Elektroprivreda BIH

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Objavi link pa neka svako prosudi je li u pravu.
Očigledno je SDA legla pod Čovića i njegove hercegovačke sjecikese. Naravno da je opterećenje za EP Sarajevo da plaća kantonu ono što već plaća lokalnim zajednicama.Ovo liči na onu sramnu Bičakčićevu prodaju struje Aluminijumu po 4 kf preko njemačkog Debisa. na račun bosanskih rudara. Novalić je možda dobar privatni poduzetnik, ali katastrofalan premijer vlade.
http://sdp.ba/?p=10498
veliki dedo
Posts: 137
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

@shahab
Upravo sa neznalicama i kriminalcima, gadovima i licemjerima, a koji su u prvom redu: Lagumdžija, Nikšić i Grabovica, JPESR je dovedena u ovu situaciju...
Emotivno i racionalno, ovakvi ljudi i ovakav sistem su dno-dna tako da će neophodne, velike i mnogobrojne promjene sigurno biti pozitivne.
Prema tome, a i prema onome što si i ti sam naveo, slijedi, zapravo, vrlo interesantan period za ovu dionicu...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

proleter wrote:Objavi link pa neka svako prosudi je li u pravu.
Očigledno je SDA legla pod Čovića i njegove hercegovačke sjecikese. Naravno da je opterećenje za EP Sarajevo da plaća kantonu ono što već plaća lokalnim zajednicama.Ovo liči na onu sramnu Bičakčićevu prodaju struje Aluminijumu po 4 kf preko njemačkog Debisa. na račun bosanskih rudara. Novalić je možda dobar privatni poduzetnik, ali katastrofalan premijer vlade.
http://sdp.ba/?p=10498
Nedostaje ključni odgovor, kakve veze ima naknada za proizvodnju iz hidroelektrana koja se odvaja za HNK, sa rudnicima? Dok škole po Hercegovini nemaju grijanja i kada čitav region propada u socijalnoj agoniji, desetine miliona iz jedinog profitabilnog segmenta elektroprivrede, iz hidroelektrana, treba da se odljevaju u propale rudnike koje Nermin Nikšić vidi kao potencijalnu izbornu bazu. Tako se ne upravlja zajednicom i političkim procesima. To je politikanstvo i nepravda maskirani jeftinim socrealističkim populizmom. I sami se hvale kako su uložili stotine miliona u rudnike, a niko da postavi pitanje odgovornosti zbog činjenice da nema nikakvih efekata, osim za lopove iz elektroprivrede i njihovim političkim mentorima koji manipulišu i upravljaju tenderima. U Njemačkoj postoji krivično djelo izbjegavanja stečaja. Za rudnike je bolje da se nad njima implementira doslovna i apsolutna primjena zakona, kako pravnih tako i finansijskih, nego da se sva snaga i sav novac crpe u održavanje neodrživog statusa quo. To je scenarij koji odgovara samo politikantima i korupcionašima koje politički pokriva Nermin Nikšić.
montypython
Posts: 4122
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ono što je po meni ovdje očigledno je da EP ne treba dva puta plaćati naknadu za potopljeno zemljište. Ja lično mislim da ne bi trebalo da plaća nijednom. Čime je to oštećena bilo koja lokalna zajednica? Je li nekome ne treba struja? Čak je vještačka akumulacija omogućila razvoj turizma gdje ga prije nije bilo. U svakom slučaju i ta prva naknada je prevelika i znam pouzdano da u nekim lokalnim zajednicama umjesto da rade i zalažu se, sjede kao trutovi i samo čekaju tu vodnu naknadu što znači da je ona kontraproduktivna, na isti način kao što je politika socijalnih davanja (invalidnine, "borci", organizatori otpora, heroji i superheroji) pretvorila ljude u trutove i neradnike koji samo čekaju da im neko nešto da, pokloni ili da im umre rodbina i dobiju nasljedstvo. S te strane je Nikšić u pravu ali upitni su njegovi motivi. Druga je stvar da je on iskoristio trenutak da sam sebe nahvali za ništa, odnosno za najgore vođenje EP otkad postoji a to je period njega i Grabovice. E sad posebna je priča to što da bi dao specifičnu težinu svojoj tvrdnji da ne treba još jedan namet,što je istina, uvlači bez potrebe rudare. Naravno i nažalost po njegovom mišljenju ljepše zvuči da će ušteđene pare rudarima nego da će Elektroprivredi. Time dobija na svoju stranu rudare ( koje svi obožavaju) i medije. Tužna je istina da je klima takva da niko nema hrabrosti da se založi npr za Elektroprivredu kao firmu nego mora to uviti u celofan (lažne) socijalne osjetljivosti i populizma.
panzer
Posts: 12564
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ali niko ni da spomene početak izgradnje HE Vranduk od bijednih 100 i kusur miliona KM. To nije bitno, bitno je političarenje vlastodržaca preko leđa državnih firmi.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

