http://www.indikator.ba/ekonomija/trzis ... e-trgovine
Čovjeku dođe muka kad ovo čita. Hvale se o nekom napretku a par šibicara im drže berzu u pat poziciji. I dalje na svim likvidnim emitetima postoje "market mejkeri" koji stalno vraćaju cijenu na početnu poziciju.
Pored toga, BATX se popravio i ima blagi pozitivni trend. Jest da je to zahvaljujući Bosnalijeku i Telekomu RS ali činjenica je da je trend pozitivan.
Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Re: Komentari
- Attachments
-
- wb.jpg (50.45 KiB) Viewed 4792 times
Re: Komentari
Dobit po dionici cijelih 57 KM. Ako bi se gledalo samo ovo onda bi dionica mogla koštati do 500 KM ali..Preduzeće Žica Sarajevo u 2011. godini ostvarilo je neto dobit od 9.148.532 KM, pokazuje revidirani poslovni izvještaj objavljen u dnevnoj štampi.
Žica je lani ostvarila ukupne prihode od 43.790.932 KM, dok su rashodi iznosili 34.642.400 KM.
Društvo ima kapital od 22.793.222 KM i lani je uvećan za 9,15 miliona KM, dugoročne obaveza iznose 92.570 KM, a kratkoročne 17.620.488 KM.
Žica ima emitovanih 160.044 dionica nominalne vrijednosti 110 KM, a vlasnici više od 5% vrijednosnih papira su Unipromet Sarajevo, 66,997% i MI Group Sarajevo, 23,736%.
U pitanju je poslovna i računovodstvena akrobacija. Vlasnik je poslovanja iz nekih svojih firmi prebacio pod Žicu tako da su na sve moguće načine nagurali da dobit bude maksimalna. Profitna marža preko 20 % što je na nivou BH telekoma. Nezamislivo.
Ali izgleda da je cilj da se pokriju akumulirani gubici iz prošlih godina i da se nešto uradi sa firmom.
Re: Komentari
Ne znam šta više državni udio odnosno predstavnik radi.Konzorcij MOL-INA traži da federalna Vlada radnicima „Energopetrola“ isplati 65,5 miliona KM!
Dokapitalizacija Energopetrola, provedena prije pet godina, ubraja se u red najlošijih poslovnih poteza poslijeratne vlasti u BiH: Energopetrolovih 50 benzinskih pumpi na najatraktivnijim lokacijama te poslovnu zgradu smještenu u centru Sarajeva preuzeo je mađarsko-hrvatski konzorcij MOL-INA za samo 10 miliona KM! Istina, mađarsko-hrvatski konzorcij preuzeo je obavezu izmirenja zatečenih poslovnih gubitaka Energopetrola, ali i obavezu investiranja 150 miliona KM u modernizaciju maloprodajne mreže i proširenje prodaje kako bi Energopetrol, tri godine nakon dokapitalizacuije, počeo poslovati s profitom.
Dosadašnji rezultati dokapitalizacije više su nego mršavi: poslovni gubitak Energopetrola na kraju 2011. godine bio je rekordan, 31 milion KM, i praktično je premašio ukupnu vrijednost kapitala!
No, pravi problemi s dokapitalizacijom Energopetrola tek slijede - najavio ih je konzorcij MOL-Ina u pismu upućenom Vladi Federacije BiH krajem februara ove godine. U najkraćem, mađarsko-hrvatski konzorcij, većinski vlasnik Energopetrola, obavještava Vladu Federacije BiH o pravoj poplavi sudskih tužbi radnika Energopetrola koji zahtijevaju retroaktivnu isplatu plaća u skladu s Granskom kolektivnim sporazumom. Riječ je o razdoblju prije dokapitalizacije u kojem su radnici Energopetrola primali znatno nižu plaću od zagarantirane Granskim koletivnim ugovorom. Do kraja februara ove godine, tužbu protiv Energopetrola pokrenula su 303 uposlena radnika a njihov ukupni odštetni zahtjev iznosi 21,5 miliona KM! Konzorcij, međutim, strahuje da će svih 830 trenutno uposlenih radnika ustati tužbom protiv Energopetrola, čime se odšetni zahtjev popeo na oko 65,5 miliona KM!
Kako je riječ o tužbama koje se odnose na razdolje prije provedene dokapitalizacije, mađarsko-hrvatski konzorcij smatra da sve odšetetne zahtjeve Energopetrolovih radnika treba izmiriti raniji vlasnik, dakle Vlada Federacije BiH.
U tom je cilju mađarsko-hrvatski konzorcij zatražio arbitražu pred sudom u Cirihu, koji je ugovorom o dokapitalizaciji utvrđen za nadležni sud u slučaju spora između konzorcija MOL-INA i Vlade Federacije BiH.
Pismo konzorcija MOL-INA, kako smo naveli, upućeno je krajem februara ove godine, no federalna Vlada još se nije službeno odredila prema sporu koji je prema procjenama konzorcija MOL-Ina težak 65,5 miliona KM!
Re: Komentari
Kasno je za dosta firmi. Koliko firmi je preuzeto zato što su preuzimatelji imali slobodu da to urade na način koji njima najviše odgovara a dioničari bili skoro prisiljeni prodavati za male pare.Nacrt zakona o preuzimanju dioničkih društava, koji je Federalna vlada danas utvrdila i uputila u parlamentarnu proceduru, izraz je potrebe izmjene i dopune postojećih rješenja iz 2005. godine, a u cilju poboljšanja zašite interesa malih dioničara kod preuzimanja dioničkih društava i usklađivanja sa odgovarajućom direktivom Evropske unije radi osiguranja pravne sigurnosti kod preuzimanja ovih društava, saopćeno je iz Vlade.
