ZIF-ovi

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Ja sam već u predhodnim postovima objasnio u suštini šta Hrkać želi,a to je da nakon što održi skupštinu Zif Crobih-a izabere društvo za upravljanje fondovima HERBOS-INVEST d.d. Mostar da upravlja sa crobihom jer je društvo koje je upravljalo crobihom duf Kapital invest izgubilo prošle sedmice dozvolu od komisije za vrijednosne papire.Nije Hrkać džaba kupio ovaj duf Herbos jer mu je namjera bila da nakon skupštine crobiha koja se trebala održati u petak(nisu došli)izabere upravo duf Herbos i svuče ga na nulu kao što je uradio i sa zif-om Herbos.E, sad vjerovatno slijedi novi scenario kad će Hrkać zakazati novu skupštinu crobih-a,pokušati ovladati ovim fondom što je vjerovatno jer po nekim informacijama do kojih sam došao falilo mu oko 20.000 dionica da bi imao nešto više od 30% koliko mu je potrebno da bi ovladao ovim fondom.Na kraju ovog posta želim da kažem da evo već dva dana obara zif prof ne bi li pokušao po svom receptu doći do dionica.Komisija za vrijednosne papire prema informacijama do kojih sam došao u velikoj mjeri mu stoji na raspolaganju u svim ovim operacijama i ne čini ništa da zaustavi ovog zlotvora na berzi.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Ovaj čovjek,ALEKSANDAR HRKAĆ,otvoreno,uz punu podršku Čelamovog triumvirata,pljačka ovu zemlju.I ako se ikada pojave snage koje su spremne radi zaštite nacionalnog bogastva,propitati sve njegove saučesnike za male pare,moraju potražiti Hasana Čelama.Na putu za Travnik,moraju svratiti i u Visoko!I od tamo mu asistiraju!Opet za male pare.Mene je sram što su ti ljudi građani moje Zemlje,i mog Naroda!Jer,ovako sramno asistiranje u pljački skoro pa džaba,sramota je za sve koji se kreću istim ulicama kojima hoda Hasan A.P.Čelam.
A što se tiče vlasti,on jednostavno nije u AGENDI!I tako godinama!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

ZIF Naprijed prodao svojih 19, 3 % u SPRIND-u, BIG prodao EPMR, svi puni keša do krova a na SASE ništa ne kupuju. :(
panzer
Posts: 12403
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Prodao je i udio u Union banci.

Kupuju oni, samo je to indirektno. Konkretno Naprijed kupuje ali ulaganjem u Lilium fondove koji opet kupuju nešto po dogovoru.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: ZIF-ovi

Post by Key »

Jedini spas za ZIF-ove na SASE je donošenje novog zakona o Investicijskim fondovima u kojem bi se propisalo obavezna transformacija zatvorenih investicijskih fondova (ZIF) u otvorene investicijske fondove (OIF), kao što je urađeno u RS-u. Ja trgujem paralelno na SASE i BLSE i situacija na BLSE u vezi sa ZIF-ovim je otišla bar 2 godine naprijed. Novim zakonom o Investicionim fondovima u RS-u rok za transformaciju ZIF-ova u OIF je tri godine od stupanja na snagu ovog zakona. Ovim odredbama zakona, svaki dioničar za 3 godine može otići u društo za upravljanje fondom i tražiti da ga isplate po neto imovinskoj vrijednosti (NAV). U prevodu to znači da neko koje dioničar ZIF Zepter fond neće prodavati dionice na berzi uz diskont od 50% u odnosu na NAV, nego će ići u društvo za upravljanje i dobiti 100% od NAV-a :-) Zakon je fokus sa DUIF-a prebacio na dioničare i ostavio njima slobodu da odluče da li će izaći iz fonda po NAV-u ili će ostati i gledati kako se njihova imovina smanjuje iz godine u godinu zbog lošeg upravljanja DUIF-a. Veliki broj društava za upravljanje će propasti, a kako su „poslovali“ nisu ništa bolje ni zaslužili.

