ZIF-ovi

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Danas na Sase trgovano 75.000 dionica fonda Mi group.Prema informacijama koje sam dobio najvjerovatnije je kupac fabrika duhana Sarajevo.Kupovina je obavljena preko brokerske kuće AW broker.Nije mi jasno odakle ovi sad u AW brokeru,kad su cijelo vrijeme kupovali preko Eurohausa.Doduše malo je ćudno da evo već nekih 10-tak mjeseci nema ni jedan Vildanin(Oslobođenje)negativan članak o FDS iako je konstantno pisala o kriminalu u ovoj kompaniji.Izgleda da je ŠEF(Mujo Selimović)izdao naredbu da se više ne piše negativno o ovoj kompaniji,a zauzvrat FDS radi sve poslove vezane za dionice preko njemu bliskih ljudi.Kako mi reče moj broker Aw broker je brokerska kuća preko koje Selimovići rade.
Izgleda da su Selimovići krenuli u ofanzivu preuzimanja Duf-ova i Zif-ova samo nisam siguran da za to imaju kapaciteta,a i para.Pa oni nisu mogli da upravljaju sa Klasom.Sarajevskom pivarom i mnogim drugim kompanijama.Vjerovatno im je lakše preko tržišta kapitala doći do vlasništva nad kompanijama za koje su zainteresovani.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Dobro si ovo zaključio.Već dugo je FDS u dobrim odnosima sa Selimovićima.A ovaj formalni vlasnik AW Brokera je samo sitni potrčko za najprljavije poslove.Na zadnjoj skupštini je,recimo,bio glavni skupljač punomoći protiv FDS a sada je njihov broker.Da podsjetim,i u slučaju Bosnalijek je on revnosno falsificirao punomoći u korist Arslanagića,da bi već koji mjesec kasnije bio neposredni skupljač dionica za Hrkaća po 14 plus nešto!To je sudbina takvih!A što se tiče pisanja o kriminalu u FDS ,biće toga sigurno još ,nije još ni počelo!Pa taj kriminalac i dalje troši ono što još nije potrošio samo tamo gdje može nešto ušičariti samo za sebe.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

I opet su korak ispred FBiH i SASE :
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... u+otvorene
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Proleter upratio da je Herbos ovih dana rasprodavao BH Telekom.
Ko da gledam,sprema se za kupovinu Hrkačevih visokopotentnih dionica Elektro grupe,RMU kamengrad,GP Put ili možda i Grupeks.Ili opet pripremaju neku novu hadenizaciju.
Nisam ni u jednoj stranci pa se nemam odkud ispisati,zato mi dođe da se ispišem iz Bošnjaka,jer oni su ovdje jebena stranka.Ovi mediokriteti što ih vode ne čine ništa da zaustave ovu pljačku nacionalne supstance,između ostalog!!
brzi
Posts: 2794
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ZIF-ovi

Post by brzi »

slavuj wrote:Proleter upratio da je Herbos ovih dana rasprodavao BH Telekom.
Ko da gledam,sprema se za kupovinu Hrkačevih visokopotentnih dionica Elektro grupe,RMU kamengrad,GP Put ili možda i Grupeks.Ili opet pripremaju neku novu hadenizaciju.
Nisam ni u jednoj stranci pa se nemam odkud ispisati,zato mi dođe da se ispišem iz Bošnjaka,jer oni su ovdje jebena stranka.Ovi mediokriteti što ih vode ne čine ništa da zaustave ovu pljačku nacionalne supstance,između ostalog!!
Ko li danas kupi ovih 500 dionica na 218 KM. :roll:
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Danas promnjena na Registru vrijednosnih papira među prvih 10 na emitentu Elektroprivreda HZ.Zif fortuna prodaje,a Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina-skrbnik povećao vlasništvo.Broker mi reče da su sve transakcije dogovorene,ali da se može kupiti po 36 KM.Izgleda da ovi iz Zif fortuna hoće da izvuku što više mogu,a poslije će duf dijeliti dividendu dok dioničari fonda mogu plakati.Često se pitam da li neko ovoj otimačini može stati u kraj.Možda ne bi loše bilo pitati Vildanu(Oslobođenje)šta misli o svemu ovom.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: ZIF-ovi

Post by ummet »

Vildana misli onako kako joj se plati. Žalosno ali istinito, preko noći možeš postati "Hrabri Albanac koji je spasio djete od lava" ili "Prokleti Šiptar koji je ubio lava - miljenika djece", zavisi kako stojiš finansijski. A savjetnik se pita "Može li se otimačini stati u kraj?", mišljenja sam da može, ali tek kad se ne bude više šta opljačkati, a nećemo to dugo čekati. I da se tužilaštvo i pokrene nekim čudom, sve će to neka "Miletićka" da "završi".
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Jedino brzo i efikasno rješenje koje bi zaustavilo ovu pljačku zemlje je hitna suspenzija tzv AUTENTIČNOG TUMAČENJA po kome je praktički dat neograničen mandat pokroviteljima svakolikog kriminala na SASE!I u postoječim zakonima postoji osnov za sprječavanje daljnjeg izvlačenja para iz privrede direktno u džepove kriminalnih mešetara!Ako ih se onemogući da plačaju usluge kriminalnih pomagaća iz regulatora i ostalih segmenata vlasti,ovi im dalje neće to omogućavati!Sjetite se samo onih drskih i nadasve glupih ocjena one trgovine dioinicama Bonusa koje su na kraju završile u portfoliju FDS.Oni koji bi trebali tužiti rekli su da je tačno da je cijena porasla u kratkom periodu,ali to kao ne mora biti posljedica kriminalnih manipulacija.ILi slučaja hadenizacije Bosnalijeka kada direktor SASE ,nakon trgovine preko sto dana po istoj cijeni,kaže da nema dokaza da je ta trgovina pod kontrolom dodatnim isplatama,a isplate rade ljudi oko njega,odnosno onaj koji ga je instalirao!I poslije toga ode na Džumu!!!
U Dodikistanu već uveliko rade na izmjeni Zakona o investicijskim fondovima.I sigurno će ga donijeti!Kod nas to nema ko uraditi.Skoro svi sadašnji akteri tržišta vrijednosnih papira,samo gledaju šta i kako klepiti!
A što se tiče javnosti,odnosno medija,oni nikada nisu bili manje ovisni.Uglavnom se radi o ličnim interesima vlasnika ili ineteresima medija za reklamom,jer i oni moraju zaraditi za plaću.Ja već godinu imam obečanje jednog medija da pišemo baš o načinu kako DUF-ovi izvlače pare,ali do danas ništa!
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

U petak prometovano negdje oko 8500 dionica Zif-a PREVENT.Cijena po kojoj su prometovane ove dionice 3,60 KM.Napravim grešku i kolebam se danima da li da kupim na 3,70 KM što je bilo na punudi ili ne.Kako mi reče broker cijenu su promjenili i moglo se kupiti ko god je htio.Kaže mi da su bila dva kupovna naloga na 3,52 KM preko 9000 dionica.Odem malo na registar da vidim o kakvim se dionicama radi i vidim da su to poslije Zif Big-a dionice koje imaju najbolji portfolio i sigurno da je ova cijena niska.Imam namjeru da se uključim u kupovinu pa bih molio ako neko ima nekih drugih informacija osim ovih što i sam vidim neka ih postavi.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Pored portfolija,u fondova treba posebno dobro analizirati vlasničku strukturu!
Post Reply