Novina je to što se prvi put kod nas definira i multilateralna trgovinska platforma, koja je zapravo preuzeta iz direktive EU. Predviđena su tri načina preuzimanja: putem Registra vrijednosnih papira, putem berze ili drugog uređenog javnog tržišta i putem ovlaštenog učesnika za brokerske poslove. Do prijema BiH u EU preuzimanje će se vršiti putem berze i ovlaštenog učesnika, a nakon toga isključivo putem Registra vrijednosnih papira.
Ukupno šest načela na kojima se zasnivaju zakonska rješenja odnose se na jednak položaj dioničara u postupku preuzimanja, zabranu stvaranja poremećaja na tržištu, obavezu osiguranja sredstava za preuzimanje itd.
Posebnim poglavljem regulira se zajedničko djelovanje, kao vrlo bitan institut u preuzimanju dioničkih društava, dok je najobimnijim zakonskim poglavljem propisan sam postupak preuzimanja, posebno utvrđivanje broja i postotka glasova, kao i vrijeme sticanja dionica.
Obaveza preuzimanja nastaje kada se stekne više od 25 posto dionica s pravom glasa, a određen je i dodatni prag (sticanje više od 10 posto dionica) i konačni prag (75 posto dionica s pravom glasa).
Kao način plaćanja predviđeni su novac (novčana naknada), zamjenske dionice (zamjenska naknada) i srazmjeran dio novca i zamjenskih dionica u kojem slučaju ponudilac omjer novca i zamjenskih dionica može slobodno odrediti (kombinirana naknada), navodi se u saopćenju.
Ako ništa, onda se nakon ovog zakona ne bi trebalo gledati mrcvarenje trgovanja tipa Bosnalijeka na 8 KM kao i FDS-a na 46 KM, za IK banku da se ne govori.
Re: Komentari
Možda je vrijeme da se otvori poseban thread o firmama Selimovića.
Ovo je sa indikatora http://www.indikator.ba/home/povjerljiv ... ju-gubitke
Kuskunović je bio direktor Sprinda pa je po zadatku otišao u Mercator odakle je prošle godine otjeran. Toliko o odabiru sposobnih/podobnih.
Ovo je sa indikatora http://www.indikator.ba/home/povjerljiv ... ju-gubitke
Kuskunović je bio direktor Sprinda pa je po zadatku otišao u Mercator odakle je prošle godine otjeran. Toliko o odabiru sposobnih/podobnih.
Re: Komentari
Gubici u tim firmama su redovni ali to neće moći još dugo. Samo u prošloj godini su opterećeni sa skoro 50 miliona KM gubitka i po svemu sudeći kada se jedna firma sruši, povući će sve ostale iz grupacije za sobom. Ja uvijek kažem, šteta za radnike, ali to je trebalo očekivati. Uvijek su zapošljavali pogrešne ljude pa im se to vratilo.
Re: Komentari
Nije loš rezultat. Prosjek EU zemalja za 2011. je bio 1,5 % tako da treba biti zadovoljan ovim rastom domaćeg GDP-a. Generalno, iako se situacija čini vrlo crnom, vidi se svjetlo na kraju tunela i trebalo bi očekivati da u narednom periodu bude nešto bolje. Ljudi će postepeno zaboraviti strahove kojim su im prijetili(i još uvijek pomalo prijete) raznorazni ekonomski analitičari pa će pokrenuti neki novi pozitivniji ciklusi.Prema preliminarnim podacima, u 2011. je stopa rasta BDP-a bila 1,8%, vanjski dug iznosi 25,7% BDP-a, te je prema tom pokazatelju BiH u redu umjereno zaduženih zemalja, kazao je guverner Centralne banke Kemal Kozarić ambasadoricom Kraljevine Španije Nj. E. Maria Aurora Mejia Errasquin.
Kozarić je dodao da devizne rezerve iznose oko 3,2 milijarde eura i stabilne su, dok je inflacija na relativnom niskom nivou od 3,1%.
Re: Komentari
Vjerujem da bi uspjesne privatizacije atraktivnih emitenata, FDS, Bosnalijek, Sarajevo Osiguranje, itd. popravile atmosferu, a i stavilo znacajna sredstva u opticaj u platnom prometu i na berzi. Ako bi se na to nadovezala najavljena gradilista po C5, vjerovatno bi optimizam prevladao i ohrabrio ljude da novac uloze u ideje ili projekte.
Re: Komentari
http://balkans.aljazeera.net/video/oliv ... a-na-berzi
Kod njega je sve u redu, kapitala ima previše, kamate male, ekonomije napreduju a nas filuju nekakvim teškim stanjima, potrebi povećavanju kamatnih stopa i povlačenjem kapitala iz banaka koje su u BIH a one nikad nisu imale bolji rezultat.
Kod njega je sve u redu, kapitala ima previše, kamate male, ekonomije napreduju a nas filuju nekakvim teškim stanjima, potrebi povećavanju kamatnih stopa i povlačenjem kapitala iz banaka koje su u BIH a one nikad nisu imale bolji rezultat.