montypython wrote:Ono što je po meni ovdje očigledno je da EP ne treba dva puta plaćati naknadu za potopljeno zemljište. Ja lično mislim da ne bi trebalo da plaća nijednom. Čime je to oštećena bilo koja lokalna zajednica? Je li nekome ne treba struja? Čak je vještačka akumulacija omogućila razvoj turizma gdje ga prije nije bilo. U svakom slučaju i ta prva naknada je prevelika i znam pouzdano da u nekim lokalnim zajednicama umjesto da rade i zalažu se, sjede kao trutovi i samo čekaju tu vodnu naknadu što znači da je ona kontraproduktivna, na isti način kao što je politika socijalnih davanja (invalidnine, "borci", organizatori otpora, heroji i superheroji) pretvorila ljude u trutove i neradnike koji samo čekaju da im neko nešto da, pokloni ili da im umre rodbina i dobiju nasljedstvo. S te strane je Nikšić u pravu ali upitni su njegovi motivi. Druga je stvar da je on iskoristio trenutak da sam sebe nahvali za ništa, odnosno za najgore vođenje EP otkad postoji a to je period njega i Grabovice. E sad posebna je priča to što da bi dao specifičnu težinu svojoj tvrdnji da ne treba još jedan namet,što je istina, uvlači bez potrebe rudare. Naravno i nažalost po njegovom mišljenju ljepše zvuči da će ušteđene pare rudarima nego da će Elektroprivredi. Time dobija na svoju stranu rudare ( koje svi obožavaju) i medije. Tužna je istina da je klima takva da niko nema hrabrosti da se založi npr za Elektroprivredu kao firmu nego mora to uviti u celofan (lažne) socijalne osjetljivosti i populizma.
Ne radi se o naknadi za potopljeno zemljište nego o naknadi koj ide lokalnoj zajednici temeljem principa prava na resurs što je evropska praksa. Naknadu ne plaća samo elektroprivreda nego svi proizvođači električne energije na teritoriji HNK. Radi se o sukobu ko ima pravo da koristi profitabilnu hidroenergiju, jer kako objasniti narodu u Hercegovini, da novac koji je nastao na osnovu njihovog prirodnog bogatstva, odlazi u Sarajevo, gdje ga kontroliše nesposobna i korumpirana partitokratija, da bi taj novac onda završio kao subvencija za besperspektivne rudnike?
montypython
Posts: 4122
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Reče neko nije važno koje je boje mačka nego lovi li miševe. Tako i ovde, naknada za poptopljeno zemljište ili pravo na resurs, whatever. Jasno je valjda da ne treba dvaput plaćati. Uostalom lokalna zajednica smo svi mi i na federalnom nivou a ne samo kantonalnom i opštinskom. I ko je u stvari lokalna zajednica, šta da osim kantona imamo i podkantone i nadkantone bi li i njima trebala infuzija, i oni bi onda bili lokalna zajednica. EP je u državnom vlasništvu 90% što će reći NAŠA, ne ulazeći još u to da su neki i dioničari u onih 10%. Tako ispada da bi tim nametima uzeli od sebe da bi dali sebi. Rekao sam već da lokalna zajednica dobija VEĆ goleme iznose, da se ne ponavljam, nemam ništa protiv da se nešto dobija i tamo gdje se proizvodi (i ja sam iz Hercegovine), ali mislim da su iznosi pretjerani i napumpani da pune budžetske rupe. Stvar jeste u nesposobnoj partitokratiji ali rješenje nije u tome da se novac geografski premeće ovamo ili onamo, da se uzima od nesposobne i korumpirane birokratije u Sarajevu da bi se dalo istoj takvoj u Hercegovini. Šta onda ostaje Bihaću? Ili Tuzli? EP treba voditi kao svaku drugu kompaniju pogotovo jer je federalnog nivoa a ne Sarajevsku niti Mostarsku. Novac dakle ne treba ići ni u Sarajevo ni u Mostar niti rudarima, nego Elektroprivredi BiH kao firmi. A na odgovornom i stručnom rukovodstvu je da taj novac dalje raspodijeli. Treba nam jaka Elektroprivreda koja će biti motor razvoja a ne bolesna EP i jake administracija. Niti je rješenje hraniti nabujalu administraciju izmišljanjem novih nameta na privredu. Rješenje je smanjivati administraciju a u konkretnom slučaju ukinuti kantone. A rudari nisu faktor u ovoj jednačini, oni su zaposlenici kao i svaki drugi, nisu zaposleni tamo da vode firme jer za to nemaju ni znanja ni sposobnosti, nego da rade, o tome sam već govorio.
veliki dedo
Posts: 137
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Pravo na prirodno bogatstvo?
Ko ima hrabrosti da polaze neko pravo na nesto sto nije njegovo, sto nije napravio, kupio ili stvorio ???
Ali hajde, ako voda u HNK pripada Hrvatima da li bi onda Bosnjacima pripadala kisa koja pada na njihovoj teritoriji a koja onda puni rijeke i akumulaciona jezera u Hercegovini???
Mi gubimo vezu sa realnoscu.
Ne slazem se sa nametima kojima se pljackaju Elektroprivrede kao sto se i ne slazem sa Niksicem, Grabovicom, sa politickim strankama... sa svim ovim ludilom.

