ZIF-ovi

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

brzi wrote:Gledam,... BIG samo u dionicama BH Telekoma, Telekoma Srpske, Sarajevo Osiguranja i Elektroprivreda ima po trenutnoj vrijednosti dionica 45,5 miliona KM.
Dakle bez svega ostalog iz portfelja ima "tržišnu vrijednost" od skoro 4,5 KM.
Upravo tako, da sad proda samo te likvidne bluechipove fond bi dobio 45 miliona casha. Da proda i ostalo dobio bi cca 100 tinjak miliona ili cca 9 Km po dionici a sad trzisno ide po 3. Takvog odstupanja od NAV nigdje nema, osim u BiH. To je kao da novcem u iznosu od 3 KM kupujes takodje novac od 9 Km samo sto nije lazni nego pravi.
A i ta cifra je dobijena sa nerealno niskim vrijednostima firmi jer je EP tu racunata sa cca 19 (knjigovodstvena 71), Sarajevo osiguranje sa 5 ili 6 i sl. Kad cijene budu realnije a bice kad tad, tih 46 miliona ce biti u stvari 60 ili 70 a ukupni portfelj mozda i 130 miliona i vise odnosno 13 ili vise po dionici. Postaje jasnije zasto se sibicari toliko trude da muljaju sa cijenom dok nema regulatora i pravne drzave. Potencijalne zarade su goleme.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Slažem se u potpunosti sa predhodnim komentarom.Ja sam prije par dana i najavio neke stvari koje su po meni veoma bitne.ali problem je generalno što naši investirori nemaju povjerenja u ovo tržište.Godinu dana je cijena Zif Profplus-a bila između 3,60-4,00 KM.U zadnijh pet dana trgovano je 2433 dionice gdje je prosjećna cijena bila 5,50 KM.Međutim jedno je sigurno da naši investitori uopšte ne prate vlasničku strukturu Zif Profplus-a gdje bi vidjeli da je ovdje borba za svaku dionicu.Hrkaću nikako na ruku ne ide ova cijena(visoka) i sigurno će je probati korigovati u narednim danima.Prema informacijama do kojih sam došao nije uspio u namjerama da na zadnjoj skupštini progura svoje, jer ovi Slovenci što je(Hrkać) u utrci sa njima za preuzimanje kontrole nad Zif Prof plusom imaju pare i namjeru da ovaj fond zadrže.Po meni poslije Zif Biga i Preventa jedan od najboljih fondova.Na kraju bih zamolio sve one koji budu ovo čitali da dobro pročitaju post mog predhodnika montypython koji je stručno obrazložio stanje u vezi dionica Zif Big-a. Kaže stara narodna „Pametnom je i išaret dovoljan!
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: ZIF-ovi

Post by ummet »

Da ali kada bi se pojavilo ovoliko dionica na ovom jadu od trzista cijena bi ispuhala barem 50%. Pa prometi su oko 50.000 dnevno' stan 34 kvadrata na otoci. Kad bi se krenulo sa masovnom prodajom ko zna gdje bi bilo dno.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

ummet wrote:Da ali kada bi se pojavilo ovoliko dionica na ovom jadu od trzista cijena bi ispuhala barem 50%. Pa prometi su oko 50.000 dnevno' stan 34 kvadrata na otoci. Kad bi se krenulo sa masovnom prodajom ko zna gdje bi bilo dno.
Pa naravno da nisam mislio da se sad baci na trziste stotine hiljada komada dionca npr BH Telecoma kad ovakvo kakvo je ne moze apsorbovati ni par hiljada. Poenta je bila da plasticno prikazem stvarnu vrijednost portfolija jer siguran sam mnogi je ne razumiju. S druge strane kad vrijeme dodje mnogi ce strani telecomi platiti ne 20 nego i 30 KM po dionici za citav paket od stotine hiljada dok hiljadu ili dvije dionica ne bi ni pogledali. Pogotovo ako bude privatizacije. Isto vrijedi i za Sarajevo osiguranje koje mnoge strane osiguravajuce kuce imaju na oku. Ili Energoinvest koji uzima poslove ispred nosa konkurenciji koja je visestruko veca od njega i koja ga moze pojesti za dorucak. Ti bi ga kupili istog momenta da mogu. Dakle ja govorim o potencijalima a ne o sadasnjem stanju gdje se cijena obara sa 200 dionica i gdje je dnevni promet 50 ili 100 hiljada.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

ummet wrote:Da ali kada bi se pojavilo ovoliko dionica na ovom jadu od trzista cijena bi ispuhala barem 50%. Pa prometi su oko 50.000 dnevno' stan 34 kvadrata na otoci. Kad bi se krenulo sa masovnom prodajom ko zna gdje bi bilo dno.
ali ne može se ni kupiti velikih količina, bez velikih porasta cijene! Znam mnogo stranaca iz koji upravljavu golemim parama. A razloga da ne ulažu u BIH su prije svega dva:
1. glupa politička i nacionalna prepucavanja koja stvaraju privid skorog građanskog rata - u što nikako ne vjerujem (ali zbog veoma glupog (kontra)piara se svima čini, da je prošli rat tek okončao, usprkos činjenici, da je od toga prošlo već 20! godina.
2. nema količina. za njih su večinom i pozicije od mio eur premalene, da bi se njima isplatilo ukvarati tome.... U Evropi se za malene smatraju fondovi sa do 50 mio eur imovine. A u US se za malene smatraju fondovi sa do 100 mio eur imovine. A sredjima se smatraju svi oni imovinom do milijarde USD!
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

