Pošto Nadzorni odbor Bosnalijeka d.d. nije ispoštovao zaključak Vlade FBiH kojim se tražilo razrješenje direktora ove kompanije Edina Arslanagića i Uprave društva, Ministarstvo energije, industrije i rudarstva FBiH sazvalo je vanrednu Skupštinu dioničara privrednog društva Bosnalijek za subotu, 5. maj.
U prijedlogu dnevnog reda je i razrješenje sadašnjeg i imenovanje novog Nadzornog odbora ove kompanije.
Minimum 60 posto
- Ministarstvo je u skladu sa zaključcima Vlade FBiH sazvalo ovu skupštinu. Naime, predsjednik NO oglušio se o zahtjev dva člana NO koja su po zakonu tražila sazivanje sjednice NO. Ministarstvo je u skladu sa drugim zaključkom Vlade bilo zaduženo da sazove vanrednu Skupštinu i da se na njoj glasa o (ne)povjerenju članovima NO i izboru novih članova koji će zaštititi kapital dioničara. U ovom slučaju Vlada FBiH nastupa kao dioničar i sve što radimo, radimo u skladu sa Zakonom o privrednim društvima, pojašnjava Erdal Trhulj, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.
Prema zakonskim propisima, za održavanje prve sjednice Skupštine potrebno je prisustvo dioničara koji imaju minimum 60 posto kapitala.
- Pitanje je sad da li ćemo za prvu skupštinu moći sakupiti 60 posto dioničara iz razloga što je na svim skupštinama Bosnalijeka dosad bilo prisutno oko 60 do 65 posto dioničara. No, ukoliko ta prva skupština ne uspije, u skladu sa zakonom, za 15 dana ponovo se saziva skupština i taj put je limit na 30 posto, objašnjava ministar Trhulj.
On poručuje da će Skupština biti najbolje mjerilo toga šta je interes dioničara.
- To će biti pravo mjesto da se to vidi. Možda dioničari vole da nemaju nikakvu raspodjelu dobiti, možda dioničari vole da im je zamrznut kapital i da nemaju ništa od toga. Biće to najbolje mjesto i da se odluči i o tome da li ići u raspodjelu dobiti dioničarima, a ne na neku drugu stranu ukoliko Bosnalijek ima velike prihode, smatra Trhulj.
Podsjetimo da je federalna Vlada na sjednici održanoj 7. marta, nakon razmatranja stanja u Bosnalijeku, u kojem je FBiH najveći pojedinačni dioničar s 19,7 posto udjela u kapitalu, zatražila od NO smjenu Arslanagića, a od Finansijske policije hitnu istragu o poslovanju Bosnalijeka i kompanija sa kojima je ovaj sarajevski proizvođač lijekova poslovao. Na istoj sjednici je Vlada FBiH ovlastila federalno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije da ukoliko NO ne provede prethodni zaključak, u najkraćem roku organizuje sjednicu Skupštine dioničara koja bi razriješila članove NO Bosnalijeka.
Malo provocira. Jasno je da svima odgovara dividenda ali odziv potrebnih 60 % od 6500 dioničara, od kojih je veliki dio sa malim udjelima i van BIH će biti teško izvodiva stvar, posebno što i udruženje malih dioničara konroliše određeni udio.