Blog zamjenika ambasadorice SAD u BiH
Hill pisao o tvrdolinijašima SDA, njihovom utjecaju na Tužilaštvo BiH, Dodiku koji je spreman na bijeg i HDZ-u

Zamjenik ambasadorice SAD-a u BiH Nicholas Hill objavio je na blogu novi komentar i svoje viđenje situacije u BiH. Prenosimo ga u cjelosti: "Ovo su ozbiljna vremena za Bosnu i Hercegovinu i, ustvari, za cijeli region, i teško vrijeme za mene jer odlazim iz Ambasade nakon tri godine. Iskreno sam govorio o situaciji ovdje za vrijeme mog mandata i tako ću uraditi i ovdje. Ne mogu reći da je zemlja značajno napredovala na putu reformi u protekle tri godine, ali uslovi za postizanje napretka i dalje postoje. Fokus treba biti na unapređenju ekonomije i otvaranju radnih mjesta, te smanjivanju mogućnosti za političke stranke da koriste državna preduzeća kao sredstva za nagrađivanje sljedbenika i izvlačenje gotovine iz njih. Unapređenje klime za investiranje i uvođenje većeg stepena političke i ekonomske transparentnosti ključni su za budućnost ove zemlje. Pošto ove vrste reformi nisu popularne kod aktuelnih političkih stranaka, sporo se dolazi do konsenzusa o stvarnim reformama. Nažalost, etničke politike – koje zajedno sa korupcijom čine dvije strane iste medalje – i dalje muče one koji žele da ova zemlja uđe u 21. stoljeće. Mada gospodin Dodik to može tako shvatiti, ja ne govorim samo o mahinacijama predsjednika Republike Srpske kada osuđujem etničke politike. Da bi ova zemlja napredovala u budućnosti, tri najveće stranke koje predstavljaju tri konstitutivna naroda – SDA, HDZ i SNSD – ne moraju odustajati od etničkih pitanja, ali ih moraju ostaviti po strani kako bi se posvetile hitnom rješavanju ekonomskih problema koji uništavaju živote građana. SDA je trenutno najveća stranka koja predstavlja najveću etničku skupinu i u tom smislu možda ima najveću odgovornost da prigrli više BiH-orijentiranu, a manje bošnjačko-orijentiranu platformu za napredak. Bilo istina ili ne, posmatrači, od kojih su mnogi Bošnjaci, kažu mi da je SDA trenutno čvrsto pod kontrolom stare garde koja želi promovirati uskogrudniju, tvrdolinijašku agendu. Možda pretjerujem, jer je na neki način stranački predsjednik Izetbegović pokazao velikodušnost prilikom uspostave koalicije sa srpskim, a posebno sa hrvatskim partnerima, ali demografija zemlje nalaže da SDA bude inkluzivnija i da stalno uvažava multietničku realnost zemlje. Da li je to opravdano ili ne, da li je to rezultat besmislene političke manipulacije, oni koji nisu Bošnjaci postaju nervozni kada govore o budućnosti u državi u kojoj su u manjini. Ima primjera kada bi SDA mogla pokazati veću privrženost multietničkoj državi na mnogo konkretniji način. Uzmimo u obzir besmislena prepucavanja koja su uslijedila nakon hapšenja Nasera Orića u Švicarskoj. Orić je izručen BiH i treba biti procesuiran u potpunosti u skladu sa zakonom. Da bi trajno učvrstilo reputaciju vjerodostojne institucije, državno tužilaštvo pod vođstvom glavnog tužioca za kojeg se uveliko smatra da je pod ozbiljnim uticajem bošnjačkih političkih