Zbog bojazni od velikog izvlačenja novca iz ZIF-ova i propadanja društava za upravljanje uvedena je izlazna naknada od 20% za prvu godinu nakon transformacije i 10% za drugu godinu nakon transformacije. Dobra stvar je što će korist od velikih izlaznih naknada u prve dvije godine od transformacije imati dioničari koji ostanu u fondu, je zakonom je propisano da izlazna naknada povećava imovinu OIF-a. Obračun izlazne naknade može se izvršiti u novcu i hartijama od vrijednosti.

Najveći dobitnici ovog novog zakona su dioničari, a naročito oni koji su uložili svoj novac u fondove koji imaju najveći diskont na NAV. U slučaju RS-a je Zepter fond (ZPTP-R-A). Od kada je donesen novi zakon cijena dionica ovog fonda je skočila sa 6,5 KM na 8,73 KM, odnosno 34% od sredine septembra do danas. Ostali fondovi nisu imali ozbiljniji rast cijene zbog lošeg portfelja i manjeg diskonta u odnosu na NAV.
http://www.blberza.com/Pages/charts.asp ... e=zptp-r-a

Prodajnih naloga na tržištu gotovo i da nema
http://www.blberza.com/Pages/SecurityTr ... e=ZPTP-R-A

Radio sam analizu svih fondova u kojima sam izbacivao nelikvidne hartije, kompanije u stečaju, likvidaciji itd., a jedno mi je ZPTP-R-A interesantan zbog velikog diskonta na NAV, broja dionica iz inostranstva (BMW, BP London, E.ON, Energie Paris, Cisco Systems, OMV, Krka...), velikog udjela u Mtel-u 36 miliona KM (4,47% Mtel-a, odnosno 26,75% od NAV-a), 15 miliona KM u obveznicama i 17,5 miliona KM u depozitima. Prema metodologiji koju koriste DUIF NAV Zepter fonda je oko 18 KM, a po mojoj skeptičnijoj računici je 16,23 KM. Tako da u narednom periodu mogući rast cijene je pored ovih 34% je još 85,95%. Tabela za određene oblike imovine ZPTP fonda se nalazi u privitku

Zepter fond se sada može posmatrati kao diskontna obveznica koju danas kupite po 8,73 KM, a za manje od 5 godina dobijete 16,23 KM i više. Zašto više?
Vremenom će NAV samo rasti jer na 9 mjeseci prihodi od dividendi, kamata i amortizacije diskonta na obveznicama iznosi 5,3 miliona KM, a svi troškovi uključujući i proviziju društvu za upravljanje iznose 2,4 miliona, tako da je NAV povećan za 9 mjeseci za 2,9 miliona KM. Do kraja godine biće i isplata dividende za Mtel, tako da je povećanje NAV-a na godišnjem nivou oko 4 miliona KM.

Napomena: Imam dionice ZPTP-R-A i ovo nije preporuka za njihovu kupovinu ili prodaju. Nemojte pratiti moja ulaganja nego sami razmišljajte o vrijednosti hartija od vrijednosti. Primjetio da su neki na forumu kupovali obveznice ratnih potraživanja nakon mojih postova. Ispostavilo se da sam bio u pravu, ali ovo za ZPTP moguće da griješim. Cilj mojih postova na forumu je razmjena informacija za HoV koje su listirane u Bosni i Hercegovini.
Attachments
ZPTP_Analiza.jpg
ZPTP_Analiza.jpg (18.41 KiB) Viewed 4922 times
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Ovo je sigurno dobra stvar, u svakom slučaju bolja od postojećeg stanja u Federaciji. Ne znam da li u Federaciji ima najava da se ide u nešto slično. Mislim jedino da je možda trebala izlazna naknada trebala biti i nešto veća prve godine da se spriječi navala na izlaz prve godine ali to je stvar analize. Očito po donosšenju zakona dionica raste i ako bi performans bio bolji možda ljudi i ne bi navaljivali na izlaz. Ovdje u federaciji ima i većih diskonta , npr čak i pri istorijski niskim cijenama dionica iz portfelja i isisavanju fonda kroz upravljačku naknadu, BIG npr ima NAV negdje oko 9 a dionica je oko 3 što znači da je diskont oko 65%. Svaka pozitivna mjera ovdje izazvala bi veliki rast fondova.
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: ZIF-ovi

