodgovornije kompanije!
Pa revizorske kuće,koje su opet za pare dioničara,sve to prihvatali kao zakonito,u skladu sa računovodstvenim standardima!I sada,recimo u bilansu Bosnalijeka na poziciji Dionička premija,stoji iznos od oko 6 miliona,za koji ne postoji odluka Skupštine o izdvajanju!I revizorima je to bilo ok!
Ispada da su krivi samo oni koji su klepili najviše,mada je vrlo moguće da su neki od optuženih,puno manje krivi od ovih koje izgleda niko nije ništa propitivao!Opet nam valja čekati da vidimo je li to stvarno počelo!
Post Reply