snaga, treba revnosno raditi na detaljnom sagledavanju svih dokaza i njihovom predstavljanju sudu. Ako Orić bude proglašen krivim, ništa ne bi više učvrstilo kredibilitet državnih institucija od njegovog slanja u zatvor. Također ima pritužbi da u Tužilaštvu radi previše slijepih sljedbenika SDA. Bilo da je to istina ili ne, SDA mora voditi računa o percepciji javnosti i raditi na tome da se ona izmijeni. Slično tome, u dogovorima o podjeli vlasti, SDA ima vodeću ulogu u odabiru novog direktora OSA-e. Pozicija direktora obavještajne službe je iznimno osjetljivo pitanje za sve građane ove zemlje i SDA ne bi trebala nastojati na tu poziciju postaviti nekoga ko će ovu instituciju pretvoriti u instrument stranke. Potreba za širim konsenzusom Prije desetak godina sam službovao u Zagrebu i bio zapanjen dvostranačkom podrškom za evro-atlantsku agendu, uključujući podršku tadašnjeg premijera Ivice Račana i lidera opozicije Ive Sanadera. Široki konsenzus političkih stranaka bio je od ključne važnosti za brzi napredak Hrvatske, prvo prema NATO savezu, a potom i članstvu u Evropskoj Uniji. Ovo spominjem samo zato jer se radi o nevjerovatnom kontrastu u poređenju sa politikom Hrvata u BiH danas koja ima tendenciju da bude samosažaljevajuća i nekonstruktivna. I dok Hrvatima prijeko treba zaposlenje i ekonomske mogućnosti, dominantno političko rukovodstvo HDZ-a jedva da se kreće, stalno vrteći priču o “nejednakosti Hrvata” i kako je treba riješiti reformom izbornog zakona. Reforma izbornog zakona jeste važna i ona se mora svakako rješavati u ovoj zemlji da bi ušla u EU, ali ta reforma ne mora potrošiti sav kisik u prostoriji i onemogućiti aktivnosti na mnogo urgentnijim ekonomskim reformama koje su ovoj zemlji potrebne. Stranački lider i član Predsjedništva Čović je uporan u sklapanju dogovora, ali je previše distanciran od najnovijih ekonomskih reformskih aktivnosti. Jedini ekonomski prioritet kojem je stranka posvetila pažnju nakon izbora je imenovanje stranačkih ljudi u unosne odbore državnih preduzeća. A nezainteresiranost koju pokazuje prema reformskoj agendi doprinosi jedino ugrožavanju položaja Hrvata u BiH. Hrvati, koji gotovo svi imaju pasoše EU, u potrazi sa poslom odlaze u druge dijelove Evrope. Obitelji su razdvojene po generacijskim linijama. U poređenju s brojem Hrvata, oni imaju ogroman politički uticaj. Imaju i ogromne ekonomske prednosti s obzirom na blizinu profitabilnih primorskih turističkih mjesta, pa ipak narativ koji posljednjih godina rabi HDZ je uvelike negativan i rigidan. To se mora promijeniti ili će vodstvo HDZ-a riješiti “hrvatsko pitanje” drugim sredstvima. Hrvati će odlaziti iz ove zemlje i jedino pitanje će biti ko će otići posljednji da pogasi svjetla u Hercegovini. Jednom nogom na aerodromskoj pisti Na reformskom putu zemlje najveća prepreka je trenutno u Republici Srpskoj, gdje predsjednik Milorad već godinama igra ulogu koju je teško shvatiti. Bio sam predodređen da budem naklonjen Dodiku. Prvi put sam prisustvovao razgovorima o njemu na sastanku u Belom