Post by hihihi »

S obzirom da si napisao vecinu pozitivnih stvari sa kojima se u velikom dijelu slazem, evo malo i druge strane:

A sta ce se dogoditi za te 3 godine?
Pretpostavka je da ce vecina dionicara htjeti isplatu po nav-u. Jer tko ce vjerovati fondu nakon svih ovih godina. Fondovi ce morati rasprodavati sve sto vrijedi. Postoji mogucnost da sruse (dogovorom ili kako vec) dobar dio trzista i umanje nav poprilicno, sa recimo ovih 18 KM na 10-12 KM. Izlazna naknada, kao i navala da oif otkupi ce i dalje rusiti nav i sta onda. Pored pozitivnih stvari zakona, ja mislim da oni smisljaju kako srusiti nav sto je vise moguce ili neku drugu opciju samo da ne dobijes punu ili blago umanjenu vrijednost.
UAIFRS
Posts: 29
Joined: 24 May 2012, 18:38
Contact:

Re: ZIF-ovi

Post by UAIFRS »

hihihi wrote:S obzirom da si napisao vecinu pozitivnih stvari sa kojima se u velikom dijelu slazem, evo malo i druge strane:

...oni smisljaju kako srusiti nav sto je vise moguce ili neku drugu opciju samo da ne dobijes punu ili blago umanjenu vrijednost.
Zapravo, DUFu je u direktnom interesu da NAV fonda kojim upravljaju raste, obzirom da je to, prema zadnjim izmjenama Zakona o IF, osnovica za obračun naknade za upravljanje :!:
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Pa nekakva je logika da će kako se približava kraj transformacije odnosno vrijeme za mogućnost isplate po neto vrijednosti da će i tržišna vrijednost dionice rasti odnosno da će se smanjivati diskont (ionako ne znam ima li igdje na svijetu ovaj diskont kao u nas od 60 ili više posto). Ako bi dakle tržišna cijena dostigla recimo 70-80% NAV pa se odbije pri izlazu izlazna naknada od 20%, dioničar ne bi ni imao razloga izlaziti jer ništa ne dobija, pogotovo ako bi fond dobro poslovao. Zato i kažem da je to stvar analize da se vidi koja izlazna naknada i kojim ritmom da se smanjuje. U svakom slučaju od ovoga kako je sad u Federaciji gore ne može. Poenta bi bila valjda da fond dobro posluje i da to odgovara i upravljaču i dioničarima, jedino valjda kod nas se pokušava zaraditi samo tražeći mogućnost da se dioničari oštete odnosno kriminalom iako su mogućnosti legalne i velike zarade odlične.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Vi i dalje istrajavate na rješenjima koja polaze od normalnosti situacije na našem tržištu vrijednosnih papira.A ovdje nema ništa normalno!Moram vas podsjetiti da su skoro sva Društva za upravljanje fondovima formirana od maltene sitnih lopova iz Slovenije koji su ovdje okupili one najdalje iz drugog safa naših vlastodržaca.A oni,ti iz prvog ili drugog safa vlasti,na tome su dobro zaradili!I sad neće ućiniti ništa da sprijeće druge da zarade,i to više od niih!A pod hitno bi se morao donijeti zakon kojim se zabranjuje Društvima za upravljanje fondovima,bilo kakve naknade ,sve do donošenja novog zakona!I tek tada bi se vjerovatno pristupilo izradi tog zakona.Bez te zaštitne mjere,fondovi će jadnostavno biti opljačkani do zadnjeg centa!Ja ne vidim drugog izlaza!Samo sudska ili zakonska mjera zaštite!Inače,Hasan Čelam će za sitne pare sve fondove nafilovati šupljim dionicama Aleksandra Hrkaća,Muje Selimovića,Kmetske Družbe,i drugih pljačkaša dioničara fondova!
Post Reply