Još jedan primjer: u prošlosti sam tražio kupce za neke firme iz regiona. ali ako su u pitanju private equity fondovi iz Londona, ni ne razmatraju firme sa prihodima manjim od 100 nio godišnje. a u americi su minimalne cifre još više...
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

mendo wrote:Još jedan primjer: u prošlosti sam tražio kupce za neke firme iz regiona. ali ako su u pitanju private equity fondovi iz Londona, ni ne razmatraju firme sa prihodima manjim od 100 nio godišnje. a u americi su minimalne cifre još više...
100 mio eur godišnje
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

mendo wrote:
ummet wrote:Da ali kada bi se pojavilo ovoliko dionica na ovom jadu od trzista cijena bi ispuhala barem 50%. Pa prometi su oko 50.000 dnevno' stan 34 kvadrata na otoci. Kad bi se krenulo sa masovnom prodajom ko zna gdje bi bilo dno.
ali ne može se ni kupiti velikih količina, bez velikih porasta cijene! Znam mnogo stranaca iz koji upravljavu golemim parama. A razloga da ne ulažu u BIH su prije svega dva:
1. glupa politička i nacionalna prepucavanja koja stvaraju privid skorog građanskog rata - u što nikako ne vjerujem (ali zbog veoma glupog (kontra)piara se svima čini, da je prošli rat tek okončao, usprkos činjenici, da je od toga prošlo već 20! godina.
2. nema količina. za njih su večinom i pozicije od mio eur premalene, da bi se njima isplatilo ukvarati tome.... U Evropi se za malene smatraju fondovi sa do 50 mio eur imovine. A u US se za malene smatraju fondovi sa do 100 mio eur imovine. A sredjima se smatraju svi oni imovinom do milijarde USD!

Ovo je realnost ali od toga se nažalost ne može pobjeći. Pogotovo za prvi navod.
Drugi navod bi možda i bio prošlost da se sistematski radilo da se uspostavi ozbiljno tržište kapitala i da se oformila ozbiljna baza domaćih ulagača koji bi morali biti nosioci tržišta. Ali pošto se od 2006. na ovamo sve svelo na buvlju pijacu ili na džunglu gdje najbolje prolazi onaj ko je najveći tarzan tako su svi ozbiljni bazeni ponuda i potražnje ostali daleko od tržišta.
Još jedan primjer: u prošlosti sam tražio kupce za neke firme iz regiona. ali ako su u pitanju private equity fondovi iz Londona, ni ne razmatraju firme sa prihodima manjim od 100 nio godišnje. a u americi su minimalne cifre još više...
Nakon svih početnih problema tranzicijske ekonomije, ovakve firme tj, one sa preko 100 miliona EUR prihoda tek u proteklih nekoliko godina izrastaju i postaju velike firme. Problem je što su ostale izvan ozbiljnog tržišta kapitala samo zato jer ga nema. Ukoliko ga i koriste, koriste ga jer im dozvoljava preuzimanja sa zakonima džungle.

Kako se god okrene, sve ovo se mora zaustaviti pa čak i "sravniti sa zemljom" tj. srušiti pa krenuti ispočetka jer je ovakva institucija koja se zove Sarajevska berza i komisija za vrijednosne papire nakaradno u temeljima.IMHO
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: ZIF-ovi

Post by sase1970 »

Analiza stanja kod ZIF-ova.


ZIF Naprijed (cijena na berzi je samo 16% vrijednosti portfelja) i ZIF Prevent Invest (cijena na berzi je samo 25% vrijednosti portfelja) su prilično podcijenjeni u odnosu na portfelj. Ostali su u intervalu (39%-BIG do 61%-CROBIH)
Sve je mrtvo, a kad malo oživi, može doči do vrlo selektivnog rasta na ZIF-ovima.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Izgleda da se istraga oko kupovine dionica Bosnalijeka proširuje i da su na redu pored fondova koji su učestvovali u ovim transakcijama i Duf-ovi(društva za upravljanje fondovima).Kako je već neko napisao na ovom forumu među najsumljivijim transakcija su one koje su uradili Zif Prof plus,Zif Bosfin,Zif Big,Zif Herbos i Zif Crobih.Međutim indikativno je da preme informacijama do kojih su došli istražitelji(ima ih nekoliko) da su pojedini direktori navedenih fondova čak i bili prijavljivani i prozivani na različitim skupštinama dioničkih društava,ali da do sada nije bilo nikakve reakcije iz tužilaštva.Izgleda da su ih svjesno bili pustili da se opuste dok se ne prikupe svi relevantni dokazi.Mislim da će u narednim danima biti interesantno pratiti situaciju,jer ako bi,a izgleda da hoće tužilaštvo ušlo u dublje analize vidjeli bi da su odluke direktora navedenih Zif-ova i Duf-ova u velikoj mjeri bile namjerno donešene da bi se vrijednost fondova smanjila(na štetu dioničara fondova),a stvorila slika kako je to najbolje rješenje za dioničare.Na kraju jedino što je tužilaštvo uspjelo da utvrdi je da nijedan direktor Zif-a koji je potpisao prodaju dionica Bosnalijeka to nije mogao učiniti ako nije imao odobrenje od direktora Duf-a(društvo za upravljane fondovima).
Na kraju bih zamolio sve one koji imaju bilo kakve informacije u vezi ovih dešavanja ili imaju slična saznanja neka ih postave na forum.Izgleda da je konačno došlo vrijeme da se stane u kraj ovima iz fondova i dufova i da počnu da odgovaraju(ako se dokaže krivica) za sva nedjela i štetu koju su nanijeli svojim dioničarima.
Post Reply