Dvoru u Beogradu, kada je tadašnji američki izaslanik za Balkan razgovarao sa Slobodanom Miloševićem o provedbi Dejtonskog sporazuma. Na svaki pomen Dodikovog imena, srbijanski moćnik bi napravio podrugljivu grimasu, a moje poštovanje prema tada mladom SNSD lideru je raslo. O Dodiku, navodnom ratnom šverceru, pričalo se da se slaže sa svima, a u doba kada su etničke tenzije bile na vrhuncu on je bio spas i lijek. Rečeno mi je da se neki Bošnjaci kunu da im je njegova intervencija spasila živote. Ali, nažalost, švercerski instinkt je prevladao. Rukovođenje je postalo stalna trka za ličnu finansijsku dobit. Smjenjivale su se priče o korupciji i kroz tu prizmu njegovo je ponašanje postajalo sve lakše za shvatiti i predvidjeti. Zapravo, prelako za predvidjeti. I baš kao što je Milošević na pola karijere od socijalističkog apartčika postao nacionalistički huškač zarad konsolidacije sopstvene moći, Dodik je uradio isto – postajao je sve vatreniji u svojoj retorici dok je korupcija rasla, a ekonomija klizila u ambis. Stopa od 25% nezaposlenosti, 60% nezaposlenosti među mladima, pajdaški ugovori o izgradnji, Bobar banka – ne postoji niti jedna priča o lošem upravljanju sa koje se pažnja ne odvlači ksenofobičnom tiradom ili imenovanjem škole po Radovanu Karadžiću. Kako javnost sve više uviđa da je ova retorika neautentična, Dodik postaje nervozniji. Predlaže referendum o pravosuđu? Predvidivost njegovog ishoda je stopostotna, kao i njegova nezakonitost. Predsjednik RS želi da se održi na vlasti. Želi da živi u svijetu u kojem je on taj koji kontroliše sudove, sudije, tužioce, policiju, revizore banaka...pretpostavljam i revizore Integral inžinjeringa. Da kojim slučajem njegova zapaljiva retorika ponovo izazove izazove požar u zemlji, predsjednik Republike Srpske već je jednom nogom na aerodromskoj pisti u Banjaluci. Već sutra će možda piti kaficu sa Mirom i Markom i pričati o „papcima“ koje su ostavili na cjedilu. Nemojte se zavaravati: nacionalisti motivirani pohlepom mogu biti izuzetno opasni po narod kojeg tvrde da štite. Rođen sam u Beogradu i proveo sam više od 12 godina života u ovom regionu i jako mi je stalo do njegove budućnosti. Nikada nisam imao tako sjajne lokalne kolege kao što sam imao ovdje, bez obzira da li su iz Beograda ili Banja Luke, Sarajeva ili Zagreba. Upoznao sam veliki broj studenata u regionu zahvaljujući svojoj supruzi koja je univerzitetski profesor jezika. Svi su oni pametni i domišljati i uglavnom bez predrasuda. Ulice su sigurne, a ljudi iskreni. Kulturu korupcije je, nažalost, nametnula politička elita. Ali, sposobnost političke elite da manipuliše javnim mnenjem koristeći etničku retoriku kao mamac postepeno slabi. To danas možemo vidjeti u Banjaluci. To smo vidjeli nakon poplava prošle godine. Zato sam malo veći optimista danas nego kada sam stigao. Zato ova zemlja jednog dana može biti energična ekonomska sila, njene planine raj za turiste, a njeni gradovi centri za proizvodnju softwarea. Prije toga, međutim, puno posla treba uraditi", napisao je Hill.

http://www.avaz.ba/clanak/186044/hill-p ... eg-i-hdz-u
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Vlada FBiH je na današnjoj sjednici zadužila Federalno ministarstvo pravde da započne pregovore sa Samostalnim sindikatom državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH u cilju smanjenja plaća zaposlenika u organima uprave Federacije BiH u iznosu od deset posto, saopćeno je iz Vlade FBiH.

Ovim sredstvima bit će ostvarene uštede u Budžetu FBiH.
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i uprave javnih preduzeća Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo i Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar Vlada je zadužila da započnu pregovore sa sindikatima u cilju smanjenja plata zaposlenicima u iznosu od deset posto.

Federalno ministarstvo prometa i komunikacija i uprave Javnog preduzeća BH Pošta d.o.o. Sarajevo, Hrvatske pošte d.o.o. Mostar, Dioničko društvo BH Telecom Sarajevo i Javno preduzeće Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar, Federalna vlada je zadužila da započnu pregovore sa sindikatima u cilju smanjenja plata zaposlenicima u iznosu od deset posto.

Sredstva ostvarena uštedama u JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar, JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo, Hrvatskim poštama d.o.o. Mostar, Diončko društvo BH Telecom Sarajevo i JP Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar, bit će uložena u poboljšanje poslovanja tih preduzeća.

Sredstva ostvarena uštedama JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine d.d. Sarajevo bit će uložena u proces restruktuiranja i uplatu doprinosa rudnicima.
Vlada FBiH na današnjoj sjednici je primila na znanje informaciju o Rješenju Općinskog suda u Sarajevu od 03.7.2015. godine (Usvajanje prijedloga za određivanje privremene mjere za osiguranje – provođenja Odluke Skupštine JP Elektroprivreda HZ HB o razrješenju predsjednika i članova Nadzornog odbora JP Elektroprivreda HZ HB) i odgovorila na navode tužitelja u obavezujućem roku, navodi se u saopćenju.
Ovo je dobar potez Vlade FBiH. Neka se rudnici saniraju iz unutrašnjih rezervi elektroprivrede, za početak na platama, a poslije će to ići dublje i dublje, i na kraju će i elektroprivreda postati jedan veliki rudnik. Sada se postavlja pitanje zašto su, odnosno kojom logikom, zaposlenici u hercegovačkim hidroleketranama dužni plaćati doprinose rudarima u Tuzli i Zenici? Sa druge strane bolje i to nego scenarij koji su pripremali da svi građani plaćaju subvencije za propale rudnike.
slavuj
Posts: 1998
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Dobro,zatvorimo rudnike!I to odmah,sutra.To bi sigurno bio najkraći put da se nešto uradi protiv ovakve vlasti,protiv ove plemenske i kumovske pljačke,protiv svjesnog rušenja ove zemlje!A samo nezadovoljni rudari ih mogu otjerati!Jer su najbrojniji,ne računam familiju i glasače stranačkih vođa po državnoj službi i javnim preduzečima!I prava je šteta što ovi kriminalci na vlasti ipak imaju dovoljno mozga da zaključe da rudare ne treba dirati,čak ni onoliko koliko je neophodno za njihov opstanak!Ja se ipak nadam da neće znati odrediti ni taj minimum potrebnog da rudnici opstanu i da će rudari morati uraditi ono što od njih očekuju svi građani!Iz dosadašnjeg funkcioniranja federalne vlade stiće se utisak da oni neće odraditi ni pola mandata!
Samo za one koji razmišljaju:Ne može EP bez rudare,a oni pogotovo ne mogu bez EP!
Post Reply